ÚvodAktualityKlapot dřeváků rozezní šumavské Volary
Kultura

Klapot dřeváků rozezní šumavské Volary

  • 13. srpna 2024
Ve dnech 17. a 18. srpna 2024 se koná již 30. ročník slavností ve Volarech. Nebude na nich chybět bohatý program, tancovačka pod širým nebem, pokus o překonání dřeváckého rekordu, báječná atmosféra, dobré občerstvení a nespočet řemeslníků a prodejců.

dřevákDřevařskou tradici a řemesla našich předků si koncem srpna můžete připomenout na tradičních slavnostech v šumavském městečku Volary. Dva dny plné zábavy nabídnou originální soutěže, řadu koncertů či lidový trh. Slavnosti dřeva ve Volarech připomínají dávnou historii šumavského města a tradice práce se dřevem.

řezání dřevaNa akci, která se pravidelně koná v druhé polovině léta, letos tedy 17. až 18. srpna 2024, předvádí své umění několik desítek řemeslníků, koná se jarmark a ochutnáte řadu dobrot. Nebude chybět ani tradiční výstava volarských zahrádkářů nebo dřevorubecká soutěž.

V neděli 18. srpna se od 11:30 můžete zúčastnit Pochodu v dřevákách.
 

Volarské muzeum a unikátní architektura

Muzeum VolaryVolary jsou starobylým šumavským sídlem, i když ne vždy bývaly městem. Ačkoli založení tohoto sídelního místa souvisí s kolonizací Šumavy ve 13. a 14. století (první písemná zmínka o tehdejší osadě pochází z roku 1359), městem se Volary staly až roku 1871.

Návštěvu místního muzea byste rozhodně neměli vynechat. Nachází se totiž v historickém roubeném domě se širokou střechou, které jsou českým unikátem v oblasti lidové architektury. Na „alpskou vesnici“ se začaly Volary měnit v 16. století, kdy sem přicházely komunity horských dobytkářů z Tyrolska a Štýrska. Jedno z největších dřevěných sídel Evropy bylo ovšem zničeno v roce 1863 požárem a z jedinečné zástavby zůstalo jenom několik ukázek.

Kromě svérázné architektury nabízí Volarské muzeum i poutavé expozice. Dávnou historii města připomíná výstava „Život na Zlaté stezce, kdy Volary byly největším soumarským sídlištěm na české straně prachatické větve této obchodní cesty. Smutnější příběhy vypráví expozice „Pochod smrti“, jenž prošel městem v roce 1945 z koncentračního tábora Helmbrechts. Když později americká armáda osvobodila Volary, našla se v okolí města těla zemřelých či zastřelených žen. Ostatky 96 obětí nacistického řádění byly uloženy na samostatném hřbitovu, kde je dnes umístěn pietní památník, zapsaný mezi židovskými pamětihodnostmi.

Muzeum Volary – expozice v alpském domě Kultura

Muzeum Volary – expozice v alpském domě

Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří Pochod smrti, Staré Volary ve fotografii, Zlatá stezka a Střípky z historie.

Kalendář 2025: Tradice dřevařství, slavnosti a festivaly dřeva, lesů a dřevorubců

Kalendář 2025: Tradice dřevařství, slavnosti a festivaly dřeva, lesů a dřevorubců

Zajímáte se o přírodu, les a stará řemesla? Pak jsou právě pro vás určené akce, které voní čerstvým dřevem. Objevíte umění vorařství i splavování dřeva, projdete si lesy s lesníkem. Pozveme vás na akce, kde předvádí své umění nejrůznější řemeslníci, kteří se dřevem pracují, od dřevorubců přes řezbáře až po mistry starých řemesel.

Volarské slavnosti dřeva 2025

16. 8.17. 8.
Volarské slavnosti dřeva 2025

Velkolepá kulturní akce s lidovým trhem i pochod v dřevákách, to je Slavnost dřeva ve Volarech. Letos 16. – 17. 8. 2025. Čekají vás dva dny naplněné vůní dřeva, historickými řemesly, lidovým trhem, kulturním programem, přátelskou atmosférou, dobrým jídlem a pitím.

Alpská architektura ve Volarech Památky

Alpská architektura ve Volarech

V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Právě proto si můžete ve městě prohlédnout historické domy alpského stylu.

Volarské menhiry Příroda

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.

Křížová cesta ve Volarech Památky

Křížová cesta ve Volarech

Křížová cesta ve Volarech vede na úbočí vrchu Kamenáč (899 m n. m.) a tvoří ji 14 zastavení, z nichž 12 zastavení má podobu kapliček vytesaných ze tří kusů kamene dioritu.

Soumarský most ve Volarech Památky

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Most Černý Kříž – nejdelší dřevěný obloukový most v České republice Památky

Most Černý Kříž – nejdelší dřevěný obloukový most v České republice

Nejdelší dřevěný obloukový most v České republice vede přes Studenou Vltavu nedaleko Černého Kříže na Šumavě. Měří šestatřicet metrů a slouží všem pěším turistům i cyklistům, kteří chtějí obdivovat především krásy Mrtvého Luhu.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – cisterciácký klášter Vyšší Brod, podzemní chodby v Týně nad Vltavou, zámek Bechyně, tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
18. květen 2025 9:57
Památky, Jihočeský kraj

Poznejte hrady, zámky a kláštery kolem Vltavy od Šumavy do Středního Povltaví

Jižní Čechy i Střední Povltaví nabízí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.
18. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Jižní Čechy lákají na turistické novinky a neobjevené skvosty

Jižní Čechy skrývají řadu nových či méně známých míst, která stojí za to objevit. Jsou to místa s příběhem, atmosférou, a často i s kapkou kouzla – ideální pro ty, kdo hledají zážitky mimo hlavní proud. Vedle letošních novinek se do pozornosti dostávají i zapomenuté památky a neobjevené kouty regionu, které čekají na svou chvíli. Nové turistické trasy, netradiční expozice, herní zážitky i návraty k historii vytvářejí pestrou mozaiku, která potěší romantiky, rodiny s dětmi i zvídavé jednotlivce.
17. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Užijte si jarní dny na Lipně – s jarem se na přehradu vrátila i lodní doprava

Na Lipně je pořád co dělat: můžete navštívit nejen Stezku korunami stromů Lipno, která je otevřena každý den, ale i spoustu další aktivit. Vydat se můžete na kola nebo inliny na Jezerní cyklo-bruslařskou stezku podél jezera. A pokud si budete chtít užít trochu relaxu, pak určitě nevynechejte Aquaworld Lipno. Ve stejné budově se pak nachází i Hopsárium Lipno, kde se mohou děti vyřádit za každého počasí. Po zimní odstávce začaly fungovat i zdejší přívozy mezi Horní Planou a Bližší Lhotou. O víkendech na hladinu Lipna, mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví, vyplouvají i turistické lodě. A od května jezdí také přívoz na Kyselov.
14. květen 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Poznejte regionální značku Třeboňsko regionální produkt

Z návštěvy Třeboňska si můžete od roku 2025 odvézt první certifikované výrobky označené jako "Třeboňsko regionální produkt". Poznáte je podle loga, které našlo inspiraci v pěticípé rožmberské růži modré barvy. Vybírat lze ze široké škály regionální dobrot i řemeslných výrobků, jako jsou dřevěné hračky, pivo, zelenina a ovoce, sirupy, džemy, chleby, přírodní kosmetika či vajíčka. Třeboňsko patří k rozlohou menším regionům, ale unikátní krajina, kterou již od 14. století proměňovaly technicky dokonalé stavby rybníků a kanálů a doplňují architektonické perly zámků, církevních staveb i zachovalá města a vesnické usedlosti, je dokladem, že život v souladu s přírodou nemusí být v rozporu s produkčním hospodařením, a kreativitu lze projevit v nejrůznějších oborech.
14. květen 2025 10:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Vydejte se do Písku za pískem

V malebném jihočeském Písku se o víkendu 16. až 18. května bude konat další ročník tradiční akce Pískoviště 2025. Promění běžně nedostupný venkovní areál píseckého bazénu v Ostrovní ulici v jedno velké rekreační hřiště. Zábava a zážitky však návštěvníky čekají už po cestě od Kamenného mostu a budou je provázet až k prostoru pod hradbami.
13. květen 2025 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří v Hoslovicích

V neděli 18. května 2025 se v Hoslovicích od 10:00 do 16:00 hodin koná oblíbená akce Den otevřených dveří, a to v rámci Mezinárodního dne muzeí. Po celý den je návštěvníkům umožněn vstup do mlýna a do expozic mlynářství zdarma.
13. květen 2025 8:00
Památky, Jihočeský kraj

Jihočeský kraj oficiálně zahájí cyklistickou sezonu 2025

Jižní Čechy nabízejí nejdelší síť značených cyklostezek v rámci celé České republiky s téměř 10 000 kilometry značených cyklotras. Současně návštěvníky zvou na více než stovku výletů na kole. Pokud patříte k milovníkům jízdy na kole, podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké akce se chystají na zahájení sezony 2025. Pořadatelé myslí i chodce či milovníky dobrého jídla.
7. květen 2025 6:50
Letní sporty, Jihočeský kraj