ÚvodAktualityPřijďte se o Vánocích podívat na červeného mauritia – výstava zůstává otevřena
Kultura

Přijďte se o Vánocích podívat na červeného mauritia – výstava zůstává otevřena

  • 23. prosince 2020
Národní muzeum vystavuje do 9. ledna 2021 šedesát rarit mimořádného významu ze soukromých sbírek z celé Evropy. Letos se navíc jedná o jedinou filatelistickou výstavu na světě. Unikátní expozice dostala výjimku, díky níž může mít otevřeno.
Poklady světové filatelieMimořádná mezinárodní výstava Poklady světové filatelie, na které je možné spatřit nejcennější raritní známky z celého světa, je k vidění od 18. 12. 2020 do 9. 1. 2021 v Historické budově Národního muzea v Praze. Vstup v omezeném počtu a ve vyhrazených koridorech je umožněn návštěvníkům pouze na základě časové rezervace a za podmínky použití respirátoru třídy FFP2 nebo KN95, který každý návštěvník obdrží v ceně vstupenky při vstupu do muzea.

Poklady světové filatelieSvým rozsahem i vystavenými exponáty jde o unikátní soubor, který se na našem území objevil v této podobě poprvé. Sběratelé, kteří souhlasili s vystavením částí svých jedinečných sbírek, jsou významné osobnosti z celé Evropy. Za Českou republiku budou vystavovat členové klubu Prestige Philately Club Prague, svými raritami je podpoří členové slavného Club de Monte Carlo a vídeňského klubu Vindobona. Mezi nejcennější kousky patří první známky světa Penny Black z roku 1840 a především červený mauritius z roku 1847. Ten je první koloniální známkou světa vůbec. Spolu s modrou dvoupencí se staly legendami, protože právě ony poprvé ukázaly, jak může být některý unikát nedostupný. Z původního nákladu 500 kusů se do dnešních dnů dochovalo jen 15 červených mauritiů. Jeden z nich patří i českému filatelistovi a investorovi, který svůj kousek zapůjčil pořadatelům výstavy. Jeho hodnota se odhaduje na 20 milionů korun.

Poklady světové filatelieNechybí ani nejdražší rakouská známka s názvem „rumělkový merkur“, která byla uvedena do oběhu v roce 1851 a jde o první novinovou známku vydanou na českém území. Tradičně je tato známka považována za jednu z ikon takzvané světové klasiky, dochovalo se totiž pouze 40 exemplářů. Z českých unikátů se zde nachází čtyřkorunová rakousko-uherská známka s přetiskem Pošta Československá 1919. K vidění je také devítiblok československých známek s chybným nápisem Magyar Posta či chybotisk československé doplatní známky 50/50. Mezi vystavovanými raritami je k vidění i několik dalších zcela exkluzivních exemplářů jako je známka 2 Cents „Hawaiian Missionary“ z roku 1851, rakouský chybotisk 3kr z roku 1867 či první novinové známky světa. Vstupné na výstavu stojí 250 Kč.
 

Na výstavu s předchozí rezervací a respirátorem

Poklady světové filatelieZákladní pravidla pro návštěvníky ve zpřísněném režimu stanovilo Ministerstvo zdravotnictví ČR takto: Vstup do Historické budovy bude od 18. 12. 2020 možný pouze na základě předem online zakoupené časové vstupenky, všem návštěvníkům bude při vstupu změřena teplota – vstup nebude umožněn v případě, že naměřená teplota přesáhne 37,5 stupňů Celsia. Návštěvníci se mohou pohybovat po pouze ve vyhrazených koridorech, prohlídky jsou časově omezeny na 70 minut.

Při kontrole vstupenky obdrží každý návštěvník respirátor FFP2 nebo KN95 k použití při pohybu v muzeu, je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a provádět dezinfekci rukou. Prodej online časových vstupenek a podrobné informace naleznete na oficiálních webových stránkách Národního muzea nm.cz.
Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha