ÚvodAktualityOrnitologové z jižních Čech zvou na letní pozorování ptáků
Příroda

Ornitologové z jižních Čech zvou na letní pozorování ptáků

  • 24. července 2024
V době mezi 28. červencem a 6. srpnem 2024 je možné navštívit tábor ornitologů na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku, který pořádá Prácheňské muzeum již po osmačtyřicáté. Jihočeští ornitologové zvou všechny zájemce o svět ptačí říše, aby se za nimi přišli podívat. Ptáky zde odchytávají do jemných sítí, aby je pak následně vážili, měřili, všestranně zkoumali a samozřejmě nakonec pustili na svobodu. Navštívit tábor ornitologů je možné denně mezi 7. a 19. hodinou.
Výzkum vede již od roku 1976 přírodovědné oddělení Prácheňského muzea v Písku, nejprve pod vedením RNDr. Karla Pecla, od roku 2002 jej organizuje RNDr. Jiří Šebestian. Cílem odchytové kroužkovací akce je dlouhodobé monitorování stavu populace ptáků v jedné z ornitologicky nejvýznamnějších Národních přírodních rezervací v České republice. Za tuto dobu bylo okroužkováno, změřeno, zváženo a všestranně vyzkoumáno přes 40 000 ptačích jedinců ze 112 ptačích druhů. Vloni k druhům, které za desetiletí ornitologové nachytali, přibyla senzace – na Řežabinci zaznamenali cetii jižní. Z laického pohledu jde o nezajímavého hnědého ptáčka, ale ornitologové jásali – šlo o teprve třetí výskyt v České republice, první na Písecku.

U opeřenců je šetrným způsobem zjištěn stav tukových zásob, celková kondice, pelichání či opotřebení peří. Pozorovány jsou také změny v počtech druhů během let i v jednotlivých biotopech. Důležitý je i odchyt ptáků, kteří již byli okroužkováni v minulých letech, u nich se zaznamenává například změna délky křídel a ocasů.
 

Ornitologové zkoumají pohlaví, věk i pelichání

Slavík modráčekTábor ornitologů je možné navštívit denně v časech mezi 7. až 19. hodinou, ráno je aktivita ptáků nejvyšší, proto doporučujeme včasný příjezd. Profesionálové mezi sebe zvou všechny zájemce o přírodu, samozřejmě také začínající i pokročilejší ornitology. Odchyt je prováděn na třinácti stálých stanovištích, která jsou rozdělena do 3 územně-biotopových okruhů. Na stanovištích je nataženo celkem 222 metrů nárazových sítí. Odchycení ptáci jsou odnášeni do tábora, kde je každý exemplář podrobně popsán, okroužkován, zjištěna jeho kondice, tukové zásoby, určeno pohlaví a věk, stupeň pelichání a podobně.

Výzkumníci vás někdy s sebou vezmou i vybírat sítě, které jsou natažené na 13 stálých stanovištích reprezentujících tři biotopy. Nejčastěji chytanými druhy jsou rákosník obecný, rákosník zpěvný, budníček menší, rákosník proužkovaný a pěnice černohlavá. Ze zajímavějších druhů lze letos očekávat odchyt např. slavíka modráčka, slavíka obecného, rákosníka velkého, cvrčilky slavíkové, ledňáčka říčního a řadu dalších, v řežabineckých sítích skončila na jaře třeba i žluva hajní. A bude-li štěstí přát, může se do nástrah ornitologů zamotat i chřástal vodní, křepelka polní nebo dokonce některý menší dravec či sova. Každopádně téměř každá návštěva je odměněna možností vidět a fotit zblízka zajímavé ptáky a přitom se zeptat odborníků na různé zajímavosti.

rákosník AcrocephalusKroužkovací Akce Acrocephalus je otevřena i pro veřejnost, aby propagovala rezervaci Řežabinec, ochranu ptáků i celé přírody a její vědecké poznávání. V neposlední řadě slouží i k výcviku mladých adeptů kroužkování a budoucích biologů – většina dnešních profesionálních jihočeských ornitologů kdysi začínala Akcí Acrocephalus a řada z nich se sem dosud vrací. Přímo do tábora se dostanete pouze pěšky – autem je třeba zahnout při příjezdu do Ražic od Písku před železničním přejezdem doprava, na konci cesty auto zaparkujte u bašty. Poté se vydáte po naučné stezce po kraji rybníka Řežabinec, projdete kolem pozorovací věže a asi po 200 metrech již narazíte na tábor ornitologů.
Prácheňské muzeum v Písku Kultura

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně Příroda

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně

Na území Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně je na ploše 110,67 ha chráněn rozsáhlý komplex vodních, litorálních, bažinných a dalších mokřadních společenstev, vytvořených na ploše rybníka i v přilehlých tůních.

Další aktuality

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 7. září 2024 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

V pořadí již 13. ročník Běhu kolem Světa se poběží v sobotu 7. září 2024. Běh kolem rybníka Svět má trať dlouhou 11,729 km a časový limit pro její zdolání jsou dvě hodiny. Jedná se o populární rovinný kros, který téměř celý kopíruje naučnou stezku kolem nejkrásnějšího třeboňského rybníka – Světa.
3. září 2024 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

Letošní první zářijová sobota 7. září 2024 přivítá již tradiční Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány. Během slavností bude v čase od 15 hodin veřejnosti přístupná věž Hláska, knihovna v hradním paláci a hradní sklepení.
2. září 2024 21:03
Kultura, Jihočeský kraj

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 31. srpna 2024 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
28. srpen 2024 16:00
Památky, Jihočeský kraj

České Budějovice oživí slavnosti Město lidem – lidé městu

10. ročník multižánrového festivalu Město lidem, lidé městu proběhne v pátek a sobotu 30. až 31. srpna 2024 v Českých Budějovicích. Veselá akce se snaží vrátit zábavu a pohodu do uspěchaných ulic města. Oblíbený pouliční festival připraví nevšední zážitek a atmosféru, díky které už město České Budějovice a veřejný prostor v něm nebudete nikdy vnímat stejnýma očima.
27. srpen 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude bojovat o Slamburk

V klášterním (zámeckém) parku v jihočeských Borovanech proběhne v sobotu 24. srpna další ročník bity o Slamburk – dne plného rytířských her a soutěží pro děti, včetně dobývání slaměného hradu. Letošního ročníku bitvy se zúčastní rody Malovců, Šelmberků, Husitů a Templářů. Během dne budou probíhat aktivity pro malé i velké děti, zapojit se mohou i rodiče. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jak takový den probíhá.
23. srpen 2024 9:55
Zážitky, Jihočeský kraj