ÚvodAktualityPoznejte naše zubry: výlety Českem k největším přežvýkavcům Evropy
Příroda

Poznejte naše zubry: výlety Českem k největším přežvýkavcům Evropy

Zubr evropský je největší volně žijící přežvýkavec v Evropě, kterého lidé v 18. století téměř vyhubili a ve 20. století opět vyšlechtili z jedinců žijících v zajetí. U nás se zubři vyskytují pouze na několika málo místech a pocházejí většinou z chovů na východě Polska. Největším evropským sudokopytníkům se u nás ale daří, aktuálně jich v Česku žije přes 150. Kam se za nimi vydat vám poradí Kudy z nudy.
zubrZubr je největším evropským kopytníkem dorůstá délky 2,5 – 3,5 m, výšky v kohoutku i přes 1,5 m a hmotnost do 800–1000 kg. Na našem území byli divocí zubři vyhubeni už asi ve 14. století. Dříve byli poměrně hojně rozšířeni, o čemž svědčí celá řada místopisných názvů (např. Zubří nebo Zubrnice) a zubří hlava je také ve znaku města Přerova. I když relativně dlouho přežívali ve východním Prusku a v rumunské Transylvánii, nakonec bohužel vyhynuli. Od začátku 19. století se volně žijící zubři prokazatelně vyskytovali pouze v Bělověžském pralese na území dnešního Polska a Běloruska, a na Kavkaze. Pro chov a navrácení zubrů byla počátkem 20. století použita zvířata žijící v oborách a v zoologických zahradách v počtu 54 kusů. V roce 1932 vznikl první registr chovných zvířat, který se později změnil v plemennou knihu, kterou dnes vedou odborníci v polské Bělověži. V roce 1953 žilo na světě jen 184 zubrů, dnes bychom jich v Evropě napočítali přes 9 100 (z toho tři čtvrtiny ve volné přírodě).

zubrNejvíce již žije v Polsku a Bělorusku (50 % z celkového počtu), a i právě z Polska pocházejí i naši zubři, kteří se u nás dobře zabydleli a již mají řadu potomků. Česko se sice nemůže, co se počtu zubrů týče, s Polskem srovnávat, přesto se řadí na špičku v chovu těchto velkých kopytníků ve srovnání s ostatními zeměmi. Nejvíce reintrodukovaných zubrů žije (mimo Polska a Běloruska) v Rusku (400), Litvě (230), Bulharsku (150), Česku (150), Rumunsku (100) a Španělsku (100).
 

Kam za zubry na výlet

Zubři ukazatelNejznámější českou lokalitou je velká obora zubrů v Travinách u Benátek nad Jizerou. Ti zde byli roku 2016 vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou. Stádo zubrů sem bylo přivezeno ze tří polských rezervací Pszczyna, Niepołomice a Kiermusy. V roce 2018 se tam narodila první zubří dvojčata v historii České republiky.K pastvině se stádem zubrů mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou vedou od parkoviště u motokrosové trati na benáteckém předměstí Kbel nové ukazatele s portrétem zubra, který vždy doplňuje směrová šipka.

zubrBývalé vojenské cvičiště v Rokycanech je evropsky významnou lokalitou, kde žijí vzácní živočichové a rostou chráněné rostliny. Vzácné území pomáhají udržovat od podzimu 2019 exmoorští divocí koně a od ledna 2020 zubři. Jedná se o stádo šeti koní a tří zubrů. Speciální péči zvířata nevyžadují. Nesmí se vůbec dokrmovat, člověk jim zajistí pouze dostatek vody a minerálů. Výběh pro zvířata je rozdělen na dvě části, mezi kterými vznikla lávka, jenž slouží jako vyhlídkové molo.

Zubry chová mnoho zoologických zahrad u nás. Programu zpětného návratu zubra evropského do české přírody je jedním z klíčových programů zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat.

zubrVelkou tradici v chovu zubrů má Zoo Praha. Zde se zubři chovají od roku 1932 a od té doby přišlo na svět přes 90 mláďat. Mláďata z Prahy dostávají jména začínající písmeny „Pr“. Do světa tedy odešly zubříci Próza, Pravda, Prérie, Promyka, Pristína, Priscilla či Praha. V roce 2017 zde byla pokřtěna samička Prťka, která roku 2019 odjela do nového domova v ázerbájdžánském Národním parku Shahdag a stejný osud potkal roku 2022 samici Prixi. Ve volné přírodě tam vzniká nový reintrodukční areál s cílem vrátit zubry na Kavkaz. Mláďata z Prahy již dříve obohatily chovy v polském Bieszczadském národním parku. Dále pak zubry chová Zoopark Chomutov, Zoo Olomouc a Zoo Plzeň.


Jaký je rozdíl mezi zubrem a bizonem?

bisonTaké vám není jasné v čem se liší zubr od bizona? Není to nic složitého. Každý si jistě vybaví, že bizon obývá americké pláně. Žije tedy v USA a v Evropě se nevyskytuje. Jedná se o největšího suchozemského savce, samci váží v rozmezí 900 – 1 500 kg a samice přibližně polovinu váhy samců. Tělo bizona je pokryto hnědou srstí, která je v přední části (na hlavě, krku a předních končetinách) dlouhá a tmavá. V porovnání se zubrem je širší a celkové mohutnější, ale má kratší rohy a ocas. Bizoni američtí žijí ve velmi početných stádech, čítajících až několik tisíc jedinců. Stáda jsou obvykle tvořena samicemi s telaty.

ZubřiZubr je lehčí než bizon, ale dosahuje vyšší výšky v kohoutku. Samci váží v rozmezí 800–1000 kg, samice jsou přibližně o polovinu menší. V porovnání s bizonem americkým má kratší srst na hlavě, krku a hrudních končetinách, ale jeho ocas a rohy jsou naopak delší. Jeho přirozeným domovem jsou listnaté a smíšené lesy mírného pásu. Jsou velmi společenští, žijí v rodinných stádech, sestávajících z dospělé samice a jejích mláďat.

Zubr a bizon patří do rodu Bison. Jedná se o poslední dva zástupce tohoto rodu, kteří obývají naši planetu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech Příroda

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech

Na jižním okraji Rokycan v místech bývalého vojenského cvičiště vznikla obora s divokými koňmi a zubry, kteří pomáhají navrátit zdejší krajinu opět do rovnováhy. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR Příroda

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích Příroda

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček Příroda

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo Olomouc chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Safari expres v Podkrušnohorském zooparku Chomutov Příroda

Safari expres v Podkrušnohorském zooparku Chomutov

Velkým lákadlem v Podkrušnohorském zooparku Chomutov je safari, které si lze prohlédnout z terénní soupravy Safari expres.

Zoo Tábor Zážitky

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Zoo Plzeň – docela jiný svět Příroda

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček Příroda

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit tři z pěti plánovaných areálů – Safari Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika s expozicí vlků.

Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku Příroda

Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku

Druhá největší obora v Česku vznikla na území bývalého vojenského prostoru Ralsko v roce 2000 a byla pojmenována podle zaniklé obce Židlov, kde se později nacházela tanková střelnice. V oboře žije početné stádo zubra evropského, jelena evropského a stádo muflonů.

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou Příroda

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Rezervace kopytníků u Lipna Příroda

Rezervace kopytníků u Lipna

Nedaleko Lipna je pastevní rezervace velkých kopytníků, která vznikla na jaře 2023. Nachází se na místě bývalého golfového hřiště vyrostla lokalita pro zubry a divoké koně.

Další aktuality

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 6. července 2025 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (6. 7.) ale i v srpnu (3. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
2. červenec 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Červenec ve znamení putování: Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily

Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily. Otevře ji Spolek Svatá Ludmila, který podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července 2025 čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.
2. červenec 2025 9:00
Kultura, Středočeský kraj

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Za romantikou staré Anglie se vypravte na výlet na zámek Žleby

Na východě středních Čech nedaleko Čáslavi na vyvýšeném návrší z jedné strany obtékaném říčkou Doubravkou stojí novogotický zámek Žleby s mnoha věžičkami, pod kterým se rozkládá romantický park. V romantických interiérech se mísí původní historické památky s dobovými novotvary dovezenými odjinud. Kožené tapety, sbírky vitrají, mnohé obložení stěn, vybavení a instalace respektující dobové dokumenty, uchovaly do dnešní doby zámek jako jakousi "užitou sbírku starožitností" s jedinečnou atmosférou.
29. červen 2025 7:41
Zážitky, Středočeský kraj