ÚvodAktualityNové expozice Národního muzea: plejtvák ve 3D, staré a moderní dějiny i obrovská krakatice
Kultura

Nové expozice Národního muzea: plejtvák ve 3D, staré a moderní dějiny i obrovská krakatice

  • 14. června 2021
Otevření dlouho očekávaných stálých expozic Národního muzea se blíží. V polovině července se návštěvníkům otevřou zbrusu nové expozice ve velmi moderním hávu v Historické i Nové budově Národního muzea. Příchozí se mohou těšit na kompletní přírodovědecké expozice, tedy živá i neživá příroda, i dějiny od středověku po 21. století. Chybět nebude samozřejmě ani populární exponát plejtváka myšoka, kterého si bude možné prohlédnout v rozšířené realitě.
Národní muzeum PrahaNárodní muzeum v Praze v současné chvíli dokončuje nové stálé expozice v obou svých budovách na Václavském náměstí. Otevření je naplánováno na 15. července, anebo maximálně do konce tohoto letního měsíce. Historická i Nová budova Národního muzea překvapí návštěvníky čtyřmi novými stálými expozicemi. Milovníky historie provedou komplexními dějinami od středověku do 20. století. Údobí do první světové války bude představovat stálá výstava v Historické, zatímco dvě patra v Nové budově budou navazovat na dějiny 20. století.
 
Ti, kteří pamatují původní expozice Historické budovy nemusí mít obavu – přírodovědné sbírky se sem po rekonstrukci opět navrátily, dostaly ovšem moderní ráz se spoustou pokrokových technologií. Jednou z nich je navigace v budově podle tzv. Bluetooth beaconů. Dalším hitem by se měl stát 3D model plejtváka myšoka. Třiadvacetimetrová kostra se objeví v mobilech či na tabletu návštěvníka tak, jak velrybu v roce 1885 u norského ostrova Lyngöy vyplavilo moře. Technologie tedy myšokovi navrátí nazpět svaly a kůži. Instalace programu však nějakou chvíli potrvá – zájemci si velrybu v původní podobě prohlédnou nejdříve na podzim.
 

Nové modely a restaurované originály

Plejtvák ovšem nebude sám, koho aplikace uknárodní muzeum plejtvákáže v původní kráse. Na první návštěvníky již čekají restaurované originály exponátů či nové modely dinosaurů a obrovská krakatice. Nově se také nebudou návštěvníkům ukazovat jako samostatné exponáty, ale budou zasazeny do konkrétních příběhů a kontextů.
 
Národní muzeum však myslí i na ty, kteří novým IT technologiím zrovna nefandí – konzervativním návštěvníkům slibuje klidnou prohlídku, aniž by je technické „vychytávky“ obtěžovaly.
Národní muzeum v Praze slaví 130 let své existence

Národní muzeum v Praze slaví 130 let své existence

Přesně před 130 lety, v pondělí 18. května 1891 bylo slavnostně otevřeno Národní muzeum v Praze, tehdy ještě Muzea Království českého. Dnes neodmyslitelná budova pražského centra si veřejnost zpočátku nepodmanila. Výhrady měli i sami muzejníci, kteří museli bojovat s mnoha nedostatky. Pojďte si připomenout začátky historické budovy Národního muzea v Praze, která v sobě skrývá nejedno překvapení.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha