ÚvodČeská nejPrůmyslČeské sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO
Průmysl

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.
Umění tavit sklo bylo v minulosti tajemstvím, které předával otec nejstaršímu synovi, a tak české sklářské rody významně ovlivnily světový technologický vývoj i umělecké styly. O tavbu skla se pokoušeli již Keltové i Slované v 8. a 9. století.
 

Zelené lesní sklo a modré kobaltové

Počátky české sklářské tradice je možné datovat někdy na přelom 12. a 13. století, kdy v lesních hutích vznikalo nápojové sklo z takzvaného lesního skla. Repliky tohoto typu jsou dodnes velmi populární – nejen díky svému typickému "středověkému" vzezření, ale také lehce zelenkavé barvě, která je pro toto období specifická. Název "lesní" toto zelené sklo dostalo podle hutí, které vznikaly v lesích, kde byl dostatek surovin pro tavbu skla a především dřeva na topení ve sklářských pecí. Charakteristický nazelenalý odstín je dán obsahem kysličníku železa obsaženého ve sklářském písku. Lesní sklárny produkovaly většinou právě nazelenalé sklo s bublinkami a nečistotou ve sklovině, jež byla způsobena minimálním čištěním surovin a nedokonalou tavbou skloviny. Lesní sklo se vyrábělo až do počátku 18. století.

V Čechách je doložena výroba také modrého skla barveného kobaltem, který byl odpadní surovinou při těžbě stříbra. Zprvu se modré sklo používalo jen jako dekor zeleného skla a teprve od pol. 16. století byla u nás zavedena výroba modrého skla. Z benátských skláren se k nám následně dostala také výroba červeného skla, které se zprvu používalo především k dekoraci čirého skla.
 

Glyptika a nové italské technologie renesance

Za vlády Rudolfa II. zažilo české sklářství opravdovou renesanci. Objevily se nové technologie a také techniky zpracování, podpořené znalostmi italských mistrů, zejména z benátské oblasti. České ryté a broušené sklo se stalo opravdovým pojmem, broušení jako dekorační technika se tehdy využívala především u přírodního kamene ve formě glyptiky (hlavně rytí do horského křišťálu). Ve sklářství jeho využití nemělo obdoby. Z roku 1605 například pochází světově unikátní tzv. Lehmannova číše, nejstarší datovaný a signovaný skleněný objekt. Tuto číši vytvořil Rudolfův dvorní rytec Caspar Lehmann.

Historie českého sklářství se dá velmi dobře dokumentovat na sklárně v Harrachově. Jde o nejstarší dosud fungující sklárnu na světě. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1712, na místě zvaném Rýžoviště. Zcela výjimečná je pak tzv. Harrachovská sbírka. Jde vlastně o bývalou vzorkovnu, v níž byly uchovávány nejcennější kusy harrachovského skla. Když za druhé světové války byli Harrachové nuceni sklárnu prodat německému majitel, zazdili tuto sbírku do tajné místnosti. Sbírka byla objevena až po desítkách let, při rekonstrukci provozu. Našlo se tu přes pět tisíc předmětů, jejichž výběr je dnes vystaven v Muzeu skla v bývalém Panském domě v areálu Harrachovské sklárny.
 

Český křišťál a bižuterie z Jablonce

V 1. polovině 18. století se ve světě začal prosazovat slavný český křišťál. Slovo křišťál pochází ze staré řečtiny (crystal) a znamená "led". Ve sklářství se o křišťálu začalo hovořit až v době, kdy se sklářům podařilo odstranit zelený nádech. Poprvé se začalo vyrábět ze zcela čirého skla v italském Muranu v 16. století. Křišťál byl díky svému chemickému složení poměrně málo tvrdý, což neumožňovalo rytí a broušení. Tento nedostatek se podařilo překonat právě českým sklářům, kteří na přelomu 16. a 17. století zdokonalili technologii sklářské výroby. Nové chemické složení umožnilo dokonalé broušení a rytí. Postupem času se v evropských zemích zdokonalovala technologie výroby křišťálu o obsah oxidu olovnatého, který podstatně zvyšuje jeho optické vlastnosti.

Českým fenoménem se stalo tzv. dvojstěnné sklo, dvě do sebe zasazené broušené číšky, mezi něž byla vložena zlatá fólie. Výroba skla byla přitom spojená se jmény významným sklářských rodů, které k nám už v 1. polovině 16. století začaly přicházet ze sousedního Saska. Sklárny vznikaly v celém českém pohraničí, od Šumavy přes Krušné a Jizerské hory až po Krkonoše.

Do této doby také spadá zrod a rychlý vzestup sklářské dynastie Riedelů, sklářských králů Jizerských hor. S jejich jménem je spojen začátek velkovýroby bižuterie v kraji. Později se úspěšně věnovali osvětlovadlům, technickému sklu či textilnímu podnikání. V průběhu 19. století se Jablonec stal světově respektovaným sklářským a bižuterním centrem. Jablonec tehdy patřil mezi deset největších měst v Čechách a ročně do něj zavítaly desetitisíce cizinců ze všech kontinentů, převážně kupců bižuterie. Na podporu rozvoje bižuterního průmyslu byla v roce 1880 založena Řemeslná kreslířská, modelérská a cizelérská škola v Jablonci nad Nisou. Jablonecku se v té době začalo přezdívat „rakouská Kalifornie“, jen místo zlatých zrn zde příchozí hledali skleněné diamanty. K této době se váží i začátky působení úspěšného inovátora výroby broušených skleněných kamenů a obchodníka světového jména Daniela Swarovskeho, který pochází z Jizerských hor.
 

Barevné sklo: opálové, rubínové, hyalitové i uranové

Od konce 18. století se u nás zavádí sklo barevné, vrstvené emaily nebo přetahované barevnými lazurami. Sklovina se barví různými pigmenty, průsvitnými do červena (rubínové sklo), do mléčných odstínů (opálové či mléčné sklo), opákní sklovina napodobuje polodrahokamy: lithyalin připomíná červený jaspis, hyalit zase černý onyx, jiné barvy tvoří sklo mramorové. Během 1. poloviny 19. století přichází do módy také žluté uranové sklo.

Friedrich Egermann z Nového Boru vynalezl recept na výrobu žluté a červené lazury. Uvedl také nový typ skla, napodobující polodrahokamy – lithyalin. Lenorskou sklárnu, kterou založil Jan Meyer v roce 1834, proslavilo nejenom velmi kvalitní křišťálové sklo, ale také typické zeleně zbarvené sklo, v barvě tzv. lenorské zeleni. V Lenoře působil sklář Pavel Meyr, který dostal za znovuobjevení postupu výroby rubínového skla od tehdejšího panovníka, císaře Františka II. zlatou medaili. Po druhé světové válce se sklárna zaměřila na výrobu foukaného skla, uvedla na trh i nový druh uměleckého skla, zvaného lenoár.

Na hradě v Nových Hradech je jedinečná expozice o historii sklářství v okolním kraji. O rozvoj sklářství se zasloužil Ferdinand Buquoy, když přivedl ze svých panství v Belgii skláře, kterým se u nás podařilo rozjet výrobu čirého křišťálového skla. Speciální černé sklo vynalezl v listopadu 1816 hrabě Jiří František August Buquoy, společně s Jakubem Wagenrem ze sklárny v Jiříkově Údolí. V roce 1821 spatřil světlo světa červený hyalit, do něhož se postupem času začaly přidávat střepy z černého hyalitu, a tak vznikl mramorový červenočerný hyalit. Hyalit měl napodobovat obsidián a byl velmi ceněn. Dobře snášel změnu tepla a mohly se v něm uchovávat například léky před světlem. Záhadné složení skla však jeho vynálezce nikomu neprozradil a ani dnes jej nikdo ve srovnatelné kvalitě nedokáže vyrobit.
 

České sklo v 19. a 20. století

Skutečný boom nastal hlavně v 19. století, kdy se sklo z Čech vyváželo do celého světa a konkurovalo sklu francouzskému, anglickému i německému. Období po roce 1850 se vyznačovalo střídáním celé škály uměleckých stylů a módních vln. Jejich společným jmenovatelem byl návrat ke stylům minulosti. Tak přichází druhé a třetí rokoko, neogotika, neorenesance a neobaroko. Hutě v Čechách a na Moravě obratně reagovaly na měnící se vkus, takže se dokázaly vyrovnat konkurenci ze zemí západní Evropy. Přesto si jejich výrobky udržovaly špičkovou úroveň a kvalitu, což dokládají četná ocenění, získaná na světových výstavách v Evropě i v USA. V roce 1856 také vznikla první střední uměleckoprůmyslová škola v Kamickém Šenově, která se považuje za nejstarší školu tohoto druhu na světě. Ve sklářských pecích místo dřeva začínalo topit uhlím, do výroby se zaváděly parní stroje a jiné strojní vybavení.

