ÚvodAktualitySmetana, Váchal, Rettigová: za slavnými osobnostmi vyrazte do Litomyšle
Kultura

Smetana, Váchal, Rettigová: za slavnými osobnostmi vyrazte do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal? Nejen tyto dva Litomyšlany vám dnes představí Kudy z nudy.
Slavných Čechů ale prošlo Litomyšlí více. Například celých čtrnáct let zde na gymnáziu učil Alois Jirásek (a nechal se tu inspirovat ke svojí Filosofské historii), krátce po svatbě se sem s manželem přestěhovala a nějakou dobu žila i Božena Němcová. My se dnes ale vypravíme za někým méně známým.
 

Portmoneum a Krvavý román Josefa Váchala

PortmoneumJosef Váchal, který dnes patří ke kultovním autorům, byl za svého života nedoceněný umělec samorost. Jeho mystická tvorba ale vždy našla své obdivovatele. Jedním z nich byl amatérský tiskař Josef PortmanLitomyšle, který v roce 1920 pozval Josefa Váchala, aby mu vyzdobil dům. Díky tomu a rozsáhlé rekonstrukci v 90. letech se nám dochovala jedna z nejbizarnějších výzdob interiérů. Dnes slouží Portmoneum jako muzeum a byla by velká škoda jej při návštěvě Litomyšle minout. V Litomyšli najdete i Váchalovu ulici, kde se nachází sgrafita na motivy jeho Krvavého románu. Jako vášnivý sběratel a znalec sešitů lidového čtení vytvořil Josef Váchal z lásky k žánru humornou parodii brakového krváku. Děj románu byl situován do fiktivního sanatoria Mors Vetera (Stará smrt) vedeného šíleným psychiatrem Dr. Řimsou. knihu, Knihu Váchal nejen napsal, ale také sám vysázel, ilustroval vlastními brutálními dřevořezy, a pak dokonce i sám vydal. Stopa Josefa Váchala vede v Litomyšli i do dnešního hotelu Aplaus. Stojí na původním místě, kam rád chodíval Josef Váchal na jídlo. Tamní restaurace na slavného umělce odkazuje jak svým příznačným názvem „Bohém“, tak i vyobrazením mistra samotného hned u vchodových dveří. Skvěle se zde najíte také – zdejší pokrmy jsou vařeny z prvotřídních surovin a mají základ v tradiční české kuchyni.
 

Kuchařka, básnířka a spisovatelka Magdalena Dobromila

LitomyšlKdyž už je řeč o jídle, musíme vzpomenout legendární Magdalenu Dobromilu Rettigovou, kterou má většina z nás zafixovanou v paměti, jako skvělou kuchařku. To je ovšem jen jedna polovina její osobnosti. Ta druhá se věnovala vlastenectví, psala povídky, básně i divadelní hry (ve své době byla velmi ceněna hra Bílá růže), příspívala mimo jiné do časopisu Květa a velmi aktivně se účastnila společenského a kulturního života v Litomyšli. Do města se přistěhovala spolu se svým manželem – právníkem Janem Aloisem Sudipravem Rettigem. Jako úředním státní správy musel pracovat na přiděleném úřadě, takže se často stěhovali. Do Litomyšle přišli v roce 1834 a už zde zůstali. Zpočátku bydleli nedaleko proboštského kostela, ale pak se přestěhovali do nárožního domu na Špitálku, dnešním Toulovcově náměstí, vedle kostela Rozeslání sv. Apoštolů. Pro mnohé čtenáře bude možná překvapením, že Magdalena vlastně moc neuměla česky. Její výchova i výuka probíhala v němčině a teprve později začala docházet na setkání obrozeneckých rodin, kde se účastníci snažili česky mluvit. A tak její memoáry byly ještě psané v němčině, zatímco nejslavnější kuchařka již česky.

