ÚvodAktualityOrnitologové z jižních Čech zvou na letní pozorování ptáků
Příroda

Ornitologové z jižních Čech zvou na letní pozorování ptáků

  • 24. července 2024
V době mezi 28. červencem a 6. srpnem 2024 je možné navštívit tábor ornitologů na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku, který pořádá Prácheňské muzeum již po osmačtyřicáté. Jihočeští ornitologové zvou všechny zájemce o svět ptačí říše, aby se za nimi přišli podívat. Ptáky zde odchytávají do jemných sítí, aby je pak následně vážili, měřili, všestranně zkoumali a samozřejmě nakonec pustili na svobodu. Navštívit tábor ornitologů je možné denně mezi 7. a 19. hodinou.
Výzkum vede již od roku 1976 přírodovědné oddělení Prácheňského muzea v Písku, nejprve pod vedením RNDr. Karla Pecla, od roku 2002 jej organizuje RNDr. Jiří Šebestian. Cílem odchytové kroužkovací akce je dlouhodobé monitorování stavu populace ptáků v jedné z ornitologicky nejvýznamnějších Národních přírodních rezervací v České republice. Za tuto dobu bylo okroužkováno, změřeno, zváženo a všestranně vyzkoumáno přes 40 000 ptačích jedinců ze 112 ptačích druhů. Vloni k druhům, které za desetiletí ornitologové nachytali, přibyla senzace – na Řežabinci zaznamenali cetii jižní. Z laického pohledu jde o nezajímavého hnědého ptáčka, ale ornitologové jásali – šlo o teprve třetí výskyt v České republice, první na Písecku.

U opeřenců je šetrným způsobem zjištěn stav tukových zásob, celková kondice, pelichání či opotřebení peří. Pozorovány jsou také změny v počtech druhů během let i v jednotlivých biotopech. Důležitý je i odchyt ptáků, kteří již byli okroužkováni v minulých letech, u nich se zaznamenává například změna délky křídel a ocasů.
 

Ornitologové zkoumají pohlaví, věk i pelichání

Slavík modráčekTábor ornitologů je možné navštívit denně v časech mezi 7. až 19. hodinou, ráno je aktivita ptáků nejvyšší, proto doporučujeme včasný příjezd. Profesionálové mezi sebe zvou všechny zájemce o přírodu, samozřejmě také začínající i pokročilejší ornitology. Odchyt je prováděn na třinácti stálých stanovištích, která jsou rozdělena do 3 územně-biotopových okruhů. Na stanovištích je nataženo celkem 222 metrů nárazových sítí. Odchycení ptáci jsou odnášeni do tábora, kde je každý exemplář podrobně popsán, okroužkován, zjištěna jeho kondice, tukové zásoby, určeno pohlaví a věk, stupeň pelichání a podobně.

Výzkumníci vás někdy s sebou vezmou i vybírat sítě, které jsou natažené na 13 stálých stanovištích reprezentujících tři biotopy. Nejčastěji chytanými druhy jsou rákosník obecný, rákosník zpěvný, budníček menší, rákosník proužkovaný a pěnice černohlavá. Ze zajímavějších druhů lze letos očekávat odchyt např. slavíka modráčka, slavíka obecného, rákosníka velkého, cvrčilky slavíkové, ledňáčka říčního a řadu dalších, v řežabineckých sítích skončila na jaře třeba i žluva hajní. A bude-li štěstí přát, může se do nástrah ornitologů zamotat i chřástal vodní, křepelka polní nebo dokonce některý menší dravec či sova. Každopádně téměř každá návštěva je odměněna možností vidět a fotit zblízka zajímavé ptáky a přitom se zeptat odborníků na různé zajímavosti.

rákosník AcrocephalusKroužkovací Akce Acrocephalus je otevřena i pro veřejnost, aby propagovala rezervaci Řežabinec, ochranu ptáků i celé přírody a její vědecké poznávání. V neposlední řadě slouží i k výcviku mladých adeptů kroužkování a budoucích biologů – většina dnešních profesionálních jihočeských ornitologů kdysi začínala Akcí Acrocephalus a řada z nich se sem dosud vrací. Přímo do tábora se dostanete pouze pěšky – autem je třeba zahnout při příjezdu do Ražic od Písku před železničním přejezdem doprava, na konci cesty auto zaparkujte u bašty. Poté se vydáte po naučné stezce po kraji rybníka Řežabinec, projdete kolem pozorovací věže a asi po 200 metrech již narazíte na tábor ornitologů.
Prácheňské muzeum v Písku Kultura

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně Příroda

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně

Na území Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně je na ploše 110,67 ha chráněn rozsáhlý komplex vodních, litorálních, bažinných a dalších mokřadních společenstev, vytvořených na ploše rybníka i v přilehlých tůních.

Další aktuality

Hrady a zámky v jižních Čechách lákají na zimní prohlídky i v lednu a únoru

Máte chuť na prohlídku hradu nebo zámku? V jižních Čechách památkové objekty rozhodně zimním spánkem neusínají. Na návštěvu zvou Nové Hrady, kde uvidíte byt panského úředníka, v Českém Krumlově si prohlídnete hradní muzeum a na zámku Hluboká je k vidění devět pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací rodu Schwarzenbergů. Zajímavý je i zámek ve Vimperku či Muzeum Vimperska
18. leden 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj

Svět dinosaurů poznáte na výstavišti v Českých Budějovicích

Toužíte po dobrodružství, zážitcích a poznání? Vydejte se za dinosaury do Českých Budějovic! Na Výstavišti se od 22. ledna do 2. března 2025 s vládci druhohor setkáte v rámci unikátní a ojedinělé výstavy robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech! Modely dinosaurů jsou propracované do těch nejmenších detailů a vypadají úplně jako živé. Dokonce je doplňují přírodní kulisy a nechybí ani zvukové efekty.
18. leden 2025 9:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V písecké Sladovně si užijete s dětmi Svět mravenců, animace i dobrodružnou cestu galerií

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra kreativity a her, které nabízí spoustu inspirace a poznání, to je písecká Sladovna. Vysoké komíny budovy, v níž se vyráběl slad, definitivně vyhasly v sedmdesátých let 20. století. Pak objekt začal chátrat a až po rozsáhlé rekonstrukci zahájené v roce 200 se do něj vrátil život. Dnes tu najdete největší interaktivní prostor pro děti v Čechách, který vyrostl na ploše čtyři a půl tisíce metrů čtverečních.. A připomenout si tu můžete i slavnou historii sladovnictví. Nejmenší děti se mohou těšit na oblíbené Mraveniště a malí i velcí ocení profesionálně vybavené Animárium, kde se zájemcům odhaluje kouzlo animace.
18. leden 2025 6:56
Kultura, Jihočeský kraj

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Plánujete zimní dovolenou na Šumavě? Máme pro vás několik tipů, jak ji udělat ještě zajímavější! Není to nijak složité: zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Někam můžete přijet rovnou a bez čekání, jinde budete potřebovat rezervaci, ale ve všech případech vás čeká fantastická podívaná.
15. leden 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Památky v jižních Čechách lákají k návštěvě i v zimě

Do jižních Čech se za památkami můžete vydat i v zimní sezóně. Otevřené dveře má po celý rok například zámek Hluboká, ale také českokrumlovské Hradní muzeum. Prohlídkovou trasu nabízí i v zimním čase zámek Třeboň a ohřejete se i na Nových Hradech.
12. leden 2025 2:00
Památky, Jihočeský kraj

Kam na běžky na Šumavě? Poznejte krásy zimní šumavské krajiny v bílé stopě

Na Šumavě je krásně v každém ročním období. Své nezaměnitelné kouzlo má však v zimě, když okolí krajinu halí bílá peřina. Příznivci běhu na lyžích tu mají nekonečno možností, kam se vydat na výlet. Šumavská krajina nabízí velmi rozmanité běžecké tratě o celkové délce až 600 km. Na výběr jsou běžkařské trasy mírného rázu pro rodiny s dětmi i velmi náročné varianty s prudkým stoupáním a sjezdy. Milovníci přírody se mohou projet po šumavských pláních, v hlubokých lesích i ve vyšších polohách, kde si užijí nádherné výhledy. Celou Šumavou se vine Šumavská magistrála, která propojuje Šumavu od Železné Rudy k Lipnu. Mezi nejvyužívanější nástupní místa na běžkařské trasy Šumavy patří Kvilda a Horská Kvilda, Modrava, Železná Ruda, Prášily, Srní-Mechov, Churáňov, Borová Lada, Strážný, Stožec, Jelení vrchy nebo Nová Pec.
9. leden 2025 18:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

České značky: národní pivovar Budvar a České Budějovice

České pivo a pivní tradice jsou vyhlášené v celém světě. Dokonce jako jedna z mála zemí máme i svůj národní pivovar, a to Budějovický Budvar. Seznamte se s ním na Kudy z nudy, prohlédněte si návštěvnické středisko a vydejte se také tam, kde se Budvar čepuje – třeba do Masných krámů v Českých Budějovicích. Jihočeská metropole totiž s Budvarem žije doslova každý den, a to už od roku 1895. V roce 2025 tak Budvar oslavil 130 let od uvaření první várky.
7. leden 2025 9:53
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Skvělé lyžování na Šumavě slibuje Skiareál Lipno

Přijeďte si užít parádní lyžovačku pro celou rodinu do Skiareálu Lipno! Čeká zde na vás téměř 13 km zimního sportování měřený slalom, skicross i snow park. Oceníte zde nejen kvalitně upravené sjezdovky pro dospělé i děti, špičkové instruktory v lyžařské škole, ale i super gastro zážitky v restauraci Stodola, bistru Kramec nebo v cukrárně Povidloň. Pokud nemáte lyže, nebo vám chybí něco na sebe, můžete zůstat v klidu – lyže i s kompletním příslušenstvím vám zapůjčí a v prodejně Intersport seženete vše od ponožek po brýle.
4. leden 2025 14:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj