ÚvodAktualityPamátník Karla Čapka na Strži otevírá nové expozice
Kultura

Památník Karla Čapka na Strži otevírá nové expozice

  • 20. září 2021
Místy výletů Karla Čapka provede návštěvníky jeho památníku ve Staré Huti u Dobříše nově otevřená stálá expozice nazvaná Po stopách hutí a hamrů v kraji Čapkovy Strže. Představí spisovatelův oblíbený kout naší země, malebnou krajinu s rybníky, lesy i pozůstatky industriální architektury. Poodhalí také zajímavou historii místa, kde dříve pracovaly hutě a tlouklo zde kovové srdce hamrů, sléváren a strojíren. Nová stálá expozice se tu představí veřejnosti v sobotu 25. září.
Památník StržNové expozice v malebném Památníku Karla Čapka na Strži mapuje rozvoj tamního železářství od roku 1674. Tehdy tu Mansfeldové, vlastníci panství, založili první huť na výrobu a zpracování železa. I na pozemku dnešního památníku stál od roku 1768 hamr na zkujňování surového železa a vykování hutních polotovarů. A protože byl nejvýše po vodě, vžil se pro něj název První, ale i Stržský či Josefodol podle jména přilehlého rybníka a údolí pod ním. Později tu vyrostla takzvaná pudlovna s válcovnou plechů a tyčí, první na Podbrdsku. Po jejím dokončení v roce 1840 se ale ukázalo, že vodní tok je k jejímu pohonu slabý a zařízení tak není provozuschopné. Pudlovna se proto změnila ve strojírnu, na jejímž vzniku se podílel i pražský Breitfeldův podnik, základ pozdějšího koncernu ČKD. Ani strojírna tu však neměla dlouhého trvání: v roce 1890 vyhořela. Zbyly jen správní, obytné a hospodářské budovy. A právě bývalá správní budova se v roce 1935 stala venkovským domem Karla Čapka.

Expozice se věnuje i ukázkám současné produkce tradiční místní slévárny rodiny Svojitkových. Firma nesoucí název osady Stará Huť je dodnes jednou z mála uměleckých sléváren v tuzemsku. Už více než sto let se věnuje produkci bronzových a litinových předmětů, které fortel českých slévačů proslavily i v zahraničí. Návštěvníkům představí reprezentativní výběr výrobků z těchto fascinujících materiálů, pocházejících jak z minulých dob, tak ze současnosti. Na jednom místě je tak možné srovnat historická a moderní designová díla.
 

Procházka s Čapkem-turistou a podkovy pro štěstí

Krajinu Karla Čapka, kde se mísí poezie lesů, říček a rybníků s dramatičností industriální minulosti, si lze projít i jako turista. Představu o tomto působivém koutě země si návštěvník nejlépe udělá při vycházce po Naučné stezce Karla Čapka. Začíná u Památníku a pokračuje ve třech různě dlouhých okruzích značených siluetou pejska Dášeňky. Jsou na ní louky, rybníky, říčka Kocába, mokřady a zbytky hamrů. Stezka upozorňuje i na řadu vzácných živočichů.

Po jednotlivých zastaveních Karel Čapek sám rád chodil, anebo jezdil i se svými přáteli z uměleckých kruhů, kteří ho tu navštěvovali. Přímo na Strži se pak realizoval jako zahradník nebo spíš jako zahradní architekt. S místními řemeslníky stavěl u domu zadní verandu, pergolu, prořezával stromy nebo čistil koryto potoka. Byl také velkým milovníkem přírody a patřil k zastáncům její ochrany už v dobách, kdy to ještě zdaleka nebylo běžné.

V přízemí domu se dochovaly dvě podkovy zasazené do prahu ještě za Čapka. Šlápnout na ně a něco si při tom přát dnes mohou návštěvníci vstupující do místnosti s videoprojekcí a krátkodobou výstavou Cesta do hlubin robotovy duše. Ta je prodloužena až do 31. března 2022.

Památník je už od roku 1963 věnován životu a dílu spisovatele Karla Čapka, který zde spolu s Olgou Scheipflugovou strávil poslední léta svého života. Stálá expozice se se věnuje také osobnostem Ferdinanda Peroutky a Olgy Scheinpflugové – dvěma lidem, které s Karlem Čapkem spojovalo hluboké přátelské a lidské pouto. Při tvorbě expozic vycházel Památník Karla Čapka z vlastních archivních dokumentů, spolupracoval ale také s dalšími archivy – Literárním archivem Památníku národního písemnictví, archivy Národního divadla v Praze, Národního muzea a Českého rozhlasu. Výstavy obohatily i cenné dary ze soukromých sbírek: noblesní stolek svého dědečka věnovala Památníku například Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, dosud nevystavovanými dokumenty přispěla na výstavu i jeho manželka Slávka Peroutková.
Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Příběh empírového domu ve Strži a slavného českého spisovatele

Příběh empírového domu ve Strži a slavného českého spisovatele

Když se spisovatel Karel Čapek v srpnu 1935 oženil s Olgou Scheinpflugovou, přítel Václav Palivec, bratr Čapkova švagra, básníka Josefa Palivce, jim věnoval neobvyklý svatební dar: k doživotnímu užívání dostali půvabný dům ve Staré Strži u Dobříše. Nikdo netušil, že tu stráví pouhé tři roky.

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Z hlavního města je to necelá hodinka cesty. Skoro každý už toto místo aspoň jednou navštívil. Jezdí se sem na rodinné výlety a nejeden mladý pár zde strávil romantický víkend. Je ale dost možné, že to nejzajímavější jste po cestě přehlédli!

Dobříš

Dobříš

Do Dobříše, města na úpatí Brd jihozápadně od Prahy, se jezdí na výlety především kvůli rokokovému zámku s francouzskou zahradou a anglickým parkem. Díky krásným a rozsáhlým lesům láká okolí Dobříše také turisty a milovníky cyklistiky, navíc tu narazíte na stopy známého spisovatele K. Čapka.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Další aktuality

Hornické muzeum Příbram zve na Velikonoce v hornickém domku

Pletení pomlázek, zdobení kraslic, pečení jidášů, zdobení perníčků cukrovou polevou, drátování vajec nebo výrobu textilních a korálkových ozdob – to vše a mnoho dalšího představuje 12. až 13. a od 17. do 20. dubna 2025 Hornické muzeum Příbram prostřednictvím oblíbeného svátečního pořadu s názvem Velikonoce v hornickém domku. Otevřeno je tu vždy od 10 do 17 hodin.
10. duben 2025 12:00
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 12. dubna 2025 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou tři rozšířené prohlídky!
9. duben 2025 14:53
Památky, Středočeský kraj

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 11. do 13. dubna 2025 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už dvacáté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
8. duben 2025 14:00
Příroda, Středočeský kraj

Lesk slunné Itálie: Zámek Konopiště zve na večerní prohlídky

Dvakrát za měsíc, vždy ve středu se na zámku Konopiště koná večerní prohlídka věnovaná slavným italským rodům Este a Obizzi. Vzácné sbírky po těchto rodech přivezl na Konopiště arcivévoda František Ferdinand d'Este a vybavil jimi exteriéry i interiéry zámku. Vydejte se na působivou procházku staletími a osudy slavných osobností.
8. duben 2025 12:00
Památky, Středočeský kraj

Skalní hrad Drábské světničky zůstává i nadále uzavřený

Letos se jako i v minulých letech turistům neotevře skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji. Lesy České republiky zde právě začínají s velkou rekonstrukcí, která má zajistit ochranu památky tak, aby nedocházelo k poškozování skal lidskou nohou.
7. duben 2025 14:00
Památky, Středočeský kraj

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!
6. duben 2025 12:27
Památky, Středočeský kraj

Vltavské vyhlídky: poznejte nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na meandry Vltavy

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
5. duben 2025 11:16
Příroda, Středočeský kraj

Víte, že jedinou středočeskou zoo najdete v Chlebech?

Zoologická zahrada v obci Chleby severovýchodně od Nymburka je jednou z nejmenších českých zoologických zahrad. Na rozdíl od svých obřích konkurentů získala popularitu především díky bezprostřednímu kontaktu návštěvníků se zvířaty. K vidění je více než stovka vzácných a ohrožených zvířat z celého světa i „obyčejná“ domácí zvířata, která můžete hladit, krmit nebo se s nimi vyfotografovat.
5. duben 2025 10:00
Příroda, Středočeský kraj