ÚvodAktualityRekonstrukce Clam–Gallasova paláce je dokončena
Památky

Rekonstrukce Clam–Gallasova paláce je dokončena

  • 6. září 2022
Barokní Clam–Gallasův palác na pražském Starém Městě, který je jedním z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě, procházel několik let zevrubnou rekonstrukcí. V 18. století byl Clam-Gallasův palác jedním z center kulturního a společenského života, vystupovali zde například Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven nebo Josefína Dušková. Nyní bude jediným barokním palácem v Praze plně přístupným veřejnosti – poprvé ve své mnohasetleté historii. Minulých více než 70 let v paláci sídlil Archiv hl. m. Prahy, předtím v něm po opuštění rodu Clam-Gallasů sídlilo první Ministerstvo financí Československa. V budoucnu tu Muzeum hlavního města Prahy plánuje otevřít expozici zaměřenou na období baroka. Další prostory plánuje město využívat pro společenské a kulturní akce.
Clam Gallasův palácNa Starém Městě pražském probíhala od roku 2018 generální rekonstrukce barokního Clam–Gallasova paláce. Vrcholně barokní podobu paláce vytvořil stavitel Tomáš Haffenecker podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Podle odborníků jde o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě.

Vrcholně barokní palác z let 1714-18 byl postaven T. Haffeneckrem dle návrhu J. B. Fischera z Erlachu. Na sochařské výzdobě se podílel M. B. Braun se svou dílnou. V průběhu 19. století se stal palác z části činžovním domem a po vzniku první republiky, kdy se rod dostal do finančních problémů, byly v jeho reprezentačním křídle umístěny kanceláře ministerstva financí, svatební síň a výstavní prostory. V roce 1945 byl palác na základě Benešových dekretů zkonfiskován a byl v něm umístěn Archiv hlavního města Prahy, který požárem Staroměstské radnice ztratil své původní prostory.
 

Po rekonstrukci se palác otevře veřejnosti v září 2022

clam-gallasův palácRekonstrukce zahrnovala zejména opravu suterénu a zpřístupnění přízemí s obchody, kavárnou, pokladnou, šatnou a toaletami.  Základním cílem revitalizace je zpřístupnit palác veřejnosti. V přízemí bude palác přístupný dvěma branami z ulic Husova a Linhartská. Původními průjezdy návštěvník vstoupí na nádvoří, kolem kterého budou umístěny vybrané komerční aktivity. Z nádvoří se tak stane „piazza“, malé náměstíčko, které se poprvé od doby svého vzniku otevře chodcům. Plocha nádvoří, spolu s interiéry paláce, umožní konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí, koncerty, divadelní stagiony apod.

Návštěvníci zde budou moci též využít k odpočinku či aktivnímu společenskému pobytu obě zahrady malou „tajnou“ při ohradní zdi u Mariánského náměstí s malou skrytou kavárnou a velkou zahradu s možností vybudování restaurace k budově U Rotta. Vstup do expozic a společenských prostor paláce bude bezprostředně za branou z Husovy ulice.
Clam-Gallasův palác v Praze Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Další aktuality

50 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

V Praze se nachází mnoho zvláštních zákoutí, tajemných míst, turistických rarit a bizarností, které by „pokročilí“ návštěvníci rozhodně neměli vynechat. Vždyť prohlídka centra nemusí být jen maraton za všemi architektonickými památkami a seriózními výstavami. Pojďte si Prahu prohlédnout jinak – s úsměvem a špetkou recese.
5. červenec 2025 10:09
Zážitky, Praha

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímání je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
4. červenec 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka, BeerFest Nechvalice 2025, Latino fiesta na zámku v Liblicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha