ÚvodČeská nejOsobnostTadeáš Haenke – objevitel viktorie královské
Osobnost

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Významný český cestovatel, lékař, etnograf a kartograf Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke (5. prosince 1761 – asi 31. října 1817) byl jednou z nejskvělejších osobností českých botanických dějin. Rovněž jako první v českých zemích vypustil montgolfiéru, obeplul svět a popsal viktorii královskou.
Tadeáš Haenke se narodil 5. prosince 1761 v Chřibské v Českém Švýcarsku. Vyrůstal u svého strýce faráře Eschlera v obci Robeč u Úštěka, díky hudebnímu vzdělání byl později přijat za zpěváka v jezuitském semináři v Praze a po zrušení řádu studoval filozofii a medicínu. Ve snaze pomoci s obnovou smíchovské botanické zahrady zničené povodněmi podnikal botanické cesty do okolí Prahy, Berouna a Rakovníka, a v roce 1784 také s pomocí svého učitele Mikana sestrojil a vypustil v pražské Fürstenberské zahradě jako první v českých zemích horkovzdušný balón, sestrojený podle vzoru francouzských montgolfiér. O pár měsíců později pokus úspěšně zopakoval v zahradě hraběte Dietrichsteina v Židlochovicích.

V roce 1786 mu fyzik a projektant první železniční tratě v českých zemích František Josef Gerstner nabídl účast na vědecké výpravě do Krkonoš. Výsledky bádání byly publikovány a Haenkemu otevřely celý svět. Podílel se na výzkumech v oblastech Neziderského jezera a v Alpách, a také dostal pozvánku, aby se jako botanik účastnil plavby kolem světa, kterou vedl italský mořeplavec ve španělských službách Alessandro Malaspina. Během plavby si Haenke na své konto připsal další české poprvé: 12. března 1793 jako vůbec první Čech vstoupil na australskou pevninu.

Když se v lednu 1794 Malaspina obrátil na zpáteční cestu do Evropy, Haenke se rozhodl zůstat v Jižní Americe. Nakonec se v roce 1796 usadil na území dnešní Bolívie, ve městě Cochabamba, kde po něm je dnes pojmenována nejdelší a nejvýznamnější třída Avenida Tadeo Haenke.

Když se v letech 1801 až 1802 účastnil výpravy proti indiánům kmene Chiquitos, objevil na slepém rameni přítoku řeky Amazonky viktorii královskou (Victoria amazonica), obří leknín s velkými pevnými listy s průměrem až tři metry. Udělal si podrobné poznámky a nákresy, ale jméno jí dal teprve v roce 1840 anglický botanik Lindley, a to na počest anglické královny Victorie.

Tadeáš Haenke se už do Evropy nikdy nevrátil; na svém statku se věnoval studiu a výrobě různých léčiv, založil chov bource morušového s výrobnou a barvírnou hedvábí, a dokonce založil botanickou zahradu. Zemřel za nevyjasněných okolností kolem 31. října 1817 a je pochovaný ve františkánském klášteře v Cochabambě.

V Evropě byla viktorie královská poprvé vypěstována roku 1849 v Královské botanické zahradě v Anglii, v českých zemích o několik let později v Děčíně. Vzácný leknín můžete vidět v botanických zahradách v Liberci, Brně nebo Olomouci, ale chce to mít pověstnou kapku štěstí: sněhově bílé vonné květy totiž rozkvétají v noci a vydrží často jen několik hodin.

Herbáře, které obsahovaly asi 15 000 položek, nechal Haenke posílat do Evropy. Část se dostala i do Prahy. Tato pozůstalost byla pod dohledem hraběte Kašpara ze Šternberka vědecky zpracována; v sedmi sešitech bylo uvedeno více než 700 nových, dosud nepopsaných druhů rostlin. Tyto herbářové položky patří mezi nejcennější kolekce botanického oddělení Národního muzea v Praze. Jeho jméno nechybí mezi dvaasedmdesáti významnými osobnostmi, uvedenými zlatým písmem pod okny historické budovy Národního muzea.
Věda a historie není nuda: lekníny, orchideje a zimní výlety za exotikou

Věda a historie není nuda: lekníny, orchideje a zimní výlety za exotikou

Leknín Viktorie královská a jeho listy, které unesou malé dítě, sladce vonící růžové lekníny ze Slavické obory anebo výlet za tajemstvím orchidejí, který končí v nejmagičtějším místě u nás? Vydejte se s námi pátrat po tajemství lovců orchidejí a po stopách dávných cestovatelů, kteří při hledání dokonalé krásy procestovali celý svět.

