ÚvodČeská nejHistorickéVěstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě
Historické

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v pavilonu Anthropos.
Sošku ženy kyprých tvarů objevil tým Karla Absolona roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů v Dolních Věstonicích na jižní Moravě. Neznámý autor ji vyrobil ze spraše obsahující úlomky hornin a drobné jurské fosilie. Materiál na výrobu zřejmě získal v prostoru pravěkého sídliště. Celá venuše je vyrobena z jednoho kusu keramického těsta, což značí, že dotyčný musel být mimořádně zručný a měl výtvarné cítění. Paleolitická kráska z období 29 000 – 25 000 př. n. l. se sotva vejde do dlaně, ale její hodnota je nevyčíslitelná. Soška byla nalezena v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Nalezl ji Emil Dania, preparátor a technický vedoucí výzkumů Karla Absolona v Dolních Věstonicích, dne 13. 7. 1925.

Výška sošky je 11,5 cm, šířka 4,4 cm a tloušťka 2,8 cm. Soška, rozlomená na dva díly, dokumentovala existenci keramiky v paleolitu a představovala druhý nález paleolitické lidské plastiky ve střední Evropě. Věstonická venuše je nejstarším (asi 29 tisíc let) a současně velmi hodnotným uměleckým předmětem z keramiky na světě. Patří mezi nejvýznamnější umělecká díla lovců starší doby kamenné – paleolitu. Je uložena je ve sbírkách Moravského zemského muzea, v Ústavu Anthropos.

V lokalitách Dolní Věstonice, Předmostí u Přerova, Pavlov a Petřkovice byla doložena výroba nejstarší keramiky na světě, tkaní nejstarších tkanin, výroba uměleckých předmětů výjimečných kvalit a velice složitý duchovní život s doklady šamanismu a dalších specializovaných druhů lidského konání.
Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Venuše, hlava Kelta, kel z Pavlova, náušnice z Velké Moravy, mumie egyptské princezny anebo meteorit z Opavy: muzea v České republice pečují o řady archeologických skvostů. Podívejte se na Kudy z nudy na prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či v místech, kde byly poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše Památky

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.

Dolní Věstonice

Dolní Věstonice

Malou obec na úpatí Pálavy a na břehu Novomlýnských nádrží proslavil nález světoznámé Věstonické venuše. Nejvýznamnější tábořiště člověka na Zemi z doby ledové připomíná archeopark v nedalekém Pavlově.

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

Znáte venuše? Venuše s velkým V může být římská bohyně smyslnosti, krásy a lásky nebo planeta sluneční soustavy. Jako venuše s malým v se však označují ženské figurky, vyrobené z kamene, hlíny, mamutoviny, kostí či paroží. Pravěké krásky okouzlily svět už před tisíci lety a fascinují nás dosud.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích Kultura

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích je návštěvnickým střediskem chráněné krajinné oblasti Pálava. Moderní expozice představuje druhovou pestrost vzácných rostlin i živočichů oblasti a ukazuje, jak lidé po tisíciletí utvářeli zdejší krajinu svým hospodařením.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta Kultura

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Chráněná krajinná oblast Pálava Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Mezinárodní den archeologie

Mezinárodní den archeologie

Každoročně třetí sobotu v říjnu nabízejí archeologické organizace napříč celým světem odborný program a aktivity pro veřejnost. Archeologické lokality v Česku se pravidelně zapojují do této akce pořádáním komentovaných prohlídek v terénu a dalších programem v muzeích a výzkumných insitucích. Organizací Mezinárodního dne archeologie usilují badatelé o zvýšení povědomí o archeologii. Nabízejí veřejnosti možnost zapojit se do mnoha různorodých aktivit. Především je ale Mezinárodní den archeologie oslavou oboru , neboť zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás.

Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice – archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírají

Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice – archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírají

Spolu s astronomickým jarem ožívají pro návštěvníky expozice a památky Regionálního muzea v Mikulově. Plán pro letošek je přitom jasný – překonat loňskou rekordní sezónu. Hned na otevírací víkend 25. a 26. března si proto muzeum připravilo pro své první hosty celou řadu novinek. Hlavním turistickým tahákem bude kromě mikulovského zámku a synagogy opět unikátní Archeopark v Pavlově, který do svých itinerářů mohou vůbec poprvé zařadit i jarní výletníci.

Petřkovická venuše – jedná štíhlá venuše v Evropě

Petřkovická venuše – jedná štíhlá venuše v Evropě

Petřkovická venuše nebo také Landecká venuše čii Červená venuše byla nalezena na vrchu Landek v Ostravě v roce 1953 při výzkumu Bohuslava Klímy. Archeologové ji objevili pod mamutí stoličkou poblíž ohniště a plochy pokryté červeným barvivem.

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

Karel Absolon: archeolog, geograf a speleolog, badatel a skvělý manažer. Jeho jméno bude navždy spojené s objevováním jeskyní, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně. Muž, který objevil řadu jeskyní a zasloužil se o vznik turistického ruchu v Moravském krasu, rozhodně stojí za seznámení zblízka!

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon (16. června 1877, Boskovice – 6. října 1960, Brno) byl krasový badatel a jedna z velkých postav evropské archeologie první poloviny 20. století. Jeho jméno je spojené s objevováním jeskyní Moravského krasu, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně.

Silent Woods – Capriccio – For2

Juniorský soubor Baletu Národního divadla Brno NdB2 a jeho 5. premiéra věnovaná české hudební tvorbě. Nenechte si ujít spojení umění mladých tanečních talentů a klenotů české hudby.
Brno, Jihomoravský kraj

Silent Woods – Capriccio -For2

Juniorský soubor Baletu Národního divadla Brno NdB2 a jeho 5. premiéra věnovaná české hudební tvorbě. Nenechte si ujít spojení umění mladých tanečních talentů a klenotů české hudby.
Brno, Jihomoravský kraj

Věstonická věnuše v Brně – mimořádná výstava ke 100. výročí jejího objevení

V roce 2025 uběhne 100 let od nálezu Věstonické venuše, kterou objevil tým českého archeologa Karla Absolona nedaleko jihomoravské obce Dolní Věstonice. Venuši drží Moravské zemské muzeum, které ji v roce 2025 mimořádně vystaví.
Brno, Jihomoravský kraj

Advent na Moravském náměstí v Brně

Řemeslné výrobky, vánoční ozdoby, oblíbené kluziště i obří vyhlídkové kolo, to je tradiční Advent na Moraváku.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Boty – Odraz tradice

Etnografický ústav Moravského zemského muzea a Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáš Bati ve Zlíně zvou do Valochova sálu Dietrichsteinského paláce na výstavu Boty. Odraz tradice. Výstava bude otevřena od 18. 10. 2024 do 13. 4. 2025.
Brno, Jihomoravský kraj

Advent na Zelňáku – Vánoce na Zelném trhu v Brně

Advent na Zelňáku, to jsou lidová řemesla, tradice a kouzlo starých Vánoc, kdy byla doba o něco pomalejší a bylo více času na osobní setkání.
Brno, Jihomoravský kraj

Chorvatské výtvarné umění 20. a 21. století v Moravském zemském muzeu

Smyslem výstavy je představit průřez chorvatským výtvarným uměním 20. a 21. století a seznámit českou uměleckou veřejnost s hodnotami a úspěchy chorvatské výtvarné scény. Představena budou malířská a sochařská díla nejvýznamnějších chorvatských umělců ze sbírek Varaždinského městského muzea.
Brno, Jihomoravský kraj

Kryšpín na Provázku – adventní jarmark na podporu kočičích útulků

Jarmark plný kočkařů, ale hlavně rukodělných výrobků i hezkých věcí z druhé ruky, kterými potěšíte sebe či své blízké, a ještě uděláte dobrý skutek pro kočky, které budou Vánoce trávit v útulcích. Nákupem na akci podpoříte 13 moravských kočičích útulků a téměř 2000 opuštěných koček.
Brno, Jihomoravský kraj

Biskupský dvůr v Brně

V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.
Brno, Jihomoravský kraj

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Vyzkoušejte si jaké to je být vědcem! V Biskupském dvoře v Brně, v původních historických prostorách Hospodářské společnosti, v níž Gregor Johann Mendel přes třicet let aktivně působil, na vás čeká zajímavá interaktivní expozice. Představuje Mendela a jeho dílo v kontextu dnešní genetiky.
Brno, Jihomoravský kraj

Exit Brno 2090 – venkovní úníková hra

Celou hrou vás bude provázet interaktivní mobilní aplikace, které vás provede po neznámé trase od stanoviště ke stanovišti. Během cesty budete řešit nejrůznější hádanky a šifry, cíl je přitom jednoduchý – dostat se co nejrychleji na konec.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta prošlo od roku 1640, kdy soubor budov získalo město Brno, mnoha dramatickými okamžiky. V jejích zdech bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla třem zničujícím požárům a nesčetněkrát byla přestavována.
Brno, Jihomoravský kraj

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.
Brno, Jihomoravský kraj

Socha nahý Mozart v Brně

Přes dva metry vysoká socha od Kurta Gebauera stojí na pět metrů vysokém pískovcovém soklu a shlíží na Zelný trh. Nahý Mozart s dětským tělem a dospělou tváří stojí na svém místě od roku 2008.
Brno, Jihomoravský kraj

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.
Brno, Jihomoravský kraj

Morava ve 20. století – expozice Moravského zemského muzea

Nová stálá expozice Moravského zemského muzea Středoevropská křižovatka mapuje novodobé dějiny a reflektuje zásadní události Moravy od Rakouska-Uherska až do Evropské unie. Moravu líčí jako středoevropskou křižovatku.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Le Marché v Brně

Le Marché je francouzská restaurace v centru Brna na Zelném trhu.
Brno, Jihomoravský kraj

EFI Hostinec Zelňák

Nachází se na krásném Zelném trhu v budově divadla Reduta. K pohodové atmosféře přispívají i stolní hry, které jsou v hostinci k zapůjčení zdarma.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Kavárna Air Cafe

Kromě ovoce a zeleniny se na Zelném trhu v Brně nachází také okouzlující kavárna Air Cafe, jenž vzdává hold československým letcům, kteří hrdinně bojovali za 2. světové války v britském královském letectvu. Atmosféru doplňují dobové fotografie i vzácné artefakty z výstroje našich letců.
Brno, Jihomoravský kraj

Monogram Espresso Bar v Brně

Moderní espresso bar zaměřený na výběrovou kávu.
Brno, Jihomoravský kraj

Monogram Espresso Bar v Brně

Monogram je moderní espresso bar zaměřený na výběrovou kávu, kterou vybíráme z českých i zahraničních pražíren.
Brno, Jihomoravský kraj

Café Momenta v Brně na Zelném trhu

Kavárna se zajímavými designem, nabídkou zákusků z vlastní výroby a výbornou kávou se nachází na Zelném trhu v centru Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Grandezza Hotel Luxury Palace

Hotel se nachází přímo v srdci historického centra města Brna na Zelném trhu. Modernistická budova hotelu ze začátku 20. století prošla náročnou a pečlivou rekonstrukcí včetně dobových detailů. Chloubou hotelu je ručně malovaný skleněný strop vstupní haly.
Brno, Jihomoravský kraj

Grandezza Restaurant v Brně

Restaurant Grandezza najdete v historické části města na Zelném trhu v prostorách stejnojmenného hotelu. Tržiště zde funguje již od 13. století a také kuchaři této restaurace ze zdejších čerstvých surovin připravují své speciality především středomořské kuchyně.
Brno, Jihomoravský kraj