ÚvodAktualityNavštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky – důl Kovárna je otevřen po rekonstrukci
Zdroj foto: veselyvylet.cz
Památky

Navštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky – důl Kovárna je otevřen po rekonstrukci

  • 13. července 2024
Na vrcholu Sněžky byl každý, ale pod horou, v dole Kovárna, už málokdo! V posledních sedmi letech byl navíc pro veřejnost uzavřen. Za tu dobu zde speleologové udělali spoustu práce – ručně odstranili tuny kamenů a dva metry vysokou chodbu zajistili ocelovými výztužemi. Tím došlo ke sjednocení dvou tras v jednu a návštěvníci tak mohou projít dolem a vystoupat na povrch v jiném místě, než do něj scházeli. Prohlídky rozšířené trasy probíhají ve skupině jedenkrát denně, na exkurzi je nutné se předem přihlásit. Trasa bude pro veřejnost přístupná do konce září.
kovárnaJeskyňáři z České speleologické společnosti Albeřice otevřeli letos útroby Sněžky po dlouhých sedmi letech. Důl Kovárna se otevřel v červenci a bude přístupný do září 2024. Datum prohlídky včetně přesného času vstupu do podzemí je nutné dohodnout vždy individuálně, minimálně 14 dní předem.

V dole Kovárna je nyní k dispozici jedna dlouhá trasa, která vznikla díky propojení předchozích dvou tras – tzv. Mezipatro bylo propojeno se štolu Prokop nerezovými žebříky. Prohlídková trasa se tak prodloužila o celých 600 metrů a vede až do hloubky 75 metrů! Stavební práce byly rozdělené do tří etap. V první etapě speleologové pracovali na zpřístupnění štoly Prokop, ve druhé vyklidili skalní úsek štoly a ve třetí namontovali konstrukce nerezových žebříků do tzv. Mezipatra, čímž se propojilo Mezipatro, kde byl před zahájením prací vstup, se štolou Prokop.

kovárnaA právě z Mezipatra se bude na dno Obřího dolu sestupovat i nyní. Nejprve je třeba vystoupat po strmých schodištích do nejvyšší části dolu a poté naopak sestoupit po žebřících s ochrannými koši, a také po visutých plošinách, do černé hlubiny. Během sestupu po žebřících musíte mít volné ruce a na sobě nic, co by vám bránilo průlezu ochranným košem (např. batoh, kabelka nebo ledvinka). Některé žebříky ovšem visí ve volném prostoru, proto není prohlídka vhodná pro lidi se strachem z výšek. Trasa není nijak osvětlená, u vstupu dostanete pouze helmy s čelovkami a rukavice. Podzemí je nyní průchodné odshora až na dno Obřího dolu, kde uvidíte důlní techniku z 50. let minulého století, která zde po těžbě železa, arzenu a mědi zbyla.

Zatímco dříve byla prohlídková trasa dolem okružní, nyní do Kovárny vejdete jinde, než později z podzemí vystoupíte. Ven se dostanete novým východem na dně Obřího dolu. Zpět nahoru vás na povrchu vyvede lesní pěšina.


Jak se do dolu Kovárna v podzemí Sněžky dostat?

kovárnaExkurzi je nutné dohodnout nejméně 14 dnů dopředu pro skupinu nejvýše 12 lidí. Datum a čas prohlídky si domluvíte po emailu individuálně s jeskyňáři ze Speleo Albeřice (speleoalberice@volny.cz). Vstupné do podzemí je 12 000 Kč, do podzemí může jít, jak již bylo řečeno, maximálně tucet návštěvníků. V podzemí strávíte asi tři hodiny, na sebe si vezměte něco, co si můžete umazat. Od jeskyňářů dostanete k zapůjčení rukavice a helmu s čelovkou. Mějte na paměti, že teplota v podzemí se drží kolem 9° C, takže teplé oblečení a pevná obuv se bude velmi hodit. Výprava do Kovárny není vhodná pro osoby trpící kalustrofobií, strachem z výšek nebo tmy a zákaz vstupu sem mají děti mladší deseti let.
Historický důl Kovárna v Obřím dole Památky

Historický důl Kovárna v Obřím dole

V nitru Sněžky, nejvyšší hory České republiky, se po staletí těžily měděné a arzénové rudy. Vstup do historického dolu se nachází poblíž bývalé boudy Kovárna v Obřím dole v nadmořské výšce více než 1 000 m.

Obří důl v Krkonoších Příroda

Obří důl v Krkonoších

Mohutné horské údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky je jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s cennou flórou. Již v 16. století lákal Obří důl bylinkáře, kteří tu (zejména o svatojánské noci) sbírali "zázračné" bylinky.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj