ÚvodAktualityVypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště
Zážitky

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

  • 5. září 2024
Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
trocnovské slavnostiJihočeský kraj a Jihočeské muzeum vás srdečně zvou na dvoudenní Trocnovské slavnosti, které se konají 6. a 7. září 2024 (v pátek a sobotu) v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova a v nedalekém Archeoskanzenu Trocnov. Program u Památníku se bude konat jen ve venkovních prostorách, protože zde stále probíhá stavba nového návštěvnického a vzdělávacího centra. Archeoskanzen Trocnov je v rámci akce otevřen pouze v sobotu 7. 9. (v pátek 6. 9. je pro veřejnost po celý den uzavřen).

V pátek se můžete těšit na Rockfest, který se koná na podiu a louce u monumentální sochy Jana Žižky. Zahraje zde Vodovod, Keks & Jihočeská filharmonie, Petr Kolář s kapelou, Tlustá Berta anebo skupina Seven. V sobotu je zde připraven tradiční celodenní historický program pro děti i dospělé a také večerní koncerty skupin Rozkrock, Žlutý pes a zpěvačky Anny K.
 

Sobotní návrat do středověku

trocnovZahájení sobotního dne, kdy se konají Trocnovské slavnosti 2024 proběhne v 10:00 hodin dopoledne na hlavní scéně u sochy Jana Žižky. Na co všechno se můžete během dne těšit? Návštěvníky v areálu Památníku jistě zaujmou dvě kuchařské show Vladimíra Tůmy s ochutnávkami dobových pokrmů pro publikum (vepřík na modrém lekváru s perníkovou jíchou s houbovým kroupovníkem dle rytíře Bavora Rodovského z Hustiřan a koule z kurou a bažantov s houbami z kuchmisterské knihy Pavela Severína z Kapí hory).

Jan ŽižkaLákadlem jsou i vystoupení šermířského a divadelního spolku Harcíři z Rokycan, kteří si připravili představení Jak Žižka o druhé oko přišel a také představení Ztracenci – výcvik vojenské jednotky lancknechtů. Děti určitě potěší také řízená středověká bitva se zapojením návštěvníků. V průběhu celého dne je dále připraveno stanoviště sokolnictví a tři komentované letové ukázky dravců v podání Sokolnického dvorce Falker Jana Brože.

Pochopitelně nebude chybět ani živá středověká hudba, o kterou se postará kapela Elthin z Plzně. Hudební složku doplní literárně-hudební vystoupení Husovo kázání Mír tomuto domu, tedy 11 husitských chorálů pro žesťové kvinteto v podání souboru Neplecha Plech a herce Dominika Linky z Divadla Drak. Velkým tahákem akce je rovněž účast známého českého historika Petra Čorneje. V rámci moderované diskuze bude pokřtěna jeho nová kniha Spory o Jana Žižku 1424 – 2024 a pan profesor si připravil i čtené ukázky. Po skončení následuje autogramiáda a prodej knihy. Celý den bude také k dispozici prezentace a prodej knih s autogramiádou Otomara Dvořáka (Jan Žižka z Trocnova: Světla a stíny hejtmanovy životní cesty) a Jaromíra Jindry (Růže pro Kateřinu: Střípky z mládí Jana Žižky z Trocnova).

slavnosti trocnovPřipraveny jsou dále ukázky historických řemesel v režii spolku Tempus Artificum (svíčkař, pregéř, provazník, tkaní karetek, kameník, předení vlny a kopřiv, tisk na látku, lukař a desková malba). Rovněž se můžete těšit na ukázky středověké kuchyně. Návštěvníci si mohou vyzkoušet střelbu z luku a kuše a obdivovat funkční dobývací stroje (katapult, trebuchet a dětské dělo), které si připravilo uskupení Lucistnice.cz. K dispozici bude také středověký vojenský tábor skupiny historického šermu Fedrfechtýři a spolku Harcíři z Rokycan s ukázkami zbraní, zbroje a dobových stanů šlechtice a válečníka.
 

Procházka venkovní naučnou stezkou a oživené prohlídky

trocnovUrčitě nevynechejte ani procházku venkovní naučnou stezkou kolem trocnovského areálu! Vede kolem základů Žižkova dvorce a podél louky k obrovskému žulovému pomníku; jeho autorem je Josef Malejovský, socha vznikla v letech 1958–1969. Od něj půjdete dál do lesa až k místu údajného Žižkova narození, které označuje pamětní kámen. K dvorci se vrátíte lesem kolem starých rybníků s přírodními biotopy, kolem Mikšova dvorce a přes hráz Horního rybníka. Během slavností se také dozvíte pár zajímavostí o nově budovaném unikátním Archeoskanzenu, který v Trocnově vyrůstá – má být hotový do konce letošního roku.

Snímek z akce na památku si pak můžete pořídit ve středověkém fotokoutku Pavla Dolejšího anebo využijte výrobu vlastních odznaků (placek). Archeoskanzen Trocnov nabídne oživené prohlídky zemanského dvorce a venkovské osady, historická řemesla uskupení Danar (bednář, písař, švec, tkadlena, kovář, hrnčířka, přadlena, soustružník) a také středověkou dobovou kuchyni Císařského regimentu (pečení chleba a placek, dobové pokrmy a ochutnávky). Areál Archeoskanzenu bude volně přístupný, kapacita v jeden čas je vždy max. 300 osob.
 

Pomníky Jana Žižky a slavných bitev

TrocnovSocha Jana Žižky v nadživotní velikosti v trocnovském areálu poutá zaslouženou pozornost. Není však samozřejmě jediná, podobných pomníků u nás najdete celou řadu. Často stojí v místech známých husitských bitev; největší a nejslavnější je bezesporu jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova od Bohumila Kafky na pražském Vítkově. Monumentální dílo bylo odhaleno 14. července 1950, ve výroční den zdejší bitvy. Menší zkušební odlitek stejné sochy najdete v Přibyslavi. Autorem dalšího monumentálního památníku Jana Žižky, který připomíná vítězství husitů v bitvě u Sudoměře roku 1420, je akademický sochař Emanuel Kodet. Šestnáct metrů vysoký památník z roku 1925 je sestavený z kamenných kvádrů a stojí mezi rybníky Markovcem a Škaredým východně od Strakonic.

pomník bitva u domažlicJak si slavného husitského vojevůdce představoval sochař Josef Václav Myslbek můžete vidět v centru Tábora; náměstí s radnicí a Husitským muzeem dokonce nese na jeho počest jméno Žižkovo náměstí. Na podstavci jsou uvedena místa vítězných husitských bitev. Několik míst dodnes připomíná bitvu u Domažlic roku 1431: na návrší Baldov severně od města vede Sochařská stezka, na Baldově samotném pak stojí pomník s tvarem husitského kalichu. Ačkoli byl jeho základní kámen položen již roku 1931, odhalení se dočkal až v srpnu 2015, přímo v den výročí bitvy.

Jihovýchodně od Domažlic v polích mezi Koutem na Šumavě a Spáňovem objevíte třetí místo, romantický gloriet nazývaný Klobouk. Vznikl až v první polovině 19. století, ale váže se k němu zajímavá pověst: nezvyklý tvar střechy prý má připomínat klobouk, který při bitvě u Domažlic ztratil potupně prchající kardinál Cesarini.
Kde se roku 1427 odehrála bitva u Tachova se přesně neví, ale připomíná ji památník z roku 1971 pod vrcholkem Vysoké západně od města. Poblíž stojí volně přístupná rozhledna. Série krvavých husitských střetů se uzavřela v květnu 1434 u Lipan. Poslední velkou husitskou bitvu připomíná Lipanská mohyla na Lipské hoře.
Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno Památky

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno

Tento rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku, slouží k připomínce nejslavnějšího husitského vojevůdce Jana Žižky. V roce 2024 je památník uzavřen.

Trocnov – rodiště Jana Žižky Kultura

Trocnov – rodiště Jana Žižky

Oblíbené výletní místo najdete 3 km od Borovan. Jedná se o rodiště Jana Žižky, obec Trocnov. Trocnovským areálem lze projít po značeném okruhu.

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života Památky

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života

V areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově vzniká od roku 2020 archeoskanzen, který je zaměřen na život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby. Zcela dokončený má být do konce roku 2024.

Další aktuality

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele v České Kanadě

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele. Ano. Čtete správně. Přesně tak je, mimochodem velmi trefně, pojmenován jeden z nejbizarnějších skalních útvarů České Kanady. Cesty k této přírodní kuriozitě, nacházející se mezi obcemi Terezín, Nový Svět a Valtínov východně od Jindřichova Hradce, rozhodně nikdo nikdy nelitoval. Bez vlastního snímku pak odtud odchází jen málokdo.
8. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Kalendář 2024: Podzimní výlovy rybníků 2024

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
7. říjen 2024 14:19
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní Švestkové trhy opět provoní České Budějovice

Vydejte se do Českých Budějovic, kde budou ve čtvrtek 10. října 2024 zahájeny Švestkové trhy. Můžete se těšit nejen na nejrůznější švestkové dobroty, ale i tradiční české výrobky. Trhy budou navíc probíhat až do sobotního podvečera 12. října 2024.
6. říjen 2024 11:13
Kultura, Jihočeský kraj

Lesnický den si užijete na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou

Víte, že Hluboké nad Vltavou jsou hned dva zámky? Ten slavnější byl letním sídlem aristokratů, na začátku 18. století ale chtěl kníže Adolf František Schwarzenberg postavit psinec pro svou smečku. Nakonec se rozhodl vytvořit rovnou zázemí pro podzimní hony. Dnes na zámku Ohrada najdete pobočku Národního zemědělského muzea v Praze zaměřenou na lesnictví, myslivost a rybářství. V sobotu 5. října 2024 od 10 do 15 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada tradiční podzimní Lesnický den. Chce připomenout práci lesníků a význam lesa pro společnost.
29. září 2024 8:58
Příroda, Jihočeský kraj

Úzkokolejka na Jindřichohradecku opět jezdí – udělejte si pěkný výlet

Jindřichohradecké úzkokolejky opět jezdí. Během víkendů se nostalgickými motorovými vlaky i s párou můžete svézt z Nové Bystřice do Hůrek a zpět. Trať se pro provoz otevírá postupně po jednotlivých úsecích. Jízdenky jsou k dispozici na webu úzkokolejek anebo přímo na místěn ve stanici Nová Bystřice.
27. září 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 27. do 29. září 2024 stane dějištěm 23. ročníku Svatováclavských slavností a 24. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
23. září 2024 14:00
Kultura, Jihočeský kraj

Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

Doznívající léto vítá návštěvníky Krumlova do sváteční atmosféry slavností a festivalů. Předposlední zářijový víkend 20. – 22. 9. 2024 se na zámku v Českém Krumlově ponese v duchu Festivalu barokních umění. Oslava staré hudby v historických prostorách města oživuje původní mistrovská díla barokních autorů. Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení.
19. září 2024 6:00
Kultura, Jihočeský kraj

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice – pro rok 2024 zrušeno

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Aktuální upozornění: 33. ročník festivalu se přesouvá na termín 12.–14. 9. 2025 (ročník 2024 se neuskuteční z důvodu nepřízně počasí). Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
12. září 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj