ÚvodAktualityPalác Kinských se dočasně uzavírá – Umění starověku nahradí výstavy
Kultura

Palác Kinských se dočasně uzavírá – Umění starověku nahradí výstavy

  • 25. dubna 2015
Palác Kinských, budovu Národní galerie v Praze v unikátním prostředí Staroměstského náměstí, čekají v blízké budoucnosti významné změny. Ke dni 26. dubna dojde v paláci Kinských k dočasnému uzavření výstavních prostor pro veřejnost. Stálá expozice Umění Asie bude po několikatýdenní rekonstrukci znovu otevřena s novým tematickým programem, Umění starověku naopak vystřídají krátkodobé výstavy s vysokým návštěvnickým potenciálem. Cílem Národní galerie v Praze je výrazné oživení prostoru staroměstského rokokového paláce, který patří k nejméně navštěvovaným objektům galerie.
Svojí polohou v samotném centru Prahy je palác Kinských nejdůležitějším strategickým objektem Národní galerie v Praze, která jej chce proměnit v místo vyhledávané širokou veřejností nejen pro atraktivní mezinárodní program krátkodobých výstav, ale i pro možnost klidného posezení při dobré kávě.
 

Poslední možnost zhlédnout unikáty starověku

Krátkodobé výstavy tak nahradí ve druhém patře paláce stávající expozici Umění starověku, kterou je možné navštívit naposledy 26. dubna 2015. Na nevelkém prostoru tak mají diváci poslední možnost obdivovat výběr uměleckých předmětů od starověkého Egypta po Etrusky. Kurátorům Národního muzea a Národní galerie v Praze ve spolupráci s Univerzitou Karlovou se podařilo sestavit jedinečnou prezentaci největších pokladů starověkého umění z českých sbírek. Tu měli návštěvníci možnost na Staroměstském náměstí zhlédnout od roku 2011, s krátkou přestávkou na přelomu let 2013 a 2014.
 
Mezi návštěvnicky nejatraktivnější část expozice Umění starověku patří bezesporu část věnovaná odkazu kultur starověkého nilského údolí. Hlavní pozornost je věnována faraonskému Egyptu, zastoupeny jsou ale i kultury, které ve starověku vzkvétaly v oblasti středního Nilu – v Núbii. V této části expozice je vystavena i velmi vzácná tzv. Pražská rakev pocházející z Ramessovského období a z první poloviny Třetí přechodné doby, tj. 13. až 10. století před naším letopočtem.
 

Umění Asie se dočasně loučí originálním programem

Od roku 2010 je palác Kinských domovem sbírky starého i současného umění Asie. Stálá expozice divákům představuje nejvýznamnější umělecké soubory archaického čínského umění, buddhistického sochařství, tibetské votivní obrazy, islámskou keramiku, japonské buddhistické umění, dřevořezy a dekorativní umění či starou i moderní čínskou malbu. Expozice Umění Asie bude od 27. dubna dočasně uzavřena po dobu několika týdnů z důvodu demontáže expozice starověkého umění ve druhém patře. O víkendu před uzavřením budou mít návštěvníci možnost naposledy zhlédnout také Dekadentní salon paláce Kinských ve druhém patře, který se s nadsázkou inspiruje konceptem klasických orientálních salonů.
 
V souvislosti s dočasným uzavřením expozice připravilo Lektorské oddělení Národní galerie v Praze na sobotu 25. dubna zajímavý doprovodný program Motýl a asijské květiny navazující na letošní tematický projekt a připravovanou výstavu Skrytá řeč rostlin. Jeho součástí budou dvě výtvarné dílny – jedna zaměřená na tradiční japonské umění origami s lektorem Jiřím Boumou pro rodiče a děti a druhá věnovaná malování na hedvábí s Klárou Stodolovou, tentokrát s motivy asijským květin. Vedle toho se návštěvníci budou moci zúčastnit přednášky Čínský motýl v lásce znamená... kurátorky Petry Pollákové na téma spojení motivu lásky a života s tematikou květin.
Palác Kinských v Praze Kultura

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Další aktuality

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Praha je magicky krásné město, které mnozí považují za nejkrásnější na světě. Samozřejmě přitahuje i filmaře. Ve kterých filmech a seriálech si Praha zahrála jednu z hlavních rolí? Vypravte se s Kudy z nudy pátrat po stopách seriálů Carnival Row či Cizinka, Formanova Amadea a dalších filmů, kde se objevila známá i neznámá pražská zákoutí!
9. listopad 2024 11:17
Životní styl, Praha

Nejlepší svatomartinské hody v Praze! Kde si užijte svatomartinské víno a pečenou husu?

Na svatého Martina můžete i v Praze zažít výjimečnou gastronomickou a vinařskou událost. Oživení lidové tradice, setkání se sousedy a přáteli a ochutnávky tuzemských vín a svatomartinské pečené husy připravují na mnohých místech v Praze.
9. listopad 2024 10:49
Gurmánská turistika, Praha

Naposledy oprašte běžecké a trekové boty: listopad patří Velké kunratické!

Druhý listopadový víkend je tady a s ním i jeden z nejznámějších pražských běžeckých závodů. Na slavnou Velkou kunratickou, která bez ohledu na počasí odstartuje v neděli 10. listopadu 2024 ráno, zve portál Kudy z nudy. Letos se jedná už o 91. ročník!
9. listopad 2024 10:30
Letní sporty, Praha

Česko ve filmu: znáte stavby nedávné historie? Vydejte se po stopách filmu Architektura ČSSR 58–89

Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil do kin 7. listopadu. 2024. Snímek přináší zajímavý pohled na architektonická díla, která v Československu vznikla v době komunismu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, jaká místa se ve filmu objevují.
9. listopad 2024 9:28
Památky, Praha

Na Náplavku v sobotu dorazí svatý Martin! Přiveze mladé víno a pečenou husu

Na Náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2 se v sobotu 9. listopadu 2024 od 11:00 do 22:00 hodin uskuteční 13. ročník Svatomartinských slavností. Během dne svá mladá vína představí 20 českých a moravských vinařství, která dovezou svá nejlepší letošní vína. K dispozici bude také oblíbený „svařák“ pro zahřátí. Víno se bude degustovat ze sklenic, které budou společně s katalogem a propiskou součástí degustačních setů. Gastronomické lahůdky budou orientovány na oblíbenou svatomartinskou husu a husí speciality!
9. listopad 2024 9:23
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: Bitva na Bílé hoře – prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

To místo na západním okraji Prahy zná kdekdo: pláň na Bílé hoře, kde jedné listopadové neděle roku 1620 proběhla bitva. Obora, letohrádek Hvězda a další stavby tu už v té době stály, další vznikly krátce po bitvě. Právě tady utrpěl český národ v boji za svobodu zásadní porážku, která upevnila moc Habsburků v českých zemích na celá staletí. Pojďte si projít někdejší bojiště krok za krokem.
8. listopad 2024 9:19
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.11. – 10.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Knihovna snů 2024, Memoriál 1620, Mezinárodní den archeologie v Národním muzeu v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
8. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.
7. listopad 2024 11:37
Památky, Praha