Zámek s vůní růží a leknínů najdete v Děčíně

Zámek s vůní růží a leknínů najdete v Děčíně

Koncerty, výstavy, ochutnávky vín, festivaly či historické trhy nabízí děčínský zámek, stojící na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Ploučnice a Labe. Pověstné jsou zejména zámecké zahrady v čele s barokní růžovou zahradou. Víte, že tady vůbec poprvé v Evropě rozkvetl největší leknín světa, viktorie královská?

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

Kvůli zážitkům, jako je procházka deštným pralesem, poznání korálových útesů, jízda po safari anebo relaxace ve vodním ráji, vůbec nemusíte navštěvovat vzdálené exotické země. Nefalšovanou exotiku ve skutečnosti můžete prožít doma, v České republice. A portál Kudy z nudy vám poradí kde a jak.

Muzeum Tadeáše Haenkeho – za lovcem leknínů Kultura

Muzeum Tadeáše Haenkeho – za lovcem leknínů

Haenke, rodák z Chřibské byl významným botanikem, cestovatelem i lékařem. V roce 1784 vypustil v Čechách první montgolfiéru. Jako první Evropan zdolal nejvyšší horu Ekvádoru Chimborazo a v povodí Amazonky objevil obří leknín nazvaný Victoria regia.

#světovéČesko a zámek Děčín: zážitky, zahrady, zoo a via ferrata

#světovéČesko a zámek Děčín: zážitky, zahrady, zoo a via ferrata

Děčín se rozkládá v široké kotlině na obou březích Labe a nedá se splést s žádným jiným městem. Na jedné straně řeky se tyčí skála zvaná Pastýřská stěna s výletní restaurací, via ferratou a zoologickou zahradou, na druhé stojí krásný zámek. Užijí si tu všichni: milovníci historické architektury i květin, rodiny s dětmi, fanouškové únikových her i adrenalinu.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Sportovní sobota pro děti

Sobota se sportem pro aktivní děti – pohybové hry, protažení těla, mini turnaj v házené.
Liberec, Liberecký kraj

Adventní prohlídka v Zoo Liberec 2024

Stejně jako v minulých letech připravila ZOO Liberec připravila příjemnou procházka svátečně nazdobenou a nasvícenou zahradou. Letos se koná 14. prosince 2024.
Liberec, Liberecký kraj

ZOOobjektiv v Zoo Liberec 2024

Zajímá vás dění v liberecké zoo? Chcete znát podrobnosti z chovu zvířat v lidské péči? Přijďte každou druhou středu v měsíci na pravidelná neformální setkání a besedu se zoology liberecké zoo.
Liberec, Liberecký kraj

Vánoční dílničky v ZOO Liberec 2024

Ještě před začátkem adventu si zájemci budou moci v zoo vyrobit adventní věnec. Vánoční dílničky se chystají na 30. listopadu 2024.
Liberec, Liberecký kraj

Štědrý den v Zoo Liberec 2024

Liberecká zoo nezavírá ani na Štědrý den. Tento den budou brány zoo otevřeny od 09:00 do 15:00 (pokladna zavírá ve 14.00) a stejně jako v předchozích letech návštěvníci za vstupenku zaplatí pouze dobrovolné vstupné.
Liberec, Liberecký kraj

Putování po projektech – Technická univerzita v Liberci

Přijměte naše pozvání na putování po projektech tentokrát na Technickou univerzitu v Liberci.
Liberec, Liberecký kraj

Kniha o Jizerských horách

Připravovaný výstavní projekt se opírá o dnes již legendární Knihu o Jizerských horách Miloslava Nevrlého, který celý svůj pracovní život zasvětil Severočeskému muzeu v Liberci, kde  vedl přírodovědné oddělení.
Liberec, Liberecký kraj

