Systému ve skále ručně ražených podzemních chodeb v Týně nad Vltavou vznikl mezi 14. – 16. stoletím. Původ labyrintu chodeb není dosud zcela objasněn. Původně měl sloužit jako jakási jímací galerie k zadržování pitné vody. Pravděpodobně však tudy vedly i únikové chodby z města, využitelné v případě nebezpečí. V neklidných dobách pak mohly středověké podzemní chodby sloužit i jako bezpečný úkryt. Další teorie hovoří o těžbě dosud neurčeného nerostu.
Vltavotýnské podzemí je dlouhé přibližně 160 m, z hlavní trasy odbočuje několik slepých ramen a prohlídka trvá 30 – 45 minut. Při prohlídce se podíváte i na dvě studny s pitnou vodou, uměle vzniklé jezírko, zajímavé jsou stopy razících nástrojů na stěnách či nedokončený výstup chodby na povrch tzv. nadlom. Při čištění podzemí se zde našly střepy z období 15. – 18. století a železné kule ze střelné zbraně.
Chodby jsou velmi úzké a ne příliš vysoké, místy jen 120 centimetrů. Proto se prohlídka nedoporučuje osobám trpících klaustrofóbií. Prohlídku můžete absolvovat pouze s nezbytným vybavením v podobě pláštěnky, gumové obuvi a kvalitní baterky – vše vám zapůjčí zdejší průvodci. Maximální počet návštěvníků jedné prohlídky je 10 osob. Vstupenky je možné až do konce prázdnin zakoupit v turistickém informačním centru na náměstí Míru.
Důvodem změny je probíhající rekonstrukce Městského muzea, kde se obyčejně vstupenky do podzemí prodávají. Městské muzeum bude uzavřeno přibližně do konce září 2014.
Po znovuotevření se můžete těšit na nové interaktivní expozice: jednu z největších expozic Vltavínů – oživenou o zrod Vltavínů (pád meteoritu, zvuková a světelná kulisa), multimediální hravou expozici historie Vltavotýnského regionu od pravěku po současnost, ve 3D spatříte týnský poklad, v expozici voroplavby zažijete reálný 3D efekt vody, budete si moci prohlédnout plovoucí vor ve značné velikosti atd. Celá expozice bude doplněna o informační kiosky k vyhledání dalších informací o dané problematice.