ÚvodCo chcete dělat?PamátkyClam-Gallasův palác v Praze
Clam-Gallasův palác v Praze, Kudy z nudy
Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.
Na křižovatku Karlovy a Husovy ulice zasahuje jižní část průčelí Clam-Gallasova paláce, jedné z nejvýznamnějších barokních palácových staveb v Praze. Jedná se o nádherný příklad monumentálního šlechtického sídla situovaného do drobné městské zástavby středověkého typu. Palác byl vystavěn ve vrcholně barokním slohu na místě starší zástavby v letech 1714–18 podle projektu J. B. Fischera z Erlachu pro Jana Václava hraběte Gallase. Na výzdobě stavby se podíleli mimo jiné M. B. Braun a jeho dílna (portály s atlanty, sochy antických bohů ve střešní partii, uvnitř andílci-světlonoši a vázy na schodišti), malíř C. Carlone, kameník D. A. Rappa či štukatéři R. Bolla, S. Bussi a G. Fiumberti.

V jednom ze tří dvorů se nachází kašna se sochou Tritona od M. B. Brauna, chráněná barokní mříží. Gallasové i Clam-Gallasové, majitelé paláce, byli milovníky a mecenáši umění; jejich palác tak byl známým pražským kulturním centrem, v němž se konaly koncerty – vystoupili zde mj. W. A. Mozart (1787) i L. van Beethoven (1796), hrálo se zde divadlo a pořádaly se tu výstavy obrazů. Ve výklenku ohradní zdi paláce na Mariánském náměstí je kašna s alegorickou sochou Vltavy od V. Prachnera. Pro předpokládané vybudování divadelního sálu bylo jeho severní křídlo v zvýšeno o jedno patro. Z tohoto jistě zajímavého záměru však nakonec sešlo a vzniklý podstřešní prostor byl poté používán jako seník.
 

Revitalizace Clam–Gallasova paláce a zpřístupnění veřejnosti

Zdroj: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/clam-gallasuv-palac-se-docka-rekonstrukce-a-noveho-vyuziti-20180220.htmlRekonstrukce, která skončila v roce 2022 zahrnovala zejména opravu suterénu a zpřístupnění přízemí s obchody, kavárnou, pokladnou, šatnou a toaletami. Dále realizaci technologií nezbytných k provozu paláce. Základním cílem revitalizace bylo zpřístupnit palác veřejnosti.

Za rekonstrukci Clam-Gallasův palác získal prvenství ve dvou kategoriích prestižní soutěže Stavba roku 2022, ocenila ji veřejnost i odborná porota. Odborné práce vedl architekt Petr Malinský ve spolupráci s Janem Malouškem z Národního památkového ústavu a předními restaurátory – vše s cílem zachovat co největší množství původních prvků. Palác má nyní novou fasádu a část podlah, zrestaurované jsou interiérové malby, ozdoby na stěnách a další. Rekonstrukce trvala 4 roky a vyšla hlavní město zhruba na půl miliardy korun.
 

Z historie paláce

Když roku 1757 vymřel Filipem Josefem rod Gallasů po meči, připadl palác synu Gallasovy sestry Alžběty Kristiánu Filipovi z Clamu. Ten spojil oba přídomky svých rodičů ve jméno Clam-Gallas a dal tak paláci jeho konečný název. V průběhu 19. století se stal palác zčásti činžovním domem a po vzniku první republiky, kdy se rod dostal do finančních problémů, byly v jeho reprezentačním křídle umístěny kanceláře ministerstva financí, svatební síň a výstavní prostory.

V roce 1945 byl palác na základě Benešových dekretů zkonfiskován a byl v něm umístěn Archiv hlavního města Prahy, který požárem Staroměstské radnice ztratil své původní prostory. Palác, jehož chátrání započalo již v meziválečném období, se však v průběhu doby dostal do tak špatného stavu, že bylo nutno zahájit jeho celkovou rekonstrukci. Její prozatím poslední etapa včetně restaurování malířské a sochařské výzdoby byla ukončena v roce 1994 a Clam-Gallasův palác se tak zaskvěl opět ve své původní kráse. Palác také sloužil jako druhé pracoviště Archivu hlavního města Prahy. Palác v současnosti patří pražskému magistrátu a část je pronajata Muzeu Prahy, které zde plánuje výstavy.

Aktuality

Výšivky s akrylem na plátně

I padesát let po turecké invazi na Kypr se Maria Hadjitofi vyrovnává se svou tragickou zkušeností prostřednictvím umění. Patří k lidem, kteří jsou pevně přesvědčeni, že „paměť musí být udržována při životě a předávána dalším generacím“. Znalost minulosti je klíčem k mírové budoucnosti.
Praha 1, Praha

Dárky pro Ježíška – workshop pro děti

„O Vánocích dostávají děti spoustu dárků, to vím. Ale co Ježíšek? Kdo dá dárky jemu?” zamyslela se jednoho dne hraběnka Karolína Josefa. Přemýšlela, přemýšlela, až najednou spráskla ruce: „Já! Já mu je dám!” Přidáte se k ní? Pokud ano, čeká vás kouzelná vánoční jízda.
Praha 1, Praha

Dárky pro Ježíška – workshop pro děti

„O Vánocích dostávají děti spoustu dárků, to vím. Ale co Ježíšek? Kdo dá dárky jemu?” zamyslela se jednoho dne hraběnka Karolína Josefa. Přemýšlela, přemýšlela, až najednou spráskla ruce: „Já! Já mu je dám!” Přidáte se k ní? Pokud ano, čeká vás kouzelná vánoční jízda.
Praha 1, Praha

Až bude nejhůř

Zazní poslední tóny existence, vzpomínky se vynoří jako spektrální fragmenty. V soumraku bytí, kde tep světa zakolísá, se smutek stává výmluvným nářkem nad tím, co kdysi bylo. Abstraktní říše zrcadlí roztříštěnou krásu rozpadající se reality.
Praha 1, Praha

Liminimil

Autorský kolektiv absolventské inscenace studentů KALD zkoumá liminální momenty prázdnoty, nejistoty a ztracenosti člověka jako něco každodenního, obyčejného, ale zároveň určujícího a existenciálního.
Praha 1, Praha

How to be Happy

Čerstvý absolvent katedry psychologie Martin našel recept na štěstí a napsal o svém objevu knihu, pomocí které se chystá změnit svět. Spolu s iluzemi však ztratí úplně všechno – lásku, střechu nad hlavou, a dokonce i rozum. Jeho poslední nadějí se stává domácí mazlíček Bob, který už nevydrží mlčet… 
Praha 1, Praha

Zdeněk Adamec

V prostoru zaplněném umělým světlem a harampádím vzpomínek se sešlo sedm postav. Mohly by to být postavy jiné, mohlo by jich být více nebo méně, ale dnes večer se právě tady, a ne kdekoliv jinde, sešly zrovna tyto. Dají se do řeči, podobně jako to chtě nechtě dělávají poslední hosté.
Praha 1, Praha

How to be Happy

Čerstvý absolvent katedry psychologie Martin našel recept na štěstí a napsal o svém objevu knihu, pomocí které se chystá změnit svět. Spolu s iluzemi však ztratí úplně všechno – lásku, střechu nad hlavou, a dokonce i rozum. Jeho poslední nadějí se stává domácí mazlíček Bob, který už nevydrží mlčet… 
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Apple museum v Praze – trvale uzavřeno

Americká značka výpočetní techniky Apple mívala v pražské Husově ulici své muzeum, to však bylo v roce 2020 natrvalo uzavřeno. Muzeum tak již nadále neexistuje.
Praha 1, Praha

Divadlo Kuk – první divadlo pro batolata

Poblíž metra Kačerov se chystá otevření prvního batolecího divadla u nás. Divadlo určené pro diváky ve věku od 10 měsíců do 5 let by se mělo otevřít na podzim 2024.
Praha 1, Praha

Studio Damúza

Studio Damúza se zaměřuje na autorské inscenace, především na loutkové, výtvarné a objektové divadlo pro děti i dospělé.
Praha 1, Praha

Divadlo Disk

Školní divadlo Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU) je líhní mladých kreativních talentů.
Praha 1, Praha

Hotel Aurus v samém centru Prahy

Čtyřhvězdičkový hotel v centru Prahy patří k nejkrásnějším historickým památkám z 16. století. Hotel nabízí čtyři dvoulůžkové pokoje a čtyři prostorná apartmá.
Praha 1, Praha

Galerie Klementinum

Galerie Klementinum představuje hlavní výstavní prostor Národní knihovny ČR. Nachází se v Křižovnických chodbách v přízemí a také v 1. patře nejstarších částí jezuitské koleje v tzv. Nové koleji.
Praha 1, Praha

Páternoster v budově magistrátu v Praze

Historie výtahů páternoster sahá do konce 19. století, kdy se objevil jeden z prvních výtahů tohoto druhu v Londýně. Páternoster, kterým se pyšní budova Nové radnice, je úplně prvním výtahem tohoto typu v Česku a datuje se do roku 1911.
Praha 1, Praha

Prohlídková trasa Nová radnice – páternoster tour

Vstupte do světa technického dědictví a objevte kouzlo výtahu páternoster. Naše prohlídková trasa vás zavede do jedinečného prostředí, kde budete mít příležitost seznámit se s i s prostory Nové radnice. Připojte se k nám a zažijte výlet do minulosti, kde technika a historie kráčejí ruku v ruce.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.
Praha 1, Praha

Crème de la Crème – nejlepší italská zmrzlina v Praze v Husově ulici

Všechny recepty na italské řemeslné zmrzliny píše Honza Hochsteiger alias "pan zmrzlinka", který mnoho let pracoval v Itálii i jiných místech světa pro nejlepší italské zmrzlináře a teď s láskou vaří nejlepší zmrzliny v Praze.
Praha 1, Praha

Staroměstský pivovar U Tří růží

V centru Prahy, na rohu Husovy a Jalovcové v domě U Tří stříbrných růží se nachází restaurační pivovar, který nabízí tradiční ležáky i pivní speciály.
Praha 1, Praha

Autentista

Bar v samém srdci Starého města. Nabízí ta nejosobitější naturální vína starého kontinentu a jedinečnou selekci champagne.
Praha, Praha

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.
Praha 1, Praha

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea

Restaurace U Fleků je poutním místem pražských a českých pivařů, jedna z nejnavštěvovanějších hospod v naší republice a nepochybně je i nejznámější pražskou hospodou. Dnes je také místem kulinářských zážitků.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha