ÚvodAktualityNeobjevená místa: čtyři hrady a jeden zámek z Jiráskova kraje
Příroda

Neobjevená místa: čtyři hrady a jeden zámek z Jiráskova kraje

  • 25. května 2021
Knihy spisovatele Aloise Jiráska se často odehrávají v místech, která skutečně existují. Například v Litomyšli se můžete procházet stránkami Filosofské historie a jeden z prohlídkových okruhů náchodského zámku se jmenuje Na dvoře vévodském.

Po stopách Aloise Jiráska

AdršpachTentokrát vás ale nepozveme ani do Litomyšle, ani do Náchoda, ale na Broumovsko, do romantického kraje skal a skalních hradů.

Nechal se jimi inspirovat i Alois Jirásek, který se narodil 23. srpna 1851Hronově a zemřel 12. března 1930Praze. Výpravou na Bischofstein a hrad Skály, místa, které znáte z románu Skály.
 

Bischofstein aneb Bišík

Penzion Bischofstein s výletní restaurací leckdo považuje za nejromantičtější zámeček Adršpašských a Teplických skal. Jenže chyba lávky, nejde o zámeček, ale staré letní sídlo královéhradeckých biskupů, a nenajdete tu ani obě jmenovaná skalní města. Bischofstein s jezírkem, zříceninou skalního hradu a vyhlídkou totiž střeží Jiráskovy skály, nazvané právě na Mistrovu počest.

Původně se totiž jméno Bischofstein neboli Bišík vztahovalo ke skalnímu hradu Skály. První zmínky o něm sahají až na počátek 14. století a své jméno dostal patrně proto, že byl vybudován na obrovském kamenném masivu. Nějakou dobu ho vlastnil rytíř Kočka, takže se mu říkalo také Katzenstein. Když panství připadlo královéhradeckému biskupství, noví majitelé skalní hrad ponechali jeho osudu, ale panský dvůr pod hradem, který do té doby sloužil jako hospodářské zázemí, nechali upravit jako letní sídlo pana biskupa.
 

Z biskupského sídla na hrad Skály

bischhofsteinNení divu, že se Jiráskovi místo zalíbilo, zamlouvá se i dnešním návštěvníkům. Mnozí se do románu Skály o osudech evangelické rodiny Křineckých z Ronova během prvního desetiletí třicetileté války pustí právě po dovolené na Bischofsteinu a s uspokojením pak zjistí, že to tam – alespoň podle ilustrací v knize – vypadá pořád stejně.

Když se od penzionu vydáte do skal a k Černému jezírku, po chvilce dojdete ke zřícenině skalního hradu. Právě z jeho rozvalin podle románu vycházelo tajuplné světlo, které probouzelo zvědavost i bázeň kolemjdoucích. Dnes tu najdete jen zbytky klenutého sklepa, studny a několik místností vytesaných do skal, ale cesta sem se vyplatí i kvůli krásným výhledům na Broumovsko, Ostaš, Orlické hory, Králický Sněžník, Krkonoše i polské Stolové hory.
 

Supí skály a skalní hrad Střmen

Pokud se k Bischofsteinu vydáte z Teplic nad Metují, severně od silnice zahlédnete Supí skály s vrcholem Čáp, který je díky nadmořské výšce 786 metrů nejvyšším bodem celé oblasti. Rozhledna na Čápu je dobře přístupná díky pohodlnému schodišti, pozornost upoutá i nedaleká skalní věž Biskup.

Supí skály jsou divočejší než blízká – a mnohem známější – skalní města a prochází jimi jen pár značených cest, ovšem když se přes Čáp vydáte po zelené na rozcestí Pod Bludištěm, pak po žluté na rozcestí U Sekery (protože přímo nad ním se tyčí skalní útvar Řeznická sekera) a dál po modré na východ ke vstupu do Teplických skal, dojdete přímo pod skalní hrad Střmen. K někdejšímu vyhlášenému loupežnickému doupěti vede jediná přístupová cesta po dlouhém schodišti, na vrcholu skalních věží objevíte bezpečně ohrazenou vyhlídku na Adršpašsko-teplické skalní město a údolí Metuje.
 

Adršpach: hrad a zámek

Podobně jako hrad Skály představuje jižní výspu Adršpašských a Teplických skal, na severu se na Starozámeckém vrchu tyčí skalní hrad Adršpach. Z roubených staveb nezbylo nic a někdejší existenci prozrazují jen nepatrné zbytky zdiva a upravené vyhlídky. Dostanete se sem celkem snadno, z turistické značky a cyklostezky, která vede po celém obvodu skalního města, odbočuje k hradu žlutá značka.

Přímo v Adršpachu můžete navštívit také renesanční zámek s horolezeckým muzeem a můžete si tu zahrát únikovou hru Třetí princ; ta vám připomene skalní města jako oblíbené kulisy známých pohádkových filmů.
 

Hrad ze Starých pověstí českých

Místo, kam značky ani cesty nevedou, ale které Alois Jirásek dobře znal, je zřícenina hradu Vlčinec poblíž Velkých Petrovic; zastavit se tu můžete cestou z Hronova ke skalním městům.

Mysteriózní příběh o jeho zániku Jirásek zařadil do Starých pověstí českých: "...když Vlčinec v roce 1422 dobýval Jan Žižka, hrad dlouho chránil kouzelný zvuk houslí, linoucí se z věže. Teprve když se podařilo houslistu zabít, byl dobyt i hrad".
Jiráskův rodný dům v Hronově Kultura

Jiráskův rodný dům v Hronově

Expozice Muzea Náchodska v Jiráskově rodném domku vám představí ukázku tradiční lidové architektury.

170 let Aloise Jiráska: znáte místa spojená s jeho životem a dílem?

170 let Aloise Jiráska: znáte místa spojená s jeho životem a dílem?

Pro někoho nejoblíbenější český spisovatel, pro jiné čtenářsky mrtvý autor, který pouhé otvírání dveří dokázal natáhnout na pět stránek. Od narození milovaného i zatracovaného Aloise Jiráska dnes, v pondělí 23. srpna, uplynulo přesně 170 let. Místa, kde žil a tvořil, pro vás zmapoval portál Kudy z nudy.

Dvůr po skalami – Bischofstein Ubytování

Dvůr po skalami – Bischofstein

Barokní zámeček Bischofstein leží obklopen pískovcovými skalami na východ od adršpašskoteplických skal. Zámeček byl přestavěn na hotel a restauraci. V okolí jsou vynikající podmínky pro horolezectví, turistiku a výlety na horských kolech.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují Příroda

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Bývalý zámeček Pepčín pod vrchem Myšince Památky

Bývalý zámeček Pepčín pod vrchem Myšince

Pepčín je lidové označení bývalého pseudorománského pětipatrového zámečku, který byl postaven na počátku 20. století hrabětem Václav Robert z Kounic, který ho nechal postavi pro svoji budoucí manželku Josefínu Horovou.

Zřícenina hradu Výrov – Juránkova vyhlídka Příroda

Zřícenina hradu Výrov – Juránkova vyhlídka

Hrad stál na skále na soutoku Bohdašínského potoka a Metuje. V místech zříceniny je dnes Juránkova vyhlídka, která skýtá krásné pohledy v každé roční době. Za zříceninou hradu se nachází kaplička zasvěcená Čtrnácti svatým pomocníkům.

Justynčina stezka u Slatiny nad Úpou Příroda

Justynčina stezka u Slatiny nad Úpou

Naučná stezka návštěvníky provází cestami, kudy chodila židovská dívka Justynka, která se na Boušínské faře potají připravovala na křesťanský život. Její příběh zaznamenal Alois Jirásek ve své románové kronice U nás.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj