ÚvodAktualityPoznejte betlémy v Jindřichově Hradci: autor Krýzových jesliček inspiroval další tvůrce
Památky

Poznejte betlémy v Jindřichově Hradci: autor Krýzových jesliček inspiroval další tvůrce

  • 15. prosince 2018
K adventnímu výletu do Jindřichova Hradce patří zastávka u Krýzových jesliček v Muzeu Jindřichohradecka. Kromě toho si užijete adventní víkendy na Staré radnici, projdete se vánočně vyzdobeným městem a prohlédnete si betlémy, oceněné v soutěži Nožík Tomáše Krýzy.
Letos si připomínáme dvojité jubileum autora slavných jesliček, vystavených v Muzeu Jindřichohradecka: Tomáš Krýza se v Jindřichově Hradci narodil právě před 180 lety, v prosinci 1838, a před sto lety roku 1918 zemřel. Největší lidový mechanický betlém na světě, zapsaný v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanější expozici muzea – a zvláště teď, v době adventu. Na kouzlu mu nic neubírá ani fakt, že se už druhý rok opravuje.
 

Dětský slib

Zatímco jesličky si v Muzeu Jindřichohradecka můžete prohlížet do nejmenších podrobností a zkoumat jednotlivé scény od narození Ježíše Krista přes výjevy z evangelia až po přehlídku tradičních jihočeských řemesel včetně dolu s horníky, o Tomáši Krýzovi toho víme pramálo. V devíti letech prý pozoroval svého strýce, jak staví jesličky, a prohlásil, že až bude velký, postaví podobné, ale větší a krásnější. Své slovo splnil: na svém díle začal pracovat v osmnácti letech a téměř každý den jesličkám věnoval alespoň chvilku. Není divu, že výsledkem je velkolepý betlém na ploše téměř šedesáti metrů čtverečních. Napočítali byste v něm 1 398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje.
 

Bez plánů a na kliku

Jenže Krýza byl punčochářský mistr a ne technik: nevedl si žádnou dokumentaci a podle restaurátorů využil všechno, co měl po ruce, a to metodou pokusů a omylů. Figurky vyráběl ze směsi mouky, pilin, sádry a klíhu, krajinu ze dřeva a papíru, povrch maloval klihovými barvami. Jesličky vystavoval pro zájemce u sebe doma za neutuchajícího zájmu svých tří dětí a jejich kamarádů. Místní noviny pravidelně informovaly o jeho dalších pokrocích a dokonce se dochovala zpráva, že za prohlídku betléma vybíral vstupné. Podobně jako tvůrce Třebechovického betlému i Tomáš Krýza své dílo poslal do světa: širší veřejnosti se jesličky poprvé představily v roce 1894 na hospodářsko-průmyslové výstavě v Praze.

Po smrti otce převzal štafetu syn, farář Jan Krýza. Jesličky opravoval, doplňoval a hlavně modernizoval: figurky od té doby rozhýbával elektromotor, ovšem složitý systém pásů, řemenů, kol, pružin a drátků zůstal stejný a s menšími úpravami funguje dodnes. Když v roce 1935 Jan Krýza daroval jesličky muzeu, sám je instaloval: práce mu prý trvaly celý rok. Po několika desítkách let se Krýzovy jesličky přestěhovaly do největšího sálu muzea a byly spojeny se Steinocherovými jesličkami; tak je můžete vidět dodnes.
 

Betlemářské Oscary

Letos se po pěti letech opět uskutečnila soutěžní řezbářská výstava O nožík Tomáše Krýzy a Jindřichův Hradec se tak stal dějištěm celosvětového setkání betlemářů. Do soutěže o „betlemářské Oscary“ se přihlásilo šest desítek autorů, výherci obdrželi symbolický zlatý, stříbrný a bronzový nožík mistra Krýzy. Stovku soutěžních prací si můžete v prostorách Muzea Jindřichohradecka v kostele sv. Jana Křtitele a přilehlé křížové chodbě prohlédnout až do 6. ledna 2019. Uvidíte dokonce i modrotiskový betlém (víte, že modrotisk je čerstvě zapsaný na seznamu nemateriálního dědictví UNESCO?), betlémy vyřezávané, pohyblivé i pevné, betlémy moduritové, keramické, z kukuřičného šustí, korálků či paličkované, voskové i látkové, háčkované či mozaikové. Zajímavá je i sbírka jihočeských betlémů, které shromažďuje etnografka muzea Alexandra Zvonařová. Mezi stovkou betlémů objevíte kousky z velmi neobvyklých materiálů, například stylově jihočeský betlém z rybích šupin.
 

Kam se ještě můžete podívat v Jindřichově Hradci?

  • V sobotu a v neděli 15. a 16. prosince máte poslední možnost užít si Adventní víkend na Staré radnici. Výstavní dům zaplňují expozice připravené ve spolupráci s Jindřichohradeckými místními drahami se spoustou vláčků a mašinek, nechybí ani atraktivní kolejiště a část věnovaná pohádkám.
  •  
  • Ohřát se můžete také v Domě gobelínů, který sídlí v bývalém zámeckém pivovaru; otevřeno tu mají celý rok.
Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou nástěnnou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné motivy zdeformovaných lidských těl, mutantů, apokalyptických výjevů, bájných bytostí a zvířat.

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice Památky

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci Kultura

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci

Svět oblíbeného Krtečka a jeho přátel, hravou atmosféru vlaků z úzkorozchodné dráhy nebo tajemství archivu a důležitých listin z dějin města zlaté pětilisté růže. To všechno, a nejen to, naleznete v prostorách výstavního domu Staré radnice na jindřichohradeckém náměstí Míru.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci Kultura

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej Památky

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci Kultura

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Výstavní prostory Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci jsou zřízeny v bývalé Jezuitské koleji, která je sama o sobě významnou kulturní památkou.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Další aktuality

Zámek v Českém Krumlově vystavuje v konírně unikátní historické povozy

Na pátém nádvoří zámeckého areálu v Českém Krumlově si můžete prohlédnout velmi zajímavou expozici knížecí konírny. Uvidíte unikátní a citlivě zrekonstruované postroje i historické dopravní prostředky, které se ve schwarzenberských sbírkách dochovaly.
4. červenec 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 25. až 27. července 2025 již po 26. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
3. červenec 2025 13:30
Kultura, Jihočeský kraj

Do Blatné na zámek za daňky, růžemi i alpakami

Dnešní zámecký areál v Blatné patří nesporně mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Zámek nabízí několik prohlídkových tras a zdejší kavárna výborné zákusky. Víte, že Blatná je městem růží? Slavnost královny květin probíhá každoročně na přelomu června a července, ale výzdoba města zůstává mnohem déle. Ochutnat různé nápoje s růžovým podtextem je ve zdejších kavárnách možné nejen po celé léto. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácně dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se zámek v Blatné řadí ke klenotům mezi hradními komplexy.
2. červenec 2025 6:24
Památky, Jihočeský kraj

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 22. ročníku. Ve dnech 8. – 12. července 2025 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. V repertoáru se potkají interpreti s mezinárodním renomé, vítězové prestižních soutěží a také skladby vytvořené přímo pro festival a samotné město Třeboň. Letošní ročník zároveň zahajuje novou dramaturgickou linii nazvanou Klasická hudba Třeboni, Třeboňská nocturna hudbě.
1. červenec 2025 12:21
Kultura, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
30. červen 2025 18:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 34. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 11. července do 5. srpna 2025 a jeho program je jako vždy velkolepý. Přinese nevšední místa, originální kombinace uměleckých forem, autorů a skladeb a mnohá další nečekaná spojení. Těšit se můžete na světové premiéry, soudobou hudbu i poučnou interpretaci. Představí se renomovaní umělci známí nejen ve světě klasické hudby. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
29. červen 2025 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Ryzí léto: voda, slunce a krásy jižních Čech!

Jižní Čechy jsou region, který je neodmyslitelně spojený s rybníkářstvím. A co Čech, to vodák! Ať už si vyberete raft, kajak či kanoi, sjet v létě jednu z jihočeských řek je zkrátka povinnost. Jihočeská řeky Vltava, Lužnice a Otava jsou lákadlem pro turisty z celé republiky. Přinášíme vám tipy na léto u vody i na vodě, a dokonce i pro rekreační a sportovní rybolov.
29. červen 2025 10:12
Letní sporty, Jihočeský kraj

Znáte Český Krumlov Card? Využijte výhody společné vstupenky do 5 muzeí a galerií

Chcete vidět to nejlepší z Českého Krumlova a zároveň si krásy města užít ve svém tempu? Právě to nabízí Český Krumlov Card. Nemusíte spěchat, abyste stihli všechny expozice v jeden den. Na poznávání historie i současnosti města máte 12 měsíců.
29. červen 2025 7:54
Zážitky, Jihočeský kraj