ÚvodAktualityPoznejte betlémy v Jindřichově Hradci: autor Krýzových jesliček inspiroval další tvůrce
Památky

Poznejte betlémy v Jindřichově Hradci: autor Krýzových jesliček inspiroval další tvůrce

  • 15. prosince 2018
K adventnímu výletu do Jindřichova Hradce patří zastávka u Krýzových jesliček v Muzeu Jindřichohradecka. Kromě toho si užijete adventní víkendy na Staré radnici, projdete se vánočně vyzdobeným městem a prohlédnete si betlémy, oceněné v soutěži Nožík Tomáše Krýzy.
Letos si připomínáme dvojité jubileum autora slavných jesliček, vystavených v Muzeu Jindřichohradecka: Tomáš Krýza se v Jindřichově Hradci narodil právě před 180 lety, v prosinci 1838, a před sto lety roku 1918 zemřel. Největší lidový mechanický betlém na světě, zapsaný v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanější expozici muzea – a zvláště teď, v době adventu. Na kouzlu mu nic neubírá ani fakt, že se už druhý rok opravuje.
 

Dětský slib

Zatímco jesličky si v Muzeu Jindřichohradecka můžete prohlížet do nejmenších podrobností a zkoumat jednotlivé scény od narození Ježíše Krista přes výjevy z evangelia až po přehlídku tradičních jihočeských řemesel včetně dolu s horníky, o Tomáši Krýzovi toho víme pramálo. V devíti letech prý pozoroval svého strýce, jak staví jesličky, a prohlásil, že až bude velký, postaví podobné, ale větší a krásnější. Své slovo splnil: na svém díle začal pracovat v osmnácti letech a téměř každý den jesličkám věnoval alespoň chvilku. Není divu, že výsledkem je velkolepý betlém na ploše téměř šedesáti metrů čtverečních. Napočítali byste v něm 1 398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje.
 

Bez plánů a na kliku

Jenže Krýza byl punčochářský mistr a ne technik: nevedl si žádnou dokumentaci a podle restaurátorů využil všechno, co měl po ruce, a to metodou pokusů a omylů. Figurky vyráběl ze směsi mouky, pilin, sádry a klíhu, krajinu ze dřeva a papíru, povrch maloval klihovými barvami. Jesličky vystavoval pro zájemce u sebe doma za neutuchajícího zájmu svých tří dětí a jejich kamarádů. Místní noviny pravidelně informovaly o jeho dalších pokrocích a dokonce se dochovala zpráva, že za prohlídku betléma vybíral vstupné. Podobně jako tvůrce Třebechovického betlému i Tomáš Krýza své dílo poslal do světa: širší veřejnosti se jesličky poprvé představily v roce 1894 na hospodářsko-průmyslové výstavě v Praze.

Po smrti otce převzal štafetu syn, farář Jan Krýza. Jesličky opravoval, doplňoval a hlavně modernizoval: figurky od té doby rozhýbával elektromotor, ovšem složitý systém pásů, řemenů, kol, pružin a drátků zůstal stejný a s menšími úpravami funguje dodnes. Když v roce 1935 Jan Krýza daroval jesličky muzeu, sám je instaloval: práce mu prý trvaly celý rok. Po několika desítkách let se Krýzovy jesličky přestěhovaly do největšího sálu muzea a byly spojeny se Steinocherovými jesličkami; tak je můžete vidět dodnes.
 

Betlemářské Oscary

Letos se po pěti letech opět uskutečnila soutěžní řezbářská výstava O nožík Tomáše Krýzy a Jindřichův Hradec se tak stal dějištěm celosvětového setkání betlemářů. Do soutěže o „betlemářské Oscary“ se přihlásilo šest desítek autorů, výherci obdrželi symbolický zlatý, stříbrný a bronzový nožík mistra Krýzy. Stovku soutěžních prací si můžete v prostorách Muzea Jindřichohradecka v kostele sv. Jana Křtitele a přilehlé křížové chodbě prohlédnout až do 6. ledna 2019. Uvidíte dokonce i modrotiskový betlém (víte, že modrotisk je čerstvě zapsaný na seznamu nemateriálního dědictví UNESCO?), betlémy vyřezávané, pohyblivé i pevné, betlémy moduritové, keramické, z kukuřičného šustí, korálků či paličkované, voskové i látkové, háčkované či mozaikové. Zajímavá je i sbírka jihočeských betlémů, které shromažďuje etnografka muzea Alexandra Zvonařová. Mezi stovkou betlémů objevíte kousky z velmi neobvyklých materiálů, například stylově jihočeský betlém z rybích šupin.
 

Kam se ještě můžete podívat v Jindřichově Hradci?

  • V sobotu a v neděli 15. a 16. prosince máte poslední možnost užít si Adventní víkend na Staré radnici. Výstavní dům zaplňují expozice připravené ve spolupráci s Jindřichohradeckými místními drahami se spoustou vláčků a mašinek, nechybí ani atraktivní kolejiště a část věnovaná pohádkám.
  •  
  • Ohřát se můžete také v Domě gobelínů, který sídlí v bývalém zámeckém pivovaru; otevřeno tu mají celý rok.
Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou nástěnnou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné motivy zdeformovaných lidských těl, mutantů, apokalyptických výjevů, bájných bytostí a zvířat.

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice Památky

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci Kultura

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci

Svět oblíbeného Krtečka a jeho přátel, hravou atmosféru vlaků z úzkorozchodné dráhy nebo tajemství archivu a důležitých listin z dějin města zlaté pětilisté růže. To všechno, a nejen to, naleznete v prostorách výstavního domu Staré radnice na jindřichohradeckém náměstí Míru.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci Kultura

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej Památky

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci Kultura

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Výstavní prostory Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci jsou zřízeny v bývalé Jezuitské koleji, která je sama o sobě významnou kulturní památkou.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 23. listopadu 2024 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 23:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci mnoha vzorků vín z Itálie, Španělska, Rakouska, Německa a samozřejmě i z Moravy.
19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty

Kdysi z velké části zakázaný a téměř neprodyšně uzavřený pravý břeh lipenského jezera nedaleko hranice s Rakouskem dnes odkrývá návštěvníkům svou unikátní přírodu a historické skvosty v celé kráse. Kouzlo této oblasti s řadou obnovených či stále ještě obnovovaných kulturních památek ocení hosté napříč generacemi, a co je podstatné: celoročně.
16. listopad 2024 15:00
Příroda, Jihočeský kraj

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Táborská zoo vítá nové vzácné přírůstky – lva bílého a mývala severního

Místo svatého Martina na bílém koni mají v Zoo Tábor bílého lva. Tito vzácní savci se v přírodě vyskytují jen v počtu přes deset jedinců. Na začátku listopadu táborská zoo přivítala lva Gandalfa. Dorazil s samicí Aishou, jejíž zbarvení je standardní. Zoo pro ně postavila nový výběh. Dvojice více času tráví v teple v ubikaci, přesto je možné je zahlédnout i venku. Zoo Tábor je otevřena v listopadu každý víkend od 9 do 16 hodin.
15. listopad 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v pondělí 18. listopadu 2024 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2025. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Obyvatelé i návštěvníci krajského města si znovu užijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin. Loni malebné adventní městečko inspirované jihočeskou architekturou ocenil britský deník The Times, který Českobudějovický advent zařadil mezi deset nejkrásnějších adventních trhů v Evropě.
14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Husa upečená dozlatova podávaná se zelím a knedlíky, ale také další tradiční speciality, jako je například kaldoun, to jsou neodmyslitelné komponenty svatomartinských hodů. Období od 6. do 17. listopadu 2024 nebude pro jihočeské husy úplně veselý, ale koho naopak rozveselí, jsou všichni milovníci dobrého jídla. Tradiční Svatomartinské husí menu naplánovala řada restaurací na Českobudějovicku v jižních Čechách. Restauratéři zvou na husí pokrmy po celý týden. Svou návštěvu si předem zarezervujte, volné kapacity jsou často během týdne, ale také v neděli.
4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Na hradě v Nových Hradech bude probíhat v sobotu 26. října 2024 již tradiční podzimní hradní slavnost. Můžete se těšit na hrané příběhy, Svatohubertskou mši, ukázky praktické lovecké hudby, vábení zvěře, sokolníky, loveckou kynologii, prohlídky hradu a mnoho dalšího.V pondělí 28. října bude na Nových Hradech také otevřeno! A na prohlídku můžete zavítat až do neděle 3. listopadu 2024.
26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

V Hluboké nad Vltavou se během svátečního víkendu 26. až 28. října 2024 bude konat řada velmi zajímavých akcí spojených s rybářským řemeslem. Areál loveckého zámku Ohrada vás v sobotu 26. října pozve na tradiční Rybářský den a v pondělí 28. října se bude na hrázi nedalekého Munického rybníka konat slavností program k letošnímu výlovu. Rybáře při práci zde zastihnete po celou domu rybářských prací na rybníce, tedy od 27. do 29. října, program je však připraven pouze na sváteční den 28. října 2024.
25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj