Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.
Jako první byla 5. února 1796 v Praze založena Společnost vlasteneckých přátel umění, a to především členy šlechtických rodů, jako byli Kolowratové, Šternberkové a Nosticové. Byla tak vytvořena sbírka zejména české barokní malby. Současná Národní galerie je přímou nástupnickou organizací této společnosti, která vznikla v roce 1949.
Sbírky Národní galerie putovaly v průběhu staletí Prahou. V roce 1814 byla zřízena galerie ve Šternberském paláci, v druhé polovině téhož století byla otevřena obrazárna v Rudolfinu, v roce 1931 v Městské knihovně na Mariánském náměstí. Od sedmdesátých let do roku 2000 sídlilo staré umění v Jiřském klášteře na Pražském hradě.
Dnes Národní galerie Praha spravuje šest pražských budov – Klášter sv. Anežky České, Šternberský palác, Schwarzenberský palác, Salmovský palác, palác Kinských, Veletržní palác a krátkodobé výstavy pořádá také ve Valdštejnské jízdárně, jež patří Senátu Parlamentu ČR. Jízdárna se nachází v zahradě komplexu raně barokního paláce, který pro Albrechta z Valdštejna vybudovali italští architekti Andrea Spezza a Nicolo Sebregondi.
Národní galerie pořádá také řadu výstav jak v samotných prostorách, kde prezentuje stálé expozice, tak také na jiných místech.
Národní galerie Praha
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2023 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2023 – za výstavu „Petr Brandl: Příběh bohéma“
2021 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2021 – za výstavu „Toyen: Snící rebelka“
2019 – Zvláštní ocenění udělené na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní výstava roku 2019 – za expozici 1796–1918: Umění dlouhého století
2018 – Cena Českého výboru ICOM – za stálou expozici 1918–1938: První republika
2016 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2016 – za výstavu „Císař Karel IV. 1316–2016“
2014 – Cena Českého výboru ICOM – za výstavu „Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300.“
2012 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2012 – za výstavu „Jan Zrzavý: Božská hra“, ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě, p. o.
2010 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2010 – za výstavu „Karel Škréta (1610–1674). Doba a dílo.“
2010 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2010 – za publikaci „Karel Škréta (1610–1674). Doba a dílo“
Hlavním cílem Národní galerie Praha je shromažďování, evidence, uchovávání, odborné zpracování a vědecký výzkum malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění, jakož i jejich vystavování.
Společnost vlasteneckých přátel umění byla založena 5. února 1796 v Praze, hlavně členy šlechtických rodů jako Kolowratové, Šternberkové a Nosticové.
Národní galerie Praha spravuje šest hlavních budov: Klášter sv. Anežky České, Šternberský palác, Schwarzenberský palác, Salmovský palác, palác Kinských a Veletržní palác.
Krátkodobé výstavy organizované Národní galerií Praha lze najít ve Valdštejnské jízdárně, která patří Senátu Parlamentu ČR.
Národní galerie Praha byla oceněna například Cenou Gloria musaealis za Muzejní výstavu roku 2023 za výstavu 'Petr Brandl: Příběh bohéma' nebo Cenou Českého výboru ICOM za stálou expozici '1918-1938: První republika' v roce 2018.
V Národní galerii Praha lze vidět malířská, sochařská a grafická díla jak z českého, tak i zahraničního umění.
Návštěvníci mohou obdivovat rozsáhlé sbírky umění rozmanitých období, účastnit se tematických výstav, sledovat výstavy světoznámých umělců a zúčastnit se kulturních a vzdělávacích programů.
Původní sbírka, která byla vytvořena Společností vlasteneckých přátel umění, se zaměřila zejména na českou barokní malbu.
Šternberský palác měl historický význam, neboť v roce 1814 byla zde zřízena galerie, což bylo jedno z prvních sdílených míst sbírek Národní galerie.
Mezi nejnovější výstavy patří 'Petr Brandl: Příběh bohéma' z roku 2023 a 'Toyen: Snící rebelka' z roku 2021.