ÚvodCo chcete dělat?KulturaHorácké muzeum v Novém Městě na Moravě
Kultura

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě sídlící v budově staré renesanční radnice ze 16. století bylo založeno roku 1892 jako druhé nejstarší muzeum na západní Moravě. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu v severní části moravského Horácka.
V celém přízemí muzea se rozkládá expozice lidové kultury nazvaná Čas generací, která představuje nejtypičtější projevy lidové kultury v severní části moravského Horácka. Velký důraz je zde kladen na lidovou výrobu, především na zpracování dřeva a textilní produkci. K nejzajímavějším exponátům náleží výrobky horáckých tkalců, současná tvorba řezbářů a lidové hračky, jejichž zvětšené kopie jsou nainstalované k volnému použití pro návštěvníky.
 

Historie lyžování a originál Zlaté lyže

Novoměstský region se pyšní prvenstvím v dějinách lyžování na Moravě. Lyže se zde začaly používat již na počátku 90. let 19. století. Město mimo jiné proslavil i závod Zlatá lyže Českomoravské vysočiny, jehož první ročník se uskutečnil právě zde v roce 1934. A právě z tohoto důvodu je další část expozice věnována výrobě lyží a dějinám lyžování. K prohlédnutí jsou nejen lyže seřazené do nejstarších po moderní produkci, ale i diplomy a ceny úspěšných novoměstských závodníků.

Roku 2021 daroval muzeu syn prvního držitele Zlaté lyže Bohumila Kosoura tuto prestižní trofej. Lyžička z drahého kovu měří devatenáct centimetrů a byla původně putovní. Zlatá lyže Českomoravské vysočiny vznikla jako závod sdružený neboli severská kombinace, zakladatelé se inspirovali o deset let starším závodem Parsenn derby o zlatou lyži v Davosu. Podle tehdejších stanov novoměstského sportovního klubu měl putovní lyžičku navěky získat ten závodník, který vyhraje závod třikrát po sobě, nebo pětkrát s přestávkami. Jako prvnímu se to podařilo domácímu závodníkovi Bohumilu Kosourovi z Radňovic, vítězi z let 1939 až 1942 a pak ještě z roku 1949.
 

Historie sklářeského a železářského řemesla

Dostatek dřeva, zdroje surovin a zároveň i vodní energie vytvořily podmínky pro existenci sklářské a železářské výroby v regionu. Součástí expozice je i rozsáhlá kolekce skla ze známých skláren na Vysočině (Milovy, Křižánky, Fryšava, Herálec), které byly zakládány v 16. a 17. století. Svého vrcholu dosáhl místní sklářský průmysl v 18. století. Ačkoli v průběhu 19. století se objevovaly pokusy o obnovu tohoto řemesla, poslední sklářská huť byla definitivně zavřena před 1. světovou válkou.

První hamry, tedy železářské podniky, jsou doložené na novoměstském panství již v 15. století. Nejvýznamnější huť v regionu pracovala na Kadově. Její objem produkce zaujímal ke konci 18. století druhé místo na Moravě. V roce 1874 zanikla jako poslední železářský podnik v tomto regionu. Dodnes ji však připomínají litinové kříže na hřbitovech i v krajině.
 

Mlejnek z Víru

Součást areálu Horáckého muzea tvoří i dvorek, na kterém je v období hlavní sezóny v provozu asi nejzajímavější exponát – tzv. „mlejnek z Víru.“ Název pochází od vodního mlýnku, který postavil Vincenc Navrátil z Víru dětem na potoku u své chalupy. Během 40. – 70. let 20. století zde s pomocí svého syna Adolfa vytvořil rozsáhlý figurální soubor inspirovaný místním prostředím. Pro převod pohybu použili vyřazené součástky z místní textilní továrny, kde Vincenc Navrátil pracoval jako údržbář.
 

Strašidla ve sklepení

V letní sezóně je zpřístupněno i Strašidelné podzemí věnované pověstem z Novoměstska. Expozice se nachází ve sklepení Horáckého muzea. Jedná se o šest zastavení, které jsou inspirované místními pověstmi, doplněné speciálními světelnými a zvukovými efekty. Trasa vede přes místní les zvaný Ochoza, kde sídlí vedle trpaslíků i skřítci, lesní víly a nejrůznější strašidla. Ale pozor na Hejkala! O kousek dál, v hustých lesích mezi Křižánkami a Svratkou, se ukrývá lovecký zámeček Karlštejn, který byl v dřívějších dobách pelechem pekelných bytostí.

Horácké muzeum
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:

2022 – Zvláštní ocenění v kategorii Muzejní výstava roku 2022 – za výstavu „Hluboká voda, nejhlubší les: Strašidla podle zkušenosti a tradice“, ve spolupráci s Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě

Aktuality

100 opic Dominika Tesaře

Ve středu 21. srpna se přijďte podívat do Horáckého muzea, kde zahraje Divadlo 100 opic Dominika Tesaře.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Komentovaná prohlídka Nového Města na Moravě

Další skvělá procházka po pamětihodnostech města s milým průvodcem.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Slavnosti medu aneb sladké ukončení léta

Poslední prázdninová sobota ve znamení tradiční akce Slavnosti medu aneb sladké ukončení léta.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vernisáž výstavy Vůně medu

Slavnostní zahájení 24. ročníku včelařské výstavy se uskuteční v pátek 8. listopadu v 15 hod.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vůně medu

Tradiční 24. ročník prodejní včelařské výstavy opět v Horáckém muzeu.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě

Přijďte oslavit sv. Václava na Vratislavovo náměstí do parku ke katolickému kostelu.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Charitativní běh pro Domácí hospic Vysočina

Připravujeme pro vás další ročník charitativního běhu, jehož výtěžek podpoří přání umírajících – zůstat doma, zemřít důstojně a bez bolesti v kruhu rodiny. Akce se bude konat 7. září od 14:00 do 18:00 hodin na přírodním koupališti u Nového Města na Moravě.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Farmářský trh s doprovodným programem – sobota 20. července

Hlavní sezóna čtrnáctého ročníku farmářských trhů s bohatou nabídkou kvalitních potravin a produktů s jasným původem.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Strašidelné muzeum v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě

Pro malé i velké snílky připravilo Horácké muzeum strašidelné podzemí. Ve sklepení budovy potkáte skřítky, hejkala i bludičky. Přistihnete čerty, jak hrají kuželky, uvidíte ohnivý sud a další překvapení.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Venkovní hra – S Pasáčkem Novým Městem na Moravě

Pasáček vás povede po stopách slavných umělců Novým Městem na Moravě, které je známé jako galerie pod širým nebem. Ponořte se do atmosféry umění a kreativity, kterou objevíte na každém rohu.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Naučná stezka Lyžování na Novoměstsku

Naučná stezka Lyžování na Novoměstsku provádí návštěvníky po místech historicky spojených s lyžařskou tradicí v Novém Městě na Moravě a okolí. Měří téměř 8 km a prohlédnete si deset zastavení.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, to není jen běžecké lyžování a tradiční zimní závody. Centrum města bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu a nabízí několik zajímavých památek a domů k nahlédnutí.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Beachvolleyballový a tenisový kurt pro relaxaci a zábavu

Přijeďte do Nového Města na Moravě, pokud chcete strávit klidnou nebo aktivní dovolenou v nádherné chráněné krajinné oblasti Vysočiny!
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě

Katolický kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě je zasvěcený svaté Kunhutě. Upoutává především hodnotnou sgrafitovou výzdobou fasády od novoměstského rodáka Karla Němce.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Horácká galerie na zámku v Novém Městě na Moravě

Zámek Nové Město na Moravě je sídlo Horácké galerie. Renesanční zámek vznikl ve 2. polovině 16. století. Později jej stavebně poznamenaly nové trendy – baroko v 18. století a novorenesance v 19. století.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Novoměstské hasičské muzeum

Novoměstské hasičské muzeum vzniklo příhodně hned vedle hasičské stanice poloprofesionální jednotky SDH v Novém Městě na Moravě.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Čtyřka

Bistro Čtyřka v samém srdci Vysočiny v Novém Městě na Moravě, na Vratislavově náměstí je řešení rychlé snídaně, svačiny, oběda či večeře formou bufetu s konzumací v místě nebo s sebou do ruky – do práce, domů, na chalupu, zkrátka kamkoli vás vítr zavane.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Bona café v Novém Městě na Moravě

Kavárna Bona café se nachází na náměstí v Novém Městě na Moravě. Připraví vám zde kvalitní výběrovou kávu z liberecké pražírny Nordbeans. Ochutnat můžete i dorty a zákusky vlastní výroby.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Pivovar Hejkal v Novém Městě na Moravě

Pivovarská tradice v Novém Městě na Moravě byla na 111 let přerušena. Ale v roce 2017 byla zase obnovena a od té doby se zde vaří pivo podle vlastní receptur z kvalitních surovin a podle starých osvědčených technologických postupů vařené.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vila NMNM v srdci Žďárských vrchů

Vila stojí na krásném velkém pozemku se zahradou, na kterém je ještě samostatný zahradní domek. Dvě podlaží vily, v nichž najdete dva prostorné a dřevem vonící apartmány, pohostí až 12 osob.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Kafíno

Zastavte se na kafe nebo na víno. Ostatně tak už to i vyplývá z názvu našeho podniku. Dříve se tu prodávaly bytové doplňky, potom víno a my milujeme kávu a máme rádi retro věci, a to vše jsme nyní v našem Kafínu propojili.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Hotel Horní Dvůr – kvalitní ubytování na statku Pernštejnů

Původní objekt hotelu Horní Dvůr sloužil po řadu století jako statek, jehož historie spadá až do 16. století. Nabízí příjemné, nadstandardní ubytování na Vysočině v citlivě zrekonstruovaných prostorách, se zachovanými fragmenty původní výzdoby.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Kästle Residence v Novém Městě na Moravě

Nově vybudovaná Kästle Residence se nachází v samém centru Nového Města na Moravě v srdci Vysočiny. Díky své atraktivní poloze je ideálním místem nejen pro nadšené sportovce a rodiny s dětmi, ale pro každého, kdo hledá aktivní odpočinek.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

M&A Bu Cafe Nové Město na Moravě

Vychutnejte si osvěžující domácí limonády, kvalitní víno nebo exkluzivní alkoholické nápoje.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina