ÚvodAktualityNárodní galerie vystaví při příležitosti návštěvy dalajlamy Buddhovy dcery
Kultura

Národní galerie vystaví při příležitosti návštěvy dalajlamy Buddhovy dcery

  • 15. října 2016
Konírna paláce Kinských bude od 19. října hostit charitativní výstavu Oliviera Adama Buddhovy dcery, dokumentující život buddhistických mnišek v Himálaji. Výstavu pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s neziskovou organizací Most ProTibet a je součástí doprovodného programu konference Forum 2000 – Festival demokracie. Výstava se až do 28. 2. 2017 koná pod záštitou Jeho Svatosti dalajlamy.
Buddhovy dceryFotograf Olivier Adam spolu se svou ženou – novinářkou – Dominque dokumentují již více než osm let cestu buddhistických mnišek v Himálaji. Fotografická práce Buddhovy dcery začala v pěti klášterech v severní Indii, blízko Dharamsaly, v místě, kde v roce 1959 Jeho Svatost dalajlama a tisíce tibetských uprchlíků našli útočiště po vpádu čínské armády do Tibetu. V roce 1987 byl založen Projekt tibetských mnišek (Tibetan Nuns Project), který zajišťuje vzdělání a rozvojovou pomoc pro tibetské mnišky v Indii. Díky němu byly otevřeny základní i vyšší školy a vzrostla vzdělanost mnišek, která jim mimo jiné umožnila praktikovat filosofické debaty, dříve přístupné pouze mnichům, či studovat buddhistickou filosofii. V prosinci letošního roku obdrží dvacet mnišek doktorát z buddhistické filosofie a titul gešema. Díky tomu se pak mohou stát učitelkami v ženských klášterech. Obřadu se zúčastní Jeho Svatost dalajlama, který rovnoprávnost žen v buddhismu velice podporuje.

Výtěžek z prodeje speciálních tisků fotografií, které budou k zakoupení na výstavě Buddhovy dcery a přes webové stránky Buddhovydcery.cz, bude věnován na podporu vzdělání a zlepšení základních životních podmínek buddhistických mnišek v severní Indii. Projekt je zaměřen také na podporu a uchování tibetské kultury a tradic.
 

Fotograf Olivier Adam

MnišiOlivier Adam (1969) pracuje jako nezávislý fotograf a také působí jako učitel na škole fotografie Augusta Renoira v Paříži. Olivier patří k humanistické tradici, ve své práci se zaměřuje na dokumentování posvátného a lidského. Pravidelně přispívá do různých anglických a francouzských časopisů. Kromě toho, rovněž pravidelně pracuje jako fotograf pro kancelář Jeho Svátosti dalajlamy  během jeho návštěv v Evropě. Olivier a jeho žena Dominique spolupracují na řadě charitativních projektů s různými neziskovými organizacemi, které podporují mnišky v Himálaji.
 

Nahlédněte do Umění Asie v paláci Kinských

mniškaVýstavu Národní galerie pořádá v paláci Kinských, sídle stálé expozice Umění Asie. V ústředním sále této expozice je vystaveno umění tibetského buddhismu, které je v současnosti jedinou expozicí svého významu v České republice. Návštěvníci se zde mohou seznámit s tradičním tibetským sochařstvím i malbou. Nejcennější část tibetské sbírky tvoří thangky, z nichž některé pocházejí již ze 17. století a do Čech byly dovezeny ve 20. a 30. letech 20. století. Od 11. října do 4. prosince je stálá expozice oživena intervencí Cesta do Tibetu, která představuje fotografie Josefa Vaniše. Na své cestě do Lhasy v roce 1954 se spolu s filmařem Vladimírem Sísem setkal se 14. dalajlamou a pořídil jeho první oficiální portrét. Právě ten je ústřední fotografií výběru snímků ze staré Lhasy připravených kurátorkou Lenkou Gyaltso.
Palác Kinských v Praze Kultura

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Další aktuality

Poznejte tajemství a legendy staré Prahy: abeceda skrytých tváří města

Praha není jen stověžatá. Je i filmová, vodnická, erotická nebo třeba cimrmanovská. Ve stejný den může být exaltovaná i ospalá, turisticky přepudrovaná i autenticky zašlá. Je to město alchymistů a okultních symbolů, výčepních legend, strašidel, tajemných sklepů i literárních duchů. A právě tuhle její proměnlivost jsme se na Kudy z nudy rozhodli poskládat od A do Z.
18. červenec 2025 20:23
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.7. – 20.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Setkání DeLoreanů a fanoušků filmu Návrat do budoucnosti v Andělském pivovaru, Tanabata 2025, Slánský okruh 2025, Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice 2025, Pohoda Fest Chýně 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. červenec 2025 6:01
Zážitky, Praha

Hledá se strom pro pražské Vánoční trhy 2025!

Letní prázdniny jsou v plném běhu, přesto Praha začíná hledat svůj vánoční strom. Organizátor největších Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí, společnost Taiko, opět vyhlásila soutěž Hledá se strom, který ozdobí Staroměstské náměstí v době letošního adventu. Tipy na nejkrásnější dominantu pražských Vánoc mohou zájemci organizátorům posílat až do 15. září 2025.
17. červenec 2025 12:00
Zážitky, Praha

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby. Ti nejpovolanější z prostředí hmyzí gastronomie vám představí benefity této zatím poněkud exotické kuchyně.
15. červenec 2025 16:16
Příroda, Praha

Letní slavnosti staré hudby propojí téma Familia

Letní slavnosti staré hudby opět prosytí Prahu krásnou hudbou staletí minulých, v podání špičkových interpretů. Ve dnech od 17. července do 5. srpna 2025 přináší slavnosti sedm jedinečných večerů, které letos propojuje téma Familia. V podání souborů Ensemble Polyharmonique, Concerto Scirocco, Sete Lágrimas, Tasto Solo, Collegium Marianum a dalších zazní hudba od středověku po vrcholné baroko a posluchači se mohou těšit na duchovní i světské skladby. Hudbu, která zněla na šlechtických dvorech, na francouzská středověká moteta, lidové písně, virtuózní sonáty i operní árie
15. červenec 2025 13:11
Kultura, Praha

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny oživí od čtvrtka 17. 7. do soboty 19. 7. 2025 pražskou kulturní nabídku. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní velké množství hudebních a tanečních souborů ze 14 z celé Evropy, Asie, Jižní Ameriky a Afriky. Zavítejte na Ovocný trh či náměstí Republiky a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků, lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2025 12:00
Kultura, Praha

Letní shakespearovské slavnosti nabízí jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky

Víte, že Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara? Letní shakespearovské slavnosti si můžete užít po celé leto! Představení se od konce června do začátku září 2025 hrají v Praze se na Pražském hradě v Nejvyšším purkrabství a na Letní scéně HAMU na Malostranském náměstí, v Olomouci v parkánu Uměleckého centra UP (Konvikt), v Brně se hraje na Špilberku a v Ostravě na Slezskoostravském hradě. Letní shakespearovské slavnosti letos přináší opět nové inscenace, včetně premiéry Othella v režii Braňa Holička, a to na Pražském hradě a v Lichtenštejnském paláci.
15. červenec 2025 9:36
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, na terasu DOXu, na terasy obchodních domů, do kina v zahradě Kinských, nebo do Holešovické tržnice. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
14. červenec 2025 9:35
Kultura, Praha