ÚvodAktualityNárodní muzeum v Praze slaví 130 let své existence
Kultura

Národní muzeum v Praze slaví 130 let své existence

  • 18. května 2021
Přesně před 130 lety, v pondělí 18. května 1891 bylo slavnostně otevřeno Národní muzeum v Praze, tehdy ještě Muzea Království českého. Dnes neodmyslitelná budova pražského centra si veřejnost zpočátku nepodmanila. Výhrady měli i sami muzejníci, kteří museli bojovat s mnoha nedostatky. Pojďte si připomenout začátky historické budovy Národního muzea v Praze, která v sobě skrývá nejedno překvapení.
Národní muzeum PrahaJedna z nejvýznamnějších staveb Prahy, historická budova Národního muzea dnes tvoří nezaměnitelnou siluetu Václavského náměstí, přesto nebyl její vznik nijak snadný. Národní muzeum bylo založeno jako „Vlastenecké muzeum“ roku 1818. Sbírky byly zpočátku shromažďovány v minoritském klášteře sv. Jakuba na Starém Městě a v soukromých bytech. Prvním stálým sídlem muzea se stal roku 1819 Šternberský palác na Hradčanech (dnes jedno ze sídel Národní galerie). S plány na stavbu samostatné a důstojné budovy pro Národní muzeum přišel František Palacký roku 1840, avšak jeho budova na Smetanově nábřeží nebyla realizována. Zhotoven zde byl pouze pomník Františka I. Muzeum se roku 1846 stěhovalo do Nosticova paláce, který se však ukázal pro muzejní sbírky jako příliš malý. Dlouho se však nedařilo nalézt vhodný pozemek pro stavbu nové budovy.
 
NMAž roku 1876, po návrhu Františka Ladislava Riegra, darovala městská rada pro novou muzejní stavbu velmi cenný pozemek na horním konci Václavského náměstí, nad právě zbořenou Novou Koňskou branou, o celkové ploše 13 598 m2. Veřejný konkurz na novostavbu byl vypsán 15. 11. 1883 a k datu uzávěrky, 20. 3. 1884, se sešlo celkem 27 návrhů. Soutěžní porota přisoudila první cenu návrhu označenému heslem Pro patria, jehož autorem byl Josef Schulz. Jeho projekt zaujal a zvítězil především tím, že obohatil stavební program o ideu ústředního slavnostního Panteonu.
 

„Stavba jest již dokonána“… aneb vše má své mouchy

Národní muzeum PrahaV červnu 1885 bylo vydáno povolení ke stavbě, která se velmi rychle rozběhla. V polovině listopadu byl hotov suterén, následujícího roku 1886 dosáhla stavba již ke korunní římse a byla provizorně na zimu zastřešena, aby bylo možno pracovat na klenbách. Další rok byla osazena kamenná korunní římsa a muzeum dostalo plnohodnotnou střechu. V roce 1888 se podařilo dokončit kupoli muzea a začaly štukatérské a malířské práce. Dokončení stavby však oddálilo ten rok velmi nepříznivé počasí, a tak dokončovací práce trvaly až do počátku roku 1890. Dne 4. května 1891 konstatoval výbor muzea v dopise zemskému výboru, že: …stavba jest již dokonána“ a slavnostní zpřístupnění nové budovy Muzea Království českého proběhlo 18. května v Panteonu.

Národní muzeum PrahaOvšem veřejnost z budovy nadšena příliš nebyla – a nepomohla ani velkolepá výzdoba exteriéru a interiéru. Výhrady měly přitom sami muzejníci, pro které stavba vznikla. Projekt totiž téměř nepočítal s depozitáři. To byla zásadní chyba, se kterou se muzejníci potýkali celé 20. století a která nebyla dodnes uspokojivě vyřešena. Navíc vyvstal spor mezi pány Schulzem a Hlávkou o umístění pomníku sv. Václava. Nakonec bylo rozhodnuto pro návrh architekta Hlávky, který jezdeckou sochu umístil do horní části Václavského náměstí namísto muzejní rampy.

Nová budova se nevyhnula brzkým opravám – již roku 1901 bylo třeba spravit opadávající omítku fasády. O rok později v létě roku 1902 byly nevyhovující betonové pamětní desky na fasádě nahrazeny deskami z červené žuly, s vyzlacenými nápisy.
 

Národní muzeum během 20. století: bankrot, války, okupace i trhliny po stavbě metra  

Národní muzeum PrahaBěhem obou světových válek přišlo Muzeum k úhoně – ta první přivedla Muzejní společnost téměř k bankrotu a ohrozila tím vážně další osudy sbírek i budovy. Po vzniku republiky roku 1918 se zase „zachvěl“ Panteon – musely být odstraněny mramorové bysty císaře Františka Josefa I. a císařovny AIžběty z výzdoby Panteonu. Za druhé světové války zmizely z Panteonu další sochy, ovšem ze zcela jiných důvodů – 10 bronzových bust bylo odvezeno do skladu barevných kovů na Maninách. Naštěstí tam přežily a opět se vrátily na své místo. Ne však na dlouho. Během 50. let musela být většina bust z ideologických důvodů odstraněna. Zbyl zde jen Hus, Komenský a Palacký. Místo T. G. Masaryka a E. Beneše se v Panteonu objevil Fučík a Nejedlý…

národní muzeumNezapomeňme ani na bezprostřední ohrožení budovy. Dne 7. května 1945, byla muzejní budova zasažena leteckou bombou, která značně poničila střední trakt s pracovnami a zoologickými sbírkami, a během okupace Československa v srpnu 1968 poškodili sovětští vojáci hlavní průčelí střelbou z kulometů a samopalů.

Další ránu budově zasadila výstavba metra A – v roce 1978 se v důsledku podzemních odstřelů uvolnil přední levý nárožní rizalit muzea. Ve zdivu vznikly trhliny, které se směrem nahoru hrozivě rozevíraly. Celý rizalit bylo třeba odříznout od základů, hydraulicky nepatrně nadzvednout a stabilizovat betonovým základovým věncem. Až roku 1986 byly trhliny zaceleny umělou pryskyřicí. Doufejme, že v 21. století se bude budově dařit lépe a bez úhony přežije další staletí.
Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Festival muzejních nocí 2025

16. 5.14. 6.
Festival muzejních nocí 2025

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí (18.5.). Téměř měsíc trvající akce nabízí zajímavý program a jedinečnou atmosféru ve stovkách kulturních institucí po celé České republice.

Czech Press Photo 2024 v Národním muzeu

10. 1.23. 4.
Czech Press Photo 2024 v Národním muzeu

V Nové budově Národního muzea můžete navštívit od 10. ledna do 23. dubna 2025 výstavu jubilejního 30. ročníku prestižní novinářské soutěže Czech Press Photo.

Největší sbírka broušených drahých kamenů v České republice – Národní muzeum

Největší sbírka broušených drahých kamenů v České republice – Národní muzeum

Pražské Národním muzeu vlastní největší sbírku broušených drahých kamenů u nás, která vznikala během poslední čtvrtiny 19. století. V současné době má 4 922 evidenčních čísel, což reprezentuje přibližně 9 000 jednotlivých kusů a je tak nejen největší sbírkou svého druhu v České republice, ale i jednou z nejpočetnějších sbírek v Evropě. Návštěvníci ji však neuvidí, nachází se v trezorové místnosti depozitáře.

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí Památky

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Grill fest na Smíchovské náplavce, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

Dny evropského filmu již 32. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na výběr současných evropských hraných, dokumentárních i animovaných filmů renomovaných režisérů, oceňované debuty i výrazné herecké osobnosti. Aktuální snímky spojují nejen rozmanité kulturní a historické kontexty, ale i univerzální témata, jako je komplexnost rodinných vztahů a jejich proměnlivá dynamika. Řada festivalových filmů bude uvedena v české premiéře či předpremiéře.
3. duben 2025 13:00
Kultura, Praha

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha