ÚvodAktualityO historii šumavského sklářství se dozvíte v Kašperských Horách
Kultura

O historii šumavského sklářství se dozvíte v Kašperských Horách

  • 21. února 2024
Zajímá vás historie českého sklářství? Umění tavit sklo bylo v minulosti tajemstvím, které předával otec nejstaršímu synovi, a tak české sklářské rody významně ovlivnily světový technologický vývoj i umělecké styly. Jedním z fenoménů své doby bylo i šumavské sklo. A právě expozici šumavského sklářství představuje Muzeum Šumavy v Kašperských Horách.
cesty šumavskéhoSklářství tvoří významnou kapitolu historie Šumavy. Hraniční Hvozd poskytoval sklářům dvě základní podmínky pro výrobu: dřevo a křemen. Především dřeva zde bylo huťmistrům k dispozici prakticky libovolné množství, a to v dobách, kdy se již ve vnitrozemí začal projevovat jeho nedostatek. V dobách největšího rozkvětu českého sklářství v 18. a 19. století nebylo nikde jinde v Čechách, ale ani v Evropě takové soustředění sklářských hutí, jako na poměrně nevelkém prostoru Šumavy. V průběhu zhruba šesti století tady pracovalo přes sto hutí. Sehrály významnou roli v českém sklářství a značně ovlivnily i vývoj osídlení Šumavy.

cesty šumavského sklářstvíO rozvoj a produkci místních skláren se zasloužili i významné objevy zdejších sklářů. Přírodovědec a fyzik J. F. Buquoy vynalezl způsob výroby hyalitu – černého a červeného neprůhledného skla, Michal Müller zase přišel na způsob výroby křídového křišťálu. K mohutnému rozvoji sklářství došlo zásluhou Josefa Meyera ve Vimperku a v Lenoře – zdejší čiré sklo platilo za nejkvalitnější v Čechách. Díky velké poptávce postupně vznikaly další huti ve Františkově, v Arnoštově, v Idině údolí a mnohde jinde. Nejslavnější šumavskou sklárnou byla huť Klášterský mlýn v Rejštejně, založená roku 1834 proslulou firmou Johann Lötz. Největšího rozkvětu dosáhla na přelomu 19. a 20. století, kdy byl majitelem Maxmilián Spaun – v době vrcholící secese patřilo její luxusní duté sklo k nejlepším a nejžádanějším na světě. Sklárna zanikla roku 1947, avšak její budova byla přemístěna do bavorského Tütlingu, kde slouží dodnes jako skanzen.

cesty šumavského sklaKolekci vzácného historické skla ze Šumavy lze spatřit v rozsáhlých expozicích Muzea Šumavy v Kašperských Horách. Od 1. listopadu 2023 je v muzeum k vidění krásná nová a rozsáhlá expozice šumavského skla s názvem Cesty šumavského sklářství. Součástí unikátních sbírek muzea je ojedinělá kniha sklářských střihů firmy Lötz z let 1900-1914. Kniha, jejíž autorkou je historička skla Jitka Lněničková, je světovým unikátem, protože jinde dosud neexistuje tak rozsáhlý archiv s tímto tématem. Publikace obsahuje zhruba 80 tisíc položek originálních střihů a vzorníků sklárny Lötz. Střihy zachycují produkci sklárny v období od 70. let 19. století do roku 1947. Sbírka obsahuje i střihy na zakázky významných firem z celé Evropy, jako jsou například Paříž, Londýn nebo Mnichov. Součástí sbírky jsou originály a návrhy skel od významných světově uznávaných autorů. Mimo sklářských střihů v expozici naleznete archeologické nálezy z lokalit šumavských skláren, výrobky šumavských skláren v řádu tisíců kusů, sklářské náčiní a rovněž rozsáhlý soubor šumavských podmaleb na skle. Další historické šumavské sklo vám ukáže Muzeum Šumavy v Sušici anebo Muzeum skla v Lenoře (otevřeno v letní sezóně).
Muzeum Šumavy Kašperské Hory Kultura

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory prochází nyní rekonstrukcí. Od 1. 11. 2023 je kvůli rekonstrukci otevřená pouze nová expozice skla s názvem Cesty šumavského sklářství.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Muzeum Šumavy Sušice Kultura

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách Kultura

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách

Dnes téměř liduprázdné Novohradské hory byly v minulosti poměrně hustě osídlené a tamní obyvatelé se živili především sklářskou výrobou. Na její pozůstatky můžete v současnosti narazit na lesních cestách, například v okolí osady Černé Údolí.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla Kultura

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Další aktuality

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na čtvrtek 8. května 2025 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
2. květen 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj