ÚvodAktualityNárodní galerie v Praze je on-line
Kultura

Národní galerie v Praze je on-line

  • 4. dubna 2020
Národní galerie Praha „jde online“. Prostřednictvím nového digitálního obsahu se největší česká galerijní instituce snaží v období pandemie koronaviru zůstat otevřená. Přizpůsobuje se situaci a své současné aktivity pro veřejnost směřuje převážně na sociální sítě.
Národní galerieVirtuální prohlídky, živé přenosy z výstav a expozic či workshopy online, to je jen stručný výčet toho, co si Národní galerie Praha pro veřejnost přichystala nebo chystá. Pokryje přitom nejen nedávno otevřené výstavy, ale i sbírkové expozice či místa, která zůstávají návštěvníkům běžně skryta.

Speciální formát s názvem „Do you have a minute?“, který představí jednotlivá významná díla ze sbírek NPG připravuje pro Instagram, nový obsah chystá s pomocí kurátorů a lektorů i pro Twitter.

Virtuální prohlídky

národní galerieV rámci aktivit Národní galerie Praha vznikla první virtuální komentovaná prohlídka, a to z výstavy Ozvěny benátského bienále: Stanislav Kolíbal, která se nachází v momentálně uzavřeném Veletržním paláci. Diváky provede po jednotlivých dílech kurátorka Julia Bailey. Ambicí je vytvořit pocit, jako by návštěvník skutečně procházel výstavou. Komentovanou prohlídku NG právě zpracovává. V přípravě je dále dokument o architektuře brutalismu, který se přímo váže k výstavě Nebourat! Podoby brutalismu v Praze. Pořad bude určen primárně pro sociální sítě.

Další novinkou jsou živé přenosy, které v různých formách umožní nahlédnout do výstavních prostor a expozic, ale také do míst, která zůstávají běžně skryta. Již v pondělí 30. 3. Národní galerie Praha ve spolupráci se serverem novinky.cz (Výlety z karantény) uvedla první živou, komentovanou prohlídku z Kláštera sv. Anežky České, která představuje výstavu Krásné madony, ale také dává nahlédnout do úchvatných zahrad kláštera a jeho historie.

staří mistřiSoučasné umění zastoupil 2. 4. 2020 živý přenos z výstavy Kurt Gebauer nacházející se ve Veletržním paláci, kterou komentuje její kurátor, ředitel Sbírky moderního a současného umění, Michal Novotný. Ve stejném formátu bude uvedena komentovaná prohlídka z expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci. Ta obsahuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění (Lucas Cranach, Albrecht Dürer, El Greco, Francisco José Goya, Peter Paul Rubens, Karel Škréta a mnoho dalších). Ředitel Sbírky Marius Winzeler bude živě ve spojení 8. 4. ve 14:00 hodin.

Všechny prohlídky zatím zůstávají archivované a dostupné prostřednictvím Facebooku Národní galerie Praha. Aktuálně jsou zveřejňovány jen ty aktivity, u kterých byl stanoven fixní termín v horizontu následujících dvou týdnů. Další obsah bude průběžně doplňován, těšit se můžete na nová témata nebo na virtuální prohlídku 360°. Pro aktualizace termínů sledujte Facebook nebo webové stránky Národní galerie.
 

On-line sbírky a videa Národní galerie

národní galeriePodívejte se na prohlídku výstavou, poslechněte si interview s umělcem nebo zjistěte více o svém oblíbeném díle. Na Youtube kanále Národní galerie je přichystána široká škála videí ze současných i uplynulých výstav a sbírkových expozic.

Téměř 3 000 zdigitalizovaných děl na jednom místě – to jsou on-line sbírky NGP, které skrývají mnohá bohatství a umělecké skvosty. V online sbírkách naleznete základní informace o dílech, jejich autorech a především kvalitní fotografie. Obrázky, které mají volná autorská práva, můžete prohlížet ve vysokém rozlišení, a je tak možné vidět i ty nejmenší detaily.
 

Edukační programy pro děti

tvoření pro dětiTým lektorů, který se věnuje přípravě a realizaci programů pro veřejnost, pracuje na online workshopech a výzvách, jejichž obsah je zaměřen v první řadě na děti. Pod aktivitou Umění (být) doma je pravidelně jednou týdně zveřejněna nová výzva, která motivuje děti k tvůrčí aktivitě inspirované vybraným uměleckým dílem. Úkoly jsou hravé a jsou navrženy tak, aby je bylo možné vytvořit z dostupných materiálů. Zúčastnit se může každý, používají se jen materiály a pomůcky, které mají obvykle všichni doma.

První výzva inspirovala k tvorbě mýdlových soch, které jsou jednoduché na výrobu, a přitom reflektují naši každodenní realitu. Zkušení edukátoři se prostřednictvím těchto zábavných úkolů snaží odlehčit dětem i rodičům současnou situaci prostřednictvím umění.
Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Palác Kinských v Praze Kultura

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby Kultura

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha