V České republice není kompletní kostra tak známého zvířete vystavena v žádné veřejně dostupné instituci. Tento jedinečný vědecký a edukativní prvek je umístěn v zadní části pavilonu Tanganika (zrekonstruovaného pavilonu hrochů). Slavnostní odhalení kosterního modelu za účasti ředitele zoo a zástupců společnosti Plzeňský Prazdroj se uskuteční ve středu 10. srpna ve 13:00 hod.
Chov hrochů obojživelných má v ostravské zoologické zahradě dlouholetou tradici. Začal na podzim roku 1967, kdy do Ostravy přijela hrošice Róza. V roce 1972 zde porodila vůbec první mládě hrocha v tehdejším Československu. Dnes jsou v Ostravě hroši tři – samice Katka, samec Honza a jejich roční potomek (samec). Hroši vždy patřili v naší zoo k těm nejoblíbenějším zvířatům, ze kterých se těšili malí i velcí návštěvníci. Dříve bylo toto atraktivní zvíře chováno poměrně často, postupně ale míst, kde se hroši chovají, ubývá.
V ČR je to již jen v Zoo Ostrava a v Zoo Praha. Bohužel ale hrochů dramaticky ubývá i ve volné přírodě. Již několik let jsou zapsáni na Červeném seznamu ohrožených druhů. Naše zoo se chovu hrochů hodlá věnovat i do budoucna a ráda by také přiblížila lidem co nejvíce život těchto krásných a impozantních zvířat.