svíčkováA proč se Domácí kuchařka stala tak populární pro mnoho generací? Důvod byl v její lidovosti, byla totiž určena "pro všechny", ne pouze pro mistry kuchaře nebo rodiny z nejvyšších vrstev. Recepty měly sloužit pro „dívčinky v malých městech, jakož i na statcích, zámcích, farách a dědinách“. Neobsahovaly luxusní či těžko dostupné ingredience, příprava jídel nebyla příliš náročná (na svou dobu) a navíc byla dobře krok za krokem popsaná. Rettigová také pořádala soukromé kurzy vaření a soustředila se na dívky z nižších sociálních vrstev, kterým se snažila předat své kuchařské umění, zkušenosti z vedení domácnosti a také v nich probudit lásku k české literatuře. Kromě toho založila nadaci pro studium chudých dívek v Litomyšli, kterou i později finančně podporovala. Snad jen její manžel Jan Alois příliš nedoceňoval její stálé kulinářské experimenty a podle svého vyjádření ji často prosil, aby "uvařila něco normálního". Paní Magdaléna se zase ve svém životopise nechala slyšet, že kdyby byla znovu mladá "raději by se ze skály vrhla, než do manželství vešla". Nicméně její kuchařka se zdá být nesmrtelná – od prvního vydání v roce 1826 vychází dodnes. Ve vydání z roku 1986 najdete mimo originálních receptur také výběr z jejích beletristických prací a dopisů.
 

Stezkou po stopách Bedřicha Smetany

Bedřich SmetanaNejslavnějším litomyšlským rodákem je slavný český hudební skladatel Bedřich Smetana. Spolu s Antonínem Dvořákem se považuje za zakladatele české národní hudby. Narodil se v zámeckém pivovaru v Litomyšli roku 1824, kde díky svému otci Františku Smetanovi – hráči amatérského smyčcového kvartetu, nalezl zalíbení v hudbě. Během svého života se Bedřich Smetana věnoval hudbě, skládal opery i jiná hudební díla a zároveň hudbu vyučoval. Jeho opery jako například Dalibor, Libuše, Hubička či Prodaná nevěsta jsou známé po celém světě. Mezi jeho další významná díla patří cyklus symfonických básní Má vlast a její zřejmě nejznámější část Vltava. Z jeho díla dále připomeňme, kromě již zmíněných oper, kantátu Česká píseň, dva smyčcové kvartety, dvě dua Z domoviny a rozsáhlé dílo klavírní.

LitomyšlMísty na kterých strávil první roky svého života, vás provede Stezka po stopách Bedřicha Smetany. Začíná u jeho sochy na Smetanově náměstí (původně Horní a Dolní). V domě č.p 61 rodina i s malým Bedřichem bydlela mezi lety 1825 až 1831. Poté se přestěhovala z Litomyšle do Jindřichova Hradce kvůli zaměstnání Františka Smetany. Dům má růžovou pozdně barokní fasádou s rokokovými prvky a podloubí. Nachází se mezi radniční věží a morovým sloupem. Na nábřeží řeky Loučné stojí Smetanův dům, secesní budova z roku 1905, postavená podle návrhů plzeňských architektů Šůty, Šulce a Velflíka. Byl otevřen Smetanovou operou Dalibor v provedení místních nadšenců. Budova byla míněna jako divadelní a koncertní sál. Velký sál s balkóny pojme až 650 návštěvníků. V současné době se zde konají plesy, divadla, taneční vstoupení, koncerty a některé pořady v rámci festivalu Smetanova Litomyšl.

rodný byt bedřicha smetanyRodný byt Bedřicha Smetany najdete v budově bývalého zámeckého pivovaru. Bedřich Smetana se narodil v Litomyšli 2. března 1824. Matka Bedřicha, Barbora Smetanová, vyprávěla, že měla před narozením chlapce živý sen, ve kterém se jí zjevil anděl a zvěstoval jí, že bude chlapec velkým hudebníkem, a kázal, aby mu dala jméno Fridrich a také hudební vzdělání. Otec František Smetana byl hraběcím sládkem v zámeckém pivovaru. Bedřich byl jedenáctým dítětem a prvním synem. Rodina zde bydlela pouze rok, pak se odstěhovali na náměstí do domu čp. 61. V bývalém zámeckém pivovaru se nachází Smetanův rodný byt. V těchto prostorách je zpřístupněna stálá expozice věnovaná Bedřichu Smetanovi. Kromě jiného zde uvidíte originální brýle, stůl Bedřicha Smetany, fotografie a záznamy ze života. V dámském hudebním salónku na zámku Litomyšl se konalo první vystoupení Bedřicha Smetany před veřejností. Bylo mu tehdy pouhých šest let a hrál zde na klavír pro samotnou paní hraběnku!
 

Kam se v Litomyšli ještě podívat? A jaké osobnosti zde ještě objevíte?

