ÚvodAktualityPamátník Hrabyně si připomíná 50 let od položení základního kamene
Památky

Památník Hrabyně si připomíná 50 let od položení základního kamene

  • 29. dubna 2020
Národní památník II. světové války v obci Hrabyně na Opavsku si v těchto dnech připomíná hned dvě kulatá výročí – položení základního kamene památníku (29. 4. 1970) a jeho otevření před 40 lety. I když je momentálně vnitřní expozice uzavřena, stojí za to si připomenout zajímavou historii, která se k tomuto místu váže.
HrabyněO strategickou vyvýšeninu na Hrabyni se v dubnu 1945 bojovalo týden. Padlo tady 280 vojáků Rudé armády, 14 civilistů, téměř 80 procent staveb v obci bylo zničeno. Položení základního kamene památníku se uskutečnilo 29. dubna 1970, tedy den před pětadvacátým výročím osvobození Ostravy.
 
Slavnostního poklepání se ujali tehdejší prezident Ludvík Svoboda, za války brigádní generál 1. československého armádního sboru, a sovětský maršál Andrej Ivanovič Jeremenko, generál 4. ukrajinského frontu, který osvobozovací akce v roce 1945 řídil.
 

Stavba trvala 10 let

HrabyněStavba památníku trvala deset dlouhých let. Nejprve se projektu ujala dvojice architektů ze Stavoprojektu Ostrava, jenže v březnu 1974 se „zjistilo“, že jeden z tvůrců měl příbuzného ve wehrmachtu a stavba byla zastavena. I když se tvrzení nezakládalo na pravdě, prací na památníku se nově chopili jiní architekti a stavitelé. Ti, na již hotovém projektu udělali mírné změny a stavba byla opět zahájena roku 1976. Během prací se stavbaři potýkali s různými problémy, například došlo ke vzedmutí hladiny spodních vod, které staveniště doslova zatopily. Přes všechny potíže byl památník roku 1980 slavnostně dokončen a otevřen veřejnosti.
 
hrabyněPodoba památníku má symbolický význam – ze země vystupují dva železobetonové klíny, přičemž ten větší symbolizuje Rudou armádu a menší československé vojsko, přičemž oba klíny směřují na Ostravu. Expozice je postavena hlavně na autenických osobních věcech, výstroji a výzbroji, které památníku věnovali přímí účastníci bojů na všech světových frontách.
 
Na letošní rok chystají v Hrabyni několik novinek – návštěvníci si budou moci prohlédnout základní kámen objektu a k vidění bude i samopal, který v 80. letech držely takzvané čestné stráže.
 

Od Ostravské operace letos uplynulo 75 let

Rudá armádaOstravská operace začala 10. března 1945 pokusem o přímý útok na Ostravsko a Těšínsko ze severovýchodního směru. Jejím cílem bylo osvobození průmyslové Ostravy co nejšetrnějším způsobem (na rozdíl od Opavy, která byla dobyta bezohledným nasazením těžké techniky a téměř zcela zničena). Po boku Rudoarmějců bojovali vojáci 1. československého armádního sboru.

Nacisté kladli tuhý odpor: v březnu roku 1945 zajišťovala Ostrava 35 % průmyslové výroby Říše a Hitler si byl dobře vědom jejího zásadního strategického významu. Vojákům přikázal držet Moravskou Ostravu "stůj, co stůj". Za pomoci tisíců totálně nasazených obyvatel protektorátu zde nacisté vybudovali rozsáhlý systém zákopů, krytů a protitankových zátaras a s úspěchem využívali i předválečného československého opevnění. Rudá armáda během týdne dokázala postoupit jen zhruba o deset kilometrů.
 
Tank Rudé armádyV čele Rudé armády stál na Ostravsku generál Jeremenko a vojáci 4. ukrajinského frontu společně s tankovými jednotkami 1. československého armádního sboru. Obě armády postoupili dnešním polským územím až ke slezské metropoli a za cenu téměř totální destrukce Opavu 22. dubna osvobodili. Bojovalo se téměř o každou ves: u Hrabyně, ležící na strategické vyvýšenině, se fronta zastavila na týden, během něhož byla vesnice z devadesáti procent zničena. Osvobozovacích bojů se po boku Rudoarmějců účastnilo vedle Čechů, Slováků a Rusínů i 12 tisíc volyňských Čechů. Hlavní část operace skončila dobytím Ostravy – Rudoarmějci se do centra města probili 30. dubna 1945. Jako první však vstoupila do města tanková brigáda 1. československého armádního sboru pod velením generála Vladimíra Janka. Československým vojákům se podařilo po boku rudoarmějců postoupit z Moravské do Slezské Ostravy díky Miloši Sýkorovi, mladému civilistovi, který přestřihl elektrické vedení k náložím umístěným na Říšském mostě, a byl přitom smrtelně zasažen německým kulometem, most dnes nese jeho jméno.
 
druhá světová válkaV místech, kde byl nacistický odpor již zlikvidován, Rudá armáda sčítala mrtvé. Uvádí se, že celkem během Ostravsko-opavské operace zahynulo 24 tisíc sovětských a československých vojáků proti zhruba 75 tisícům mrtvých na německé straně. V dalších dnech boje pokračovaly osvobozováním území na jih od Ostravy a následně se jednotky Rudé armády přesouvaly ku Praze.
Národní památník II. světové války v Hrabyni Památky

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, Grossmannovy vily v Ostravě, do Světa Komenského ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
18. květen 2025 7:45
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Lysá hora pohodlně: až na vrchol vás doveze autobus

Od 2. května do 30. září 2025 jezdí až na vrchol královny Beskyd – Lysé hory (1 323 m) rekreační autobus. Také letos na vrchol Lysé hory bude turisty vozit 3x týdně. Nástupním místem je autobusová zastávka Raškovice, hotel Ondráš.
2. květen 2025 12:55
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Otevřené chrámy lákají na prohlídky církevních památek Ostravsko-opavské diecéze

Stejně jako loni, tak i letos pokračuje úspěšný projekt Ostravsko-opavské diecéze a krajského úřadu s názvem Otevřené chrámy. Od 1. května až do 30. září 2025 se veřejnosti otevírá několik desítek církevních památek. V regionu jsou otevřené například kostely Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně, kostel sv. Antonína Paduánského na Prašivé, kostel Božího Těla v Jablunkově či „šikmý kostel“ v Karviné. Na většině míst se zájemcům věnuje vyškolený průvodce, vstup je bezplatný.
30. duben 2025 19:50
Památky, Moravskoslezský kraj

Česko mezi řádky: Trujkunt, nejvýchodnější kout Česka a Petr Sagitarius

Trujkunt není jen zvláštní místo, ale také název úvodního dílu detektivní série. Její autor Petr Sagitarius (* 1966) si takové jméno vymyslel pro svérázný region v nejvýchodnějším koutě naší země, trojmezí Česka, Polska a Slovenska. Podle nakladatelství Argo je série knížek výjimečná právě svým zasazením na Jablunkovsko a použitím nářečí „po naszymu“ což je originální směsice češtiny a polštiny, okořeněná trochou němčiny a spoustou zvláštních výrazů.
27. duben 2025 10:53
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Kam na golf v Moravskoslezském kraji? Vyzkoušejte největší golfovou destinaci v Česku!

Zahrajte si golf v nejvýchodnější části Moravy! V regionu, kde má golf skutečné dlouhou tradici. Některá hřiště patří dokonce k nejstarším golfovým hřištím u nás! Už jste viděli golfové hřiště, na kterém by stála rozhledna v podobě těžební věže? Právě takové najdete v Karviné-Lipinách. Zahrajte si v zelené oáze uprostřed industriální krajiny! Navíc si v Čeladné a Ostravici si užijete 55 Holes – největší golfovou destinaci ve střední a východní Evropě.
27. duben 2025 6:45
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Užijte si Den Země v Zoo Ostrava

Oslavovat Zemi a pomáhat jí může každý z nás, a to nejen na Den Země! Mnohdy jde o velmi jednoduché činy. Přijďte se o tom přesvědčit v sobotu 26. dubna do ostravské zoologické zahrady. Během dne jsou pro vás připraveny dílničky, či komentované prohlídky.
26. duben 2025 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Beskydská pivní stezka zahajuje turistickou sezonu 2025

V sobotu 26. dubna 2025 vstupuje již do osmé sezony Beskydská pivní stezka. Trasy pro pěší i cyklisty se zastávkami spojenými s pivní kulturou mají už 700 kilometrů. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam můžete vyrazit.
25. duben 2025 17:56
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Zažijte s RunTour běžecký mejdan v Kopřivnici

RunTour je běžecký seriál pro všechny – začátečníky i profíky, malé i velké, tlusté i tenké. Další zastávkou tohoto běžeckého seriálu je v sobotu 26. dubna 2025 Kopřivnice. Do rodiště Emila Zátopka přiláká RunTour elitní vytrvalce, hobby běžce i rodiny s dětmi. Přijďte se také přesvědčit, že je radost běžet!
25. duben 2025 15:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj