ÚvodAktualitySe svíčkami nebo s baterkou: pojďte s námi do tmy!
Zdroj foto: Pevnost Josefov
Zážitky

Se svíčkami nebo s baterkou: pojďte s námi do tmy!

  • 3. srpna 2024
Toužíte po tajemném letním dobrodružství a netradičních zážitcích? Nechte se portálem Kudy z nudy pozvat do netradičně osvětlených jeskyní, dolů, sklepení, klášterů, kostelů a dalších zajímavých míst! Zdrojem světla vám bude pouze svíčka nebo baterka. Na Kudy z nudy vám ale poradíme, kde se takové prohlídky pořádají pravidelně a na jaké speciální akce se letos v létě můžete vypravit.

Potmě v pevnosti Josefov

Raritou jinde v Česku nevídanou je prohlídka podzemí pevnosti Josefov. Každý totiž hned na začátku dostane vlastní lampičku, tedy svíčku v kovové polootevřené svítilně, a s ní projde celou přibližně kilometr dlouhou trasu podzemím. „Máte ještě pořád ty svíčky?“ je prý nejčastější dotaz, který od zájemců o prohlídky lidé z pevnosti slýchávají. A ujišťují: ano, svíčky pořád máme. Trasu najdete v Bastionu I. Bastionová pevnost Josefov je unikátní obranný komplex vybudovaný v duchu nejlepších znalostí opevňování své doby. Jde o velice drahou pevnost. Když ji Josef II. viděl postavenou, prý poklepal na zeď a podivil se, že nejsou cihly ze zlata. Habsburky tenkrát stála 10,5 milionu zlatých. Cihly jsou ovšem výjimečné v jiném směru: jako první byly pálené pomocí kamenného uhlí.
 

Páteční prohlídky brněnské kostnice

kostnice u sv. JakubaNeopakovatelnou atmosféru svíčkami osvětlených prostor, po staletí skrytých pod dlažbou, zažijete každý rok v létě při nočních prohlídkách kostnice u sv. JakubaBrně; odehrávají se každý srpnový pátek. Prohlídky se konají každých 30 minut od 19:00 do 22:30 hodin, ve skupině maximálně po 20 osobách. Pro velký zájem doporučujeme skupinám nad 5 osob vstupenky rezervovat. Poslední prohlídka je ve 22:30 hodin. Hřbitov u kostela sv. Jakuba na dnešním Jakubském náměstí existoval již na počátku 13. století. Kapacita brzy přestávala potřebám rostoucího města stačit, proto byl zaveden výměnný systém pohřbívání: po uplynutí 10 až 12 let od pohřbu byl hrob otevřen, ostatky vyjmuty a na stejné místo byl pohřben další zemřelý. Obsah původních hrobů se pak ukládal do speciálních podzemních objektů – osárií neboli kostnic. Přímo pod dlažbou svatojakubského kostela byla k těmto účelům pravděpodobně v 17. století zřízena tříkomorová krypta. Zpočátku se zaplňovala zvolna, ale od poloviny 18. století zde začaly vznikat dvě velké pravidelné hranice tvořené ostatky ze zrušených kostelních hrobek. K rychlému zaplňování kostnic docházelo i z důvodů častých morových a cholerových epidemií, které obyvatelstvo města doslova decimovaly.
 

Letní jeskyně na Turoldu za svitu svící

jeskyně na turolduVečerní prohlídky jeskyní Na Turoldu se konají po celé léto, a to každé pondělí, v srpnu tedy 5., 12., 19. a 26. 8. 2024. Nenechte si ujít mimořádnou prohlídku jeskyně jen za svitu svící. Jeskyně se nachází v přírodní rezervaci Turold (385 m n.m.), který leží na severním okraji města Mikulova a patří k nejstarším přírodním rezervacím na území dnešní chráněné krajinné oblasti a biosferické rezervaci Pálava. Pro velký zájem doporučujeme včasnou rezervaci prohlídky. Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.
 

Tajuplné kláštery a kostely

Pokud se v létě budete toulat kolem Broumova, zajeďte se podívat do Broumovského kláštera. Do konce srpna se tu každou středu a pátek konají noční prohlídky potemnělého kláštera za svitu svíček a baterek, ty nejbližší můžete navštívit ve středu 7. a 14. anebo v pátek 9. či 16. srpna 2024. Užijte si jedinečnou atmosféru potemnělé národní kulturní památky s prohlídkou nejkrásnějších interiérů – vzácně dochované klášterní knihovny, refektáře s unikátní kopií Turínského plátna nebo nádherně zdobeného kostela sv. Vojtěcha. Vstupenky je i v tomto případě dobré rezervovat předem.

kostniceKaždou středu a čtvrtek probíhají noční prohlídky chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Zajímavé povídání průvodců o historii i duchovním poslání chrámu doprovází varhanní hudba i výklad o varhanách. Průvodce vás také zavedena místa, kam se obvykle návštěvník nedostane, k vidění jsou i „poklady“ jinak ukryté... Doba trvání prohlídky je cca 2 hodiny; vstupné stojí 290 Kč.

Jestliže máte pro strach uděláno, vyzkoušejte noční prohlídku kutnohorské kostnice. Prostor kaple je osvícen pouze svícemi, atmosféra jindy rušného turistického místa je naplněna pokorou a otázkami nad konečností lidského života. Zažijete tak unikátní prolnutí dvou světů, kdy jeden symbolizuje „memento mori“ a druhý naopak naději na vzkříšení. Prohlídky se konají každé úterý, až do 27. srpna 2024.
 

Noční prohlídky hradů a zámků

noční plumlovBěhem páteční noci 9. a 10. srpna 2024 si od 18:00 do půlnoci každou hodinu můžete prohlédnout zámek Plumov. Poznáte tajuplné legendy plné šermu, tance, intrik, násilí a hrubého chování, které herecky ztvární ochotníci plumlovského zámku. Přijďte prožít příběhy v duchu renesance z dob pernštejnské državy zámku a to vše za svitu svic a pochodní! Prohlídky pro dospělé, co se chtějí opravdu bát, to jsou zážitkové-hororové prohlídky v zámku Draxmoor. Během noci se tam objeví mnoho příšer ze záhrobí, duchů, nemrtvých a děsuplných bytostí. Hrůza v Draxmooru na vás čeká v sobotu 10. srpna od 21:00 hodin. Ten, kdo má radši klidnější zážitky, by si neměl nechat ujít jedinečnou příležitost prohlédnout si interiéry zámku Blatná v noci a proniknout do zajímavé historie a tajemství minulosti. Konají se většinou každý srpnový pátek a sobotu od 20:00 do 24. srpna 2024.Poprask na Kačině se strhne během srpnových večerních prohlídek, které proběhnou v pátek 16. a 23. srpna. Pojďte se vydat na kavalírskou cestu po Evropě 18. století, kterou podnikl mladý J. R. Chotek, aby nasbíral zkušenosti společenské, finanční i milostné...  Začíná se vždy v 19:30 a 21:30 hodin.
Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

5. 4.
Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách.

Noční prohlídka v Mořském světě

25. 4.
Noční prohlídka v Mořském světě

Mořský svět je ideální místo pro prožití rodinného výletu. A to nejen ve dne, ale také večer! Každý poslední pátek v měsíci se zde koná noční prohlídka!

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí Památky

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.

Další aktuality

Kalendář 2025: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
2. duben 2025 15:53
Zážitky

Plavební sezóna 2025: přehled tipů, kde vás svezou lodě, loďky a přívozy

Duben je měsícem, kdy ožívají přístavy a výletní parníčky, lodě i přívozy vyplouvají do nové sezóny. Pokud se chystáte na výlet a chcete si jej ozvláštnit plavbou po řece či na jezeru, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na palubu sezónních plavidel.
2. duben 2025 13:11
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025, Otvíráme Nepomuk a zámek Zelená Hora 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:05
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, Safari běh 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
2. duben 2025 6:00
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky

50 tipů, jak si užít Apríl

Oblíbený Apríl má u nás již dlouhou tradici. Drobné zlomyslnosti a žertíky si u nás lidé na 1. dubna provádějí od 17. století. V českých zemích existuje první zmínka o Aprílu z roku 1690, počátek provádění si drobných poťouchlostí lze však vystopovat mnohem dále do minulosti, a to až do Persie k roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, který se zde nazývá Sizdah Bedar, je mytický král Jamšíd. Druhou teorií je, že svátek vznikl jako oslava radosti nad koncem dlouhé zimy a přechodem na veselejší období jara. Oslavte proto první dubnový den tematickým výletem na kuriózní místa, která vykouzlí úsměv na tváři anebo nevěřícné zakroucení hlavou.
30. březen 2025 11:37
Zážitky