Ve čtvrtek 15. srpna 2024 se na poutním místě ve Skocích bude konat tradiční pouť ke cti Panny Marii Nanebevzaté, největší mariánský svátek liturgického roku ve Skokách. Datum slavnosti letos připadá na čtvrtek a Poutní mše svatá vzhledem k možným pracovním povinnostem příchozích proto začne až v 18:00 hodin. Celebrovat ji bude P. Vladimír Slámečka. Slavnost Nanebevzetí Panny Marie je jeden z nejdůležitějších mariánských svátků. Vyjadřuje, že Marie jako matka Ježíše Krista již dosáhla života „v dokonalé a oslavené tělesnosti“. Toto učení vyznává římskokatolická církev, pravoslavné církve a část církví anglikánské tradice.
Historie tohoto svátku spadá již do 5. století, kdy se začal slavit v Jeruzalémě. V následujícím století svátek začal slavit celý křesťanský Východ a od 7. stol. byl slaven i v Římě. Během pozdějších dob se Nanebevzetí Panny Marie stávalo nejčastějším titulem mariánských kostelů. Dogma o Nanebevzetí Panny Marie vyhlásil v roce 1950 papež Pius XII. Podle něj byla na konci svého pozemského života matka Kristova vzata s duší i tělem do nebeské slávy. Slavnost Nanebevzetí Panny Marie slaví církev právě 15. srpna.
Za zázračným obrazem „Panenky skákavé“ do Skoků
Ve Skokách nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.
Kolem něj stávala obec Skoky, dříve též Mariánské Skoky, německy nazývaná Stock či Maria Stock. Bývalo zde jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "Panenkou Skákavou", Pannou Marií Skokovskou.
Úpadek obce i poutního místa nastal po roce 1945, kdy byly Skoky poprvé vysídleny, protože zdejší obyvatelé byli Němci. Druhé vysídlení přišlo v padesátých letech, protože noví obyvatelé nechtěli podlehnout tlaku komunistické kolektivizace, a tak ti nejodbojnější odešli a jejich majetky převzal stát. A třetí a poslední vysídlení přišlo koncem let šedesátých, když starou a jedinou silnici od Žlutic zaplavila údolní přehrada na Střele a zbyla jen rozblácená polní cesta z druhé strany, z náhorní plošiny od osady Polom.
Zůstal tu stát krásný kostel, bývalý poutní hostinec poblíž, kaplička, hřbitov a terasy ve svahu. Na věžích kostela bývaly hvězdy. V roce 2006 kostel přepadli lupiči měděného plechu, kteří báně věží rozřezali a hvězdy shodili na zem. Na zem se přitom zřítil také jeden z nich a díky tomu byli dopadeni. Tehdy se zde stal další ze zázraků, mladý zloděj ten smrtelný pád přežil.
Dnes probíhají ve Skokách záchranné práce, a tak se snad jednou hvězdy na vrcholky věží zase vrátí a s nimi i nový život do tohoto krásného místa. Do Skoků vede značená stezka, která začíná u kláštera v Teplé a kopíruje staré poutní cesty, kterými do Skoků po staletí mířily zástupy poutníků.