  • LitomyšlNa Smetanově náměstí bydlela nejen rodina Smetanova. Novogotický dům č. 25 za Smetanovým pomníkem připomíná dalšího významného obyvatele města – Aloise Jiráska. Když se Jirásek do města přistěhoval, tak Bedřichu Smetanovi bylo kolem 50 let. Jirásek však s městem splynul a v jeho dílech se Litomyšl nachází např. v jednom dílu F. L. Věka, Otci nebo Lucerně.
  • Vedle v domě č. 27 bydlela Božena Němcová s rodinou, když se jí narodil syn Karel. Paní Božena se do Litomyšle ještě jednou vrátila, ale bydlela už na jiném místě.
  • Na náměstí se také nachází stará radnice, kterou zdobí orloj a pod ním je ve zdi tzv. litomyšlský loket (asi 59 cm) – stará délková míra.
  • Na Šantově náměstí stávala tiskárna, kterou vlastnil Josef Augusta. V této tiskárně vyšla první povídka Josefu Kajetánu Tylovi, za niž prý místo honoráře dostal obnošený frak a následně u Augusty vydával v roce 1860 časopis Obrazy života Jan Neruda a své spisy také Božena Němcová.
  • V Litomyšli je stále poklidný běh života a člověk zde nalezne odpočinek od každodenního stresu, proto byla Litomyšl v roce 2012 vyhlášena prvními českými lázněmi ducha.
  • Mezi náměstím a zámkem projdete klášterními zahradami. V areálu naleznete altán, kavárnu a sousoší, které městu daroval sochař Olbram Zoubek.
  • Zámek Litomyšl patří k nejkrásnějším renesančním stavbám ve střední Evropě a jeho zdi a štíty zdobí originální sgrafity. Na zámku je několik prohlídkových okruhů a pro rodiny s dětmi je určena návštěva věže plné strašidel. Od roku 2024 je navíc otevřen celoročně. Traduje se, že sgrafita se neopakují a každý motiv je unikátní, tak se zkuste na zámek podívat a ověřit si, že je to pravda.
Rodný byt Bedřicha Smetany Kultura

Rodný byt Bedřicha Smetany

V zámeckém pivovaru v Litomyšli, kde se 2. března 1824 narodil známý hudební skladatel Bedřich Smetana, čeká návštěvníky nová expozice. V autentickém domácím prostředí se seznámíte s životními osudy i nejvýznamnějšími díly světově proslulého skladatele.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Krajem Smetany a Martinů Letní sporty

Krajem Smetany a Martinů

Týdenní cykloturistický program je zaměřený na odpočinek a relaxaci v místech, kde se narodili a žili dva z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů – Bedřich Smetana a Bohuslav Martinů, tedy okolí měst Litomyšl a Polička v turistické oblasti Českomoravské pomezí.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli Kultura

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností Ubytování

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností

Hotel Aplaus vznikl rekonstrukcí a dostavbou tří památkově chráněných objektů v historickém centru Litomyšle. Právě propojení a dialog bohaté historie se současností se staly mottem hotelu Aplaus.

Dům U Rytířů – Městská galerie v Litomyšli Kultura

Dům U Rytířů – Městská galerie v Litomyšli

Podobně jako většina domů na litomyšlském náměstí je i dům U Rytířů zasazen do dlouhé a úzké, ještě gotické parcely.

Červená věž v Litomyšli – Muzeum restaurování a historických technologií. Kultura

Červená věž v Litomyšli – Muzeum restaurování a historických technologií.

Červená věž, součást opevnění z doby kolem roku 1490.

Zámecké zahrady v Litomyšli Příroda

Zámecké zahrady v Litomyšli

Klidná místa k odpočinku nabízejí zámecké zahrady, které obklopují zámek ze tří světových stran.

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA Ubytování

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli Památky

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Regionální muzeum v Litomyšli Kultura

Regionální muzeum v Litomyšli

Muzeum sídlí v barokní budově v bezprostředním sousedství zdejšího zámku, jež je památkou UNESCO. Nová stálá expozice z mnoha unikátními předměty představuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle. Muzeum nabízí také tematické krátkodobé výstavy, lektorované programy i dětskou hernu.

Svatební den na zámku v Litomyšli Zážitky

Svatební den na zámku v Litomyšli

Státní zámek Litomyšl nabízí kromě klasické prohlídky zámku také příležitost pro zamilované, kteří mohou využít nabídku konání svatebního obřadu a celý den si zde užít při zorganizované oslavě.

