ÚvodAktualityRožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách
Příroda

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Teplé slunečné dny lákají ke koupání a navíc – jižní Čechy a rybníky, to je téměř synonymum. Ale ruku na srdce, kolik jihočeských rybníků a tůní opravdu znáte? Vydejte se na jejich průzkum s portálem Kudy z nudy. A nezapomeňte si s sebou ručník a plavky!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Rybník Velký Tisý Příroda

Rybník Velký Tisý

Rybník Velký Tisý, který je nejvýznamnější částí rezervace, byl dostavěn jako jeden z prvních velkých rybníků Třeboňska v roce 1505 a při jeho stavbě se poprvé objevilo jméno Štěpánka Netolického.

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova Příroda

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova se skládá ze dvou velkých rybníků – Nového Vdovce, Ženicha a malého lesního rašeliniště. Unikát představuje jedinečná hráz okolo Ženicha, která ho obepíná v celé jeho délce a je nejdelší rybniční hrází u nás.

Pohořský rybník u Pohoří na Šumavě Příroda

Pohořský rybník u Pohoří na Šumavě

Pohořský rybník je splavovací nádrž v Novohradských horách. Nachází se na Pohořském potoce, 2 km severozápadně od Pohoří na Šumavě.

Rybník Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí Příroda

Rybník Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí

Rybník s rozlohou 387 ha a objemem 6,70 mil. m³ je třetím největším rybníkem Třeboňska a čtvrtým největším v jižních Čechách. Byl dobudován v roce 1367 za vlády Karla IV. Ješkem z Kosovy Hory. Využívá se pro chov ryb a k rekreačním účelům.

Rybník Olšina a expozice v rybářské baště Příroda

Rybník Olšina a expozice v rybářské baště

Rybník Olšina vybudovaný na počátku 15. století je jedním z nejvýše položených chovných rybníků v Čechách (731 m n. m.) a v současné době je pod správou Vojenských lesů a statků (VLS). Okolo něj vede krásná naučná stezka. V unikátní rybářské baště naleznete expozici rybářství a myslivosti.

Munický rybník u Hluboké nad Vltavou Příroda

Munický rybník u Hluboké nad Vltavou

Munický rybník se nachází jižně od Hluboké nad Vltavou a součástí větší rybniční soustavy, kterou dříve tvořilo 6 samostatných rybníků. Svou rozlohou patří mezi největší z nich.

Blatenská rybniční soustava Příroda

Blatenská rybniční soustava

První rybníky vznikaly na Blatensku už ve 14. století a jejich důmyslnou soustavu budoval i Jakub Krčín z Jelčan. Mnohé z nich v parném létě skýtají příjemné osvěžení, řada z nich je domovem proslulého blatenského kapra.

Tálínský rybník v Tálíně Příroda

Tálínský rybník v Tálíně

U obce Tálín se nachází Tálínský rybník s rozlohou 52 ha, zámý z lidové písně. První zmínka o tomto rybníku pochází z roku 1515. Rybník obhospodařuje Školní rybářství Protivín. Jedná se o rybník chovný, který není určen k rekreaci.

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně Příroda

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně

Na území Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně je na ploše 110,67 ha chráněn rozsáhlý komplex vodních, litorálních, bažinných a dalších mokřadních společenstev, vytvořených na ploše rybníka i v přilehlých tůních.

Rybník Labuť u Blatné Příroda

Rybník Labuť u Blatné

Labuť je největším rybníkem lnářsko-blatenské rybniční oblasti. Nachází se asi 5 km na severovýchod od Blatné, v těsném sousedství s obce Myštice.

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky s rybníkem Vydýmač Příroda

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky s rybníkem Vydýmač

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky se nachází v CHKO Třeboňsko a kromě chráněných olšin je zároveň stanovištěm řady ohrožených a chráněných druhů. Malý rybník Vydýmač napájí Zlatá stoka, dnes zcela schovaná v hustém porostu olšin.

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR Letní sporty

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR

Nedaleko Chlumu u Třeboně se při státní hranici ČR a Rakouska rozprostírá na území CHKO Třeboňsko hladina Staňkovského rybníka. Rozlohou sedmý největší rybník v ČR vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova.

Třeboňská rybniční soustava Příroda

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí Příroda

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí

Nadějská rybniční soustava patří mezi nejkrásnější přírodní lokality Třeboňska. Základ soustavy tvoří rybníky Naděje, Skutek, Víra, Láska a Dobrá vůle. Založil ji Jakub Krčín v letech 1577–1579, dokončena byla v poslední čtvrtině 19. století.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Přírodní rezervace Blanko u Nové Bystřice Příroda

Přírodní rezervace Blanko u Nové Bystřice

Přírodní rezervaci Blanko tvoří stejnojmenný lesní rybník pouhých 200 metrů od státní hranice s Rakouskem a současně 2 km jihozápadně od obce Nová Bystřice.

