Pravidelně sportuje přibližně čtvrtina z nás, o něco méně pak je těch, kteří nesportují vůbec. Nejoblíbenější aktivity Čechů jsou
pěší turistika (22 %),
cyklistika (14 %) a
plavání (13 %), další příčky obsadily
posilování, fotbal, jóga, pilates, běh, tenis, bowling a
tanec, ze zimních sportů pak
bruslení a
lyžování. Titul národního sportu patří
hokeji (60 % Čechů), na druhém místě se umístil
fotbal (23 %) a na třetím
biatlon. Mimochodem, podobně na tom jsou naši sousedé, jen na
Slovensku se na třetí místo dostala cyklistika a v
Polsku místo hokeje fandí fotbalu, za nímž se drží házená a skoky na lyžích. A jako důvody uvádějí ti, kteří se sportu vyhýbají? Téměř polovina uvádí zdravotní překážky, třetina lidí na sport nemá čas a další třetina otevřeně přiznává, že je líná.
Podívejte se na
kalendář sportovních událostí roku 2024, na nudu v něm rozhodně nezbývá místo!
Nejznámější závod a osobnosti českého sportu
Nejznámějším a nejnavštěvovanějším závodem je podle sportovních statistik
Jizerská 50, velké popularitě se těší nejoblíbenější čeští sportovci. Mezi nimi najdeme řady medailistů z
letních olympijských her i
zimních olympijských her. Mezi nejpopulárnější patří
Emil a Dana Zátopkovi,
Věra Čáslavská,
Jiří Raška,
Martina Navrátilová,
bratři Pospíšilové,
Jaromír Jágr,
Ester Ledecká,
Martina Sáblíková,
Petra Kvitová,
Jiří Prskavec,
Lukáš Krpálek či
Barbora Špotáková.
Nejstarší sporty? Dostihy a fotbal
Titul
nejstaršího sportovního klání u nás drží
Velká Pardubická, která se
poprvé konala 5. listopadu 1874. Několikrát zhatila dostihy nepřízeň počasí, neběhalo se ani ve válečných letech a v roce 1968. V roce 1909 se sice Velká Pardubická konala, ale neměla vítěze: startovali čtyři koně, ovšem jeden onemocněl, dva spadli a ten poslední nedoběhl v časovém limitu. Historie se opakovala v roce 1920, kdy byl pro překročení limitu rovněž diskvalifikován jediný kůň, který doběhl do cíle.
Jméno
Taxisova příkopu, nejobávanější překážky
Velké pardubické, nám připomene
rodinu Thurn-Taxisů, někdejší majitele
zámku v
Loučni. Když se roku 1889 ze studií v Cambridge vrátil
princ Erich Thurn-Taxis, domů s sebou přivezl mimo jiné pravidla kopané. Sestavil první zámecké mužstvo a v roce 1893 se mu podařilo dojednat zápas s
vídeňskou Regattou, tehdy
nejlepším mužstvem Rakousko-Uherska. Loučeňské kopací mužstvo hrálo v pruhovaných dresech v červenomodrých knížecích barvách
Thurn-Taxisů. Tyto klubové barvy používá loučeňský fotbalový klub dodnes.
Historicky
první fotbalový zápas v českých zemích se ale odehrál už zřejmě o pár let dřív v
Roudnici nad Labem, kde proti sobě nastoupili členové místního
Sokola a
veslařského klubu ČAC, tedy Českého Athletic Clubu. Na pomníku v Roudnici je uvedený letopočet 1887, podle některých pramenů se ovšem hrálo až o pět let později.
České sportovní rekordy
- Kdo si tipne, že největším sportovním stadionem v Česku je Strahovský stadion v Praze, vyhrává. Poprvé se na něm cvičilo v roce 1926 při VIII. všesokolském sletu, později byl dějištěm obřích socialistických spartakiád. Při koncertech má kapacitu až 220 tisíc diváků, běžně slouží jako tréninkové centrum fotbalové Sparty a od roku 2003 je na seznamu kulturních památek.
- Největší zimní stadion je obří víceúčelová O2 Arena v pražských Vysočanech. Víceúčelová hala, kde se koná přibližně sto akcí ročně, byla slavnostně otevřena při Mistrovství světa v ledním hokeji 2004. Hlediště pojme až 18 000 diváků, ale kapacita se liší podle toho, zda jde o lední hokej, koncert nebo atletické závody.
- Největším fotbalovým stadionem je legendární Eden aneb Fortuna Arena v Praze ve Vršovicích. Jeho kapacita je 20 800 sedících diváků a své domácí zápasy tu hraje tým SK Slavia Praha. Můžete tu navštívit největší fotbalové muzeum v Česku, Slavia Museum.
- Dlouhé tradice má také veslování. První závody se konaly v rámci oslav příjezdu prvního vlaku do Prahy v srpnu 1845 a v roce 1860 vznikl na Žofíně první veslařský klub, který názvem English Rowing Club odkazoval na Anglii coby kolébku moderního veslování. Nejstarší veslařský závod, který je nyní součástí červnových Primátorek, se konal v roce 1895.
- Již 125 let od založení slaví Český Lawn-Tennis Klub, nejstarší český tenisový klub. Vznikl v roce 1893, zprvu sídlil na Střeleckém ostrově a o pět let později se přestěhoval na současné působiště na Štvanici.
- Zimní perlička na závěr: kolébkou českého lyžování se stala Praha. Sem roku 1887 dorazily první lyže, které si v Norsku objednal průkopník řady sportovních odvětví Josef Rössler-Ořovský, a vzápětí na nich společně se svým bratrem podnikl prvosjezd Václavského náměstí. Společně na lyžích vyráželi také na první pokusné jízdy po Stromovce a budili náležitou pozornost.