Zámecké návrší Litomyšl Památky

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Další aktuality

Národní hřebčín Kladruby nad Labem otevře návštěvníkům mezi svátky

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravuje na 26. a 27. 12. 2024 prohlídky stájí, historické postrojovny, kočárovny a také zdejšího zámku. Zajímavostí hřebčína je např. prezidentský kočár, který používal Tomáš G. Masaryk. Sbírka kočárů obsahuje asi 15 vozů, mimo to jsou k vidění i několikery saně, do nichž se zapřahají koně.
10. prosinec 2024 6:00
Příroda, Pardubický kraj

Zima na Dolní Moravě: stezka v oblacích, dělostřelecké tvrze i klášter

Při pohledu na mapu je Dolní Morava jen jedno z mnoha údolí v úbočí Králického Sněžníku. Jenže tohle nenápadné místo, kam se navíc dostanete jedinou silnicí směrem od města Králíky, slibuje v létě i v zimě hory zážitků. Představíme vám zdejší atrakce v čele se stezkou v oblacích, nabitý kalendář akcí i nejrůznější místa v okolí. Co byste řekli třeba výšlapu do oblak, prohlídce Vojenského muzea v Králíkách, dělostřeleckých tvrzí či starého kláštera?
5. prosinec 2024 10:00
Zimní sporty, Pardubický kraj

Vánoce na Veselém Kopci zpestří jarmark

Víte, jaká byla podoba tradičních dárků a obyčeje provázející oslavu Štědrého večera od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století? Na Veselém Kopci u Hlinska se dozvíte například, jakou podobu měly dárky pro děti, které se nazývaly vrkoč, svět a zahrádka anebo z jakých jídel se skládala štědrovečerní večeře před 150 lety, nebo čím byly ozdobeny vánoční stromečky. Tradiční vánoční výstava Vánoce na Veselém Kopci probíhá do neděle 8. prosince 2024. Poslední den výstavy proběhne na Veselém kopci také oblíbený jarmark.
3. prosinec 2024 10:00
Památky, Pardubický kraj

Zámek Litomyšl letos láká návštěvníky poprvé do vánočně vyzdobené zámecké kuchyně

Pokud si kladete otázky, jak se slavily Vánoce ve šlechtických kruzích, případně jestli aristokraté mysleli také na své sloužící, pak jsou pro vás tím pravým prohlídky vánočně vyzdobenými interiéry zámku Litomyšl. Během prohlídky se můžete podívat do zámeckých interiérů i mimo hlavní sezónu. A jelikož před 135 lety zámek navštívil samotný císař František Josef I., přenesou vás tu také na vánoční císařský dvůr. V zámecké kapli nebude chybět ani vyřezávaný lidový betlém. Bonusem navíc bude také prohlídka nově zrekonstruované a vánočně vyzdobené zámecké kuchyně, která je pro veřejnost letos otevřena poprvé.
1. prosinec 2024 10:24
Zážitky, Pardubický kraj

Masopust 2025: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

O masopustních obchůzkách, maškarách, lidové zábavě a pochovávání basy už víme ledacos, ale postní období – tedy čtyřicet dní mezi masopustem a Velikonocemi – bývá naopak velkou neznámou. Přitom se do něj schovala spousta hezkých tradic, například vynášení zimy nebo Liščí neděle.
1. prosinec 2024 10:16
Kultura, Pardubický kraj

Udělejte radost originálními dárky z Orlických hor a užijte si advent

V Orlických horách žije plno šikovných řemeslníků a najdete zde řadu překrásných ateliérů a dílen, kde si můžete kromě vlastní inspirace a zakoupení výrobků, řemeslo také doslova osahat. Pod dohledem řemeslných mistrů si můžete vyrobit právě tu vaši vlastní rolničku, vyrobit si misku či namalovat si hrneček.
1. prosinec 2024 9:53
Kultura, Pardubický kraj

V Pardubicích začínají vánoční trhy

Poslední listopadový den 30. 11. 2024 se rozzáří Pernštýnské náměstí a Pardubice po roce znovu navážou na tradici oblíbených vánočních trhů. Nádherná atmosféra na starobylém náměstí bude mít i tento rok svou dominantu v podobě svátečně nazdobeného vánočního stromu, který bude rozsvícen o „železné neděli”, tedy 1. prosince 2024 v 17 hodin za účasti zástupců statutárního města Pardubic. Mezi stánky lidových řemeslníků najdete nabídku staročeských jídel i nápojů či inspiraci na dárky pod vánoční stromeček. Zimomřivé návštěvníky zahřeje horká medovina. Dřevěné postavičky městečka Betléma budou doplněny o živá zvířata.
27. listopad 2024 12:00
Zážitky, Pardubický kraj

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 30. listopadu do 15. prosince 2024 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
27. listopad 2024 11:00
Památky, Pardubický kraj