Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý patří k nejvýznačnějším rybničním rezervacím v ČR. Oblast je evidována i v rámci světové organizace UNESCO jako biosférická rezervace.
Národní přírodní rezervaci Velký a Malý Tisý, která je pojmenována právě po dvou hlavních rybnících, tvoří ještě dalších devět rybníků, konkrétně menší Vydýmač, Horní a Dolní Přesecký či V Chrastí a větší Velký a Malý Dubovec, Šatlavy a Velký a Malý Panenský rybník. Dohromady zaujímají plochu téměř 616 ha a s ochranným pásmem činí rozloha asi 706 ha.
Největším rybníkem v soustavě je Velký Tisý s vodní plochou okolo 315 ha.
Zdejší ekosystém symbolizuje úzkou provázanost vodní a mokřadní flóry a fauny. Vyskytuje se zde řada vzácných rostlin i živočichů. Zásadní úlohu však rybníky plní coby hnízdiště, shromaždiště a zastávka na tahu pro obrovské množství ptáků. Z těch nejzajímavějších zde můžete spatřit hnízdícího orla mořského. Na konci léta tady pobývá až 5 tisíc jedinců migrujících hus.
Soustava rybníků je místem plným života, kde návštěvníky na každém kroku provázejí hlasy nejrůznějšího ptactva. Lokalita je volně přístupná po obecních cestách.
Národní přírodní rezervace na Třeboňsku nabízí jedinečné rybniční ekosystémy, vzácné druhy fauny a flóry a je ideálním místem pro pozorování ptáků.
Jedná se o jednu z nejvýznačnějších rybničních rezervací v ČR, která zahrnuje 11 rybníků a je evidovaná jako biosférická rezervace UNESCO.
Celková plocha rezervace je přibližně 706 hektarů, z toho 616 hektarů tvoří samotné rybníky.
Největším rybníkem v rezervaci je Velký Tisý s vodní plochou okolo 315 hektarů.
V rezervaci můžete pozorovat vzácné rostliny, živočichy a velké množství ptáků, včetně hnízdících orlů mořských a migrujících hus.
Migrující husy můžete ve Velkém Tisém pozorovat na konci léta, kdy zde pobývá až 5 tisíc jedinců.
Ano, lokalita je volně přístupná po obecních cestách.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.