ÚvodAktualityNárodní galerie vystaví při příležitosti návštěvy dalajlamy Buddhovy dcery
Kultura

Národní galerie vystaví při příležitosti návštěvy dalajlamy Buddhovy dcery

  • 15. října 2016
Konírna paláce Kinských bude od 19. října hostit charitativní výstavu Oliviera Adama Buddhovy dcery, dokumentující život buddhistických mnišek v Himálaji. Výstavu pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s neziskovou organizací Most ProTibet a je součástí doprovodného programu konference Forum 2000 – Festival demokracie. Výstava se až do 28. 2. 2017 koná pod záštitou Jeho Svatosti dalajlamy.
Buddhovy dceryFotograf Olivier Adam spolu se svou ženou – novinářkou – Dominque dokumentují již více než osm let cestu buddhistických mnišek v Himálaji. Fotografická práce Buddhovy dcery začala v pěti klášterech v severní Indii, blízko Dharamsaly, v místě, kde v roce 1959 Jeho Svatost dalajlama a tisíce tibetských uprchlíků našli útočiště po vpádu čínské armády do Tibetu. V roce 1987 byl založen Projekt tibetských mnišek (Tibetan Nuns Project), který zajišťuje vzdělání a rozvojovou pomoc pro tibetské mnišky v Indii. Díky němu byly otevřeny základní i vyšší školy a vzrostla vzdělanost mnišek, která jim mimo jiné umožnila praktikovat filosofické debaty, dříve přístupné pouze mnichům, či studovat buddhistickou filosofii. V prosinci letošního roku obdrží dvacet mnišek doktorát z buddhistické filosofie a titul gešema. Díky tomu se pak mohou stát učitelkami v ženských klášterech. Obřadu se zúčastní Jeho Svatost dalajlama, který rovnoprávnost žen v buddhismu velice podporuje.

Výtěžek z prodeje speciálních tisků fotografií, které budou k zakoupení na výstavě Buddhovy dcery a přes webové stránky Buddhovydcery.cz, bude věnován na podporu vzdělání a zlepšení základních životních podmínek buddhistických mnišek v severní Indii. Projekt je zaměřen také na podporu a uchování tibetské kultury a tradic.
 

Fotograf Olivier Adam

MnišiOlivier Adam (1969) pracuje jako nezávislý fotograf a také působí jako učitel na škole fotografie Augusta Renoira v Paříži. Olivier patří k humanistické tradici, ve své práci se zaměřuje na dokumentování posvátného a lidského. Pravidelně přispívá do různých anglických a francouzských časopisů. Kromě toho, rovněž pravidelně pracuje jako fotograf pro kancelář Jeho Svátosti dalajlamy  během jeho návštěv v Evropě. Olivier a jeho žena Dominique spolupracují na řadě charitativních projektů s různými neziskovými organizacemi, které podporují mnišky v Himálaji.
 

Nahlédněte do Umění Asie v paláci Kinských

mniškaVýstavu Národní galerie pořádá v paláci Kinských, sídle stálé expozice Umění Asie. V ústředním sále této expozice je vystaveno umění tibetského buddhismu, které je v současnosti jedinou expozicí svého významu v České republice. Návštěvníci se zde mohou seznámit s tradičním tibetským sochařstvím i malbou. Nejcennější část tibetské sbírky tvoří thangky, z nichž některé pocházejí již ze 17. století a do Čech byly dovezeny ve 20. a 30. letech 20. století. Od 11. října do 4. prosince je stálá expozice oživena intervencí Cesta do Tibetu, která představuje fotografie Josefa Vaniše. Na své cestě do Lhasy v roce 1954 se spolu s filmařem Vladimírem Sísem setkal se 14. dalajlamou a pořídil jeho první oficiální portrét. Právě ten je ústřední fotografií výběru snímků ze staré Lhasy připravených kurátorkou Lenkou Gyaltso.
Palác Kinských v Praze Kultura

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Další aktuality

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Praha je magicky krásné město, které mnozí považují za nejkrásnější na světě. Samozřejmě přitahuje i filmaře. Ve kterých filmech a seriálech si Praha zahrála jednu z hlavních rolí? Vypravte se s Kudy z nudy pátrat po stopách seriálů Carnival Row či Cizinka, Formanova Amadea a dalších filmů, kde se objevila známá i neznámá pražská zákoutí!
9. listopad 2024 11:17
Životní styl, Praha

Nejlepší svatomartinské hody v Praze! Kde si užijte svatomartinské víno a pečenou husu?

Na svatého Martina můžete i v Praze zažít výjimečnou gastronomickou a vinařskou událost. Oživení lidové tradice, setkání se sousedy a přáteli a ochutnávky tuzemských vín a svatomartinské pečené husy připravují na mnohých místech v Praze.
9. listopad 2024 10:49
Gurmánská turistika, Praha

Naposledy oprašte běžecké a trekové boty: listopad patří Velké kunratické!

Druhý listopadový víkend je tady a s ním i jeden z nejznámějších pražských běžeckých závodů. Na slavnou Velkou kunratickou, která bez ohledu na počasí odstartuje v neděli 10. listopadu 2024 ráno, zve portál Kudy z nudy. Letos se jedná už o 91. ročník!
9. listopad 2024 10:30
Letní sporty, Praha

Česko ve filmu: znáte stavby nedávné historie? Vydejte se po stopách filmu Architektura ČSSR 58–89

Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil do kin 7. listopadu. 2024. Snímek přináší zajímavý pohled na architektonická díla, která v Československu vznikla v době komunismu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, jaká místa se ve filmu objevují.
9. listopad 2024 9:28
Památky, Praha

Na Náplavku v sobotu dorazí svatý Martin! Přiveze mladé víno a pečenou husu

Na Náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2 se v sobotu 9. listopadu 2024 od 11:00 do 22:00 hodin uskuteční 13. ročník Svatomartinských slavností. Během dne svá mladá vína představí 20 českých a moravských vinařství, která dovezou svá nejlepší letošní vína. K dispozici bude také oblíbený „svařák“ pro zahřátí. Víno se bude degustovat ze sklenic, které budou společně s katalogem a propiskou součástí degustačních setů. Gastronomické lahůdky budou orientovány na oblíbenou svatomartinskou husu a husí speciality!
9. listopad 2024 9:23
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: Bitva na Bílé hoře – prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

To místo na západním okraji Prahy zná kdekdo: pláň na Bílé hoře, kde jedné listopadové neděle roku 1620 proběhla bitva. Obora, letohrádek Hvězda a další stavby tu už v té době stály, další vznikly krátce po bitvě. Právě tady utrpěl český národ v boji za svobodu zásadní porážku, která upevnila moc Habsburků v českých zemích na celá staletí. Pojďte si projít někdejší bojiště krok za krokem.
8. listopad 2024 9:19
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.11. – 10.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Knihovna snů 2024, Memoriál 1620, Mezinárodní den archeologie v Národním muzeu v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
8. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.
7. listopad 2024 11:37
Památky, Praha