Svoboda, romantika, kamarádství – 90 let trampingu v Jizerských horách

Výstava v Severočeském muzeu v Liberci bude zaměřena na fenomén trampingu, tedy specificky českou (československou) formu pobytu v přírodě, vycházející ze skautingu, woodcraftu, Divokého západu, života kanadských traperů, lovců i severoamerických indiánů.
Liberec, Liberecký kraj

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.
Liberec, Liberecký kraj

Adi – kroužky a tábory pro děti z Liberce a okolí

Volnočasové aktivity pro děti i dospělé – celoroční kroužky, víkendové akce, letní tábory.
Liberec, Liberecký kraj

Ošetřovatelem v zoo Liberec – zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Zážitkový vzdělávací program Půlden ošetřovatelem v zoo nabízí Zoo Liberec od začátku hlavní sezóny 2010. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 15 let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.
Liberec, Liberecký kraj

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).
Liberec, Liberecký kraj

ELpass výhodná vstupenka v Libereckém kraji

Využijte výhodnou společnou vstupenku eLpass na několik atraktivních míst v Libereckém kraji!
Liberec, Liberecký kraj

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Na Mezinárodní den zvířat byla v liberecké zoo otevřena nová atrakce – ptačí orloj, který má připomínat ohrožené druhy pěvců. Najdete ho ve spodní části zoologické zahrady.
Liberec, Liberecký kraj

Dětský koutek v Lidových sadech v Liberci

Dětský koutek se nachází v krásné a klidné lokalitě Liberce – Lidové sady v blízkosti liberecké Zoo. Děti si zde užijí vodní fontány, vláček, ruské kolo, bludiště, prolézačky, skluzavky, kolotoče, houpačky, pískoviště a další atrakce.
Liberec, Liberecký kraj

Vyhlídková věž Lidových sadů v Liberci

V okolí Liberce se nachází několik vyhlídkových staveb. Nejblíže centru jsou Lidové sady, honosný společenský a restaurační podnik, který se dodaleka pyšní vysokou vyhlídkovou věží, která poskytuje krásný výhled na město Liberec.
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Stylová restaurace s venkovní terasou ležící v blízkosti Zoo Liberec a Botanické zahrady.
Liberec, Liberecký kraj

Wellness penzion U Muzea

Příjemné ubytování v rodinném penzionu v nejhezčí části města Liberec obklopené zelení. Centrum města je vzdáleno pár minut chůzí.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace ZOO 1320 v Liberci

V bývalé hale pro prodej koberců naleznete podnik na pomezí kavárny a restaurace. Mladým výtvarníkům a architektům se zde podařilo vytvořit nápaditý prosklený interiér se zajímavou malbou na jediné pevné zdi.
Liberec, Liberecký kraj

Kavárna Bez konceptu v Liberci

Nově otevřená kavárna v lednu 2013 v budově TUL. Nabízí nekuřácké prostředí s venkovní terasou a bezbariérovým vstupem. Těšit se můžete na milou a vstřícnou obsluhu, moderní interiér s domácí atmosférou.
Liberec, Liberecký kraj

Kavárna Bez konceptu – stylová kavárna ve Starém Harcově

Stylovou kavárnu s nezaměnitelnou atmosférou a výbornými výrobky najdete ve Starém Harcově, poklidné části Liberce. Ochutnat můžete vynikající kávu, míchané koktejly nebo domácí dezerty.
Liberec, Liberecký kraj

U Šesti Kohoutů

U Šesti Kohoutů je první značková restaurace Pivovaru Rohozec, která má vlastní koncept. Nyní mají zákazníci jedinečnou možnost přímo v centru Liberce, hned vedle libereckého bazénu, ochutnat kompletní sortiment pivovaru Rohozec a dopřát si grilované speciality.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace a penzion Bílý mlýn

Restaurace v tónech krémové a hnědé barvy, se zlatavými štukovými dekoracemi, si vás získá útulnou atmosférou. Pochutnat si můžete na francouzské a středomořské kuchyni, francouzských krajových specialitách i domácích dezertech.
Liberec, Liberecký kraj

Mikyna Coffee&Food Point

Každého návštěvníka liberecké kavárny Mikyna jistě zaujmou skládané geometrické lustry a chalupářské židle. Rodinná kavárna a bistro nabízí každý den originální vegetariánská jídla ze surovin, které většinou pocházejí z tuzemských polí, zahrad a lesů.
Liberec, Liberecký kraj