ÚvodAktualityPotěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě
Příroda

Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

  • 30. prosince 2024
Jestliže v těchto dnech vstoupíte do liberecké botanické zahrady, ocitnete se ve zcela jiném světě. Mezi rozkvetlými cizokrajnými rostlinami určitě zapomenete na nevlídné zimní počasí. Botanická zahrada v Liberci se může pochlubit zejména orchidejemi – jejich sbírka je nejrozsáhlejší v celé České republice.
OrchidejNapříklad orchidejí botanická zahrada vlastní asi 1500 druhů a poddruhů a právě v zimních měsících jich kvete nejvíc. Pohromadě však všechny být nemohou, různé druhy totiž vyžadují různou teplotu. Kromě orchideí nebo anturií v pavilonech botanické zahrady kvetou některé sukulentní rostliny, například aloe i gastérie.V palmovém skleníku vás jistě nadchnou i květy kamélií, japonské kosatce nebo kanárské čilimníky a také květy drobnějších zázvorovitých rostlin. K vidění je zde také několik právě kvetoucích bonsají, granátovník nebo rododendron.

Botanická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice a stará se o nejpestřejší soubory exotických rostlin u nás. Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk se sestává z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 metrů čtverečních. Roku 2003 bylo v botanické zahradě zřízeno tzv. záchranné centrum CITES sloužící k ochraně nejohroženějších druhů světa před vyhubením.
 

Nejkrásnější z orchidejí

orchidejV obchodech koupíte řadu orchidejí, hlavně "motýlkové" Phalaenopsis hybridního původu. Kromě tohoto běžného sortimentu ale existují špičkové odrůdy, které lze sehnat spíše na výstavách nebo u specializovaných zahraničních firem. Takové v současnosti vystavuje Liberecká botanická zahrada v mnoha vybraných odrůdách, jež mohou být informací, co také existuje a po čem se náročnější sběratel může dívat. Krásná je například Gastrochilus bellinus, která pochází z džunglí jihovýchodní Asie, kde se uchycuje na stromech. Tak zblízka, jako je to možné v liberecké botanické zahradě ji v přírodě nelze pozorovat. Kvítka jsou až neuvěřitelně strakatá.

OncidiumOncidium je rod tropických orchidejí. Mají většinou květy drobné, zato početné. Řada druhů kvete žlutě, přičemž prý mají nejžlutší barvu ze všech orchidejí. Některé druhy jsou celkově miniaturní, a proto bývaly oblíbené u amatérských pěstitelů. Nepěstovaly se ovšem snadno. Jedno takové je nyní vystaveno i v liberecké botanické. Pochází ze Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky. Roste uchyceno na stromech.

orchidej LycasteKrásné jsou rovněž orchideje rodu Lycaste. Tyto květiny rostou poměrně vysoko v horách 1 200 až 1 800 m n. m. a u nás se pěstují velmi obtížně. Zahradníci musí navíc napodobit sezonně deštivé klima tak, aby na zimu částečně opadaly listy, ale přitom aby nescvrkly pahlízy. Když se pak objeví jejich veliký květ, je to vždy radost a potvrzení zahradnického umu. Lycaste voní, každá trochu jinak. Snad vám bude vůně trochu připomínat karafiáty, další je podobná toaletnímu mýdlu s citronovým aromatem.


Unikátní žlutokap kvete v zimě

žlutokapV liberecké botanické zahradě můžete vidět i sto let starou rostlinu žlutokapu šedého (Xanthorrhoeaglauca). V evropských podmínkách je vykvetení žlutokapu jedinečná událost; v botanické zahradě v Liberci se tak stalo teprve potřetí v roce 2023.

Rostlina byla dovezena až z daleké Austrálie, kde ji vykopali ze země kvůli stavbě silnice, čímž ji zachránili. Botanická zahrada ji zakoupila v roce 2002. V přírodě kvete žlutokap hlavně po požárech, kdy je jeho kmínek zčernalý. Od toho je odvozen také jeden z jeho lidových názvů – Black Boy. Český název vznikl překladem původního názvu, rostlina totiž při poranění roní žlutou pryskyřici.

V prosinci 2024 v liberecké botanické zahradě poprvé kvete obří agáve, jsou na ní aktuálně tisíce květů.
 

Krásné moderní kamélie i unikátní nejstarší kamélie v České republice

kamélieZa exkluzivní podívanou v botanické zahradě lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd pokvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné.

kamélieKromě těch, které jsou zasazeny v pavilonu natrvalo, jsou zde umisťovány také prvně rozkvétající novinky v květnících. Potěší vás drobnokvětá japonská odrůda Camellia japonica, další je Dagmar Berghoff zbarvená do růžova anebo úžasně voňavá kamélie Cinnamon Cindy.
 
Botanická zahrada v Liberci má otevřeno denně, v zimě ji lze navštívit od 8:00 do 16:00 hodin. Dospělí za vstupenku zaplatí 150 korun, žáci studenti a držitelé zdravotních karet 80 Kč. Předškolní děti mají vstup zdarma.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Nejstarší botanická zahrada v Česku – Botanická zahrada Liberec

Nejstarší botanická zahrada v Česku – Botanická zahrada Liberec

Chloubou liberecké botanické zahrady jsou především sbírky tropických rostlin. Naleznete zde však i další unikáty, například nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Ve skleníkovém areálu ve tvaru rostlinných buněk najdete také populární obří leknínovitou rostlinu viktorii.

Do Liberce za objevy i unikátním výhledem

Do Liberce za objevy i unikátním výhledem

Pokud máte rádi interaktivní modely, hry a pokusy, kdy nejrůznější předměty nejenom vidíte a smíte se jich dotýkat, ale také je slyšíte, cítíte a v některých případech je dokonce můžete i ochutnat, pak si přijdete na své ve science centru. V České republice je takových míst zatím jenom několik a jedním z nich je liberecký iQpark.

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Liberecký kraj – 5denní program

Víte, že Liberecký kraj, který se rozkládá na samém severu Čech, je po Praze druhým územně nejmenším krajem naší země? Přestože rozlohou zabírá pouhá 4 % plochy České republiky, najdete tu nejenom spousty známých výletních míst, ale také čtyři pohoří, pískovcová skalní města, první českou přírodní památku UNESCO, romantické skalní vyhlídky, vodopády a další skvělá překvapení.

Liberec

Liberec

Desítky atrakcí na jediném místě nabízí Liberec, severočeské město pod Ještědem. Nadchne milovníky historie a kulturních památek, aktivní turisty i rodiny s dětmi.

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Na výlet do zoologických zahrad se můžete vydat ve skutečnosti i na stříbrných plátnech a televizních obrazovkách: řada z nich se totiž objevila ve filmech, seriálech a dokumentech. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové putování mezi zvířata!

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Významný český cestovatel, lékař, etnograf a kartograf Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke (5. prosince 1761 – asi 31. října 1817) byl jednou z nejskvělejších osobností českých botanických dějin. Rovněž jako první v českých zemích vypustil montgolfiéru, obeplul svět a popsal viktorii královskou.

#světovéČesko a Region Liberec

#světovéČesko a Region Liberec

Sever Čech, to jsou spousty hradů a zámků, sklárny a sklářská muzea, skalní vyhlídky a hory: Jizerské, Lužické i Ještědský hřbet. Kde jsou hory, tam jsou také lyžařské areály a tratě pro běžky, včetně slavné Jizerské magistrály. Kdo má naopak rád léto, koupání a sporty, ten zamíří třeba k Máchovu jezeru nebo na Kokořínsko a do Máchova kraje.

Další aktuality

Hrady a zámky Libereckého kraje letos lákají na archeologické skvosty a novinky v expozicích

Začíná hradozámecká sezona – návštěvníkům se v Libereckém kraji otevře hospodářský dvůr v Zákupech, zámek Grabštejn, který pomocí aplikace představí archeologické skvosty a na Lemberku připomenou výročí 30 let od svatořečení Zdislavy. Na návštěvu zve také hrad Bezděz, Trosky a zámky Frýdlant, Sychrov či Hrubý Rohozec.
2. duben 2025 16:00
Památky, Liberecký kraj

Sezona na hradech a zámcích v Královéhradeckém kraji přinese spoustu zážitků

Letošní návštěvnická sezona otevře bárny hradů a zámků první dubnový víkend. Zámky Náchod a Opočno připomenou v roce 2025 odkazy italských rodů na našem území, na Hrádku u Nechanic chystají tematické prohlídky parku a na Kuksu je připravena Mapa zážitků pro rodiny s dětmi. V Ratibořicích si letos připomínají 170. výročí vydání Babičky.
2. duben 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

Hrad Trosky otevře po zimě své brány

Oblíbený hrad Trosky, symbol Českého ráje, otevře letos poprvé po zimě svou bránu v sobotu 5. dubna 2025, a do konce měsíce pak bude přístupný každý víkend od 9:00 do 16:00 hodin. Udělejte si první jarní výlet na Trosky a prohlédněte si svět z věží Panna a Baba.
1. duben 2025 13:00
Památky, Liberecký kraj

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
27. březen 2025 8:00
Příroda, Liberecký kraj

Zámek Zákupy letos otevře císařskou konírnu a expozici o nepřístupných zámcích

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má v sezóně 2025 pro návštěvníky řadu novinek. Jednou z nich je otevření císařské konírny, která se několik desetiletí objevovala v seznamech nejohroženějších památek v Česku a před několika lety se část její zdi dokonce zřítila. Ostatně menší expozice vám zkázu barokní konírny a její stav před rekonstrukcí připomene. Od dubna na milovníky památek čeká především nová velká expozice o nepřístupných zámcích. A že jich u nás je! Připomene vám třeba zámek Hrubá Skála, který dnes slouží jako hotel, nebo zámek v Mimoni, který byl v roce 1985 nadobro srovnán se zemí.
23. březen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Pekelské údolí láká nejen na bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků právě pokrývá údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
21. březen 2025 20:00
Příroda, Liberecký kraj

Pěší turistika v Libereckém kraji: na túry láká Hřebenovka, Máchova cesta i Maloskalsko

Málokterá oblast v Česku se může chlubit tak pestrým přírodním bohatstvím, jako má právě Liberecký kraj. Na pěší turistiku zvou nejen Jizerské hory, ale také Máchův kraj. K výletům a procházkám je jako stvořený Český ráj, do něhož v Libereckém kraji patří například okolí Malé Skály nebo Hruboskalsko.
17. březen 2025 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Přivítejte jaro s Krakonošem – letos opět přijede do Harrachova

V sobotu 15. 3. 2025 se v Harrachově v Krkonoších koná tradiční Příjezd Krakonoše. Vládce hor přijede s celou svou družinou, včetně hraběte a hraběnky Harrachových, Ančete a Kuby, čertů i ostražité Krakonošovy policie. Návštěvníci se mohou těšit také na Krakonošovu losovačku, stánkový prodej, dětské dílničky, malování na obličej, skákací hrad a souteže pro děti i dospělé. Program začíná v 10:30 hodin Krakonošovým průvodem.
11. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Liberecký kraj