ÚvodAktualityPoutní místo Skoky ožije tradiční poutí
Památky

Poutní místo Skoky ožije tradiční poutí

  • 14. srpna 2024
Poutní místo Skoky je proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou. Místní kostel ale nežije jen v minulosti a nabízí bohatý kulturní program s poutěmi a hudebními představeními. Ve čtvrtek 15. srpna 2024 se ve Skokách koná Slavnost Nanebevzetí Panny Marie.

Skoky u ŽluticVe čtvrtek 15. srpna 2024 se na poutním místě ve Skocích bude konat tradiční pouť ke cti Panny Marii Nanebevzaté, největší mariánský svátek liturgického roku ve Skokách. Datum slavnosti letos připadá na čtvrtek a Poutní mše svatá vzhledem k možným pracovním povinnostem příchozích proto začne až v 18:00 hodin. Celebrovat ji bude P. Vladimír Slámečka. Slavnost Nanebevzetí Panny Marie je jeden z nejdůležitějších mariánských svátků. Vyjadřuje, že Marie jako matka Ježíše Krista již dosáhla života „v dokonalé a oslavené tělesnosti“. Toto učení vyznává římskokatolická církev, pravoslavné církve a část církví anglikánské tradice.

Historie tohoto svátku spadá již do 5. století, kdy se začal slavit v Jeruzalémě. V následujícím století svátek začal slavit celý křesťanský Východ a od 7. stol. byl slaven i v Římě. Během pozdějších dob se Nanebevzetí Panny Marie stávalo nejčastějším titulem mariánských kostelů. Dogma o Nanebevzetí Panny Marie vyhlásil v roce 1950 papež Pius XII. Podle něj byla na konci svého pozemského života matka Kristova vzata s duší i tělem do nebeské slávy. Slavnost Nanebevzetí Panny Marie slaví církev právě 15. srpna.
 

Za zázračným obrazem „Panenky skákavé“ do Skoků

skoky obrazVe Skokách nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.

Kolem něj stávala obec Skoky, dříve též Mariánské Skoky, německy nazývaná Stock či Maria Stock. Bývalo zde jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "Panenkou Skákavou", Pannou Marií Skokovskou.

Úpadek obce i poutního místa nastal po roce 1945, kdy byly Skoky poprvé vysídleny, protože zdejší obyvatelé byli Němci. Druhé vysídlení přišlo v padesátých letech, protože noví obyvatelé nechtěli podlehnout tlaku komunistické kolektivizace, a tak ti nejodbojnější odešli a jejich majetky převzal stát. A třetí a poslední vysídlení přišlo koncem let šedesátých, když starou a jedinou silnici od Žlutic zaplavila údolní přehrada na Střele a zbyla jen rozblácená polní cesta z druhé strany, z náhorní plošiny od osady Polom.

skokyZůstal tu stát krásný kostel, bývalý poutní hostinec poblíž, kaplička, hřbitov a terasy ve svahu. Na věžích kostela bývaly hvězdy. V roce 2006 kostel přepadli lupiči měděného plechu, kteří báně věží rozřezali a hvězdy shodili na zem. Na zem se přitom zřítil také jeden z nich a díky tomu byli dopadeni. Tehdy se zde stal další ze zázraků, mladý zloděj ten smrtelný pád přežil.

Dnes probíhají ve Skokách záchranné práce, a tak se snad jednou hvězdy na vrcholky věží zase vrátí a s nimi i nový život do tohoto krásného místa. Do Skoků vede značená stezka, která začíná u kláštera v Teplé a kopíruje staré poutní cesty, kterými do Skoků po staletí mířily zástupy poutníků.

Městská památková zóna Žlutice Památky

Městská památková zóna Žlutice

Žlutice, město bohaté historie a kulturních památek se rozkládá ve svahu nad údolím středního toku říčky Střely. Největšího rozmachu dosáhlo město v období renesance po roce 1515. V této době vzniká ve Žluticích jedno z nejkrásnějších děl iluminátorského umění 16. století, Žlutický kancionál.

Poutní a naučná Skokovská stezka Příroda

Poutní a naučná Skokovská stezka

Z kláštera premonstrátů v Teplé se můžete vydat do Skoků, místa, kde stojí jeden z nejslavnějších mariánských poutních kostelů Navštívení Panny Marie. Po obnovené poutní trase dlouhé 68 kilometrů dojdete do zvláštního místa, kde se čas zastavil.

Poutní místo Skoky u Žlutic – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích Památky

Poutní místo Skoky u Žlutic – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Ve Skocích nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.

Další aktuality

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od listopadu do března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech od 10 do 15 hodin. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
21. listopad 2024 7:58
Památky, Karlovarský kraj

Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

Vysílač na Klínovci v Krušných horách se stal v roce 1968 místem vzdoru a boje za svobodu slova. Po čtyři dny se dařilo jeho osádce vysílat v srpnu '68 necenzurované informace o okupaci Československa. Vysílání bylo ukončeno rozstřílením veškerého vybavení, obsluze se podařilo uprchnout. Díky pohnuté historii o boji za svobodu nyní ikonické stavba Krušných hor bojuje o prestižní titul evropského dědictví EHL – European Heritage Label.
19. listopad 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Ať už letos zimní hory s dětmi teprve plánujete anebo máte už vybráno, seznam tipů portálu Kudy z nudy vám určitě přijde vhod. Prozradíme vám nejenom to, kde si užijete spousty radovánek s prcky i většími dětmi, ale nabídneme i zábavná místa v okolí a letošní novinky na horách.
15. listopad 2024 16:40
Zimní sporty, Karlovarský kraj

Věda a historie není nuda: za historií evropského lázeňství do Císařských lázní v Karlových Varech

Příběh Císařských lázní v Karlových Varech sice začíná na přelomu 19. a 20. století, ale pokračuje i v současnosti. Reprezentativní lázeňská budova láká na zajímavé prohlídky, navíc koncertní sál v budově více než sto let starých lázní se v roce 2024 stal vítězem České ceny za architekturu. Vypravte se s Kudy z nudy do jednoho z ikonických míst v Karlových Varech!
12. listopad 2024 9:26
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 1. listopadu 2024. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, byla by škoda nepodívat se i po okolí.
20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

Výlet do Karlových Varů by nebyl kompletní bez návštěvy sklárny Moser. Cestu za kouzlem křišťálu můžete pojmout jako návštěvu sklářské huti, do prodejní galerie anebo muzea. Během prohlídky muzea poznáte více než 160 let historie sklárny od nejstarší tvorby po současné kolekce i známé majitele luxusních křišťálových děl Moser. Uvidíte i poutavý film přibližující krásu a jedinečnost sklářského řemesla a v případě zájmu budete mít k dispozici audio průvodce, který vám umožní vlastní tempo prohlídky.
19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj