ÚvodAktualityDo Týna nejen na Vltavu, ale i do podzemí
Vltavotýnské podzemí
Zážitky

Do Týna nejen na Vltavu, ale i do podzemí

  • 9. srpna 2014
Velkou turistickou atrakcí Týna nad Vltavou jsou středověké podzemní chodby, které se táhnou od zámku pod nádvořím až do prostoru pod náměstím. Úzké a místy jen 120 centimetrů vysoké chodby si můžete projít v doprovodu průvodce.

Systému ve skále ručně ražených podzemních chodeb v Týně nad Vltavou vznikl mezi 14. – 16. stoletím. Původ labyrintu chodeb není dosud zcela objasněn. Původně měl sloužit jako jakási jímací galerie k zadržování pitné vody. Pravděpodobně však tudy vedly i únikové chodby z města, využitelné v případě nebezpečí. V neklidných dobách pak mohly středověké podzemní chodby sloužit i jako bezpečný úkryt. Další teorie hovoří o těžbě dosud neurčeného nerostu.

Vltavotýnské podzemí je dlouhé přibližně 160 m, z hlavní trasy odbočuje několik slepých ramen a prohlídka trvá 30 – 45 minut. Při prohlídce se podíváte i na dvě studny s pitnou vodou, uměle vzniklé jezírko, zajímavé jsou stopy razících nástrojů na stěnách či nedokončený výstup chodby na povrch tzv. nadlom. Při čištění podzemí se zde našly střepy z období 15. – 18. století a železné kule ze střelné zbraně.

Chodby jsou velmi úzké a ne příliš vysoké, místy jen 120 centimetrů. Proto se prohlídka nedoporučuje osobám trpících klaustrofóbií. Prohlídku můžete absolvovat pouze s nezbytným vybavením v podobě pláštěnky, gumové obuvi a kvalitní baterky – vše vám zapůjčí zdejší průvodci. Maximální počet návštěvníků jedné prohlídky je 10 osob. Vstupenky je možné až do konce prázdnin zakoupit v turistickém informačním centru na náměstí Míru.

Důvodem změny je probíhající rekonstrukce Městského muzea, kde se obyčejně vstupenky do podzemí prodávají. Městské muzeum bude uzavřeno přibližně do konce září 2014.

Po znovuotevření se můžete těšit na nové interaktivní expozice: jednu z největších expozic Vltavínů – oživenou o zrod Vltavínů (pád meteoritu, zvuková a světelná kulisa), multimediální hravou expozici historie Vltavotýnského regionu od pravěku po současnost, ve 3D spatříte týnský poklad, v expozici voroplavby zažijete reálný 3D efekt vody, budete si moci prohlédnout plovoucí vor ve značné velikosti atd. Celá expozice bude doplněna o informační kiosky k vyhledání dalších informací o dané problematice.

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů Kultura

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Zámecká restaurace Týn nad Vltavou Gurmánská turistika

Zámecká restaurace Týn nad Vltavou

Stylovou mysliveckou a rybářskou restauraci s tradiční českou kuchyní najdete v Týně nad Vltavou. Restaurace je celodenní a je vhodná jak pro jednotlivé hosty, tak pro větší skupinky, svatby, absolventské večírky. V hezkých dnech je pro vás připraveno posezení na předzahrádce.

Lesní naučná stezka Semenec v Týně nad Vltavou Příroda

Lesní naučná stezka Semenec v Týně nad Vltavou

Vycházkový okruh v příměstském lese Semenec. Stezka je určena i rodinám s dětmi. Průvodcem na stezce vám je lesní skřítek Semenáček. Ke každé tabuli je připraven úkol související s jejím obsahem.

Barokní solnice v Týně nad Vltavou Památky

Barokní solnice v Týně nad Vltavou

Čechy neměly vlastní naleziště soli, sůl se dovážela ze zahraničí. Týn nad Vltavou byl překladištěm rakouské soli z oblasti Gmundenu. V roce 1593 byla v týnské čtvrti Podskalí vybudována rozsáhlá solnice.

Městská galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou Kultura

Městská galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou

Městská galerie U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou nabízí návštěvníkům výstavy volného a užitého umění. Galerie je celoročně otevřená a nabízí řadu výstav.

Jihočeská plavební – vyhlídkové plavby z Týna nad Vltavou Letní sporty

Jihočeská plavební – vyhlídkové plavby z Týna nad Vltavou

Jihočeská plavební nabízí vyhlídkové plavby po řece Vltavě a Lužnici. Každodenní plavby po Vltavě vám umožní strávit příjemné chvíle na palubě lodí Pálava nebo Regent v Týně nad Vltavou, na hladině Orlické přehrady, po řece Lužnici až do obce Koloděje.

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou Památky

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

V jihočeském Týně nad Vltavou se nacházejí středověké podzemní chodby, které se linou od městského zámečku, přes nádvoří až pod náměstí, kde bývala sklepení měšťanských domů.

Další aktuality

Krumlovský vodácký maraton opět rozveselí centrum Českého Krumlova

Každoroční soutěž vodáků na kajacích, kánoích, ale i raftech, pramicích nebo paddleboardech, to je Krumlovský vodácký maraton, jeden z nejnavštěvovanějších říčních maratonů v České republice, který každoročně přiláká do města a jeho okolí stovky milovníků vodáckého sportu, od ryzích amatérů až po profesionály z různých koutů Evropy. Letošní ročník proběhne v sobotu 12. října 2024.
9. říjen 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Na jihu Čech začaly podzimní výlovy, které potrvají až do listopadu. Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje na podzim vylovit asi 250 rybníků . Společnost hospodaří hospodaří na 440 rybnících o celkové výměře 8000 ha. Roční produkce ryb činí cca 3 200 t, z toho 90 % kapra a 10 % vedlejších druhů ryb (lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik, bílá ryba a okoun). V roce 2024 budou výlovy probíhat na rybnících Ponědražský, Záblatský, Velký Tisý.
9. říjen 2024 6:43
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní cyklovýlety na Třeboňsku můžete spojit s návštěvou výlovů

Třeboňsko je místem jako stvořeným pro podzimní dovolenou. Zdejší rovinatá krajina protkaná světově unikátní rybniční sítí je skutečným rájem všech milovníků pěších a cyklistických výletů. U hrází rybníků současně startují hlavní výlovy, které jsou v této oblasti každoročně mimořádně oblíbenou a atraktivní událostí. A to už je důvod k návštěvě. Naplánujte si pěkný podzimní výlet ozvláštněný rybími pochoutkami! A kdyby se vám žádný z termínu výlovů nehodil, zkuste některou z vyhlášených rybích restaurací.
9. říjen 2024 5:47
Letní sporty, Jihočeský kraj

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele v České Kanadě

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele. Ano. Čtete správně. Přesně tak je, mimochodem velmi trefně, pojmenován jeden z nejbizarnějších skalních útvarů České Kanady. Cesty k této přírodní kuriozitě, nacházející se mezi obcemi Terezín, Nový Svět a Valtínov východně od Jindřichova Hradce, rozhodně nikdo nikdy nelitoval. Bez vlastního snímku pak odtud odchází jen málokdo.
8. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Kalendář 2024: Podzimní výlovy rybníků 2024

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
7. říjen 2024 14:19
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní Švestkové trhy opět provoní České Budějovice

Vydejte se do Českých Budějovic, kde budou ve čtvrtek 10. října 2024 zahájeny Švestkové trhy. Můžete se těšit nejen na nejrůznější švestkové dobroty, ale i tradiční české výrobky. Trhy budou navíc probíhat až do sobotního podvečera 12. října 2024.
6. říjen 2024 11:13
Kultura, Jihočeský kraj

Lesnický den si užijete na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou

Víte, že Hluboké nad Vltavou jsou hned dva zámky? Ten slavnější byl letním sídlem aristokratů, na začátku 18. století ale chtěl kníže Adolf František Schwarzenberg postavit psinec pro svou smečku. Nakonec se rozhodl vytvořit rovnou zázemí pro podzimní hony. Dnes na zámku Ohrada najdete pobočku Národního zemědělského muzea v Praze zaměřenou na lesnictví, myslivost a rybářství. V sobotu 5. října 2024 od 10 do 15 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada tradiční podzimní Lesnický den. Chce připomenout práci lesníků a význam lesa pro společnost.
29. září 2024 8:58
Příroda, Jihočeský kraj

Úzkokolejka na Jindřichohradecku opět jezdí – udělejte si pěkný výlet

Jindřichohradecké úzkokolejky opět jezdí. Během víkendů se nostalgickými motorovými vlaky i s párou můžete svézt z Nové Bystřice do Hůrek a zpět. Trať se pro provoz otevírá postupně po jednotlivých úsecích. Jízdenky jsou k dispozici na webu úzkokolejek anebo přímo na místěn ve stanici Nová Bystřice.
27. září 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj