Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.
Pavilon Anthropos obsahuje rozsáhlou expozici o původu a vývoji člověka a počátcích jeho kultury. Expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu je tvořena 3 základními celky, na jejichž tvorbě se podíleli naši přední vědečtí odborníci: "Morava lovců a sběračů" a "Nejstarší umění Evropy" (autor scénáře M. Oliva) a "Paleolitické technologie" (autoři Z. a P. Nerudovi).
V druhé části pak divák nalezne aktuální poznatky z výzkumu evoluce člověka a počátků jeho kultury: "Genetika ve vývoji člověka" (J. Sekerák), "Příběh lidského rodu" (Z. Šmahel, M. Dočkalová), doplněné navíc představením chování a života člověku nejbližších tvorů – primátů, prezentované v části "Primáti naše rodina" (V. a M. Vančatovi). Expozice nepřibližuje jen aktuální poznatky z výzkumů archeologie, antropologie, genetiky apod., ale přináší i interaktivní prezentace díky moderní audiovizuální technice a je obohacena řadou dioramat a rekonstrukcí prostředí i života paleolitických lovců a sběračů. Návštěvníci pochopitelně nepřijdou ani o oblíbenou rekonstrukci mamuta, který je nyní navíc obklopen přirozeným přírodním prostředím.
Stálá expozice Zdeněk Burian
Viděl světy dávno minulé… Galerie obrazů Zdeňka Buriana ze sbírek Moravského zemského muzea Moravské zemské muzeum opatruje ve svých depozitářích největší sbírku Burianových děl, která čítá přes 200 olejů a kvašů, doprovázených velkým množstvím kreseb a studií, kterou v podobě nově instalované galerie prezentuje při příležitosti připomenutí 30 let od úmrtí Zdeňka Buriana (1905-1981).
Z velkého množství Burianových děl, obsahujících jak pohledy do života pravěkých lidí a předvěkých předchůdců člověka, tak i známé rekonstrukce dávno vymřelých zvířat z dob před milióny let, je vybráno padesát reprezentativních olejů. K výstavě je vydána doprovodná publikace.
Expozice v Pavilonu Anthropos je rozdělena do tří hlavních tematických celků: Morava lovců a sběračů, Nejstarší umění Evropy a Paleolitické technologie.
Návštěvníci mohou vidět interaktivní prezentace, dioramata a rekonstrukce života paleolitických lovců a sběračů, jakož i moderní poznatky z genetiky, antropologie a archeologie.
Jedním z nejzajímavějších exponátů je 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti.
Autoři scénářů jsou M. Oliva pro Morava lovců a sběračů a Nejstarší umění Evropy, a Z. a P. Nerudovi pro Paleolitické technologie.
Část věnovaná primátům obsahuje prezentace chování a života člověku nejbližších tvorů - primátů.
V galerii jsou prezentovány rekonstrukce dávno vymřelých zvířat a scény z života pravěkých lidí a předchůdců člověka zachycené ve 50 reprezentativních olejích Zdeňka Buriana.
Galerie si připomíná 30 let od úmrtí Zdeňka Buriana, které připadá na roky 1905-1981.
Rekonstrukce mamuta je obohacená přirozeným přírodním prostředím, což dodává exponátu realističtější vzhled.
Muzejní expozice využívají moderní audiovizuální techniku pro interaktivní prezentace.
Moravské zemské muzeum opatruje více než 200 olejů a kvašů Zdeňka Buriana, spolu s velkým množstvím kreseb a studií.