Hartmanice

Šumavské horské město zažívalo podobně jako nedaleké Kašperské Hory svou zlatou éru během 14. století, kdy se v okolí těžilo zlato. Slavnou minulost připomíná pozdně gotický kostel sv. Barbory, patronky havířů, a zbytky štol v Černém lese, k nimž vás dovede naučná stezka Hamižná hora.

Oblíbené ve městě

Horská synagoga v Hartmanicích láká na výstavu

Podobně jako přibližně šedesát dalších synagog na Šumavě a v Českém lese sloužila i hartmanická synagoga původnímu účelu jen do druhé světové války. V porovnání s jinými ovšem měla štěstí – nebyla vypálena ani zbourána, ale změnila se na truhlářskou dílnu a později skladiště.

Dnes slouží jako muzeum, mapující soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě, můžete si prohlédnout Šumavu na starých fotografiích a také originální fragmenty z původní budovy. Pořádá se tu řada přednášek, koncertů a besed.
 

Do Dobré Vody za Šimonem Adlerem

Dobrá Voda je maličká osada, položená v horských stráních vysoko nad Hartmanicemi, v místě s nádherným výhledem na Šumavu i Pošumaví. Jednou z místních zajímavostí je rodný dům Šimona Adlera, doktora filozofie, rabína, pedagoga a učence, který v roce 1944 zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Dům je upraven jako muzeum, věnované památce tohoto významného židovského rodáka. Část výstavních prostor představuje historii Hartmanic, nechybí ani ukázky tradičních šumavských řemesel a výstavy.
 

Šumavou po stopách sv. Vintíře

V Dobré Vodě můžete také navštívit poutní kostel sv. Vintíře s nádherným skleněným oltářem, kapli, v níž vyvěrá pramen s údajnými zázračnými účinky i Vintířovu kapličku a skálu na blízkém vrcholu Březník. Můžete se také vypravit po naučné stezceochranářskému koutku a dál kolem vrchu Hamižná, kde jsou dodnes patrné zarostlé jámy, takzvané pinky – pozůstatky po těžbě zlata. Zajímavé zážitky slibuje rybaření a kurzy muškaření na Otavě se zkušeným průvodcem.

Aktivity ve městě Hartmanice

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice – Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy – tzv. pinky – pozůstatky po těžbě zlata.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Kostelík Panny Marie Bolestné ve Vatěticích

Nedaleko šumavských Hartmanic je osada Vatětice. Kdysi významná obec za minulého režimu takřka zanikla, stejně jako krásná kaple svaté Panny Marie Bolestné. Nový kostelík zasvěcený této patronce nechal na své náklady vybudovat Jakub Vinčálek mezi lety 2012 až 2017.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Umrlčí prkna na Kochánově

Na Kochánově u Hartmanic se dochovalo několik umrlčích prken, která dokládají velmi starý zvyk. Když někdo v rodině zemřel, byl až do pohřbu položen na prkně s třemi vyřezanými kříži. Prkno bylo později vyzdobeno a vystaveno poblíž stavení.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Barokní Hrabánkův mlýn u Hartmanic

Mlýn, nazýván také Sterzmühle, je technickou památkou a leží na Pstružném potoce 5 km od Hartmanic.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Horská synagoga Hartmanice

Horská synagoga v Hartmanicích z 19. století již v dnešní době svému původnímu účelu neslouží. Od roku 2006 je zde muzeum Soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě a památník místní židovské komunity.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Hartmanice

Apartmánový dům Stará pošta v Hartmanicích

Čtyři apartmány (vhodné jak pro jednotlivé rodiny tak i celý dům k pronájmu pro až 16 osob) v původní architektuře na náměstí horského městečka Hartmanice na Šumavě, které nabízí veškerý civilizační komfort.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Aparthotel Hartmanice

Rodinná dovolená uprostřed krásné přírody v klidu a soukromí domova – přesně tohle Vám poskynou apartmány Šumava v horském městečku Hartmanice. Nově zrekonstruovaný apartmánový dům se nachází v samém centru obce. V přízemí domu si návštěvníci pohou posedět v příjemné kavárně.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Hotel Vintíř

Nabízíme příjemné ubytování a českou kuchyni.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Apartmány v soukromí – ubytování na Šumavě

Soukromé ubytování v klidné části horského městečka. Nabízíme pronájem 3 apartmánů v soukromí rodiného domu nalézajícího se na okraji horského městečka Hartmanice, ležícího ve výšce 712 m n. m.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pošumaví


Objevte tiché kouzlo zimních prohlídek Rabí a Kašperku

Užijte si Vánoce netradičně – do tajemství středověkých Vánoc vás vtáhnou netradiční zimní prohlídky na hradě Rabí před Vánoci anebo na hradě Kašperku po Vánocích, kdy se jeho dveře otevřou všem milovníkům historie a ukáží jim, jak se slavily svátky vánoční ve středověku.

Po stopách šlechtických rodů: výlet na Švihov a Rabí za panem Půtou Švihovským z Rýzmberka

Až na rozlehlém nádvoří hradu Rabí uvidíte pobíhat ohnivého psa anebo u hradeb vodního hradu Švihova zahlédnete ďábla, kterak rajtuje na černém praseti, nemusíte dlouho pátrat po důvodech a hlavním viníkovi. Drtivá většina příšer, pověstí a báchorek ze Švihova a Rabí má jediného hrdinu: pana Půtu Švihovského z Rýzmberka.
Švihov a Rabí, Výlety s příběhem

Výlet na Šumavu – originální skleněné sochy Vladimíry Tesařové

Obří skleněný oltář a pulpit z lesního skla, originální přírodní růženec se skleněnou studánkou, socha Krista, korunovaného ostnatým drátem z někdejší železné opony, svatý Jan, který jednou tváří zdraví kolemjdoucí a druhou kyne vodákům – to všechno jsou díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Víte, kde je uvidíte na vlastní oči?
Dobrá Voda u Hartmanic, Cesty krajinou

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Možná znáte impozantní hrad Velhartice, ale prošli jste se také stejnojmenným městečkem? Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se prý odehrál děj pověsti, o níž v baladě Svatební košile básní Karel Jaromír Erben.
Velhartice, Cesty krajinou