ÚvodAktualityNelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin
Příroda

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.

Do tropického ráje ve skleníku Fata Morgana

fata morgana v nociVíte, jak vypadá prales, když se setmí? Zažijte tropický skleník Fata Morgana jinak. Zaposlouchejte se do zvuků džungle, která nikdy nespí. Zveme vás na dobrodružnou cestu světem tropických rostlin, ryb a žab v trojské botanické zahradě. Průvodci pro vás připravili zajímavé putování horami i nížinami, při kterém se vám bude tajit dech. Některé druhy rostlin rozkvétají v noci a omamně voní a celým skleníkem se nese koncertování tropických žabek... Interiér skleníku je rozdělen do tří částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se postupně seznamujete s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma.
 

Liberecké zimní květy a orchideje

OrchidejBotanická zahrada Liberec, vědoma si vzácnosti zeleně a květů v zimním období, nyní ve svých sklenících předvádí nejvzácnější tropické rostliny, zejména orchideje. Jejich sbírka je nejrozsáhlejší v České republice. Za exkluzivní podívanou lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd pokvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné. Třetím lákadlem je expozice vysokohorských láčkovek z asijských tropů. V současné době vytvořily některé druhy nové, velmi pohledné konvice, sloužící jim k lapání kořisti. V botanické zahradě je otevřeno každý den od 8:00 do 16:00 hodin, vstupné stojí 140 korun.
 

Květy jara aneb Předjaří na Pražském hradě

Předjaří na Pražském hraděOd čtvrtka 7. do neděle 17. března se v Empírovém skleníku v Královské zahradě Pražského hradu uskuteční jarní výstava Předjaří: Pokušení smyslů. Těšit se můžete na rozkvétající tulipány, narcisy či hyacinty v symbolickém objetí s obrazy, sochami a objekty. Základní myšlenkou výstavy je propojení dvou vábivých světů – umění a květin. Výběr uměleckých děl se však tentokrát nebude obracet do historie jako v předchozích ročnících, nýbrž představí po boku jarní flory tvorbu českých výtvarných umělců mladé generace. Vedle radostné oslavy očekávaného jara výstava také připomene, že květiny nejsou pouze symbolem čistoty, krásy a lásky, ale také smyslového pokušení a pomíjivosti. Výstava se koná pod záštitou Evy Pavlové, manželky prezidenta republiky.
 

Výstava kamélií na zámku Rájec-Jestřebí

KamélieKvetoucí kamélie si prohlédnete také na zámku v Rájci nad Svitavou, kde se 1. do 10. března 2024 koná výstava kamélií s názvem "Kamélie v královských zahradách 2024". Kvetoucí keře kamélií a aranžmá z živých květů uvidíte přímo na prohlídkové zámkem, kde něžné květy doplní osobní sbírkové předměty. Keře kamélií doplní vazby z živých květin a také příběh prvních čtyřech kamélií doložených v Evropě. Zámecké interiéry budou přístupné od pátku 1. 3. do neděle 10. 3. 2024, vždy od 9 do 15 hodin, denně mimo pondělí. Během víkendu se bude chodit zámkem volně s tištěným průvodcem za doprovodu kustodů, v pracovní dny pak ve skupinách s průvodcem. V době konání výstavy je možné také navštívit zámecké zahradnictví a zakoupit si kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství. Do zahradnictví můžete nahlédnout denně kromě pondělí od 9 do 15 hodin a samozřejmě si tu můžete koupit i kamélie, od maličkých rostlinek až po urostlé keříky.
 

Duben v Třeboni provoní amarylis

V dubnu se rozjedou jarní výstavy naplno, jednou z prvních je od soboty 6. do neděle 21. dubna výstava Amarylis na zámku Třeboň. Návštěvníci zámku a milovníci květin se v tyto dny mohou těšit na již tradiční výstavu květin Amarylis, tentokrát v bude výstava nainstalována na prohlídkové trase B – Soukromá schwarzenberská apartmá. Amarylis neboli hvězdník (latinsky Hippeastrum) je rostlina pocházející z jižní Ameriky. Patří do čeledi amarylkovitých, proto se jí říká také amarylka nebo právě amarylis. Do Evropy se rostlina dostala až na konci 17. století. Rostlina, ač byste to ní možná neřekli, je pro lidi i zvířata jedovatá – hlavně v cibulce obsahuje toxické alkaloidy.

Další aktuality

Pražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo

Podobně jako muzea, kostely a zahrady otevírají své brány veřejnosti, činí tak i soukromé a městské pražské vinice. O víkendu 25. a 26. května 2024 se přijďte seznámit s jejich historií i současností a objevte kouzlo často pozapomenutých koutů Prahy.
22. květen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos pod záštitou prezidenta republiky

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 25. a 26. května 2024, přijede na 50 skvělých muzikantů a divadelníků. Vedle hudebních profesionálů letos přijede velký počet amatérských hudebníků a divadelníků, takže se celá akce stane oslavou spontánní umělecké tvorby obyvatel Prahy 8, všech Pražanů i dalších obyvatel České republiky. Divadelní a hudební festival Mezi ploty 2024 se koná za osobní podpory prezidenta republiky Petra Pavla.
22. květen 2024 10:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (25.5. – 26.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Cesta Českým krasem za Hagenem – Evropský den chráněných území , Bonsaje na Zbraslavi, Jedu v medu, Mezi ploty 2024 – hudební a divadelní festival v Bohnicích, Dálkový pochod a cykloturistická jízda Krajem bitvy u Lipan. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. květen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Zámek Troja zahajuje novou návštěvnickou sezonu

Zámek Troja, který spravuje Galerie Hlavního města Prahy zahajuje v úterý 21. května 2024 novou návštěvnickou sezónu. Zváni jste do zámku na na otevření první výstavy: Album zpomalených obrazů. Skladby a výtvarná díla z cyklu Nejisté situace, ale i na výstavu Nové realismy.
21. květen 2024 12:00
Kultura, Praha

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.
19. květen 2024 9:32
Zážitky, Praha

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.
19. květen 2024 8:59
Zážitky, Praha

Lední medvědi v Zoo Praha: do Prahy dorazila medvědí dvojčata

Do Zoo Praha včera večer dorazili ve středu 15. května 2024 dva lední medvědi ze Zoo Varšava. Třináctiletá dvojčata Gregor a Aleut přicestovala do Prahy na základě doporučení evropské koordinátorky chovu tohoto druhu. Její rozhodnutí navazuje na březnový odchod pražského samce Toma do Almaty v Kazachstánu za potenciální družkou. Právě do jeho někdejší expozice se nově příchozí bratři nastěhovali. Ve středu 22. května v 11:30 je Zoo Praha oficiálně přivítá.
17. květen 2024 12:00
Příroda, Praha

Národní technické muzeum v Praze spouští na Mezinárodní den muzeí mobilního průvodce TourStories

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května 2024 snížené vstupné za 80 Kč. V Praze se Národní technické muzeum připojuje k festivalu akcí "Máme otevřeno" a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci TourStories.
16. květen 2024 14:00
Kultura, Praha