Sklářství na Vysočině má dlouhou tradici sahající do 16. století, kdy se na Žďársku usadili první skláři. V 18. století začal velký rozvoj s příchodem rodin Eisnerů a Gattermayerů z Rakouska a Pošumaví.
Anton Müller byl sklář, který si vydobyl světovou slávu výrobou českého křišťálu v Blažejově na Vysočině.
Velká část hutí, které patřily známým sklářským rodinám, připadla po druhé světové válce státu, ale některé z nich pokračují ve výrobě dodnes.
Muzeum milovského skla je možné navštívit v zrekonstruovaném starém skelmistrovském domě v Křižánkách.
Ve sklárně Lukáš Verner se vyrábí ručně tvarované hutnické sklo, jako jsou vázy, svícny, těžítka, mísy, talíře, květiny, ovoce, zvířata, broušené sklo a lampy.
Sklárna Caesar Crystal Bohemiae se specializuje na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručně broušeného 24% olovnatého křišťálu.
V zámku Světlá nad Sázavou mohou návštěvníci objevit prohlídkové okruhy, expozice a mají možnost zajistit si krásné a důstojné prostředí pro svatbu nebo ubytování v zámeckých apartmánech.
Ve sklářském skanzenu Huť Jakub v Tasicích mohou návštěvníci obdivovat nejstarší dochovaný sklářský objekt ve střední Evropě a seznámit se s historií sklářství, které bylo popularizováno televizním seriálem 'Synové a dcery Jakuba skláře'.
Turistická hra Vysočinou za skleněnkou vede děti a jejich rodiny po sklářských místech na Vysočině, přičemž nabízí zážitky i nové poznatky o sklářském řemesle.
Sklárna Františka Nováka se věnuje výrobě uměleckého skla s replikami historického skla z období 2. až 18. století, a své výrobky dodává jak zákazníkům v České republice, tak v zahraničí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.