Rybník Hejtman – pohodové koupání i skvělé rybaření Letní sporty

Rybník Hejtman – pohodové koupání i skvělé rybaření

Rybník Hejtman leží v městečku Chlum u Třeboně a je ideálním místem pro rybáře, milovníky přírodního koupání i cykloturisty. Založil jej Mikuláš Ruthard již v roce 1554.

Přírodní rezervace a rybník Velká Kuš na Blatensku Příroda

Přírodní rezervace a rybník Velká Kuš na Blatensku

Nejznámějším, nejfotogeničtějším a nejnavštěvovanějším rybníkem je Velká Kuš nedaleko Blatné u obce Kadov. Zároveň se na březích nachází přírodní rezervace.

Rybník Velká Holná s ostrovem Naxos u Jindřichova Hradce Příroda

Rybník Velká Holná s ostrovem Naxos u Jindřichova Hradce

S rozlohou 230 ha se udává jako 12. největší rybník v ČR, u Jindřichova Hradce je největší ze všech.

Vrbenské rybníky – unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic Příroda

Vrbenské rybníky – unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic

V dohledu českobudějovických sídlišť Vltava a Máj je přírodovědný unikát. Soustava čtyř rybníků, kde vědci zaznamenali 193 druhů ptáků, z toho více než 80 jich tu hnízdí, přírodní rezervace Vrbenské rybníky.

Rybník Naděje u obce Frahelž na Třeboňsku Příroda

Rybník Naděje u obce Frahelž na Třeboňsku

Rybník Naděje leží přibližně tři kilometry od Lomnice nad Lužnicí a patří do CHKO Třeboňsko. Necelými 70 ha patří k větším rybníkům u nás a chovají se zde mimo jiné i slavní třeboňští kapři. Rybník je tedy chovný a není určen ke koupání.

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý na Třeboňsku Příroda

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý na Třeboňsku

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý patří k nejvýznačnějším rybničním rezervacím v ČR. Oblast je evidována i v rámci světové organizace UNESCO jako biosférická rezervace.

Velký Lomnický rybník Příroda

Velký Lomnický rybník

Jeden z rybníků v CHKO Třeboňsko. Kolem vede naučná stezka, je zde vybudována i rozhledna k pozorování vodního ptactva.

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska Příroda

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.

Přírodní památka Boukal Příroda

Přírodní památka Boukal

Rybník Boukal se nachází v katastru obce Něžovice ležící 1 km od obce Zbelítov a 2 km severozápadně od Milevska. Jedná se o lesní rybník s rozsáhlými porosty rákosin a ostřic, který je od roku 1985 klasifikován jako přírodní památka.

Kapelníkův rybník u Pohoří na Šumavě Příroda

Kapelníkův rybník u Pohoří na Šumavě

Kapelníkův rybník nebo také Kapelunk (něm. Kapelung) bývá považován za jednu z nejkrásnějších novohradskohorských plavebních klauzur.

Další aktuality

Navštivte unikátní soví voliéru na Borových Ladech na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete během léta navštívit největší soví voliéru u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10:00 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
7. červenec 2025 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa. Vydejte se na výlet domíst, které stojí za objevení. Mezi ně rozhodně patří zaniklá ves Zhůří, barokni zhámek Týnec u Klatov i Schwarzenberský plavební kanál.
6. červenec 2025 10:14
Příroda, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově vystavuje v konírně unikátní historické povozy

Na pátém nádvoří zámeckého areálu v Českém Krumlově si můžete prohlédnout velmi zajímavou expozici knížecí konírny. Uvidíte unikátní a citlivě zrekonstruované postroje i historické dopravní prostředky, které se ve schwarzenberských sbírkách dochovaly.
4. červenec 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 25. až 27. července 2025 již po 26. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
3. červenec 2025 13:30
Kultura, Jihočeský kraj

Do Blatné na zámek za daňky, růžemi i alpakami

Dnešní zámecký areál v Blatné patří nesporně mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Zámek nabízí několik prohlídkových tras a zdejší kavárna výborné zákusky. Víte, že Blatná je městem růží? Slavnost královny květin probíhá každoročně na přelomu června a července, ale výzdoba města zůstává mnohem déle. Ochutnat různé nápoje s růžovým podtextem je ve zdejších kavárnách možné nejen po celé léto. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácně dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se zámek v Blatné řadí ke klenotům mezi hradními komplexy.
2. červenec 2025 6:24
Památky, Jihočeský kraj

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 22. ročníku. Ve dnech 8. – 12. července 2025 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. V repertoáru se potkají interpreti s mezinárodním renomé, vítězové prestižních soutěží a také skladby vytvořené přímo pro festival a samotné město Třeboň. Letošní ročník zároveň zahajuje novou dramaturgickou linii nazvanou Klasická hudba Třeboni, Třeboňská nocturna hudbě.
1. červenec 2025 12:21
Kultura, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
30. červen 2025 18:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. V červnu, červenci a srpnu se můžete vydat na oblíbené plavby od Prahy k Slapské přehradě, lodě plují i na samotných Slapech nebo po Orlické přehradě. Pěkná je i plavba z Prahy do Mělníka. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
30. červen 2025 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj