ÚvodAktualityVýlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické
Památky

Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

  • 19. září 2019
Před několika lety v Kralicích nad Oslavou oslavili významné výročí Bible kralické a od té doby pravidelně v září pořádají Den tiskařů. Ten letošní, v pořadí již sedmý, připomene v sobotu 21. září nejenom slavnou bibli, ale i další jubilea, například padesát let od slavnostního otevření kralického Památníku.
Čím je právě Bible kralická výjimečná? Šlo o první český překlad bible z hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny, tedy původních biblických jazyků. Kromě vysoké typografické úrovně se kniha vyznačuje i skvělou češtinou; díky tomu přispěla k uchování a rozvíjení našeho jazyka zejména v dobách protireformace a exilu. A pak je tu i její rozsah: iniciátor překladu, biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav, společně s dalšími filology a teology používal pro lepší srozumitelnost textu rozsáhlé komentáře, poznámky a vsuvky s odkazy na podobná biblická místa a možnosti jiných překladů. Dílo pod jejich pečlivýma rukama nakonec vyrostlo do takového objemu, že první vydání Kralické bible vyšlo rovnou v šesti svazcích; proto se mu také říká šestidílka. Přijeďte se s ní seznámit do Památníku v Kralicích!
 

Den tiskařů v Kralicích

V sobotu 21. září budou Kralice nad Oslavou slavit v rámci Dne tiskařů hned několik výročí: 440 let od vydání prvního dílu Bible kralické, 110 let od položení základního kamene Pomníku Bibli kralické a jejím tiskařům, 50 let slavnostního otevření Památníku i 200 let od vzniku místní první školní budovy. Těšit se můžete na komentované prohlídky Památníku Bible kralické, postaveného podle projektu architekta Bohuslava Fuchse, prohlídky středověké tvrze (kde v letech 1578–1620 tajná bratrská tiskárna sídlila) i kostela sv. Martina. Pro fandy ručních prací jsou v areálu tvrze připraveny řemeslné dílny zaměřené především na knihtisk a další řemesla, program doplňují přednášky a výstavy obrazů, dobových fotografií a hasičské techniky. Chybět nebude ani hudba: o to se postarají dětské soubory i kapela Listověj. Tématem jejich písní je mystická Vysočina a doba, kdy tu působili Jakub Deml, Otokar Březina, Bohuslav Reynek a další. A nezapomnělo se ani na děti: pro ně je připravená hra, spojená s plněním jednoduchých úkolů a s drobnými odměnami.
 

Výlety do Náměště nad Oslavou

Autem dojedete z Kralic nad Oslavou do Náměště nad Oslavou za pár minut, ale úplně minete krásné údolí řeky Oslavy. Kdybyste vyrazili z Kralic pěšky po modré značce údolím Chvojnice a pak po červené proti proudu Oslavy přes zříceniny hradů Kraví hora a Lamberk až do Náměště, čekala by vás cesta téměř 30 kilometrů dlouhá. Ve všedních dnech si můžete cestu zkrátit autobusem, ze zastávky Kuroslepy, u mlýna je to do Náměště jen 12 kilometrů.

V Náměšti můžete navštívit renesanční zámek, který v září bývá otevřený denně mimo pondělí, a předem si domluvit prohlídku Muzea řeznictví.
 

Víte, že…?

  • Díky šesti dílům prvního vydání budou mít Kralice nad Oslavou spousty dalších výročí, která mohou oslavovat: vycházely totiž postupně od roku 1579 až do roku 1593.
  • Bibli kralické bychom dnes mohli říkat také Bible ivančická: její vydání tiskárna připravovala už v sedmdesátých letech 16. století, kdy sídlila v Ivančicích. Už předtím se ale stěhovala, a to z Litomyšle do Mladé Boleslavi. V Ivančicích působila od roku 1562, v roce 1578 se přemístila do renesanční tvrze v Kralicích pod patronát Jana staršího ze Žerotína, který sídlil v blízké Náměšti nad Oslavou. Tady pracovala až do třicetileté války, během ní se pak přestěhovala do polského Lešna a tam pod správou Jana Amose Komenského působila až do roku 1656. Velikána české historie připomíná v Památníku stálá expozice Labyrint života J. A. Komenského.
  • Ve stínu své šestidílné předchůdkyně stojí Kralická bible „jednodílka“. Protože pro běžné čtenáře byla šestidílka drahá a nepraktická, v roce 1596 vyšlo nové, jednosvazkové vydání. Sice v něm chyběly poznámky a komentáře, ale zato bylo doplněno rejstříky, které usnadňovaly orientaci v textu.
  • Třetího vydání se Bible kralická dočkala ještě roku 1613, a to opět v jediném svazku a bez poznámkového aparátu, ovšem tentokrát ve větším, lépe čitelném formátu. Podle této třetí edice se pak řídila všechna pozdější vydání Bible kralické, která často najdete i ve svých knihovnách.
Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou Památky

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické má ve svých sbírkách významný soubor starých tisků a dalších knižních památek z 15. – 19. století. Jeho součástí jsou také archeologické nálezy z bývalé tvrze, v níž sídlilo mezi lety 1578–1621 významné ediční centrum českých bratří.

Husova kaple Bernartice Kultura

Husova kaple Bernartice

Většina místních jmen s koncovkou -ice je odvozena z osobních jmen. Bernartice byly jistě původně vsí lidí Bernartových. Dodnes však není jisté, který Bernart byl ten pravý. První historická zmínka o obci pochází z roku 1251, přičemž osada tu s velkou pravděpodobností stála už mnohem dříve.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například výletní lodí Horácko po Dalešické přehradě, do Muzea autíček na zámek Příseka, do Domu přírody Žďárských vrchů v obci Krátká nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
18. květen 2025 8:24
Památky, Kraj Vysočina

Gastroprůvodce Koruny Vysočiny: potěšte své smysly dobrým jídlem a pitím

Vydejte se s Gastroprůvodcem Koruny Vysočiny na cestu, kde každý milovník dobrého jídla a pití najde to pravé potěšení pro své smysly. Ponořte se do světa chutí a vůní, které vás provedou těmi nejlepšími místy tohoto regionu. Od Žďárských vrchů až po hrad Pernštejn na vás čekají vyhlášené restaurace, útulné kavárny a cukrárny s jedinečnou atmosférou, regionální pivovary s řemeslnými pivy a místní potraviny, které jsou skutečným pokladem Vysočiny. Připravte se na nezapomenutelnou gastronomickou cestu, která vás okouzlí a inspiruje.
8. květen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Útěk z města: do Koruny Vysočiny za přírodou a Santinim

Koruna Vysočiny není místo, které stačí projet autem a odškrtnout si je z mapy. Je to kraj, který vás pohltí svou tichou krásou, harmonickou krajinou a příběhy, které sahají hluboko do minulosti. Ať už vyrážíte s dětmi, na kole, pěšky nebo jen hledáte klid a odpočinek, tady si přijdete na své. Nechte se vést s Kudy z nudy do srdce Vysočiny!
6. květen 2025 8:01
Letní sporty, Kraj Vysočina

Vysočina Aréna opět zažije Světový pohár horských kol

Od roku 2011 se v Novém Městě na Moravě každoročně jezdí Světový pohár horských kol. Soutěž nejprestižnějšího seriálu závodů horských kol UCI Mountain Bike World Series, která je u diváků ve velké oblibě, se jede tento rok od 23. do 25. května 2025. Do programu, letos hlavně v sobotu a neděli, je vloženo celkem dvanáct samostatných závodů v pěti kategoriích, od juniorských přes „třiadvacítkové“ až po elitní bikerské kategorie. Závody bude živě přenášet také sportovní kanál ČT Sport.
5. květen 2025 12:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem

Technické muzeum v Brně připravilo další akc jejímž cílem je poznávání mimobrněnských památek muzea hravou a názornou formou. Akce Za kováři na Šlakhamr proběhne na této technické památce na Vysočině v sobotu 3. května 2025 od 10 do 17 hodin. Jako vždy se zde můžete těšit na oblíbené ukázky kování na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.
3. květen 2025 7:33
Kultura, Kraj Vysočina

Cykloturistika na Vysočině: na kole kolem Sázavy, trasy EuroVelo i nečekaný městský detox v Telči

V Česku je na výběr spousta cyklostezek a cyklotrasy, ale ty v Kraji Vysočiny patří k těm nejzajímavějším. Nabízejí jezdcům různé obtížnosti, takže si vyberou jak náruživí sportovci, tak i méně trénovaní jedinci a rodiny s malými dětmi. Trasy vás zavedou na polní a lesní stezky, ale i na trasy s asfaltovým povrchem. Vyberte si tu nejlepší trasu a hurá do sedla! Zkuste se projet okolo Sázavy, vyzkoušejte traily v Cykloaréně Vysočina nebo si naplánujte putování po dálkových trasách sítě EuroVelo. Na Vysočině se nachází i množství památek UNESCO, které jsou cyklistům snadno dostupné. V historické Telči s úchvatnou atmosférou zažijete nečekaný městský detox.
27. duben 2025 7:01
Letní sporty, Kraj Vysočina

Znáte Společnou vstupenku do muzeí a galerií na Vysočině? Kulturní zážitky zůstávají i letos výhodnější!

Kraj Vysočina i letos nabízí možnost kulturního vyžití za zvýhodněnou cenu díky Společné vstupence do krajských muzeí a galerií. Tento projekt, který funguje již od roku 2008, umožňuje návštěvníkům navštívit 12 expozic v 6 sbírkotvorných organizacích a jejich 4 pobočkách za velmi výhodných podmínek. Navíc je přenosná, platná 24 měsíců a ideální pro jednotlivce, rodiny i školní třídy. Zakoupíte ji přímo v zapojených muzeích a galeriích.
25. duben 2025 12:00
Kultura, Kraj Vysočina

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 80 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
24. duben 2025 8:02
Letní sporty, Kraj Vysočina