Módní vlna secese na přelomu 19. a 20. století inspirovala české skláře ladnými přírodními motivy ve spojení s uměním exotického dálného východu, především Číny a Japonska. I tentokrát dosáhli čeští skláři světového věhlasu. Nejvíce se proslavila sklárna Johann Lötz Witwe v Klášterském Mlýně u Rejštejna. Úspěchu dosáhlo také sklo z Harrachova, Karlových Varů (Moser), Riedelovy sklárny v Dolním Polubném a mnohé další. Secese zažila vrchol mezi lety 1900 a 1905, ale pak se vkus zákazníků opět obrátil k původním historizujícím motivům.

Také historie výroby a zpracování skla na Železnobrodsku sahá do poloviny 19. století, kdy se ze sousedního Jablonecka začala rozšiřovat domácí výroba a zpracování drobných skleněných výrobků. V kraji, který nebyl vhodný k zemědělské činnosti, se tento způsob obživy mezi lidmi rychle rozšířil. Svou roli sehrála i skutečnost, že mačkání, navíjení nebo navlékání perlí, nebylo náročné na prostor a zařízení. Pro vzdělávání domácích výrobců a zpracovatelů skla i pro rozvoj obchodních vztahů byla v roce 1920 Železném Brodě založena Státní odborná sklářsko-obchodní škola. Její absolventi si zakládali vlastní sklářské firmy a Železný Brod se pomalu stával městem skla. Úspěšný rozvoj sklářského podnikání zastavila nejprve druhá světová válka a po ní znárodnění soukromých firem v roce 1948.


Kam za tradicí českého skla?

Sklářské tradice připomíná celá řada míst, namátkou Sklářské muzeum v Novém Boru, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou nebo Pavilon sklaKlatovech. Koho víc než vyleštěné a třpytivé muzejní vitríny láká syrová krása sklářských hutí, ten se může vypravit třeba do sklárny Ajeto v Lindavě, do huti Glasstar v Nenačovicích anebo do sklárny NovosadHarrachově.

Přehlídka by ale nebyla kompletní, kdybyste zapomněli na broušené sklo, které vyrábí sklárna MoserKarlových Varech. Slavnou ryteckou dílnu založil roku 1857 Ludwig Moser a do světa odtud dodnes putují luxusní nápojové a dekorativní soupravy. Celoročně a denně si můžete prohlédnout nejenom muzeum a sklářskou huť Moser, ale také firemní prodejnu, kavárnu a návštěvnické centrum.
Sklářské muzeum Kamenický Šenov Kultura

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Muzeum je zaměřeno na ryté a broušené sklo, zejména z oblasti Lužických hor. Dokumentuje a vystavuje exponáty od 18. století do současnosti. Sbírkové fondy jsou tvořeny několika kolekcemi skla (sklářská škola, výrobky místních firem, lustry). Součástí muzea je prodejna skla a suvenýrů.

Ateliér šumavské perle v Nezdicích na Šumavě Kultura

Ateliér šumavské perle v Nezdicích na Šumavě

V ateliéru paní Jany Wudy se seznámíte s historií sklářské výroby korálků vyráběných na Šumavě již ve středověku, které byly navlékány do růženců. Konají se zde také kurzy, kde se výrobě vinutých perlí můžete naučit.

Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou Kultura

Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou

Muzeum výroby korálků potěší korálkové nadšence i milovníky techniky a historie. Můžete si prohlédnout dobové fotografie a materiály, kde a jak se před více než 300 lety zrodily originální české skleněné korále. Pořádáme korálkové dílny pro dospělé, děti, jednotlivce i skupiny.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči Zážitky

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Muzeum výroby korálků a kreativní dílny pro děti v Pěnčíně Kultura

Muzeum výroby korálků a kreativní dílny pro děti v Pěnčíně

Muzeum výroby korálků je zaměřeno na historii výroby. Najdete zde kreativní dílny pro děti a novou prodejnu, kde si můžete zakoupit korálky volné, navlečené na silonu, bižuterii,komponenty pro výrobu bižuterie, dárkové a upomínkové předměty, hračky a hry. Nově si můžete zakoupit netradiční zážitek.

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou Kultura

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách Kultura

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách

Dnes téměř liduprázdné Novohradské hory byly v minulosti poměrně hustě osídlené a tamní obyvatelé se živili především sklářskou výrobou. Na její pozůstatky můžete v současnosti narazit na lesních cestách, například v okolí osady Černé Údolí.

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla Kultura

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Sklářská firma Detesk s.r.o. se zabývá výrobou foukaného dekoračního a technického skla. V rámci turistického programu můžete během hodinové prohlídky zhlédnout nejenom práci sklářů, ale také se v klidném prostředí výstavních prostor seznámit s historií sklářství na Železnobrodsku.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji Zážitky

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové Kultura

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Muzeum Šumavy Železná Ruda Kultura

Muzeum Šumavy Železná Ruda

Expozice muzea je umístěna v domě, který v roce 1877 dal vystavět Jiří Kryštof Mikuláš Abele. Základ expozice pochází z rodinného majetku a rodinných sbírek sklářského rodu Abele. Vystavené sklo představuje v převážné většině produkci abelovských hutí.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka Zážitky

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem Památky

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla Kultura

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách Zážitky

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Sklářská huť Lukáš Verner – Sklárna Svoboda v Karlově Kultura

Sklářská huť Lukáš Verner – Sklárna Svoboda v Karlově

Sklárna se nachází v malé vesničce Karlov na Vysočině u Žďáru nad Sázavou, nedaleko rybníku Velké Dářko. Vyrábí ručně tvarované hutnické sklo: vázy, svícny, těžítka, mísy, talíře, květiny, ovoce, zvířata, broušené sklo, lampy.

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba Kultura

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba

Tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory – vánoční ozdoby i velikonoční kraslice. Každá figurka má své osobní kouzlo. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy ruční práce. Foukání skla si může každý návštěvník sám vyzkoušet.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech Zážitky

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Firemní prodejna Lampglas Zážitky

Firemní prodejna Lampglas

Podívejte se do firemní prodejny, kde je možné si vyzkoušet a zakoupit unikátní šperky z perel Lampglas, které vyrábíme ručně ze skla nad ohněm. Po domluvě je možné se podívat i do výroby.

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově Kultura

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.

Glass Atelier Morava – Ručně vyráběné skleněné výrobky ve Vizovicích Kultura

Glass Atelier Morava – Ručně vyráběné skleněné výrobky ve Vizovicích

První soukromá sklářská huť v Čechách postavená po listopadu 1989. To je Glass Atelier Morava.

Sklářské muzeum v Novém Boru Kultura

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Kultura

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Sklářská huť Glasstar Nenačovice Kultura

Sklářská huť Glasstar Nenačovice

Přijďte na bezplatnou exkurzi a zhlédněte hutní ruční výrobu. Sklářská huť Glasstar se nachází v obci Nenačovice, asi 4 km od Loděnice u Berouna. Provoz sklářské huti je celoroční včetně sobot a nedělí.

Mezinárodní sklářské sympozium IGS 2024: světový festival skla v Novém Boru představí umělce z pěti kontinentů

Mezinárodní sklářské sympozium IGS 2024: světový festival skla v Novém Boru představí umělce z pěti kontinentů

Sklo je vše, co potřebujete! Dokáže vám to jubilejní XV. ročník Mezinárodního sklářského sympozia IGS, které od 3. do 6. října 2024 změní Nový Bor v kosmopolitní sklářskou metropoli. Přesvědčí vás o tom 51 sklářských výtvarníků a designérů ze 17 zemí všech pěti kontinentů, kteří budou tvořit v dílnách místních sklářských firem a škol. Zážitkový maraton doplní bohatý doprovodný program.

Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích Kultura

Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích

Podejte si ruce se světovými osobnostmi a dotkněte se děl, na jejichž designu se samy podílely! Zavítejte do muzea křišťálových otisků dlaní světových osobností z řad hrdinů, hvězd, umělců, sportovců a dalších. Osahat si otisky dlaní českých i světových osobností můžete v Litoměřicích.

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 18. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 21. a 22. září 2024 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace Kultura

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Sklářská expozice Městského muzea Železný Brod Kultura

Sklářská expozice Městského muzea Železný Brod

Sklářská expozice Městského muzea je orientována na vývoj železnobrodského sklářství. Nová expozice uměleckého skla je dechberoucím vizuálním zážitkem.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

O historii šumavského sklářství se dozvíte v Kašperských Horách

O historii šumavského sklářství se dozvíte v Kašperských Horách

Zajímá vás historie českého sklářství? Umění tavit sklo bylo v minulosti tajemstvím, které předával otec nejstaršímu synovi, a tak české sklářské rody významně ovlivnily světový technologický vývoj i umělecké styly. Jedním z fenoménů své doby bylo i šumavské sklo. A právě expozici šumavského sklářství představuje Muzeum Šumavy v Kašperských Horách.

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

IT specialista, manažer, vývojář aplikací, profesionální hráč PC her, youtuber, influencer – to jsou profese, které přineslo třetí tisíciletí. Spousta jiných oborů ale zanikla. Pojďme si zmapovat svět starých řemesel, s nimiž se v lepším případě seznámíte v muzeu… a v horším nikde. Zkrátka už neexistují.

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Při prozkoumávání seznamů světového dědictví UNESCO procestujete celý svět a objevíte nejenom stovky krásných míst, ale také spousty úžasných kulturních tradic. Ty naše z Kudy z nudy dobře znáte, od slováckého verbuňku zapsaného v roce 2005 až po vorařství z roku 2022 a čské sklo z roku 2023. Některé světové tradice, řemesla a jídla vás ale určitě překvapí.

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?

České značky: sklárny Kavalierglass

České značky: sklárny Kavalierglass

Podobný zvuk jako Moser pro Karlovy Vary má pro Sázavu jméno Kavalier. Zdejší sklárny vyrábějí jak designové kolekce, tak průmyslové a laboratorní sklo, ale i pekáče, zapékací misky, konvice a další nádoby z varného skla značky Simax; něco z jejich sortimentu se dá objevit v téměř každé české domácnosti.

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

Sklářská huť, která vznikla na panství hraběcího rodu Harrachů, proslavila české sklo po celém světě. Co by asi její zakladatelé říkali dnes, kdyby sem přišli na exkurzi, vykoupali se v pivních lázních a v pivovarské restauraci si nechali načepovat ležák přímo z pivovarských tanků?

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Existuje jediné místo na zemi, kde se již téměř půl tisíciletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo: Liberecký kraj aneb Křišťálové údolí. Vydejte se za příběhy a tradicemi výroby skla, bižuterie, šperků, překrásných lustrů i perličkových vánočních ozdob.

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

Sklářská osada Kristiánov Kultura

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Výlet na Šumavu – originální skleněné sochy Vladimíry Tesařové

Výlet na Šumavu – originální skleněné sochy Vladimíry Tesařové

Obří skleněný oltář a pulpit z lesního skla, originální přírodní růženec se skleněnou studánkou, socha Krista, korunovaného ostnatým drátem z někdejší železné opony, svatý Jan, který jednou tváří zdraví kolemjdoucí a druhou kyne vodákům – to všechno jsou díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Víte, kde je uvidíte na vlastní oči?

Poznejte sklářské řemeslo během exkurze do sklářských hutí

Poznejte sklářské řemeslo během exkurze do sklářských hutí

Zajímáte se o tradiční řemesla? Pak si udělejte čas na návštěvu některé ze sklářských hutí, které nejsou pouhým skanzenem, ale živým organismem, kde každý den vznikají užitné předměty, nápojové sklo, umělecká díla či skleněné komponenty pro další výrobu, například ověsy křišťálových lustrů. Vybrat si ale můžete také například podniky zabývající se vánočními ozdobami. Kam se na zajímavé exkurze vydat vám poradí Kudy z nudy.

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia Zážitky

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Exkurze je ojedinělým a zcela unikátním zážitkem pro všechny generace. Umožní vám odhalit tajemství vzniku křehké krásy skla. Český olovnatý křišťál – krása, které čas neublíží!

Hauswaldská kaple poblíž Srní Zážitky

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Prožijte zajímavý víkend nebo jen výlet za poznáním starého poutního místa zvaného Hauswaldská kaple poblíž šumavského letoviska Srní.

Sklo Bursa – ruční sklářská výroba v Železném Brodě Zážitky

Sklo Bursa – ruční sklářská výroba v Železném Brodě

Firma Sklo Bursa vznikla v roce 1992 v Železném Brodě, ve městě s dlouholetou sklářskou tradicí. Sklo Bursa je menší firma rodinného typu, která se zabývá ruční výrobou dekorativního a technického skla nad sklářským kahanem.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu Zážitky

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte cestu ručně vyráběného skla ze sklářské pece až na svátečně prostřený stůl. Naplánujte si výlet do některé ze sklářských hutí a u výhně pece si sami vyzkoušejte, jaké to je vyfouknout skleničku. Vyrobit krásný skleněných korálek není o nic snazší.

Sklářský ateliér Waga v Málkově Zážitky

Sklářský ateliér Waga v Málkově

Ateliér se zabývá návrhy a výrobou skleněných doplňků pro interiéry. Návštěvník si zde může pořídit exkluzivní, jedinečný a osobitý dárek pro sebe či pro přátele, osobně se setkat s autory a tvůrci v přátelském a neformálním prostředí a seznámit se s fascinujícím příběhem vzniku uměleckého skla.

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Sklářská osada Sidonie u Brumova – ves mezi dvěma státy Památky

Sklářská osada Sidonie u Brumova – ves mezi dvěma státy

Východně od Brumova-Bylnice, přímo na česko-slovenských hranicích, leží od roku 1788 někdejší sklářská osada Sidonie. Do širšího povědomí se dostala v 90. letech minulého století, kdy měla být polovina osady vymazána z mapy České republiky.

Adventní jarmark Kytlice 2024

Přijďte s námi přivítat adventní čas 30. 11. 2024 od 14:00 na nádvoří obecního úřadu. Letos jsme pro vás připravili výjimečný program, který dodá začátku adventu tu pravou kouzelnou atmosféru.
Kytlice, Ústecký kraj

Staré hračky v infocentru

Zavzpomínejte si na bezstarostné chvíle a objevte kouzlo starých hraček.
Kytlice, Ústecký kraj

Prodloužená prohlídka Rabštejn-Janská

Prodloužená prohlídka včetně návštěvy podzemních nádrží.
Janská, Ústecký kraj

Prodloužená prohlídka Rabštejn-Janská

Prodloužená prohlídka včetně návštěvy podzemních nádrží.
Janská, Ústecký kraj

Fullcontact Karate Prague

Přijďte 14. prosince 2024 do Prahy na třetí ročník galavečera v plno-kontaktním karate IPPON SHOBU FIGHT NIGHT 3. Hlavním bodem večera bude osm zápasníků lehké váhy, kteří se utkají v pyramidovém turnaji o titul a výhru 1000 euro.
Česká Lípa, Liberecký kraj

Jakub König v České Lípě

Hudebník a textař Jakub König, známý především díky svému alter egu Kittchen a jako člen hudebních skupin Obří broskev a Zvíře jménem Podzim, se prvně představuje ve svém rodném městě jako malíř.
Česká Lípa, Liberecký kraj

Advent na zámku Benešov nad Ploučnicí

Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj

Novoroční výstup na Říp

Zahajte Nový rok výstupem na horu Říp.
Česká Lípa, Liberecký kraj

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Muzeum je zaměřeno na ryté a broušené sklo, zejména z oblasti Lužických hor. Dokumentuje a vystavuje exponáty od 18. století do současnosti. Sbírkové fondy jsou tvořeny několika kolekcemi skla (sklářská škola, výrobky místních firem, lustry). Součástí muzea je prodejna skla a suvenýrů.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově

V Kamenickém Šenově byl v letech 1715-18 postaven italským stavitelem Petrem Pavlem Columbani katolický farní chrám Narození sv. Jana Křtitele, a to v barokním stylu za 7000 zlatých. Starý dřevěný kostelík z 12. – 13. století stával nedaleko nynějšího chrámu.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Roubená usedlost v Kamenickém Šenově – bývalý hostinec U Ryšánků

Krásná usedlost, památkově chráněný bývalý hostinec U Ryšánků v Kamenickém Šenově představuje trojkřídlý komplex roubenných budov. V jeho části býval od roku 1830 hostinec, který v současné době prochází obnovou a měl by opět sloužit návštěvníkům.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Miroslav Vogl – noční prohlídky sklárny

Zažijte netradiční večer a vydejte se do sklářské huti s degustací vín. Máte zájem objevit tajemství noční výroby skla? Chcete vědět, jak se z obyčejného písku stává křišťálově čisté sklo, a jak září rozžhavená sklářská pec?
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Sklárna Klimchi v Kamenickém Šenově

Značku Klimchi založil roku 2019 v rodinné sklárně v Kamenickém Šenově mladý podnikatel Lukáš Klimčák. V historické sklárně vyrábí stolní sklo se specifickými dekory, typickými pro oblast na rozhraní Českého středohoří a Lužických hor.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Lesopark s lesním pramenem Žába v Kamenickém Šenově

Na západním úpatí Šenovského vrchu v Kamenickém Šenově jsou bývalé přírodní lázně, založené roku 1928 místním Spolkem pro přírodní léčbu v bývalé vile rodiny Zahnů, dnes penzion Tavba. V okolí je lesopark, kde vyvěrá vydatný pramen Žába, který v roce 1931 upravil sochař Rudolf Liebisch.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Preciosa Lighting

Hlavním sídlem společnosti je Jablonec nad Nisou, kde Preciosa navazuje na staletou tradici menších sklářských společností. Pod značkou Preciosa ale působí i někdejší firma Lustry Kamenický Šenov, nyní Preciosa Lighting, největší tuzemský výrobce lustrů a osvětlení.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace U Pavlasů v Kamenickém Šenově

V Kamenickém Šenově můžete zavítat do restaurace U Pavlasů k příjemnému posezení buď přímo v restauraci nebo na terase s možností grilování.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Motorest U Koně Kamenický Šenov

Motorest U Koně se nachází nedaleko Panské skály, přímo pod Prácheňskou vyhlídkou a její lyžařskou sjezdovkou. Nabídnou vám zde ubytování, speciality kuchyně a příjemné posezení na terase s vyhlídkou do přírody. Pravidelně jsou zde pořádány zábavné akce.
Kamenický Šenov, Liberecký kraj

Pekárna Martin

Nejen pro řemeslný chleba s kmínem vyrazte do Pekárny Martin,  kromě francouzské bagety, čerstvých housek nebo pletýnek tu můžete koupit také uzeniny, masné výrobky, farmářské mléko, kávu. A to pořád není všechno, Martin otevřel i bistro s hotovými jídly.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Pivovar Kotouč v České Kamenici

V bývalém knížecím pivovaru se opět začalo vařit pivo v roce 2015. Pivo je živé, nepasterizované a nefiltrované, vařené v nejstarší dochované historické barokní budově pivovaru postavené roku 1739.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Penzion Kamélie v České Kamenici

V rodinném penzionu Kamélie naleznete domácí klid, pohodu a odpočinek. Penzion se nachází 100 m od náměstí v klidném a příjemném prostředí, v rozlehlé zahradě zahradnictví Kamélie.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Restaurace Starý klub v České Kamenici

Restaurace Starý klub nabízí jídla české i mezinárodní kuchyně. Hosté mohou posedět u krbu, k dispozici je také WiFi a bezproblémové parkování přímo před restaurací. Součástí restaurace je sál nacházející se v 1. patře, který lze pronajmout.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Lesní bistro Česká Kamenice

Moderní Lesní bistro u křišťálově čistého koupaliště v České Kamenici.
Česká Kamenice, Ústecký kraj

Restaurace U Slunce v České Kamenici

Restaurace se nachází cca 300 m od historického náměstí města Česká Kamenice směrem na Jetřichovice. Jedná se o restauraci rodinného typu, která nabízí mimo tradičních českých jídel i jídla minutková.
Česká Kamenice, Ústecký kraj