Výstava je situována do starobylého podzemního prostoru bývalé černé kuchyně, která sloužila obyvatelům zámku už před více jak 500 lety. Od požáru z roku 1842, kdy byla část zámku přestavěna, tak našel tento zajímavý prostor nové využití. Tato nová expozice je věnována především geologickému vývoji – a to jak celkovému vývoji planety Země v jednotlivých epochách, tak vývoji Moravskotřebovského regionu, tedy na oblasti jejíž pomyslnou osu tvoří pásmo Hřebečského hřbetu.
Můžete se těšit například na
třetihorní žraloky, kteří tu žily před milióny let a zůstaly tu po nich zkaměnělé zuby, tak i na celou řadu dalšch zkamenělin. K vidění tu jsou i
ukázky hornin z regionu, který je z geologického hlediska velmi zajímavý. Část expozice návštěvníky seznamuje s historii těžby nerostů na Moravskotřebovsku. Pro mladší jsou připraveny i skládací kostky s dannou tématikou. Nově nabyté informace a znalosti si také můžete ověřit kvízem na interaktivní dotekové obrazovce.
Expozice je součástí nového turistického projektu
Hřebečské důlní stezky.
Více informací: Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v České Republice. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily, tehdy moderní, renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři pozdně renesanční křídla podle plánů italských stavitelů. Ty patří k nejhodnotnějším manýristickým památkám nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Zámek proto nechybí v žádné české učebnici dějin umění.