ÚvodAktualityNárodní galerie vystaví při příležitosti návštěvy dalajlamy Buddhovy dcery
Kultura

Národní galerie vystaví při příležitosti návštěvy dalajlamy Buddhovy dcery

  • 15. října 2016
Konírna paláce Kinských bude od 19. října hostit charitativní výstavu Oliviera Adama Buddhovy dcery, dokumentující život buddhistických mnišek v Himálaji. Výstavu pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s neziskovou organizací Most ProTibet a je součástí doprovodného programu konference Forum 2000 – Festival demokracie. Výstava se až do 28. 2. 2017 koná pod záštitou Jeho Svatosti dalajlamy.
Buddhovy dceryFotograf Olivier Adam spolu se svou ženou – novinářkou – Dominque dokumentují již více než osm let cestu buddhistických mnišek v Himálaji. Fotografická práce Buddhovy dcery začala v pěti klášterech v severní Indii, blízko Dharamsaly, v místě, kde v roce 1959 Jeho Svatost dalajlama a tisíce tibetských uprchlíků našli útočiště po vpádu čínské armády do Tibetu. V roce 1987 byl založen Projekt tibetských mnišek (Tibetan Nuns Project), který zajišťuje vzdělání a rozvojovou pomoc pro tibetské mnišky v Indii. Díky němu byly otevřeny základní i vyšší školy a vzrostla vzdělanost mnišek, která jim mimo jiné umožnila praktikovat filosofické debaty, dříve přístupné pouze mnichům, či studovat buddhistickou filosofii. V prosinci letošního roku obdrží dvacet mnišek doktorát z buddhistické filosofie a titul gešema. Díky tomu se pak mohou stát učitelkami v ženských klášterech. Obřadu se zúčastní Jeho Svatost dalajlama, který rovnoprávnost žen v buddhismu velice podporuje.

Výtěžek z prodeje speciálních tisků fotografií, které budou k zakoupení na výstavě Buddhovy dcery a přes webové stránky Buddhovydcery.cz, bude věnován na podporu vzdělání a zlepšení základních životních podmínek buddhistických mnišek v severní Indii. Projekt je zaměřen také na podporu a uchování tibetské kultury a tradic.
 

Fotograf Olivier Adam

MnišiOlivier Adam (1969) pracuje jako nezávislý fotograf a také působí jako učitel na škole fotografie Augusta Renoira v Paříži. Olivier patří k humanistické tradici, ve své práci se zaměřuje na dokumentování posvátného a lidského. Pravidelně přispívá do různých anglických a francouzských časopisů. Kromě toho, rovněž pravidelně pracuje jako fotograf pro kancelář Jeho Svátosti dalajlamy  během jeho návštěv v Evropě. Olivier a jeho žena Dominique spolupracují na řadě charitativních projektů s různými neziskovými organizacemi, které podporují mnišky v Himálaji.
 

Nahlédněte do Umění Asie v paláci Kinských

mniškaVýstavu Národní galerie pořádá v paláci Kinských, sídle stálé expozice Umění Asie. V ústředním sále této expozice je vystaveno umění tibetského buddhismu, které je v současnosti jedinou expozicí svého významu v České republice. Návštěvníci se zde mohou seznámit s tradičním tibetským sochařstvím i malbou. Nejcennější část tibetské sbírky tvoří thangky, z nichž některé pocházejí již ze 17. století a do Čech byly dovezeny ve 20. a 30. letech 20. století. Od 11. října do 4. prosince je stálá expozice oživena intervencí Cesta do Tibetu, která představuje fotografie Josefa Vaniše. Na své cestě do Lhasy v roce 1954 se spolu s filmařem Vladimírem Sísem setkal se 14. dalajlamou a pořídil jeho první oficiální portrét. Právě ten je ústřední fotografií výběru snímků ze staré Lhasy připravených kurátorkou Lenkou Gyaltso.
Palác Kinských v Praze Kultura

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha