ÚvodAktualityNejvětší a jediný astronomický dalekohled pod tmavou oblohou najdete v Beskydech

Největší a jediný astronomický dalekohled pod tmavou oblohou najdete v Beskydech

  • 1. března 2023
Astronomům, školám a návštěvníkům beskydského parku tmavé oblohy Dark Sky Beskydy je od konce února 2023 k dispozici nový velký astronomický dalekohled. V České republice se jedná o jediný a zároveň největší dalekohled pod tmavou oblohou daleko od svítících měst, který je přístupný každý večer za příznivé předpovědi počasí i laické veřejnosti. Sloužit bude nejen k výzkumu, ale také k vzdělávání a poznávání vesmíru.
dalekohlad v BeskydechNový dalekohled ukáže vesmírné objekty mnohem lépe, než dalekohledy, které astronomové v Beskydech používali doposud. Průměr zrcadlového objektivu je 406 mm, ohnisková délka přes 3 metry a zvětšení až 600násobné. Je vybaven moderními technologiemi, díky kterým se dokáže otáčet rychlostí až 50° za sekundu a být přitom absolutně tichý. Z jedné strany oblohy se na opačnou stranu otočí za pouhé 4 sekundy. To umožňuje rychlé zaměření cíle pouhým kliknutím na požadovaný objekt v mapě hvězdné oblohy. „Než se zvednete od řídícího počítače, dalekohled už míří na požadovaný objekt.

Řídit ho je možné i vzdáleně odkudkoliv, kde je přístup k internetu, takže astronomové mohou provádět odborná pozorování nebo fotografovat vesmírné objekty přímo ze svého domova, aniž by museli do Beskyd cestovat. Dalekohled se dokonce umí sám vrátit do původní polohy, pokud ho neopatrný návštěvník vychýlí z požadovaného směru. Díky přesným čidlům umí v reálném čase kompenzovat i menší nárazy větru, aniž by pozorovatel zaznamenal jakýkoliv nežádoucí pohyb nebo chvění sledovaného objektu.
 

Pozorování i fotografování vzácných vesmírných objektů

mlhovinaStejný řídící systém dalekohledu, jaký mají nyní astronomové v Beskydech, se používá na univerzitách po celém světě a také observatořemi v Chille. Pro výzkumnou činnost a fotografování vesmíru je dalekohled vybaven citlivou vědeckou kamerou s chlazeným snímačem. Ten je možné ochladit na teplotu téměř o 50°C nižší, než je teplota okolí. Tím se eliminuje nežádoucí tepelný šum, který by se negativně projevoval na snímcích i při výzkumné práci.

Novým dalekohledem astronomové pořídili už během zkušebního provozu několik fotografií vesmírných objektů, kterými dokumentují jejich rozmanitost a krásu a zprostředkovávají ji široké laické veřejnosti. Jsou na nich vidět mladé horké modře zářící hvězdy, staré chladné červené hvězdy, hvězdokupy obsahující statisíce hvězd, pozůstatky zanikajících hvězd, ze kterých vznikají překrásné mlhoviny, ale i desítky miliónů světelných let daleké galaxie. V Beskydech tak díky novému dalekohledu vznikají vlastní fotografie pro popularizační a vzdělávací účely.
 

Dark Sky Beskydy

oblast tmavé oblohy beskydyDark Sky Beskydy – Park tmavé oblohy se nachází v obci Staré Hamry na hřebeni Gruně, nad turistickou chatou Švarná Hanka v nadmořské výšce téměř 900 metrů. Od roku 2014 zde pod vedením astronoma Tomáše Hynka pravidelně probíhají komentované večerní prohlídky hvězdné oblohy. Návštěvníci se seznámí s některými fyzikálními zákonitostmi vesmíru a na vlastní oči se přesvědčí, jak důležité je chránit noční životní prostředí před světelným znečištěním. Dark Sky Beskydy – Park tmavé oblohy je jediným místem v celé České republice, kde se mohou návštěvníci každý večer za příznivé předpovědi počasí podívat do hlubin vesmíru velkými astronomickými dalekohledy daleko od svítících měst a přitom se poutavou formou vzdělávat.
Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy Příroda

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Staré Hamry

Staré Hamry

Beskydská obec nebyla jen oblíbeným letoviskem, které zmizelo pod hladinou přehrady Šance. Staré Hamry existují dodnes; skládají se z bezmála šesti desítek malých osad a jejich území sahá od vrcholků Lysé hory a Smrku přes Bílý kříž a Gruň až po slovenské hranice.

Další aktuality

Vánoční a adventní pohoda s turistickými informačními centry: tipy na prohlídky a procházky

Všichni se závěrem roku cítíme, že bychom se měli zastavit, vydechnout a užít si společný čas s blízkými a rodinou. Věříme, že i tento čas vám pomohou smysluplně strávit turistická informační centra. Tam totiž dostanete nejen tipy, kam se vydat, když prší, ale pracovníci často dokáží poradit dle vašich vlastních zájmů. A to osobně, telefonicky i on-line formou. Můžete tak objevit nečekanou atraktivitu muzeí, galerií, edukační rozměr zábavního parku nebo ojedinělost botanické zahrady či planetária. Ani prosincový sníh nezastaví mimořádné a netradiční prohlídky a exkurze. Dopřejte si příjemné zážitky při procházkách s průvodci.
23. listopad 2024 10:20
Zážitky

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?
23. listopad 2024 9:53
Památky

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
23. listopad 2024 8:54
Památky

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2024

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2024. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
22. listopad 2024 19:01
Zážitky

Radosti zadarmo: užijte si den bez nákupů!

Na konci listopadu, přesněji 24. 11. najdete v kalendářích svátků mezinárodní den bez nákupů „Buy nothing day“, tedy česky den „nenakupování ničeho“. Zkuste si to představit – den, kdy budete všechno dělat jako obvykle, ale vynecháte obchody, ani jednou nevytáhnete peněženku, kartu nebo telefon a nesáhnete ani pro drobné.
22. listopad 2024 18:58
Životní styl