ÚvodAktualityNový Jičín ve stínu třicetileté války: 400 let od krvavé bitvy připomenou zářijové městské slavnosti
Památky

Nový Jičín ve stínu třicetileté války: 400 let od krvavé bitvy připomenou zářijové městské slavnosti

  • 27. července 2021
Konec července roku 1621 přinesl městu Nový Jičín největší a nejkrvavější bitvu v regionálních dějinách. Odehrála se mezi císařskou posádkou a vojskem protestanského vévody Jana Jiřího Krnovského. Letošní čtyřsté výročí od události připomenou městské slavnosti, které se konají tradičně začátkem září.
nový jičínNový Jičín byl vždycky tak trochu „neposlušným“ městem. Už v roce 1618 se město přiklonilo na stranu tzv. „Zimního krále“ Fridricha Falckého z protestanského tábora, který mu za to udělil výsadní právo královského města. Nový Jičín byl povýšen, získal více pravomocí a mohl pečetit červenou pečetí.

Velký stín přicházející třicetileté války přešel město na konci července 1621, kdy se u bran Nového Jičína odehrála krutá bitva, počtem obětí vůbec největší v místních dějinách. Spory mezi katolíky a protestanty zde 25. července vyústily ve střet císařské (katolické) posádky s protestantskou armádou markraběte Braniborského Jana Jiřího Krnovského.

bitvaZatímco císařských bylo jen necelých 600 mužů, armáda markraběte Krnovského čítala 15 000 vojáků. Proti velké přesile neměli císařští pražádnou šanci. Většinu z nich tvořili muži z Neapole placeni španělským králem. Zemřeli daleko od domova a na jejich památku byla v místě masakru vybudována kaple. Začalo se jí říkat Španělská a stala se jedním z nejvýznamnějších poutních míst v okolí.
 
Letošní 400. výročí bitvy by měly připomenout tradiční Městské slavnosti v novém Jičíně, které se konají každoročně o prvním víkendu v září. Kromě obvyklého programu, tedy například dobového jarmarku nebo kostýmovaného průvodu by u Žerotínského zámku mělo být i vojenské ležení ze 17. století.
 

Jezuité za trest a návštěva císařské rodiny

nový jičínA jak to v Novém Jičíně dopadlo? Podpora protestanského vojska přinesla tušenou odezvu  zemský správce olomoucký biskup a kardinál František kníže Dietrichstein se při novém uspořádání poměrů na Moravě roku 1624 rozpomněl na odbojnost novojičínského panství a zařídil se souhlasem císaře Ferdinanda Habsburského konfiskaci zdejšího majetku ve prospěch jezuitského konviktu v Olomouci. Od té doby zde vládl jezuitský regent Jakob Hack, který s vojenskou asistencí obsadil město a zámek, zabavil městu všechna předchozí privilegia.

barokní párNa závěr třicetileté války se odehrála významná návštěva města z řad císařské a královské rodiny. Na vrcholu léta 19. srpna 1637 se zastavili na zámku v Novém Jičíně polský král Vladislav Sigismund IV. Vasa (1595 – 1648) a jeho nastávající choť a zároveň sestřenice arcivévodkyně Cecilie Renata (1611 – 1644). Byla nejmladší dcerou císaře Ferdinanda II., jehož portrét dodnes zdobí zámecké pokoje. Mezi jejich společníky na cestě z Vídně do Polska patřili také arcivévodkyně Klaudie, králův bratr princ Kazimír a více než tisíc rakouských a polských šlechticů s doprovodem. Po přivítacím ceremoniálu zámeckého hejtmana Paula Lundase budoucí polský královský pár na zámku přenocoval a pokračoval dál do polské země.
Španělská kaple v Novém Jičíně – Kostel Panny Marie Bolestné Památky

Španělská kaple v Novém Jičíně – Kostel Panny Marie Bolestné

Barokní památka byla postavena na místě hrobu stovek vojáků pobitých v bitvě u Nového Jičína v roce 1621. Během staletí sloužila stavba nejen duchovním účelům, ale také jako sklad soli. Svého původního účelu se potom dočkala až v 19. století.

Muzeum Novojičínska Kultura

Muzeum Novojičínska

Muzeum Novojičínska je dnes institucí sídlící v renesančním objektu Žerotínského zámku v Novém Jičíně, ale současně spoluutvářenou řadou poboček, jejichž činnost sahá od předhůří Beskyd až k moravskoslezské hranici při městě Fulnek.

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou Památky

Radnice v Novém Jičíně se zvonkohrou

Významnou stavební památkou Nového Jičína a centrálního Masarykova náměstí je původně renesanční městská radnice, novodobě upravená ve 30. letech 20. století. Na radniční věži je navíc umístěna zvonkohra, která čtyřikrát denně rozezní všech 17 zde umístěných zvonů.

Další aktuality

Hrady a zámky v Moravskoslezském kraji zahajují novou sezónu

Památky Moravskoslezského kraje pomalu otevírají své brány! Už od 5. dubna 2025 zve na návštěvu například zámek Janovice, který vám nabídne zcela novou prohlídkovou trasu. Zámky Hradec nad Moravicí a Raduň se už nemohou dočkat Velikonoc, a tak vás provedou velikonočními interiéry od první dubnové soboty. Otevřeno budou mít ale nejen hrady a zámky – z industriálních památek se můžete podívat do Dolu Michal, který na letošek připravuje noční prohlídky a akce pro děti z mateřských škol.
2. duben 2025 18:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 5. dubna 2025 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
2. duben 2025 12:28
Příroda, Moravskoslezský kraj

Legiovlak vyjíždí do nové sezony: letos jej zastihnete v Hradci Králové, Praze, Brně i Jihlavě

Nádraží Týniště nad Orlicí je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Setkáte se s ním ve Středočeském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském, Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, i na Vysočině. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost. Na své pouti po Čechách, Moravě a Slezsku bude od 1. dubna do 30. listopadu 2025.
1. duben 2025 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima dává našim končinám definitivní vale a vládu nad přírodou přejímá již velmi očekávané jaro. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
29. březen 2025 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Velikonoční tipy 2025 v Ostravě a okolí

Kam vyrazit o Velikonocích v Ostravě a okolí? Naplánujte si skvělý program o prodlouženém víkendu, nechejte se inspirovat tipy z portálu Kudy z nudy, který vám tentokrát poradí, kam se vydat na výlet či zajímavou velikonoční akci v Ostravě a okolí.
16. březen 2025 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kde? V Chráněné krajinné oblasti Poodří v obci Sedlnice. Sněženky jsou poklady jara, pojďme je společně chránit, aby mohly lány sněženek vykouzlit úsměv na tvářích i dalších generací.
6. březen 2025 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Bohumín rozveselí masopustní průvod

Masopustní veselí ovládne v úterý 4. března 2025 bohumínskou pěší zónu i náměstí T. G. Masaryka před radnicí. Nebudou přitom chybět veselé maškary, koňský povoz i stylový hudební doprovod.
3. březen 2025 13:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava nabídne komentované prohlídky kolekce bonsají

V loňském roce nabídla Zoo Ostrava poprvé komentované prohlídky s průvodcem speciálně zaměřené na bonsaje. Tyto miniaturní rostliny jsou na zimu přestěhovány z expoziční části do vytápěného fóliovníku, kde prohlídky probíhaly. Zájem o ně byl velký, proto je zoo nabízí i v letošním roce – zahájeny budou 1. března a konat se budou o sobotách a nedělích po celý březen.
25. únor 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj