ÚvodAktualityPřijďte se podívat do nového Pavilonu evoluce v ostravské zoo
Příroda

Přijďte se podívat do nového Pavilonu evoluce v ostravské zoo

  • 5. dubna 2015
V ostravské zoologické zahradě byl začátkem dubna otevřen Pavilon evoluce, který je největší stavbou v 60leté historii zoo. Příjít se sem můžete podívat na bezmála 200 zvířat v téměř 25 druzích. V nové expozici si, díky mnoha zde vysazeným rostlinám, budete připadat jako v africkém deštném pralese.
Pavilon evoluce vznikl v Zoo Ostrava přestavbou starého pavilonu pro vodní ptáky, který byl již několik let uzavřen. V novém pavilonu poodhalíte tajemství evoluce na příkladu života v západní Africe. Moderní chovatelský komplex se stal domovem pro bezmála 200 zvířat – jsou mezi nimi savci, ptáci, plazi, nozdratí, ryby, ale také zástupci bezobratlých živočichů. Celkem tu žije téměř 25 druhů.

Nosným druhem pavilonu je šimpanz učenlivý. V Zoo Ostrava je skupina těchto nejbližších příbuzných člověka chována od roku 1965. Doposud šimpanzi obývali mřížové výběhy ve starém pavilonu primátů, ale vnitřní část Pavilonu evoluce jim nabídla prostory asi jedenáctkrát větší. Venkovní voliéra má 10 500 m3, což představuje téměř 40násobek původní venkovní expozice. To umožní i chov vícečlenné skupiny, což je pro tato sociálně žijící zvířata mnohem přirozenější.

Druhým zástupcem primátů v pavilonu je kočkodan Dianin. V Zoo Ostrava je skupina těchto vzácných afrických opic chována od roku 1975. Do dnešního dne se zde podařilo odchovat 24 mláďat. Současná skupina je spolu s Richmond Zoo ve Virgínii nejpočetnější na světě. Tento druh je ohrožen značným úbytkem jeho přirozeného prostředí – lesy, které obývá, mizí v důsledku zakládání plantáží palmy olejné.

Atmosféru deštného lesa podtrhuje i bohatá výsadba rostlin, zurčící vodopád a jezírko o objemu 30 000 litrů. V novém pavilonu můžete pozorovat zvířata z různých míst, horní podlaží např. navozuje pohled na primáty také ze stromového patra, kde se převážnou část dne tato zvířata zdržují. Z venkovní terasy uvidíte i do blízkého výběhu afrických kopytníků. To vše je doplněno moderním sociálním zařízením pro návštěvníky, restaurací i interaktivními vzdělávacími prvky, dětským hracím koutkem a restaurací.
 

Po primátech přijdou na řadu kočky

Největší kočky světa chová ostravská zoo již od 70. let v podmínkách, které však neodpovídají jejich potřebám. Jediným řešením této situace je proto demolice starého objektu a výstavba nového zařízení. Zoo Ostrava nyní pracuje na co nejrychlejším zahájení stavby. Dokončena byla kompletní projektová dokumentace výběhu tygrů, jež je navržen jako objekt plně včleněný do přírody s minimálními požadavky na nadzemní stavby. Toto řešení přinese návštěvníkům možnost spatřit tygra v jeho přirozeném prostředí – v listnatém lese se vzrostlými stromy. Koupání tygrů tedy budou moci návštěvníci pozorovat z bezprostřední blízkosti. Součástí expozice budou dvě vyhlídková místa, interaktivní vzdělávací prvky a doplňková expozice pro menší zvířata. Nová expozice nabídne zvířatům mnohem větší životní prostor.

Ostravská zoo je po Praze a Zlíně nejnavštěvovanější v republice. Během posledních let se výrazně změnila k lepšímu a stále se proměňuje. Má svou zbrusu novou restauraci s návštěvnickým centrem, safari afrických kopytníků, po kterém návštěvníky rozváží nový vláček a nyní přibyl Pavilon evoluce a nový vstupní areál, který má svým tvarem na první pohled připomínat obrovskou ještěrku či list.
Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj