ÚvodAktualityPalác Kinských se dočasně uzavírá – Umění starověku nahradí výstavy
Kultura

Palác Kinských se dočasně uzavírá – Umění starověku nahradí výstavy

  • 25. dubna 2015
Palác Kinských, budovu Národní galerie v Praze v unikátním prostředí Staroměstského náměstí, čekají v blízké budoucnosti významné změny. Ke dni 26. dubna dojde v paláci Kinských k dočasnému uzavření výstavních prostor pro veřejnost. Stálá expozice Umění Asie bude po několikatýdenní rekonstrukci znovu otevřena s novým tematickým programem, Umění starověku naopak vystřídají krátkodobé výstavy s vysokým návštěvnickým potenciálem. Cílem Národní galerie v Praze je výrazné oživení prostoru staroměstského rokokového paláce, který patří k nejméně navštěvovaným objektům galerie.
Svojí polohou v samotném centru Prahy je palác Kinských nejdůležitějším strategickým objektem Národní galerie v Praze, která jej chce proměnit v místo vyhledávané širokou veřejností nejen pro atraktivní mezinárodní program krátkodobých výstav, ale i pro možnost klidného posezení při dobré kávě.
 

Poslední možnost zhlédnout unikáty starověku

Krátkodobé výstavy tak nahradí ve druhém patře paláce stávající expozici Umění starověku, kterou je možné navštívit naposledy 26. dubna 2015. Na nevelkém prostoru tak mají diváci poslední možnost obdivovat výběr uměleckých předmětů od starověkého Egypta po Etrusky. Kurátorům Národního muzea a Národní galerie v Praze ve spolupráci s Univerzitou Karlovou se podařilo sestavit jedinečnou prezentaci největších pokladů starověkého umění z českých sbírek. Tu měli návštěvníci možnost na Staroměstském náměstí zhlédnout od roku 2011, s krátkou přestávkou na přelomu let 2013 a 2014.
 
Mezi návštěvnicky nejatraktivnější část expozice Umění starověku patří bezesporu část věnovaná odkazu kultur starověkého nilského údolí. Hlavní pozornost je věnována faraonskému Egyptu, zastoupeny jsou ale i kultury, které ve starověku vzkvétaly v oblasti středního Nilu – v Núbii. V této části expozice je vystavena i velmi vzácná tzv. Pražská rakev pocházející z Ramessovského období a z první poloviny Třetí přechodné doby, tj. 13. až 10. století před naším letopočtem.
 

Umění Asie se dočasně loučí originálním programem

Od roku 2010 je palác Kinských domovem sbírky starého i současného umění Asie. Stálá expozice divákům představuje nejvýznamnější umělecké soubory archaického čínského umění, buddhistického sochařství, tibetské votivní obrazy, islámskou keramiku, japonské buddhistické umění, dřevořezy a dekorativní umění či starou i moderní čínskou malbu. Expozice Umění Asie bude od 27. dubna dočasně uzavřena po dobu několika týdnů z důvodu demontáže expozice starověkého umění ve druhém patře. O víkendu před uzavřením budou mít návštěvníci možnost naposledy zhlédnout také Dekadentní salon paláce Kinských ve druhém patře, který se s nadsázkou inspiruje konceptem klasických orientálních salonů.
 
V souvislosti s dočasným uzavřením expozice připravilo Lektorské oddělení Národní galerie v Praze na sobotu 25. dubna zajímavý doprovodný program Motýl a asijské květiny navazující na letošní tematický projekt a připravovanou výstavu Skrytá řeč rostlin. Jeho součástí budou dvě výtvarné dílny – jedna zaměřená na tradiční japonské umění origami s lektorem Jiřím Boumou pro rodiče a děti a druhá věnovaná malování na hedvábí s Klárou Stodolovou, tentokrát s motivy asijským květin. Vedle toho se návštěvníci budou moci zúčastnit přednášky Čínský motýl v lásce znamená... kurátorky Petry Pollákové na téma spojení motivu lásky a života s tematikou květin.
Palác Kinských v Praze Kultura

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha