ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Klub Za starou Prahu chrání duši města už víc než sto let
Památky

Věda a historie není nuda: Klub Za starou Prahu chrání duši města už víc než sto let

Poslechněte si audio verzi článku
Na počátku byl šok. Na přelomu 19. a 20. století se stará Praha pod tlakem modernizace měnila před očima. Ulice Starého Města mizely, historické domy se měnily v trosky, a mezi jejich ruinami vyrostl první velkoměstský bulvár: dnešní Revoluční třída. Zatímco někteří tleskali pokroku, jiní plakali nad ztrátou nenahraditelného dědictví. Právě tehdy vznikl Klub Za starou Prahu, spolek, který se zrodil z kulturního odporu a přežil všechny režimy. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Založení Klubu Za starou Prahu v lednu roku 1900 nebylo náhlým rozmarem několika intelektuálů. Praha na přelomu 19. a 20. století zažívala dramatické proměny. Chystala se razantní asanace a přestavba velké části Starého Města a Josefova. Na řadu volných parcel se díky skvělé poloze v historickém centru vrhli stavební podnikatelé. Proti nim povstali architekti, umělci, historici a další osobnosti, a rozhodli se aktivně hájit historické architektonické a urbanistické kvality proti všem stavebním záměrům narušujícím neopakovatelný půvab, vzhled a osobitost Prahy. Aby svému jednání dali patřičnou vážnost a důraz, po několika letech protestů a petičních akcí založili Klub Za starou Prahu. Od té doby jeho členové bedlivě sledují všechny stavební záměry v Praze a hodnotí jejich vhodnost i začlenění do městské zástavby. Neúspěšných zásahů sice bylo během existence Klubu podstatně více než těch úspěšných, ale i v dnešní době je Klub Za starou Prahu jedním z nejvýraznějších hlasů v debatách o podobě a proměně města.
 

Kdy se rodí obránci města

Klub vznikl jako spolek lidí, kterým nebyl lhostejný osud staré Prahy. Šlo o volné sdružení architektů, umělců, historiků, teoretiků i obyčejných milovníků města, kteří společně začali hájit historické kvality města proti nešetrným stavebním zásahům. Od začátku stál v jeho čele výběr výrazných osobností tehdejší pražské inteligence, což mu dalo odborný kredit i veřejný respekt. Patřili k nim mimo jiné architekti Jan Koula, Pavel Janák, Antonín Engel nebo Josef Chochol, z historiků pak například Zdeněk Wirth, Emanuel Poche či Jaroslav Goll. S Klubem byli spojeni i umělci, například spisovatelé Zikmund Winter a Karel Václav Škorpil či malíři Zdenka Braunerová a Jan Zrzavý; ten v klubu dokonce krátce působil jako placený sekretář.
 

Od protestu k odborné debatě

Morálním mluvčím nové iniciativy se stal spisovatel Vilém Mrštík. Jeho text Bestia triumphans, publikovaný tři roky před vznikem Klubu, kritizoval vítězství hrubé síly nad rozumem a kulturní pamětí. Myšlenka, že město není jen prostor k zastavění, ale živý organismus s historií, se stala jedním ze základů činnosti Klubu.
 
V počátcích se členové Klubu nebáli výrazných gest – podepisovali výzvy, svolávali shromáždění a vstupovali do veřejného prostoru jako kulturní opozice. Počítalo se i s myšlenkou aktivně zasáhnout do městské politiky. Postupem času ale našli stabilní roli, která jim zůstává dodnes: být odborným hlasem, který se snaží vést věcnou a přesnou diskusi. Klub se přestal opírat o pamflety a apelace a začal stavět na odborné analýze, veřejné debatě a systematickém tlaku skrze fakta a argumenty. Od začátku šlo o víc než jen o ochranu jednotlivých domů – o udržení kulturní paměti, architektonické kontinuity a proporcí, které dávají městu jeho jedinečný ráz.
 

Bitvy o město: vítězství i prohry

Když v roce 1893 pražští radní schválili takzvanou asanaci, tedy rozsáhlý plán „sanace“ Starého Města a Josefova, hlavními argumenty byly zdraví a hygiena. Úzké uličky prý smrdí, domy jsou nehygienické, město se musí nadechnout. Ve skutečnosti ale šlo o kulturní čistku. Zaniklo přes 600 domů, včetně celých ulic a dvorů se středověkými kořeny. Kritici upozorňovali, že asanací se ničí historická kontinuita města, ale byli v menšině.
 
Bitvu o Staré Město sice Klub prohrál, od té doby ale je jeho historie zároveň historií pražských památkářských kauz. V meziválečném období se postavil proti necitlivé výstavbě na Malé Straně a na Hradčanech. Za komunismu se stal režimu trnem v oku, zejména když odmítl demolice v historické zástavbě a bourání starých domů kvůli výstavbě obchodních domů a dopravních tepen.
 
Mezi největší prohrané bitvy posledních desetiletí patřil boj o Transgas, komplex tří staveb bývalého Plynárenského dispečinku na Vinohradské třídě v sousedství historické budovy Národního muzea. Podobně se klubu nepodařilo zachránit před demolicí řadu památkově nechráněných domů, například novobarokní Špačkův dům v Klimentské ulici nebo dům sochaře M. B. Brauna, který stával na nároží Jungmannovy a Vodičkovy ulice. K zemi šel i Dientzenhoferův pavilon, zbouraný kvůli stavbě Jiráskova mostu, staré nádraží Těšnov anebo Braunerův dům s kavárnou Union na nároží Národní a Na Perštýně. Ten v roce 1969 nahradila novostavba se skleněným pláštěm.
 

Jak by vypadala Praha bez Klubu?

Řada sporů ale vyvolala takový zájem a pobouření veřejnosti, že se plány musely změnit. Nebýt Klubu Za starou Prahu, Nerudovou ulicí by na Pražský hrad možná jezdila ozubená železnice, výhledu na klášter Emauzy mezi mostem Palackého a Vyšehradem by bránila řada vysokých domů a na Kampě by stála obří budova státní galerie. V roce 1927 k ní byl dokonce položen základní kámen.
 
Navždy sice zmizely historické domy na severní straně Staroměstského náměstí, ale díky Klubu se zachránil alespoň bývalý klášter paulánů u svatého Salvátora i původní struktura Nového Světa a okolí Lorety. Demolici unikla i Vinohradská tržnice, na rozdíl od Ringhofferovy továrny na Smíchově, kterou připomíná alespoň část historického průčelí. Fasáda zůstala zachovaná také u kasáren Jiřího z Poděbrad na náměstí Republiky, za níž se skrývá obchodní centrum Palladium. Klub se také zasadil o záchranu řady industriálních památek, například Nákladového nádraží Žižkov, slyšet jste o něm mohli i v souvislosti se zástavbou u Masarykova nádraží nebo s plánem rekonstrukce železničního mostu pod Vyšehradem, který by mohl ztratit svou autentickou podobu. Dlouhodobě se Klub vyjadřuje i k výškové výstavbě na Pankráci a v Holešovicích.
 

Město jako dialog

Ačkoliv Klub za starou Prahu nemá žádnou oficiální pravomoc, jeho autorita – opřená o odborníky z řad architektů, historiků i urbanistů – ho činí respektovaným hráčem v debatách o rozvoji města. Přesto se často potýká s nálepkou nepřítele moderny. Někteří jej vnímají jako spolek nostalgiků, kteří brání jakékoli novostavbě. Realita je však jiná: kritikou nejsou nová řešení jako taková, ale jejich kvalita a kontext. Podle Klubu má nová architektura město doplňovat, nikoli přehlušit. A to je v Praze mimořádně náročné, protože se svou strukturou liší od jiných evropských metropolí. Praha je jako amfiteátr, kde každá změna proporcí může narušit celek. Je to prostorová kompozice s dramatickým terénem, vizuální osou a historickými horizonty. Proto je tu potřeba zvýšená citlivost – a právě tu se Klub snaží prosazovat.
 
Svou péči Klub dlouhodobě dokládá udělováním Cen za novostavbu v historickém prostředí. Oceněné projekty dokážou vstoupit do historické zástavby s respektem a invencí zároveň. Ceny nemíří jen do Prahy: v posledních letech ceny získaly například dostavba areálu Automatických mlýnů v Pardubicích, Městská knihovna ve Šlapanicích, dostavba Krajské knihovny v Českých Budějovicích anebo expozice horolezectví v Českém ráji v Muzeu Českého ráje v Turnově.
 

Když město přestává být domovem

Klub Za starou Prahu je jedinečný nejen historií, ale i tím, že nikdy nepřestal věřit v hodnotu veřejné debaty. A právě proto, že debaty o Praze zdaleka nekončí – ba naopak – je jeho role dnes snad ještě důležitější než kdykoliv předtím. V současnosti však čelí nové výzvě. Nejde už o pouhé demolice, ale o gentrifikaci, developerský tlak a ztrátu autenticity historického centra. Praha se podle mnohých proměňuje v kulisu – krásnou, ale vyprázdněnou. Klub Za starou Prahu dnes pravidelně vstupuje do diskusí o koncepci města, komentuje územní plány a varuje před proměnou Prahy v „město pro turisty“.
 
Jeho sídlem je stále románská Juditina věž u Karlova mostu, jedno z nejstarších dochovaných míst ve městě. Odtud se pravidelně ozývá hlas, který říká: město není jen investice, město je živý organismus s pamětí. A tu paměť je třeba chránit.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa Kultura

Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozici horolezectví najdete v Muzeu Českého ráje v Turnově. Horolezectví je sport neodmyslitelně spjatý s Českým rájem, chcete-li se o něm dozvědět nejrůznější zajímavosti a projít si muzejní stezku "skalním městem", určitě se do muzea vypravte.

Vinohradská tržnice – sídlo designu a umění Památky

Vinohradská tržnice – sídlo designu a umění

Výstavní a prodejní centrum interiérového designu a umění Pavilon sídlí v památkově chráněné budově bývalé Vinohradské tržnice.

Masarykovo nádraží v Praze Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech Zážitky

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Jiráskův most v Praze Památky

Jiráskův most v Praze

Jiráskův most je sedmý most přes Vltavu směrem po proudu řeky v Praze spojující z Jiráskova náměstí pravobřežní pražské Nové Město a levobřežní čtvrť Smíchov.

Nákladové Nádraží Žižkov Památky

Nákladové Nádraží Žižkov

Významnou památkou na území městské části Praha 3 je Nákladové nádraží Žižkov, které bylo v době svého vzniku chloubou prvorepublikových Československých státních drah. Dnes se jedná o největší a nejlépe zachovanou industriální památku na území hlavního města Prahy.

Malostranská mostecká věž v Praze Památky

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž nabízí neobyčejně krásný výhled na Prahu. V současné době ji mohou vidět návštěvníci v její autentické podobě z 15. století a navíc se dočkají i koncertů.

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích Památky

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově Příroda

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru Památky

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru

Hotel Jalta je symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. I dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Zemská porodnice U sv. Apolináře v Praze Památky

Zemská porodnice U sv. Apolináře v Praze

Porodnice U sv. Apolináře patří mezi nejdéle bez přestávky fungující porodnice na světě. Je postavena ve stylu pobaltské gotiky, podobné budovy tak najdete v Polsku a Německu. Na podnět hraběte Františka Thun-Hohensteina stavbu v polovině 19. století projektoval a postavil architekt Josef Hlávka.

Muzeum Českého ráje v Turnově Kultura

Muzeum Českého ráje v Turnově

Nádhera a pestrost drahých kamenů, ale také muzeum plné zábavy, akce i poučení – to je Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzeum v Turnově vám ukáže bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění či horolezectví.

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze Příroda

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Věda a historie není nuda: poznejte legendární obchodní domy 20. století

Věda a historie není nuda: poznejte legendární obchodní domy 20. století

Máte rádi nakupování, luxusní butiky, obchůdky se suvenýry, trhy, tržnice či moderní nákupní centra? Projděte se s Kudy z nudy po legendárních obchodních domech 20. století a poznejte jejich jedinečné příběhy. Užijte si nákupy v místech, kde se psaly dějiny a které vás i dnes okouzlí svou atmosférou a designem!

Alois a Vilém Mrštíkové – autoři nejlepšího českého dramatu Maryša

Alois a Vilém Mrštíkové – autoři nejlepšího českého dramatu Maryša

Bratři Mrštíkové, Alois (14. října 1861, Jimramov – 24. února 1925, Brno) a Vilém (14. května 1863, Jimramov – 2. března 1912, Diváky) patří ke klasikům české literatury. Část děl napsali společně, například drama Maryša nebo román Rok na vsi, a často se o nich mluví jako o autorské dvojici.

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil Památky

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Automatické mlýny v Pardubicích Památky

Automatické mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Nový kulturně-společenský areál tvoří moderní čtvrť evropského střihu v centru Pardubic. Tvoří zázemí pro synergii kultury, architektury i moderních technologií.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety Památky

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a představitel avantgardy 20. století: to byl Jan Zrzavý (5. listopadu 1890, Vadín, část Okrouhlice u Havlíčkova Brodu – 12. října 1977, Praha). Vousatý chlapík, který se rád smál a bavil, měl rád červenou barvu, a obvykle nosil červeného kulicha s bambulkou.

Palackého most – třetí nejstarší most v Praze Památky

Palackého most – třetí nejstarší most v Praze

Palackého most je šestý most (ve směru toku) a třetí nejstarší dochovaný most přes Vltavu v Praze.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy Kultura

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Šlapanice

Šlapanice

Město Šlapanice leží v Jihomoravském kraji, necelých deset kilometrů jihovýchodně od Brna. Rozkládají se v nadmořské výšce od 220 do 260 m. Podle archeologických nálezů se udává osídlení pod dnešním městem a okolím již od starší doby kamenné.

Výlet na Malou Stranu za Janem Nerudou

Výlet na Malou Stranu za Janem Nerudou

Jan Neruda (9. července 1834 Praha-Malá Strana – 22. srpna 1891 Praha-Nové Město) byl český básník, prozaik, novinář, dramatik, literární a divadelní kritik, vůdčí osobnost generace májovců. Příkré ulici, která z Malostranského náměstí od kostela sv. Mikuláše strmě stoupá k Pražskému hradu, se říkávalo Krokevní a později Ostruhová. Od roku 1895 je to ulice Nerudova – téměř na každém kroku tu totiž narazíte na vzpomínky, životní osudy a literární díla významného českého básníka a novináře Jana Nerudy.

Vyšehradský železniční most v Praze na Výtoni Památky

Vyšehradský železniční most v Praze na Výtoni

Železniční most spojuje pražské čtvrti Vyšehrad (Výtoň) a Smíchov. Je určen pro železniční přepravu a svému účelu slouží od začátku 20. století. Kromě vlaků se po něm mohou projít i chodci díky lávkám pro pěší.

Bývalá budova Transgasu v Praze Památky

Bývalá budova Transgasu v Praze

Budova Transgas byl komplex tří budov postavených v letech 1972 až 1978 v brutalistickém stylu. Stála na Vinohradské třídě. V roce 2020 došlo k demolici této brutalistické budovy.

Zítkovy sady v Praze Příroda

Zítkovy sady v Praze

Zítkovy sady leží pod Emauzy a vznikly na místech posledních zbytků starého Podskalí. Jsou ohraničeny Palackého náměstím, Rašínovým nábřežím, ulicí Dřevnou a náměstím pod Emauzy.

Kostel sv. Norberta ve Střešovicích Památky

Kostel sv. Norberta ve Střešovicích

Kostel je jednou z dominant této čtvrti v Praze. Byl postaven v letech 1889 – 1891 jako trojlodní klenutá bazilika s polokruhovou apsidou v novorománském slohu stavitelem Jaroslavem Kuchtou podle projektu architekta Františka Rožánka. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.

České Budějovice

České Budějovice

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury 2028! Metropole jižních Čech na soutoku řek Vltavy a Malše nabízí pestrou mozaiku turistických zajímavostí. Kromě míst, kde na vás dýchne staletá historie, se můžete vypravit po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě, ochutnat vyhlášené jihočeské kapry anebo skvělé pivo.

Turnov

Turnov

Co odlišuje Turnov od všech ostatních měst v České republice? Jsou to brusiči drahých kamenů, kteří tu pracují od konce 16. století, a výroba šperků. V okolí se nacházejí četná naleziště drahokamů, přímo ve městě pak můžete navštívit šperkařské dílny, brusírny kamenů a nejrůznější řemeslnické dílny.

Další aktuality

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímání je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
4. červenec 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka, BeerFest Nechvalice 2025, Latino fiesta na zámku v Liblicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha