ÚvodAktualityVýlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické
Památky

Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

  • 19. září 2019
Před několika lety v Kralicích nad Oslavou oslavili významné výročí Bible kralické a od té doby pravidelně v září pořádají Den tiskařů. Ten letošní, v pořadí již sedmý, připomene v sobotu 21. září nejenom slavnou bibli, ale i další jubilea, například padesát let od slavnostního otevření kralického Památníku.
Čím je právě Bible kralická výjimečná? Šlo o první český překlad bible z hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny, tedy původních biblických jazyků. Kromě vysoké typografické úrovně se kniha vyznačuje i skvělou češtinou; díky tomu přispěla k uchování a rozvíjení našeho jazyka zejména v dobách protireformace a exilu. A pak je tu i její rozsah: iniciátor překladu, biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav, společně s dalšími filology a teology používal pro lepší srozumitelnost textu rozsáhlé komentáře, poznámky a vsuvky s odkazy na podobná biblická místa a možnosti jiných překladů. Dílo pod jejich pečlivýma rukama nakonec vyrostlo do takového objemu, že první vydání Kralické bible vyšlo rovnou v šesti svazcích; proto se mu také říká šestidílka. Přijeďte se s ní seznámit do Památníku v Kralicích!
 

Den tiskařů v Kralicích

V sobotu 21. září budou Kralice nad Oslavou slavit v rámci Dne tiskařů hned několik výročí: 440 let od vydání prvního dílu Bible kralické, 110 let od položení základního kamene Pomníku Bibli kralické a jejím tiskařům, 50 let slavnostního otevření Památníku i 200 let od vzniku místní první školní budovy. Těšit se můžete na komentované prohlídky Památníku Bible kralické, postaveného podle projektu architekta Bohuslava Fuchse, prohlídky středověké tvrze (kde v letech 1578–1620 tajná bratrská tiskárna sídlila) i kostela sv. Martina. Pro fandy ručních prací jsou v areálu tvrze připraveny řemeslné dílny zaměřené především na knihtisk a další řemesla, program doplňují přednášky a výstavy obrazů, dobových fotografií a hasičské techniky. Chybět nebude ani hudba: o to se postarají dětské soubory i kapela Listověj. Tématem jejich písní je mystická Vysočina a doba, kdy tu působili Jakub Deml, Otokar Březina, Bohuslav Reynek a další. A nezapomnělo se ani na děti: pro ně je připravená hra, spojená s plněním jednoduchých úkolů a s drobnými odměnami.
 

Výlety do Náměště nad Oslavou

Autem dojedete z Kralic nad Oslavou do Náměště nad Oslavou za pár minut, ale úplně minete krásné údolí řeky Oslavy. Kdybyste vyrazili z Kralic pěšky po modré značce údolím Chvojnice a pak po červené proti proudu Oslavy přes zříceniny hradů Kraví hora a Lamberk až do Náměště, čekala by vás cesta téměř 30 kilometrů dlouhá. Ve všedních dnech si můžete cestu zkrátit autobusem, ze zastávky Kuroslepy, u mlýna je to do Náměště jen 12 kilometrů.

V Náměšti můžete navštívit renesanční zámek, který v září bývá otevřený denně mimo pondělí, a předem si domluvit prohlídku Muzea řeznictví.
 

Víte, že…?

  • Díky šesti dílům prvního vydání budou mít Kralice nad Oslavou spousty dalších výročí, která mohou oslavovat: vycházely totiž postupně od roku 1579 až do roku 1593.
  • Bibli kralické bychom dnes mohli říkat také Bible ivančická: její vydání tiskárna připravovala už v sedmdesátých letech 16. století, kdy sídlila v Ivančicích. Už předtím se ale stěhovala, a to z Litomyšle do Mladé Boleslavi. V Ivančicích působila od roku 1562, v roce 1578 se přemístila do renesanční tvrze v Kralicích pod patronát Jana staršího ze Žerotína, který sídlil v blízké Náměšti nad Oslavou. Tady pracovala až do třicetileté války, během ní se pak přestěhovala do polského Lešna a tam pod správou Jana Amose Komenského působila až do roku 1656. Velikána české historie připomíná v Památníku stálá expozice Labyrint života J. A. Komenského.
  • Ve stínu své šestidílné předchůdkyně stojí Kralická bible „jednodílka“. Protože pro běžné čtenáře byla šestidílka drahá a nepraktická, v roce 1596 vyšlo nové, jednosvazkové vydání. Sice v něm chyběly poznámky a komentáře, ale zato bylo doplněno rejstříky, které usnadňovaly orientaci v textu.
  • Třetího vydání se Bible kralická dočkala ještě roku 1613, a to opět v jediném svazku a bez poznámkového aparátu, ovšem tentokrát ve větším, lépe čitelném formátu. Podle této třetí edice se pak řídila všechna pozdější vydání Bible kralické, která často najdete i ve svých knihovnách.
Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou Památky

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické má ve svých sbírkách významný soubor starých tisků a dalších knižních památek z 15. – 19. století. Jeho součástí jsou také archeologické nálezy z bývalé tvrze, v níž sídlilo mezi lety 1578–1621 významné ediční centrum českých bratří.

Za památkami Třebíčska Památky

Za památkami Třebíčska

Nejen město Třebíč s židovskou čtvrtí láká turisty k návštěvě. V okolí města najdeme řadu významných památek, které by neměly zůstat opomenuté. Proč si neudělat výlet po některých z nich? Autem nebo i na kole... První zastávkou může být třeba zámek Náměšť nad Oslavou...

Husova kaple Bernartice Kultura

Husova kaple Bernartice

Většina místních jmen s koncovkou -ice je odvozena z osobních jmen. Bernartice byly jistě původně vsí lidí Bernartových. Dodnes však není jisté, který Bernart byl ten pravý. První historická zmínka o obci pochází z roku 1251, přičemž osada tu s velkou pravděpodobností stála už mnohem dříve.

Další aktuality

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin ale mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna. Portál Kudy z nudy však přináší i tipy, co dělat, když počasí nebude přát, či když budete chtít relaxovat.
10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 25. října až 3. listopadu 2024 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Osmadvacátý ročník festivalu Ji.hlava má připraveno více než 300 filmů. Mimo jiné objevnou retrospektivu švýcarské filmařky Anne­Marie Miéville a přehlídku oceňovaného tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga. Chybět nebude nový film Filipa Remundy o nacionalistovi ze Sibiře anebo portrét fotografky Marie Tomanové. Festivalu se zúčastní režisérka Kirsten Johnson, která pro Ji.hlavu natočila letošní festivalovou znělku, a dále režiséři Roberto Minervini, Albert Serra a Andrei Ujică. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématům lesa, války, imunity, technologií a volného času.
24. říjen 2024 10:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Broučci Jana Karafiáta, pohádkový příběh o rodině svatojánských broučků, patří do zlatého fondu české dětské literatury. A nezůstalo jen u literárního zpracování: řada čtenářů zná kromě knihy také dvanáctidílný animovaný loutkový seriál, který Česká televize vysílá jako Večerníček. Na Kudy z nudy vám ukážeme další místa, kde se s Broučky setkáte, třeba Jimramov na Vysočině nebo Velkou Lhotu na Valašsku.
8. říjen 2024 15:35
Zážitky, Kraj Vysočina

Jak poznat Jihlavu za jeden den

Rozsáhlé podzemí se záhadnou světélkující chodbou, zoologická zahrada, historické centrum, měšťanské domy, atrakce pro děti a přívětivé okolí: to je Jihlava, krajské město kraje Vysočina. Stačí se jednoduše zastavit po cestě, sjet z dálnice D1 a společně s Kudy z nudy si vybrat dle svého gusta zajímavá místa, která se dají poznat za jediný den.
29. září 2024 13:42
Památky, Kraj Vysočina

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 21. a 22. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
18. září 2024 10:00
Životní styl, Kraj Vysočina

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou kulturní život s blížícím se podzimem ještě zdaleka nekončí. Na měsíc září je připraveno několik kulturních akcí i speciálních prohlídek, z nichž si jistě vyberete.
11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina