ÚvodAktualityPřivítejte jaro na Pálavě
Příroda

Přivítejte jaro na Pálavě

  • 3. března 2025
Svěží zelená tráva, rašící listy stromů a záplavy petrklíčů, tradičních poslů jara: takové může být předjaří na Pálavě. Vypravte se za krásnými výhledy na zříceninu středověkého hradu, do Mikulova anebo na Stolovou horu. Pohled z vrcholků Pálavy je krásný v každé roční době!

Krajina jako obrázek aneb na kam na procházku

PálavaChcete se jen tak toulat po úbočích Pálavy anebo vyšplhat až na vrchol a rozhlédnout se do okolí ze zříceniny gotického strážního hradu Děvičky? Pokud máte strach, že výstup je příliš náročný, nebojte se: například z centra Pavlova to k hradu nejsou ani dva kilometry a čeká vás převýšení necelých dvě stě metrů. Zkrátka jarní procházka, kterou zvládne téměř každý – navíc vás celou cestu povede naučná stezka Děvín. Přibližně o půl kilometru a padesát výškových metrů víc čeká ty, kteří plánují výlet z Dolních Věstonic, vypravit se sem můžete i z Klentnice, Perné nebo Horních Věstonic.

pálavaPohled z vrcholků Pálavy je krásný v každé roční době, ale víte, že ještě před pár desítkami let byl docela jiný? Tam, kde se dnes lesknou hladiny tří Novomlýnských nádrží, se na soutoku řek Dyje, Jihlavy a Svratky táhly lužní lesy a stávala tu vesnice Mušov. Před padesáti lety romantická krajina definitivně zmizela pod vodou, dnes ji připomíná kostelík sv. Linharta na ostrůvku uprostřed prostřední nádrže. Dostat se k němu ale dá jen v zimě, když Nové Mlýny zamrznou.

pálavaKterá místa na Pálavě stojí za vidění? Třeba Stolová hora a zříceniny Sirotčího hrádku nad Klentnicí; právě tady na jaře objevíte záplavy žlutých petrklíčů, navíc s krásným výhledem na masiv Děvína. Kouzelné jsou i výhledy do vinic přes bíle kvetoucí stromy, ovšem skutečným klenotem pálavského jara jsou kosatce písečné; u nás se vyskytují právě jen na jižní Moravě. I když na druhou stranu je třeba řici, že na Pálavě rostou většinou na místech, kam se po značených cestách nedostanete. A náš tip? Vypravte se na Svatý kopeček nad Mikulovem, kosatce rostou podél pěšiny strmě stoupající vzhůru společně s křížovou cestou.
 

Jarní (ne)vinné pálavské kratochvíle

vínoNa Pálavě se také v průběhu celého roku koná řada zajímavých akcí, nejinak je tomu i letos. I když do Mikulova pomalu přichází jaro, přesto si tu ještě v březnu užijete prohlídky se šálkem svařeného vína. Tradiční předjarní vinařskou akcí jsou výstavy vín. První z nich Regionální výstava mladých vín v Kobylí proběhne 8. března a bude se jednt o vína od malopěstitelů až po velkovýrobce, další z každoročních akcí je Výstava vín v Březí. Letošní již 52. ročník se koná 15. března 2025. V sobotu 22. března si nenechte ujít Jarní vinařskou stezku. Jedná se již o 12. ročník outdoorové degustační soutěže na svazích Pálavy. Účastníci poznávají neoznačené vzorky vín v sklepních uličkách a na Pálavě na značené trase. V případě příznivého počasí dokonce i na Dívčích hradech! Vše ukončí vinařská párty v hlavním sále Hotelu Pavlov s rautem a cimbálkou.

MandloněPřijeďte se podívat, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Pokud k návštěvě Hustopečí a okolí zvolíte víkend 21. až 23. března čekají vás Slavnosti mandloní a vína! Samozřejmostí je bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny. Pro ty, kteří mají rádi pravěkou historii máme také jeden tip – v pátek 28. března se po dlouhé zimní pauze otevře Archeopark Pavlov. Těšit se můžete na zajímavou expozici lovců mamutů a v loňském roce vytvořené interaktivní rozšíření Pravěk na dotek. Připravena bude i doprovodná hra.
 

Velikonoce na Pálavě

velikonoceLetošní velikonoční svátky připadají letos na téměř konec dubna. Na Pálavě je můžete prožít na tradičních velikonočních trzích, s cimbálovou muzikou a samozřejmě i speciální nabídkou vín. Víkendová akce spojená s oslavou Velikonoc a vítání jara, to je Velikonoční Mikulov, který se bude konat od 18. do 20. dubna 2025. Každoroční program nabízí hudební a taneční vystoupení různých žánrů, pro ty nejmenší jsou vždy připraveny výtvarné dílničky či dětská divadelní představení. Součástí programu velikonoční jarmark spojený s ukázkami tradičních řemesel, ochutnávka vín a velikonoční gastrospeciality v místních restauracích a hotelech. Hlavní program se odehrává v centru města na Náměstí.

V Pavlově připravují na Velký pátek 18. dubna Cimbálové veselí ve sklepě. Od 19. do 20. dubna se bude chodit Po kobylských uličkách za vínem. Tradiční Velikonoční výstava vín čeká na milovníky vína 20. dubna v Hlohovci. Z památek Lednicko-valtického areálu bude otevřený zámek Lednice, zámek Valtice i Archeopark Pavlov.
 

Tip pro zvědavé výletníky

Pálava sv. LinhartOsamělý kostelík sv. Linharta v prostřední Novomlýnské nádrži není jediným zbytkem zaniklého Mušova. Zmizelou vesnici připomíná ještě jedno místo, zpustošená kaplička poblíž hlavní silnice u jižního břehu prostřední Mušovské nádrže (GPS 48.8802744N, 16.6035922E). Vypráví se, že v místech, kde kdysi bývalo pole rodiny Rinderů z Mušova, se pohádali dva bratři a jeden druhého zabil. Kapličku na památku rodinné tragédie dala v roce 1891 postavit Marie Rinderová. Malá stavba má zničenou fasádu, chybí jí dveře, ale zatím stojí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Národní přírodní památka Dunajovické kopce – pomalu ztracený svět Příroda

Národní přírodní památka Dunajovické kopce – pomalu ztracený svět

Mezi jihomoravskými obcemi Březí, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí se táhne ve směru severojižním úzký pás kopců, jejichž úpatí jsou většinou pokryta vinohrady. Nadmořská výška oblasti však nepřesahuje 285 m n. m.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů Příroda

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Rozhledna U Obrázku ve Starovičkách Příroda

Rozhledna U Obrázku ve Starovičkách

V roce 2020 vznikla nová dřevěná rozhledna na místě starší, původní. Stojí v oblasti Nové Hory nad obcí Starovičky u Hustopečí a poskytuje nádherný výhled na Novomlýnské nádrže a Pálavské vrchy.

Kočičí skála u Mikulova Příroda

Kočičí skála u Mikulova

Přírodní památka Kočičí skála leží asi 2 km severně od Mikulova a 2 km jihovýchodně od Bavor. Jedná se o malou vápencovou skálu s výskytem charakteristické flóry Pavlovských vrchů, například s kosatcem nízkým, lnem chlupatým a sápou hlíznatou.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Rozhledna Maják na Přítlucké hoře – uzavřena Příroda

Rozhledna Maják na Přítlucké hoře – uzavřena

Přítlucká hora (292 m) se zvedá z rovin jižní Moravy mezi obcemi Zaječí, Přítluky a Rakvice. Na horní vyhlídkový ochoz zde postavené rozhledny Maják, která se tyčí do výšku 26 metrů, vede přesně 108 schodů.

Biocentrum Ostrůvek v Kobylí Příroda

Biocentrum Ostrůvek v Kobylí

Biocentrum Ostrůvek je vybudováno na přibližně 15 hektarech pozemků a je tvořeno dvěma mělkými jezery – Mělkým a Koňským – a systémem osluněných a zastíněných vodních tůní, mokřadních stanovišť a kompletně přeloženým meandrujícím Kobylským potokem.

 Naučná stezka Děvín u Pavlova Příroda

Naučná stezka Děvín u Pavlova

Naučná stezka představuje výjimečné přírodní hodnoty srdce CHKO Pálava – národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska.

Naučná stezka doupných stromů Pohansko Příroda

Naučná stezka doupných stromů Pohansko

Stezka se věnuje doupným stromům, tj. stromům s dutinami, které působí jako torza a postupně umírají, ale ve kterých bují hmyzí život a své útočiště poskytují i netopýrům a ptákům. Stezce byl dán pohádkový ráz, přičemž jsou stromy připodobněny Entům z knih Pána prstenů.

Cimbálové veselí u nás ve sklepě 2025

27. 6.
Cimbálové veselí u nás ve sklepě 2025

Vinařství Topolanský srdečně zve na večerní posezení s degustací vín a cimbálovou muzikou.

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou Letní sporty

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny tvoří soustava tří přehradních nádrží. Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Nádrže byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplava a zvýšily intenzitu zemědělské výroby.

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic Příroda

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic se nachází na vinařská trati Nadzahrady nedaleko Velkých Pavlovic v nadmořské výšce 225 m. Z rozhledny se otevírají panoramatické výhledy na Pálavu, na Lednicko – valtický areál a okolní vinařské obce s přilehlými vinohrady.

Slavnosti mandloní a vína 2026

20. 3.22. 3.
Slavnosti mandloní a vína 2026

Přijeďte se podívat do Hustopečí 21.– 23. 3. 2025, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče Příroda

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Letní sporty

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m n. m. nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.

CHKO Pálava Příroda

CHKO Pálava

V severozápadu Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti Česka, se nachází Chráněná krajinná oblast Pálava. Zdejší kraj dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu Příroda

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Aqualand Moravia – nekonečná zábava i parádní relax pod jednou střechou Lázně a wellness

Aqualand Moravia – nekonečná zábava i parádní relax pod jednou střechou

Pohodová koupačka, adrenalinová jízda, parádní relax ve wellness i výhled na malebné okolí Pálavy. To všechno si užijete v největším českém aquaparku Aqualandu Moravia, který se nachází v Pasohlávkách, jen 20 minut autem od Brna.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov Památky

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov

Na úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy, Děvína (550 m n. m.), leží obec Pavlov, kterou proslavuje především víno, památky a archeologie. Pavlov patří k nejstarším vinařským obcím a už v 15. století byl největší vinařskou obcí mikulovského panství.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku Příroda

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora (Tabulová hora) na Pálavě je mohutný vápencový kopec s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na které už v mladší době bronzové stávalo opevněné sídliště. Na jižním svahu roste vzácná šalvěj etiopská. Stolová hora jedinou původní lokalitou této květiny na našem území.

Naučná stezka Velké Pavlovice – zastavení v kraji vína a meruněk Příroda

Naučná stezka Velké Pavlovice – zastavení v kraji vína a meruněk

Deset zastavení přibližuje návštěvníkům zajímavou a zábavnou formou přírodní zajímavosti, historii, kulturu, folklorní tradice, šlechtění a pěstování meruněk a révy vinné.

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích Památky

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích

Sídliště starých Slovanů, z něhož bylo nalezeno rozsáhlé pohřebiště.

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě Příroda

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě

Nesyt je největší rybník Jihomoravského kraje a Moravy vůbec. V rámci celé republiky je na sedmém místě. Nachází se u Sedlece mezi Valticemi a Mikulovem a jedná se o jednu z mimořádných ornitologických lokalit.

Vrch Velká Slunečná u Dolních Dunajovic Příroda

Vrch Velká Slunečná u Dolních Dunajovic

Dunajovické kopce tvoří několik vrchů. Jejich dominanta je Velká Slunečná, která z dálky připomíná stupňovitou středoamerickou pyramidu Mayů nebo Aztéků.

Kaplička sv. Urbana a rozhledna Dalibor v Zaječí Památky

Kaplička sv. Urbana a rozhledna Dalibor v Zaječí

Rozhledna s kapličkou se nacházejí na jihozápadě obce Zaječí, na zalesněném kopečku Kalvárie (262 m.n.m.), nad Vinařstvím „U kapličky“.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky Příroda

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Naučná stezka Turold Příroda

Naučná stezka Turold

Naučná stezka má délku 300 metrů a je na ní umístěno 8 informačních panelů. Stezka je určena pro pěší návštěvníky a prohlídka celé trasy trvá přibližně jednu hodinu. Je celoročně přístupná a z větší části je shodná s přístupovou cestou k jeskyni Na Turoldu.

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova Památky

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.

Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy Příroda

Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy

Tři kilometry dlouhá naučná stezka vás na sedmi zastaveních seznámí s vinařskou obcí Pavlov, historií pavlovských vinic a zdejšího vinařství. Dozvíte se na ní zajímavé informace o pěstovaných odrůdách a místních viničních tratích.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být Památník písemnictví v Rajhradě, muzeum v Ivančicích, stará huť u Adamova, Papouščí zoologická zahrada Bošovice, zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou anebo zámek Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
18. květen 2025 8:09
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mikulov zve na tradiční Slavnosti města

Přijďte nasát současnou i historickou vůni města jihu, přijďte prožít Slavnosti města Mikulova. Od 16. do 18. května 2025 jsou zváni všechny generace na pestrý víkendový program plný dobrého jídla, pití a zábavy. Těšit se můžete na oblíbený jarmark, hudební vystoupení na náměstí či promítání filmu na zeď panelového domu.
16. květen 2025 12:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Oblíbená místa prezidenta Masaryka: kam utíkal od politiky?

Vydejte se s Kudy z nudy po stopách muže, který věřil ve svobodu, pravdu a sílu vzdělání. První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk miloval krajinu, rozhledy, ticho i setkání s lidmi. Víte, která místa měl rád, kam se opakovaně vracel a kde na něj dodnes vzpomínají? Jeho oblíbená místa najdeme v Česku, na Slovensku i za hranicemi – a každé z nich vypráví kus příběhu, který je i náš.
15. květen 2025 15:20
Památky, Jihomoravský kraj

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Již tento víkend 17. a 18. května 2025 se uskuteční osmý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. V nabídce je letos přes sto objektů, do čtyřicítky z nich je třeba rezervace, ale ostatní místa si lze prohlédnout bez rezervace. Některé z lokací jsou navíc ve sdíleném režimu, kdy je místo přístupné volně a rezervace jsou nutné jen na komentované prohlídky.
15. květen 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

Chcete ochutnat chřest v rozmanitých kombinacích, upravený skutečnými mistry kuchaři? Pak se s portálem vydejte ve dnech 16. až 18. května 2025 do jihomoravských Ivančic, kam se opět po roce vracejí Slavnosti chřestu. S bohatým chřestovým menu a kuchařskou show, duely vína a jídla i nabitým doprovodným programem... a hlavně s pravým u nás vypěstovaným chřestem!
13. květen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Sezóna výletů Krajem vína 2025 pokračuje májovým putováním okolím Modrých Hor

Putování Malovaným krajem, sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách, pokračuje i v sobotu 17. května 2025. Tentokrát se cyklisté a pěší turisté vydají do Modrých hor ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, která se proslavila nezaměnitelnými červenými víny. Na trasách vás přivítají místní vinaři s ochutnávkami vín, biomoštů i specialit jako jsou domácí sýry, paštiky, vegetariánský boršč nebo škvarky. Ve Vinařství Mikulica předvedou sabráž předvede sabráž a nabídne hroznový olej, trdelník či koláče. Ve Vinařství Vinium navštívíte  Výstavu Vinná poezie a historické sklepení.
11. květen 2025 8:06
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
4. květen 2025 8:37
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Na Kyjovsko za lahodným mokem, krásnou krajinou i do mlýna

Vypravit se na Slovácko, to je vždycky dobrý nápad. Je to jedno z mála míst střední Evropy, kde je ještě folklor stále živý. Zdejší tanec verbuňk je dokonce zapsán na seznamu památek UNESCO. A k návštěvě zvou nejen folklorní slavnosti a festivaly, ale také archeologická naleziště a stará slovanská hradiště, poutní místa, hrady a zámky i zvlněná krajina Moravského Toskánska. Objevte tento rázovitý region při svých toulkách Českem!
3. květen 2025 10:53
Životní styl, Jihomoravský kraj