ÚvodAktualitySbírkové skleníky s jedinečnými květy a exotickými zvířaty jsou v Olomouci opět otevřené
Strelícia královská
Příroda

Sbírkové skleníky s jedinečnými květy a exotickými zvířaty jsou v Olomouci opět otevřené

Nádherné květy podivuhodných tropických rostlin, plodící kávovník anebo exotická zvířata v teráriích a ve velkém mořském akváriu. To vše je k vidění ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. Milovníci flory i fauny a také rodiny s dětmi se sem mohou vypravit od února každou sobotu a neděli od 9:30 do 16:00 hodin. Ve sklenících si navíc lze zakoupit si výpěstky pokojových rostlin, které na Výstavišti Flora Olomouc připravili zdejší zahradníci.
kávovníkNovinkou rostlinných sbírek v Olomouci, která se poprvé návštěvníkům představila předloni je palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Kouzlo zdejších skleníků ovšem spočívá v tom, že se díky kvetoucím a plodícím rostlinám a také díky práci zahradníků stále mění. Při každé návštěvě je tak co objevovat a obdivovat.

V tomto období se můžete těšit na právě plodící kávovník anebo v subtropickém skleníku nádherně kvetoucí vytrvalou popínavku Solandru velkokvětou, jejíž zářivě bílé či žluté květy s fialovými pruhy měří až čtvrt metru. Solandra dorůstá do délky 12 metrů. Pochází ze Střední Ameriky a je příbuzná například bramboře či rajčeti, patří totiž do čeledi lilkovitých. Musí se k ní ale přistupovat s velkým respektem, je velice jedovatá. I přesto ji původní mexické indiánské kmeny používaly k rituálním a léčebným účelům. Sloužila i jako afrodiziakum, vyráběl se z ní nápoj lásky. Byla tak považována za mocnou šamanskou rostlinu.

Krásné květy můžete o únorových víkendech v palmovém skleníku obdivovat i díky Strelícii královské. Její domovinou je jih Afriky, vyniká nevšedním květenstvím, jež připomíná hlavu ptáka jeřába. Ve volné přírodě je podivuhodně opylována drobnými ptáky. Lákají je květy s velkým množstvím nektaru, při jeho pití se jim pyl lepí na nohy. V Olomouci si museli poradit s pylem sami zahradníci – zkusili tyto krásky opylit ručně. A podařilo se. Vůbec poprvé tak uvidíte na strelícii také plody.
 

Kvetoucí palmy a exotická zvířata

citrusyKvést v tuto dobu začínají i některé palmy. Například u velice vzácné palmy Latánie modré se už objevila i obrovská plodenství složená z mnoha malých plodů. V tropickém skleníku kvete Kroton pestrý (Codiaeum variegatum), květenství tohoto obvykle třímetrového keře může měřit až 25 centimetrů. Záplavu květů pak zahradníci z Výstaviště Flora Olomouc čekají i v subtropickém skleníku, jemuž dominují nejrůznější druhy voňavých citrusů.

kajmanNa své si ve sbírkových sklenících přijdou také milovníci zvířat. K vidění je zde exotické ptactvo, želvy nádherné, kajman brýlový, varan stepní anebo had. Velice atraktivní je také sladkovodní a mořské akvárium o objemu 600 litrů. Mezi rybami návštěvníky díky své velikosti zaujme letitá piraňa rostlinožravá, jezírko v tropickém skleníku pak obývá jedinečný obří sumec – albín.

Vstupné do skleníků je 90 Kč, studenti a senioři zaplatí 60 Kč, děti do 15 let pak pouze 50 Kč. Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) vyjde na 230 Kč. Vstup se psem není do skleníku povolen.
Sbírkové skleníky Olomouc Příroda

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

Výstaviště Flora Olomouc Památky

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci Příroda

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Další aktuality

Zámek Plumlov zvítězil v soutěži veřejných sbírek

Soutěž veřejných sbírek Máme vybráno již zná svého vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější se pak stala sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Soutěž tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.
13. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda – pro rok 2024 zrušeno

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos zamíří na území tří moravských krajů: Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se pojede jako memoriál legendárního automobilového závodníka Karla Lopraise u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin.
10. září 2024 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti – pro rok 2024 zrušeno

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024 už po 42. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
9. září 2024 16:00
Kultura, Olomoucký kraj

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Vydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody i tajemství středověkých štol. Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo deset vyhlášeno za kulturní památky. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte také do skanzenu zlatorudných mlýnů – ukáží vám zde drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.
24. srpen 2024 6:00
Letní sporty, Olomoucký kraj