Expozice na zámku v Jindřichově Hradci interaktivně oživí místnosti starého románského paláce a provede návštěvníky příběhem rodu pánů z Hradce. Středobodem expozice bude komnata se svatojiřskou legendou, kterou uvidí návštěvníci nejen jako nástěnnou malbu, ale též v podobě animovaného filmu. Expozice se pyšní také dvěma vzácnými sakrálními památkami z druhé poloviny 15. století – zrestaurovanou vzácnou gotickou deskovou malbou Madony z Jindřichova Hradce a poprvé veřejnosti představenou opukovou sochou Piety z Lodhéřova.
Expozice vypráví i příběh Oldřichova syna Jindřicha II. z Hradce, jehož osudy jsou srovnatelné s životem „krále rytíře“ Jana Lucemburského. Stejně jako on byl neustále na cestách, a také v drobných i větších válkách se svými šlechtickými soupeři. Soupeřil se samotným králem Karlem IV., který jej za jeho skvělé služby při svých taženích do ciziny odměňoval zástavami měst i statků, aby je kvůli jeho divoké povaze a neustálým půtkám se sousedy zase vojenskou mocí bral zpět. Přesto to byl právě Jindřich z Hradce, který při Karlově jízdě do Říma za císařskou korunou zachránil Karlovi život při pokusu o jeho vraždu v Pise. Tehdy se Jindřich spolu s augsburským biskupem Markvartem probil až k hořící radnici, v níž byl Karel uvězněn. Přesto jeho neklidná povaha nedovolila využít panovníkovy přízně. Jeho manželka Markéta z Hardeggu po smrti manžela vstoupila do řádu klarisek, ale ve svém bělostném hábitu i nadále přijížděla na Jindřichův Hradec, aby hostila chudé sladkou kaší a založila tak pověst o dobré Bílé paní. Teprve Bohuslav Balbín v 17. století spojil starou legendu s Perchtou z Rožmberka.
Středobodem expozice zůstane komnata se svatojiřskou legendou, která získá díky novému osvětlení a úpravám (zabarvené vitráže v okně apod.) znovu atmosféru středověkého nevelkého sálu, v němž se scházel k rokováním výkvět české šlechty, jejíž erby jsou zvěčněny pod malbami legendy.
Způsob vyprávění příběhu patrona rytířů sv. Jiří ve scénách, připomínajících svou dějovostí jakýsi středověký komiks, stál za myšlenkou zfilmovat jej v podobě animovaného filmu. Ten bude promítán v jedné ze dvou místností nové vstupní expozice. Animace byla vytvořena kombinací moderní digitální a klasické ploškové animace animátorkou Irenou Brunnhoferovou a studenty ateliéru animace VŠUP pod vedením Mga. Zuzany Bukovinské.
Návštěvníci nové expozice se dozvědí mnohé o rodu pánů z Hradce a jejich sídle, budou moci vidět model hradu v dobách jeho největší slávy ve druhé polovině patnáctého století. Poprvé budou ve větší šíři představeny archeologické nálezy z mnohaletého archeologického průzkumu PhDr. Tomáše Durdíka, z nichž pozornost strhávají dosud neznámé a zcela unikátní gotické figurální kachle ze 14-15. století, předměty denní potřeby, militárie ale i součásti oděvů, unikátně dochované a zakonzervované v bývalé hradní cisterně. Garantem odborné úrovně expozice je přední odborník na středověkou historii Jindřichova Hradce PhDr. Luděk Jirásko z Akademie věd ČR.