ÚvodAktualityNaučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu je jako nová
Příroda

Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu je jako nová

  • 11. března 2022
Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu, která vede od jeskyně Kůlna k parkovišti, se v těchto dnech dočkala obnovy. Návštěvníkům už řadu let zpestřuje cestu od východu z jeskyní po skončení prohlídky zpět k autům a zájemcům doplňuje předchozí výklad průvodců. Kromě prvního panelu u Kůlny, který se dočkal renovace již dříve, ale už byl technický stav ostatních tabulí působením slunce i povětrnostních vlivů poněkud za zenitem. Správa jeskyní České republiky proto renovovala a vyměnila za nové čtyři zašlé infotabule – u takzvané Propástky, u skály Hřebenáč a dvě u vstupního areálu-pokladny.
Jeskyně KůlnaTabule naučné stezky Sloupsko-šošůvské jeskyně se věnují začátku podzemní cesty krasové řeky Punkvy a další hydrologii i geologii lokality, jeskyním, krasu i okolním skalám. Aktualizace se dočkaly některé uvedené vědecké údaje, čehož se ujal původní spoluautor stezky, odborník na karsologii a geografické informační systémy RNDr. Ivan Balák. Doplněny a upřesněny byly tematické mapy severní části Moravského krasu. Nechybí fotografie, nákresy i překlad do anglického jazyka.

Naučná stezka je vybudovaná mezi vchodem a východem z veřejnosti přístupných Sloupsko-šošůvských jeskyní. Pojednává o podzemním systému Sloupsko-šošůvských jeskyní, hydrografii Sloupského údolí, o pravěké i současné zvířeně jeskyní a také o archeologických nálezech v jeskyni Kůlna.
 

Další naučné stezky v Moravském krasu

rudické kolíbkyV Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, druhém nejstarším velkoplošném chráněném území v Česku, se nachází řada dalších stezek. Asi nejznámější z nich je šestikilometrová okružní naučná stezka Macocha s 13 zastaveními. Nejrůznější přírodní zajímavosti ukazuje i dvoukilometrová naučná stezka Josefovské údolí se sedmi infopanely. Údolí Říčky u Hostěnic i volně přístupné jeskyni Pekárna se věnuje stezka s osmi přírodovědnými tabulemi. Spolu s obcí Rudice provozuje Správa CHKO Moravský kras naučnou trasu Rudické propadání. Na průmyslové využití části krasu upozorňuje Cesta železa.

Sloupsko-šošůvské jeskyně byly zpřístupněny už v roce 1881 a elektricky osvětleny jako jedny z prvních na světě. Od 1. března opět zvou na 1800metrový dlouhý prohlídkový okruh či jeho kratší 900 metrovou verzi. Po předchozí domluvě lze také navštívit zážitkovou trasu Po stopách Nagela ve spodních patrech jeskyní. Její účastníci musí mít nejméně 10 let. Nyní už je v Moravském krasu pro turisty otevřeno všech pět jeskyní – kromě celoročních Punkevních s vodní plavbou elektroloděmi a „trochu jiné jeskyně“ Výpustek u Křtin od března i Balcarka a Kateřinská. Tyto dvě po čtvrtroční zimní pauze kvůli ochraně kolonií zimujících netopýrů.
Naučná stezka od jeskyně Kůlna k Sloupsko-šošůvským jeskyním Příroda

Naučná stezka od jeskyně Kůlna k Sloupsko-šošůvským jeskyním

Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu vede od jeskyně Kůlna k parkovišti. Měří sice jen 1 km, ale když se budete věnovat pěti informačním panelům na trase, zabere vám i 30 minut.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR Příroda

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.

Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu Letní sporty

Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu

Skalní terény v obci Sloup v Moravském krasu se nacházejí v Přírodní rezervaci Sloupsko-šošůvské jeskyně. Lezení je zde povoleno, lezecké terény lákají horolezce na Hřebenáč, Staré skály, Žíznivou skálu, věže Evropa a Indie nebo skalní věže Otec, matka a syn.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Další aktuality

Zámecký park v Lednici nabízí letecké ukázky dravých ptáků

Již přes dvacet let probíhají ukázky dravců v lednickém parku. Park je největší a nejkrásnější místo k předvádění letu dravců v Evropě a snad i ve světě. Od dubna do října můžete během komentovaných představení vidět 40 druhů dravců v počtu asi 100 exemplářů! Vše je doprovázeno poutavým výkladem pro děti a dospělé.
5. duben 2025 1:16
Příroda, Jihomoravský kraj

Milotický zámek je připraven na novou sezonu

Dveře zámku v Miloticích se v nové návštěvnické sezónně otevřou v sobotu 5. dubna 2025. Zámek opět nabídne prohlídky reprezentativních a obytných prostor i oblíbené individuální prohlídky zámeckého parku v historickém kostýmu.
4. duben 2025 13:00
Památky, Jihomoravský kraj

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
1. duben 2025 7:34
Památky, Jihomoravský kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
30. březen 2025 9:39
Příroda, Jihomoravský kraj

Mořská akvária brněnské zoo odkrývají další poklady: havýše – mořské krabice, které neumějí plavat

Brněnská zoo rozšířila kolekci neobvykle roztomilých, ale zároveň fascinujících rybek. Ke stávajícímu havýši rohatému nově přibyli další exotičtí zástupci: havýš žlutohnědý a havýš perličkový. Tito neobyčejní tvorové jsou skutečným přírodním bizárem. Mají tělo ve tvaru krabice, jejich krunýř tvoří kostěné destičky a celkově připomínají pohyblivé čtverce nebo trojúhelníky. Přijďte se na ně podívat!
30. březen 2025 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj