ÚvodAktualityJeskyně Balcarka slaví: Popeluška si připomíná 100 let
Příroda

Jeskyně Balcarka slaví: Popeluška si připomíná 100 let

  • 10. června 2023
Dóm Popeluška v jeskyni Balcarka v Ostrově u Macochy v Moravském krasu je znám už sto let. Dne 16. června 1923 tyto prostory objevil místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík. Popeluška dostala jméno podle typického šedého zabarvení své vápencové výzdoby. A právě zde se také nachází symbol jeskyně, který se objevuje i v jejím znaku – stalaktit Handžár – krápníkový útvar ve tvaru zahnuté turecké šavle.
jeskyně balcarkaDo zmíněného data před 100 lety byl z jeskyně Balcarky znám jen nevelký vstupní jeskynní portál v Balcarově skále. Ten odkryl cenné archeologické nálezy z období paleolitického osídlení – v roce 1869 tam badatel Jindřich Wankel nalezl opracované kameny a kosti či pozůstatky ohnišť. Dnes v tomto portálu začíná prohlídkový okruh jeskyní.

Objev Popelušky odstartoval další speleologický výzkum Balcarovy skály. Svůj objev roku 1923 Šamalík popsal: „Jeskyně není veliká, ale krásná. Vpředu jsou dvě kaple, v jedné dokonce kamenný oltář. Jsou bíle dekorované, zdobené travestýny a krápníky různých tvarů. Po pravé straně jest okraj jeskyně zdobený velkým množstvím bílých krápníků, rostodivně vytvořených. Prostora, jež byla balvany a hlinou zanesena, byla uvolněna, prolámán jiný vchod a zároveň jeskyňka zpřístupněna i z horní části. Celý vnitřek jeskyňky, nejen vrch a boční stěny, ale i spodek jest bílý a velkým množstvím krápníků zdobený. Z krápníků vyniká velký, na způsob turecké šavle zakřivený krápník, zvaný Handžár. proti němu stojí kuželovitý stalagmit. Dělníci pojmenovali jeskyni mým jménem. Já ji však pojmenoval Popeluškou...". S nástupem zimy si Šamalík všiml roztátého sněhu v malém závrtu na vrcholu Balcarovy skály. Po uvolnění ucpávky se mu 22. února 1924 podařilo proniknout do dalších prostor. Postupně objevil Wilsonovy rotundy, dóm Zkázy a Fochův dóm. Vytušil turistický potenciál místa a začal ho upravovat a zpřístupňovat pro budoucí návštěvníky.
 

Popelušku připomene koncert

jeskyně BalcarkaZa pomoci Akciové společnosti Moravský kras, která Balcarku převzala do správy, byla na Velikonoční neděli 1925odevzdána veřejnosti". Na začátku roku 1935 objevil Šamalík další krásně zdobené prostory, dnešní Galerii a Přírodní chodbu. „Jubilejní dómy Masarykovy" byly po úpravě a propojení se stávajícími jeskyněmi 15. června 1935 zpřístupněny veřejnosti. V 50. letech 20. století byla prohlídková trasa a elektroinstalace rekonstruována. V roce 2001 byl postaven nový vstupní areál s moderním vybavením komplexními službami pro návštěvníky jeskyně. V letech 2008-9 prošly kompletní rekonstrukcí interiéry jeskyně, jejímž provozovatelem je v současnosti Správa jeskyní České republiky, rezortní organizace Ministerstva životního prostředí.

Výročí objevu Popelušky připomene i koncert, který bude v neděli 11. června 2023 hostit Velký dóm Balcarky s mimořádnou akustikou. Zazní duchovní a lidové písně v podání Smíšeného sboru Kantiléna se sbormistrem Janem Ocetkem. Navštívit jeskyni ale můžete po celé léto. Balcarka vás přivítá denně od 8:20 do 16:00 hodin.
Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou Příroda

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Další aktuality

Zámecký park v Lednici nabízí letecké ukázky dravých ptáků

Již přes dvacet let probíhají ukázky dravců v lednickém parku. Park je největší a nejkrásnější místo k předvádění letu dravců v Evropě a snad i ve světě. Od dubna do října můžete během komentovaných představení vidět 40 druhů dravců v počtu asi 100 exemplářů! Vše je doprovázeno poutavým výkladem pro děti a dospělé.
5. duben 2025 1:16
Příroda, Jihomoravský kraj

Milotický zámek je připraven na novou sezonu

Dveře zámku v Miloticích se v nové návštěvnické sezónně otevřou v sobotu 5. dubna 2025. Zámek opět nabídne prohlídky reprezentativních a obytných prostor i oblíbené individuální prohlídky zámeckého parku v historickém kostýmu.
4. duben 2025 13:00
Památky, Jihomoravský kraj

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
1. duben 2025 7:34
Památky, Jihomoravský kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
30. březen 2025 9:39
Příroda, Jihomoravský kraj

Mořská akvária brněnské zoo odkrývají další poklady: havýše – mořské krabice, které neumějí plavat

Brněnská zoo rozšířila kolekci neobvykle roztomilých, ale zároveň fascinujících rybek. Ke stávajícímu havýši rohatému nově přibyli další exotičtí zástupci: havýš žlutohnědý a havýš perličkový. Tito neobyčejní tvorové jsou skutečným přírodním bizárem. Mají tělo ve tvaru krabice, jejich krunýř tvoří kostěné destičky a celkově připomínají pohyblivé čtverce nebo trojúhelníky. Přijďte se na ně podívat!
30. březen 2025 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj