Muzea zabývající se historií gastronomie jsou novinkou a doposud jich je ve světě moc nenajdete. Proto je nově otevřené Muzeum gastronomie, které seznamuje s historií kuchařského umění a pohostinství nejen u nás, unikátní. Neomezuje se na prezentaci sbírek tradičním muzejním způsobem, ale vytváří prostor, ve kterém poutavým způsobem představuje široké veřejnosti historii vztahu člověka k přípravě pokrmů a jejich konzumaci od doby domestikace ohně až po současnost.
Při návštěvě expozice projdete všemi epochami vaření od pravěku, kdy se vařilo na ohništích přes první pece, litinový papiňák k nejmodernějším přístrojům, k jakým patří například mluvící lednička či moderní kuchyně Nina Provaan s barevnou vodou. V muzeu se seznámíte také s typickými surovinami a pokrmy, především v evropské oblasti severně od Alp. Návštěvníci zde uvidí také klasickou hospodu, bar, vinný sklípek nebo kupecký krámek, na jehož rekonstrukce se podílelo bratislavské Múzeum obchodu.
Sekce věnovaná stolování přináší historii příborů a úpravy jídelní tabule včetně základních pravidel stolování. Galerie světových kuchařů přibližuje filosofii i recepty slavných kuchařů i gastronomů. Česká republika je zde zastoupena například nestorkou české gastronomie M. D. Rettigovou nebo Janem Kaplickým, který navrhl sadu příborů. Ze světových významných kuchařů a filozofů gastronomie zde nechybí například Francouz Guillaume Tirel, zvaný Taillevent, který působil ve 14. století na francouzském královském dvoře, nebo italský papežský kuchař Bartolomeo Scappi.
Muzeum, které je otevřeno denně od 10 do 19 hodin, plánuje i krátkodobé výstavy a mnoho workshopů, přednášek a kurzů, které budou určeny jednak pro školy, ale i pro širokou veřejnost. Vstupné stojí 180 korun, pro seniory a studenty je zlevněno na 140 korun.