ÚvodAktualitySkanzen Veselý Kopec ožije zvykem vodění jidáše
Památky

Skanzen Veselý Kopec ožije zvykem vodění jidáše

  • 10. dubna 2025
Velikonoční svátky se blíží a kdo má rád lidové zvyky, neměl by si nechat ujít návštěvu skanzenu Veselý Kopec. Na Boží hod velikonoční, v neděli 20. dubna 2025, tu totiž můžete zažít zvyk vodění jidáše – tentokrát v podání skupiny chlapců ze Slepotic. Jedná se o jeden z mála zvyků udržovaný dětmi. Pojďme se podívat „pod masku jidáše“ a zjistit, v čem spočívá, kde zvyk vznikl a kde je neustále živý.
jidášPo dobu od Zeleného čtvrtku do Bílé soboty v kostele nezvoní zvony. Na mnoha místech je zastupují a také v minulosti zastupovali chlapci s řehtačkami a klapačkami. Hrkání určovalo čas běžně oznámený zvony (zvaný klekání), odbývající se za svítání, v poledne a večer. Zastupovalo je, aby odehnalo všechny zlé síly, které by se mohly v obci objevit. Zvuk zvonu byl totiž tradičně v lidovém prostředí vnímán jako ochranný. Během posledního hrkání na Bílou sobotu dopoledne se v některých obcích objevovala postava jidáše, v jejíž roli se prolínaly prvky masky přinášející štěstí, zbavující obec všeho špatného, s biblickou postavou Jidáše, který zradil Ježíše Krista.

Vodění jidáše, které můžete dodnes vidět v obcích mezi Holicemi, Hrochovým Týncem, Chrastí, Luží a Vysokým Mýtem, vychází z dávných obyčejů. Současná tradice je nepřetržitě udržována nejméně od konce 19. století. Zvyk byl proto zapsán na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Pardubického kraje a následně i na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.


Hrkání, maska jidáše a hierarchie při rozdělování koledy

jidášVe jmenované oblasti chodí hrkat chlapci od nejmenších po přibližně patnáctileté, kteří končí povinnou školní docházku. Jeden z nejstarších chlapců, zvolený za jidáše, má na sobě masku vyrobenou z přírodních materiálů, jako jsou sláma či koudel. Pravidlem bývá, že mu není vidět do tváře, přes obličej mu spadá vysoká čepice, případně má obličej pomazán barvou. Pojetí masky, průběh obchůzky a její závěr napovídají, že šlo pravděpodobně o pozůstatek předkřesťanských obyčejů. Mezi chlapci byla a je také dodržována hierarchie spočívající v jednotlivých rolích a následném rozdělování odměny. Spálení masky jidáše, které vykonávají chlapci za vesnicí po sobotní dopolední obchůzce, symbolizuje zbavení se zlých sil.

jidášNa Veselém Kopci letos zvyk představí skupina chlapců ze Slepotic. Ti při obchůzkách ve čtvrtek a v pátek hrkají a říkají tradicí stanovené říkání. U křížků, božích muk, kaplí a kostelů se modlí Otče náš. V sobotu při poslední obchůzce se k nim připojuje maskovaný jidáš. Celá skupina u jednotlivých stavení podle zvyku odříkává sobotní koledu a žádá o výslužku. Ve Slepoticích si skupina chlapců volí kromě role jidáše také tzv. pána a půlpána. Ti dohlížejí na celý průběh obchůzky a zaznamenávají si nejen účast jednotlivých hochů, ale i jejich případný pozdních příchod nebo i to, zda správně odříkávají popěvky a modlitby. Podle množství odchozených let a dalších kritérií pak na konci obchůzky rozdělují vykoledované dobroty, mince a syrová vejce. Maska jidáše, kterou ve Slepoticích představuje postava se začerněnou tváří a vysokou čepicí zahrabaná v seně v ozdobeném vozíku, se v obci nepálí. Svou funkci tu však vykonávají dva chlapci určení jako tahači vozíku. Pálení masky proto na Veselém Kopci návštěvníci neuvidí. Spatří ovšem jak obchůzku s říkáním a modlitbami, tak vodění jidáše a rozdávání výslužky.
 

Zvyky na Bílou sobotu

velikonoce veselý kopecBílá (Velikonoční) sobota předznamenává Boží hod velikonoční, největší křesťanský svátek. Tímto dnem končí postní doba. V domácnostech se během soboty odehrává chystání, vaření a pečení na Velikonoční neděli. Ve svátek se nemá pracovat, a toho se v minulosti lidé opravdu drželi (na Boží hod velikonoční nevařili ani nemyli nádobí, odpoledne využil hospodář k procházkám kolem polností, ženy se zabývaly přípravou kraslic). Hospodář na Bílou sobotu třásl ovocnými stromy, aby hojně rodily. Ráno a dopoledne chodili hrkat chlapci s řehtačkami a klapačkami. Bílá sobota je den, kdy se v katolických kostelích neslaví mše svatá, nezvoní zvony ani nehraje hudba, ale probíhají večerní obřady.

velikonoceLidé se do kostelů přicházejí v tichosti pomodlit a poklonit symbolickému Kristovu hrobu. Po západu slunce se odehrává tzv. vigilie, bdění před velkým svátkem. Velikonoční vigilie začíná venkovním obřadem. Před kostelem se zapaluje oheň za přítomnosti kněze. Oheň symbolizuje světlo, které přišlo s Kristem do světa. Při venkovním obřadu je požehnána a zapálena také velikonoční svíce – paškál (vždy s aktuálním letopočtem). Následuje bohoslužba v setmělém kostele. Každý z přítomných se v minulosti snažil získat malý kus ohořelého dřeva – dřevo nebo kříže z něj vyrobené se ukládaly za krovy domu pro ochranu před bleskem a požárem. Opálené dřevo se později vkládalo do rohů polí podobně jako svěcené kočičky – mělo chránit před kroupami a zajistit dobrou úrodu.

Velikonoční atmosféru navodí i výstava v památkové rezervaci Betlém v Hlinskuod 1. do 27. dubna se tu návštěvníci mohou seznámit s velikonočním obdobím v lidovém pojetí – s důrazem na Boží hod velikonoční (Velikonoční neděle) a Velikonoční (červené) pondělí. Během čtyřdenního velikonočního cyklu pořadů v areálu Veselého Kopceod 18. do 21. dubna 2025 – návštěvníci zažijí autentickou velikonoční atmosféru s oživenými expozicemi, pestrým doprovodným programem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Výpravy do minulosti – skanzen Betlém v Hlinsku pro školy Zážitky

Výpravy do minulosti – skanzen Betlém v Hlinsku pro školy

Soubor lidových staveb Vysočina nabízí zajímavý program. V památkové rezervaci lidové architektury Betlém v Hlinsku je možné využít speciální nabídky určené organizovaným skupinám žáků základních škol a studentům středních škol.

Skanzen Svobodné Hamry Kultura

Skanzen Svobodné Hamry

Obec vznikla ve středověku v blízkosti železárny a patřila k nejstarším střediskům se železářskou výrobou v tomto regionu. Vodní kovací hamr ve Svobodných Hamrech, jehož vznik je spjat s počátky samotné osady ve 14. století, byl obnoven mezi lety 1979 a 1981.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Další aktuality

Sezóna hradů a zámků v Pardubickém kraji: k návštěvě zve Kunětická hora, Slatiňany nebo České Versailles

Hrady a zámky se s prvním dubnovým víkendem otevírají návštěvníkům dokořán. Výjimkou nejsou ani hrady a zámky Pardubického kraje. Zde se k celoročně otevřeným zámkům Litomyšl a Slatiňany otevírají hrady Litice a Kunětická hora, která překvapí turisty několika novinkami. Kromě standartních prohlídek nabídnou památkové objekty i zajímavé doprovodné akce. Milou zprávu jistě je také to, že vstupné zůstává nezměněno. Letošní sezóna navíc potrvá až do 2. listopadu 2025.
4. duben 2025 18:00
Památky, Pardubický kraj

Hrad Litice přivítá tuto sobotu první návštěvníky

Hrad Litice se návštěvníkům otevře 5. dubna 2025. Prohlídky s průvodcem se konají každou celou hodinu od 9:00 do 16:00 hodin. Lákavý je i výstup na hradní věž, odkud se odkrývá nádherný výhled na Kralický Sněžník a na žulové lomy na Litickém Chlumu.
2. duben 2025 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Dostihové závodiště Pardubice si prohlédnete s průvodcem

Pro všechny dostihové nadšence nabízí Dostihové závodiště Pardubice možnost prohlídky dostihové dráhy s odborným historickým výkladem. Budete mít jedinečnou možnost dozvědět se vše o bohaté historii Velké pardubické a celého závodiště. Projít se můžete po celé trase světoznámého dostihu se zastávkou u těch nejznámějších překážek.
29. březen 2025 12:00
Zážitky, Pardubický kraj

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahájí hlavní návštěvnickou sezónu

Naplánujte si výlet do hřebčína v Kladrubech nad Labem nebo do hřebčína ve Slatiňanech! Od 1. dubna 2025 se na vás těší starokladrubáci v Národním hřebčíně. V Kladrubech vás čeká komentovaná prohlídka stájí a kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. Ve Slatiňanech si užijete komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska. Až do 31. 10. 2025 budou mít v Kladrubech a Slatiňanech otevřeno denně mimo pondělí.
27. březen 2025 16:00
Zážitky, Pardubický kraj

Cykloturistika v Pardubickém kraji: projeďte si trasy okolo Labe či Orlice

Máte rádi pohodové výlety v sedle kola? Pak si udělejte cyklovýlet v Pardubickém kraji! Budou se vám tu líbit krásné trasy podél Labe po Labské stezce anebo méně frekventované cyklotrasy poblíž řeky Orlice, kde najdete cyklistický ráj v Orlickém cyklo a inline království. Sportovně ladění výkonostní cyklisté ocení Jiráskovu horskou cestu anebo Hřebečské důlní stezky.
21. březen 2025 6:00
Letní sporty, Pardubický kraj

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč začíná již o víkendu

Klasická hudba, opera, balet, souboj klavírů, francouzské šansony nebo soutěžní přehlídka pěveckých sborů, to vše bude lákat do Skutče milovníky hudby v období od 16. března do 11. května 2025, kdy se uskuteční již 20. ročník festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč. Festival nabízí bohatý program, v němž nechybí atraktivní koncert The Cello Boys v Kulturním klubu Skuteč i komorní koncerty na jiných místech, včetně Chrasti, Luže, Proseče a Předhradí. Žánrově pestrá nabídka zahrnuje i dva velké koncertní projekty na zimním stadionu – Čechomor s KF Pardubice a Janek Ledecký Symphonic.
15. březen 2025 0:46
Kultura, Pardubický kraj

Dolní Morava láká na správnou jarní lyžovačku

V Horském resortu Dolní Morava vládne po celý týden slunečné počasí a přichází čas na tu správnou jarní lyžovačku. Na sjezdovkách leží 45 – 105 cm sněhu a lyžuje se na 10 kilometrech upravených sjezdovek od modré po černou, pro lyžaře je k dispozici také zábavná snow fun zóna U Slona s tunely, klopenkami a terénními vlnami, snowparkem a špičkovou crossovou tratí. Večerní lyžování probíhá po celé jarní prázdniny vždy v pondělí, středu, pátek a sobotu od 18:00 do 21:00 hodin na sjezdovce Kamila. Večerní sáňkování na osvětlené sáňkařské dráze si užijete ve středu, pátek a sobotu v čase 17:00 až 20:00 hodin. Mamutíkův skipark i lyžařská škola jsou otevřeny denně. Pro běžkaře je upraveno 39 kilometrů běžkařských tras. Přijeďte si užít zábavu nejen na sjezdovkách od rána do večera!
7. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Pardubický kraj

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 4. března 2025 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
2. březen 2025 15:00
Kultura, Pardubický kraj