ÚvodAktualityOdneste si domů Věstonickou venuši z Moravského zemského muzea
Památky

Odneste si domů Věstonickou venuši z Moravského zemského muzea

  • 1. listopadu 2022
Odnést si domů Věstonickou venuši... sci-fi nebo krádež století? Od 1. listopadu 2022 reálná možnost. Moravské zemské muzeum totiž dává do prodeje emisi prvních 50 kusů naprosto věrných kopií originálu. A další budou postupně následovat. Až do 26. února 2023 je v muzeu přístupná výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla.
MZM Věstonická venušeVěstonickou venuši si dnes můžete zakoupit na mnoha místech a v mnoha různých více či méně vkusných podobách. Jen samotné Moravské zemské muzeum, do jehož sbírek originál Věstonické venuše patří, ji prodává jako sádrovou sošku či v podobě přívěsků z různých materiálů. Od 1. listopadu 2022 však nastává zcela nový okamžik – muzeum dává do prodeje věrné kopie, vyráběné z digitálního modelu, který vznikl na základě CT snímkování originálu.

MZM Věstonická venušeCT snímkování proběhlo už v roce 2016, tehdy vzniklo video Věstonické venuše, které bylo promítáno při příležitosti oslav 200. výročí založení muzea. V průběhu posledního roku, zejména v souvislosti se začleněním venuše do konceptu výstavy Nejstarší šperky a ozdoby těla, muzejníci horečně přemýšleli, jak to udělat, aby kopii zpřístupnili veřejnosti a přitom zachovali její exkluzivitu a zabránili padělkům. Výsledkem tohoto snažení je digitální model (na základě dat z CT snímkování), ze kterého byl metodou 3D tisku vytvořen prototyp sloužící k výrobě kopií. Každá kopie má své pořadové číslo. Prototyp vytvořil sochař Bc. Jiří Pec, DiS., který se stal tudíž výhradním výrobcem kopií Věstonické venuše. Unikátnost kopií spočívá i v použitém materiálu. Směs se složením, barevností i váhou velmi blíží originálu, nebylo jednoduché ji vyladit. Nakonec se to ale podařilo a vznikla tak tajná "receptura" na výrobu Věstonické venuše.


Originál Věstonické venuše a výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla

MZM nejstarší šperky šamanOriginál Věstonické venuše je nyní vystaven spolu s dalšími skvosty doby kamenné v Pavilonu Anthropos na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla. Již na začátku výstavy (v polovině srpna 2022) bylo avizováno, že zhruba po třech měsících proběhne posouzení stavu tohoto mimořádného exponátu a rozhodne se, zda bude do konce výstavy nahrazen kopií nebo bude moci na výstavě zůstat. Venuše je nyní uložena v etui v bezpečnostní vitríně, má všechno, co potřebuje, je o ni dobře postaráno a návštěvníci se z ní mohou těšit až do konce výstavy v únoru příštího roku.

Výstava představuje šperky, ozdoby a zdobení lidského těla, které patří mezi nejstarší doklady lidského uměleckého vyjádření na Moravě. Návštěvníci mohou nahlédnout do života lidí, kteří žili na stejném území jako my dnes, jen přibližně o 30 tisíc let dříve, zjistit rozsah jejich technologických dovedností a snad i díl jejich duchovního života.
Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta Kultura

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v pavilonu Anthropos.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Další aktuality

Hrad Cornštejn má od Velikonoc otevřeno!

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou otevírá své brány všem návštěvníkům o letošních Velikonocích. Poprvé do jeho areálu budou moci vstoupit na Velký pátek 18. dubna 2025. Po Velikonocích bude mít otevřeno do konce května o víkendech, od června poté denně, včetně podnělí.
17. duben 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jeskyně Balcarka slaví rovných 100 let turistického provozu!

Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu.
16. duben 2025 19:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Valtice vyzdobí obří kraslice

Ve Valticích si užijte veselé Velikonoce na zámku. Každý den (od pátku 18. do pondělí 21. dubna 2025) budou v zámeckém areálu vystaveny obří kraslice z dílny žáků valtické základní školy. Kromě klasických prohlídek můžete ve Valticích zavítat i do otevřených sklepů a v předzámčí bude od pátku do neděle jarmark s tradičním velikonočním zbožím a gastronomickými pochoutkami.
16. duben 2025 16:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Uherčice zve na Velikonoce a připravuje novou trasu zámkem

Státní zámek Uherčice na Znojemsku zve všechny příznivce historie a zámecké architektury na prohlídky základního okruhu s názvem "Zámecké interiéry". O Velikonocích od 17. do 21. dubna 2025 zde bude otevřeno denně od 10:00 do 14:30 hodin. Na léto pak zámek připravuje otevření nové trasy v západním křídle.
16. duben 2025 15:00
Památky, Jihomoravský kraj

Mikulov vítá jaro a oslaví Velikonoce

Město Mikulov od 16. do 21. dubna 2025 přichystalo bohatý sváteční program, v němž nechybí každoroční hledání velikonočních vajíček ani výroba velikonočních dobrot a dekorací. Město přivítá další řemeslný jarmark a vystoupí řada kapel a folklorních souborů. Turisté jsou vítáni na prohlídkách historických památek a zábava je připravena i pro děti. Těšit se můžete na velikonoční jarmark, ochutnávky vín i koncerty různých hudebních žánrů.
16. duben 2025 8:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Velikonoční Mikulov přináší oslavu tradic a řemesel

Velikonoční svátky ve starobylém Mikulově přinášejí bohaté oslavy a město také otevírá novou turistickou sezonu. Návštěvníky čeká velikonoční jarmark, dětské dílničky, komentované procházky městem, koncerty různých hudebních žánrů a bohatý kulturní program pro celou rodinu.
15. duben 2025 14:39
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
13. duben 2025 9:00
Životní styl, Jihomoravský kraj

Na náměstí Svobody v Brně začínají Velikonoční slavnosti

Na náměstí Svobody v Brně probíhají od 11. do 20. dubna 2025 tradiční Velikonoční slavnosti. Akci pro veřejnost pořádá městská část Brno-střed a její příspěvková organizace Kávéeska. Lidé se mohou těšit na cimbálku, řemeslné výrobky, výtvarnou dílnu i obří malovanou kraslici.
11. duben 2025 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj